Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach - nasze typy 1
Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach - nasze typy

Rośliny doniczkowe - ozdobne liście

Rośliny doniczkowe niezmienne od kilku sezonów są pożądaną dekoracją wnętrz. Ich obecność jest nie tylko przyjemna dla oka, ale też dla ciała i ducha. Dlatego coraz częściej poszukujemy ciekawych okazów, które mogłyby wzbogacić nasze kolekcje.

Największą ozdobą roślin, są ich liście - to je, a nie kwiaty, oglądamy w większości roku. Dlatego warto jest mieć takie gatunki, które będą zachwycać przez cały czas.

Rośliny doniczkowe ozdobne z liści to gatunki, które wyróżniają się listkami pokaźnych rozmiarów, ciekawie klapowanymi, lub mocno powcinanymi, albo ozdobionymi mozaikami, plamkami, czy innymi malowidłami na blaszce liściowe. Wybraliśmy dla was kilka pięknych gatunków - nie sposób przejść obok nich obojętnie.

Przeczytaj także - Modne rośliny doniczkowe wracają do łask!

kilka donic z roślinami

rośliny z odobnymi liściami na komodzie

Rośliny ozdobne z liści dekorują przestrzenie cały rok.

Maranta dwubarwna i białounerwiona

Maranta to rodzaj roślin, który obejmuje ponad 30 gatunków. Ciekawym przedstawicielem jest maranta biało unerwiona i maranta dwubarwna.

liście maranty

liść maranty

liście maranty

Barwne liście z kolorową nerwacją to prawdziwa atrakcja w świecie roślin.

Pęd maranty może być płożący lub wyprostowany, na nim, naprzemianlegle, pojawiają się liście - mają ładny wzór, zależny od gatunku. Mogą to być liście zaostrzone, z ciemnozielonymi plamkami, i jasnoczerwonymi niteczkami nerwacji, jak przy odmianie Erythroneura, lub listki zaokrąglone, z ciemnym wzorem. Wysokość roślin to 30-40 cm.

Liście maranty mają jeszcze jedną ciekawą właściwość - wieczorem, kiedy szykują się do nocnego spoczynku, rośliny składają swoje liście. Zwijają je w rulon, i składają ku dołowi, lub wznoszą do góry.

Maranta wymaga stanowiska lekko zacienionego, z temperaturą do 22 stopni, zimą około 16 stopni, dlatego na ten czas można przenieść ją do chłodniejszego korytarza, czy na klatkę schodową.

maranta w doniczce

Maranta powinna mieć doniczkę dopasowaną do wielkości części nadziemnych oraz rodzaju korzenia.

Maranta wymaga większej wilgotności powietrza, więc doniczkę możemy ustawić na podstawce wypełnionej keramzytem i zalanej wodą - woda parując, nawilża powietrze. Dodatkowo powinniśmy jej zapewnić podłoże żyzne, próchniczne, lekko kwaśne. Pamiętajmy o regularnym nawożeniu i podlewaniu.

Kordylina wyprostowana

to pióropusz ciekawie ubarwionych liści. Liście mają kształt szablasty, lub są wydłużone, ale owalne.

kordylina

kordylina wyprostowana

kordylina wyprostowana

kordylina wyprostowana

Kordylina ma liście barwne, wąskie, wzniesione.

Kolory jakie dominują na blaszce liściowej to róż i bordo, oczywiście w połączeniu z zielenią. Liście układają się spiralnie na wzniesionym “pniu”, czasami na szczycie pojawia się też kwiat - fioletowy lub różowy. Kordylina ma właściwości wzbogacają powietrze w ozon i tlen, dlatego mikroklimat pomieszczenia zyskuje wiele, kiedy ją stosujemy.

Kordylina wymaga stanowiska dobrze oświetlonego, ale toleruje też lekko zacienione. Temperatura nie powinna być zbyt wysoka, nawet latem - gatunek toleruje 18-20 stopni. Powinniśmy też zapewnić jej żyzne i próchniczne podłoże, o lekko kwaśnym ph. Pielęgnacja to przede wszystkim regularne podlewanie, przecieranie liści z kurzu i nawożenie.

Kordylina osiąga nawet 60 cm wysokości, dlatego posadźmy ją w donicy, które zrównoważy jej wysokość - idealnie sprawdzą się donice kolumnowe, ale wąskie.

Filodendron

Filodendron nie jedno ma imię

filodendron w wiszącej doniczce

filodendron

filodendron

Rodzaj filodendron liczy nawet 700 gatunków, więc trudno opisać je wszystkie, ale wybraliśmy znamienitych przedstawicieli.

filodendron

filodendron wytworny

Ażurowe, mocno powcinane listki filodendrona wytwornego.

Filodendron wytworny

to piękne pnącze z listkami mocno powcinanymi, które przypominają liście niektórych klonów japońskich. Liście są duże, dlatego roślina dobrze prezentuje się w dużym wnętrzu. Blaszka liściowa najczęściej jest zielona i błyszcząca.

czerwieniejący filodendron

Czerwone zabarwienie liści zostało podkreślone przez odpowiednio dobraną donicę.

Filodendron czerwieniejący

Jak można się domyślić po nazwie tej rośliny, jej listki są wybarwione na czerwono - a konkretnie dekoracją są strzałkowate lub sercowate liście, czerwone od spodu i z czerwonymi łodygami. Wierzch liścia jest ciemnozielony i błyszczący.

Filodendrony w większości, to pnącza z dobrze widocznymi korzeniami powietrznymi. Wymagają pomieszczeń z temperaturą z zakresu 18-20 stopni, stanowisko może być lekko zacienione lub słoneczne.

Podłoże jakie należy zapewnić filodendrona to ziemia próchnicza, z dodatkiem żyznej uprawnej ziemi, najlepiej kompostowej. Odczyn lekko kwaśny.

W pielęgnacji pamiętajmy o regularnym lustrowanie pod kątem mszyc, tarczników i przędziorków, które lubią atakować filodendrony.

Właściciele kotów muszą pamiętać, że filodendrony zawierają substancje szkodliwe dla tych czworonogów, więc jeżeli nasze kociaki lubią skubać listki roślin domowych, lepiej jest dobrze zabezpieczyć filodendrony przed nimi.

Filodendron to cenna roślina doniczkowa, gdyż ma zdolności neutralizowania wielu szkodliwych substancji, w tym toksycznych związków.

donica misa pila - idealna dla filodendronów

W uprawie filodendronów sprawdzi się donica płaska.

Filodendrony wymagają stale wilgotnego podłoża, ale nie mokrego. Warto posadzić je w donicy płytkiej, ale szerokiej, dopasowanej do rozległego systemu korzeniowego filodendronów - dobrze sprawdzą się donice misy.

donica misa Cubeto

Donica lechuza Cubeto misa idealnie sprawdzi się jako pojemnik dla filodendrona.

Koleus

koleus Blumego jest potocznie nazywany pokrzywką, ze względu na kształt liści. To roślina uprawiana powszechnie w donicach w ogrodzie, oraz we wnętrzach.

koleus

koleus

Koleus Blumego, potocznie zwany pokrzywką, ze względu na kształt liści.

Koleus ma piękne kolorowe liście - czerwone, różowe, bordowe, żółte i zielone. Roślina najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, w podłożu przepuszczalnym i żyznym. To wysoki gatunek - osiąga nawet 80 cm, dlatego donica powinna być spora. Koleusy chorują z powodu suchego powietrza w naszych mieszkaniach, mogą nawet gubić liście, dlatego zimą przenieśmy je do chłodniejszego pomieszczenia - z temperaturą w granicach 15-18 cm.

Kaladium dwubarwne

Kaladium dwubarwne to piękne, mocno dekoracyjne liście, wyrastające na wyjątkowo długich łodygach. Liście mają kształt strzałkowaty, a ich powierzchnia jest pokryta mozaikami w kolorach takich jak biel, czerwień, różne odcienie zieleni i róż.

kaladium dwubarwne

kaladium

kaladium

kaladium

Liście kaladium to prawdziwe arcydzieło.

Kaladium uprawia się jako roślinę wieloletnią, ale wymaga okresu spoczynku. Pod koniec sezonu wegetacyjnego, jego liście zamierają, pozostawiając samotną bulwę. Na czas spoczynku kaladium należy przenieść do chłodniejszego pomieszczenia, i ograniczyć podlewanie a kilka tygodni. Wiosną roślina odżyje.

Kaladium dwubarwne wymaga stanowiska dobrze oświetlonego, ciepłego z temperaturą 20-25 stopni. Ważne, aby zapewnić mu żyzne podłoże, oraz pamiętać o regularnym podlewaniu.

wysoka donica planter havalo

doniczka w kolorze szarym

Do uprawy kaladium musimy wykorzystać donicę z dobrym drenażem.

Kaladium jako roślina o korzeniu bulwiastym musi być posadzone w donicy zapewniającej sprawny odpływ wodny - korzenie bulwiaste mają skłonność do gnicia, dlatego doniczka powinna być wysoka, aby woda swobodnie spływała na dól, nie zalegała w obrębie bulwy. Warto pamiętać też o wykonaniu w niej drenażu i sprawdzeniu otworów odpływowych.

Jak rozpocząć uprawę roślin doniczkowych ?

Jeżeli cały czas jeszcze nie zdecydowałeś się jak zacząć uprawiać rośliny doniczkowe, to mamy kilka wskazówek jak zacząć, aby odnieść sukces. Korzyści są ogromne, dlatego warto spróbować.

jak rozpocząć uprawę roślin doniczkowych

Przede wszystkim rozpocznij od mało wymagających roślin doniczkowych, dobierając je do warunków, jakie panują w Twoim pomieszczeniu. Rośliny kupuj w dobrych sklepach ogrodniczych, albo w kwiaciarni - mają najlepszą kondycję, a sprzedawca doradzi, jak je pielęgnować.

dekoracyjne liscie rośliny w doniczce

nakrapiane liście rośliny doniczkowej

Barwne, ciekawe liście powodują, że roślina jest dekoracyjna cały rok.

Jakie gatunki są mało kłopotliwe i dają szybkie efekty, przeczytasz w tym naszym artykule pod tytułem "Rośliny doniczkowe dla niecierpliwych - poznaj 3 nasze typy!".

Rośliny doniczkowe muszą być posadzone we właściwych doniczkach. Po zakupie rośliny najczęściej przynosimy ją do domu w doniczce “roboczej”, którą trzeba zmienić. Na jaką? Wielkość donicy powinna być minimalnie szersza, średnica większa o 1-2 cm, będzie idealna. Zbyt duża donica przytłoczy roślinę, sprawi, że skupi się ona na produkcji korzeni, a nie części nadziemnej, więc będzie słabiej rosła, lub zupełnie wyhamuje. Dlatego doniczka nie powinna być zbyt duża, nie wybierajmy takiej na zapas. Młode rośliny trzeba przesadzić co rok, starsze co kilka lat.

przesadzanie roślin doniczkowych

Przesadzając rośliny, wybierajmy doniczki o średnicy większej od starej tylko o 1- 2cm.

Pamiętajmy, aby regularnie podlewać nasze doniczkowe okazy. Jeżeli mamy z tym problem, możemy zainwestować w doniczki z systemem nawadniania, lub inne pomoce, jak np. kule nawadniające.

Więcej o pielęgnacji roślin doniczkowych przeczytasz w naszym artykule pod tytułem " Rośliny doniczkowe - jak dbać o rośliny doniczkowe?"

przesadzanie dużych roślin doniczkowych

Starsze egzemplarze przesadzajmy co 2-3 lata, a młode co rok.

Jak wyeksponować rośliny doniczkowe?

Atrakcyjne rośliny doniczkowe wymagają od nas odpowiedniego wyeksponowania - trzeba się nimi chwalić. Dobrym sposobem jest ustawienie doniczek z roślinami na specjalnych stojakach - zwłaszcza, jeżeli mowa o gatunkach oryginalnych, które jako solitery wyglądają zachwycająco i nie potrzebują towarzystwa.

Dla gatunków pnących koniecznie trzeba zastosować bardzo modne w ostatnim czasie makramy - plecione kwietniki, dzięki którym możemy zawiesić doniczkę w oknie, pod sufitem lub na ścianie.

kwadratowa donica pila na stojaku

Dobrze jest wyeksponować rośliny na stojaku.

donice w różnych rozmiarach

Zestawiajmy donice z jednej serii, w kilku rozmiarach - to stylowe rozwiązanie.

Oczywiście bardzo ważne są również donice - pamiętajmy o tym, aby dopasować je do wymagań roślin. Natomiast, jeżeli chodzi o ich wygląd - to powinny być dopasować do stylu mieszkania. Możemy wybrać ten sam model w kilku rozmiarach, albo dobierać donice kolorystycznie, czy z tego samego tworzywa. Unikajmy raczej sytuacji, a której każda donica jest inna, przypadkowa - atrakcyjna donica podkreśli urok naszych roślin.

Makrama do doniczek

Makrama do doniczek roślin o pokroju zwisającym, to najlepszy sposób na ich wyeksponowanie. Więcej o makramie przeczytasz tutaj - Nowości ogrodowe na sezon 2020 - co będzie modne?

Rośliny o dekoracyjnych liściach to piękna ozdoba każdego wnętrza. Warto uprawiać przynajmniej jeden gatunek ozdobny cały rok - zaskakujący, nieco egzotyczny, kolorowy, będzie stylową dekoracją salonu, sypialni czy korytarza.

 

Komentarze do wpisu (1)

20 kwietnia 2021

zakochałam się w tym ostatnim zdjęciu, jest takie piękne ! a ta makrama to świetny pomysł , pamiętam takie sprzed wielu wielu lat. Chyba poszukam ich do mnie do domu.

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium