Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Modne rośliny doniczkowe wracają do łask! 1
Modne rośliny doniczkowe wracają do łask!

Rośliny w doniczkach

Rośliny doniczkowe kilkanaście lat temu zaczęły popadać w niełaskę. Kojarzone z PRL-owskim wyposażeniem naszych mieszkań, paprotki, czy geranium, nie były chętnie wykorzystywane w aranżowaniu domów i wnętrz. Od dwóch lat obserwujemy ponowną modę na zielony busz w mieszkaniu. Być może jest to podyktowane względami zdrowotnymi, coraz większą uwagę zaczynamy przykładać do wpływu środowiska na nasze zdrowie, nie jest nam obojętne zanieczyszczenie powietrza i szukamy sposobów na poprawę komfortu życia, a jak wiadomo rośliny doniczkowe przyczyniają się do oczyszczania powietrza w naszych domach.

Rośliny doniczkowe wpisują się również doskonale w trend ekologiczny - przybliżają nas do natury, pozwalają nam zintegrować się z nią, czy też podkreślają, iż przyroda nie jest nam obojętna.

palma w wiklinowej donicy

Rośliny doniczkowe wracają do łask, są modne i pożądane we wnętrzach.

Bardzo cieszy nas moda na rośliny doniczkowe - są to atrakcyjne i pożyteczne dekoracje przestrzeni, które w łatwy sposób możemy wprowadzić do każdego wnętrza. Dodatkowo dobierając ładną doniczkę, stworzyć bardzo atrakcyjny element wystroju. Kilka roślin o ładnych liściach ożywi nasz dom, tchnie w niego nowego ducha.

Jakie są zalety roślin doniczkowych? Przede wszystkim dają nam dużą swobodę aranżacji przestrzeni - donice zazwyczaj możemy łatwo przestawiać, zmieniać ich obsadzenie, ustawienie, czy nawet samą donicę. Dodatkowo oddziałują na nasze samopoczucie - kolor zielony działa kojąco na nerwy, oraz pomaga odpocząć naszym oczom. Zaleca się posiadanie zielonej rośliny w biurze, miejscu gdzie pracujemy przy komputerze. Nawet przelotne spojrzenia na zielone listki pozwalają odpocząć oczom.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o oczyszczaniu powietrza z pyłów, zanieczyszczeń metalami czy szkodliwymi substancjami chemicznymi. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre farby, kleje do tapet, czy nawet środki chemiczne jakie wykorzystujemy do sprzątania, lub takie, które wykorzystano do zrobienia mebli, paneli itp. wydzielają do otoczenia szkodliwe dla naszego organizmu substancje. Obecność roślin doniczkowych pomaga nam przynajmniej w pewnym stopniu, te oddziaływania zniwelować.

Niezależnie czy będzie to jedna, czy raczej kilka delikatnych, kwitnących roślin - zdecydowanie poprawią one wystrój naszego mieszkania, a nam samym zdecydowanie poprawią samopoczucie.

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe, podobnie jako rośliny ogrodowe, są bardzo zróżnicowane pod względem wymagań pielęgnacyjnych, czy też stanowiskowych. Jednak uprawa roślin doniczkowych jest o tyle prostsza, że ogranicza się do naszego mieszkania, do powierzchni donicy. Łatwiej jest więc utrzymać odpowiednie pH, odpowiedni poziom nawilżenia, czy też nawozić roślinę.

sukulenty w niebieskich donicach

Sukulenty to jedne z najmniej wymagających roślin doniczkowych.

Jak dobrze zacząć uprawę roślin w donicach?

Najważniejsze elementy, które skutkują sukcesem uprawy roślin w donicach to :

  • podłoże,
  • donica,
  • zdrowa roślina.

Przede wszystkim - kupując roślinę, najczęściej musimy ją przesadzić do większej donicy. Na tym etapie liczy się podłoże, w jakim ją posadzimy . Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, zdrowe. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup uniwersalnego podłoża do roślin doniczkowych - w centrum ogrodniczym czy sklepie ogrodniczym. Kupując roślinę w kwiaciarni powinniśmy otrzymać wskazówki, jakiej dużej donicy wymaga, czy też jakiego podłoża będzie potrzebować roślina. Niektóre gatunki jak azalie, storczyki, nie zadowolą się uniwersalnym podłożem, konieczne będzie takie, dopasowane, do ich potrzeb. Niektóre z roślin wymagają podłożą kwaśnego, wręcz próchnicznego, lub jak storczyki - kory. Jeżeli roślinę kupiliśmy w supermarkecie, sprawdźmy nawet w internecie, jakie ma wymagania. Niektóre z roślin będą doskonale rosły w uprawie hydroponicznej - czyli wodnej. Dodatkowo ważne jest, aby zapoznać się z wymaganiami środowiskowymi rośliny - czy lubi słońce, czy bezpośrednie nasłonecznienie, czy też światło rozproszone. Jak często trzeba ją podlewać? Czy lubi podlewanie w podstawkę, czy zraszanie liści? Czy może stać przy grzejniku? Jaka temperatura jest optymalna? Lub czy ma okresy spoczynku. Wiedza na temat naszych roślin pozwoli nam odpowiednio wykonać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne i dopasować się do wymagań rośliny.

Jak wybrać najlepszą donicę?

Doniczka dla roślin we wnętrzach, musi być funkcjonalna, ale również atrakcyjna. Pomimo, iż nie oddziałują na nią tak intensywne czynniki zewnętrzne jak w ogrodzie, to i tak powinny wykazać się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne.

eukaliptus w donicy

Do każdego wnętrza możemy dopasować rośliny ozdobne, podkreślające jego charakter.

Donice wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego będą odporne na pękanie, utratę koloru czy zanieczyszczenia. Jeżeli planujemy posadzenie rośliny o znacznych rozmiarach, donica musi wytrzymać opór, jaki będzie wywierać na nią system korzeniowy.

Jeżeli chcemy zapewnić naszej roślinie zdrowy wzrost, a jednocześnie zapomnieć o konieczności regularnego podlewania, możemy wyposażyć się w donice z systemem nawadniania.

Jaka temperatura dla roślin doniczkowych

Aby jak najlepiej dobrać rośliny do naszego mieszkania, musimy uwzględnić kilka czynników - z których najważniejsza będzie temperatura i nasłonecznienie. Większość roślin doniczkowych zadowoli się w okresie letnim temperaturą w granicach 23 - 25 stopni C. Zima natomiast maksymalna temperatura będzie wynosić 18 do 20 stopni. Jeżeli w naszych pomieszczeniach jest cieplej, postarajmy się przenieść rośliny do miejsca, gdzie będzie chłodniej - może to być korytarz, czy też ogród zimowy.

języki teściowej w donicy

Sansewieria czyli tak zwane języki teściowej to bardzo popularna roślina doniczkowa.

Rośliny doniczkowe - ile światła potrzebują?

Na szczęście ogromna różnorodność roślin doniczkowych pozwala nam dopasować je do każdej przestrzeni . Znaczna większość roślin może być sklasyfikowana w 3 kategoriach - do stanowisk nasłonecznionych, cienistych i ze światłem rozproszonym. Na miejscach słonecznych, czyli na parapetach od strony południowej czy zachodniej, zdecydowanie dobrze poczują się rośliny takie jak sukulenty, kaktusy. w donicach na parapetach północnych, czyli bardziej cienistych dobrze rosną fiołki, begonie, czy inne rośliny o liściach wyposażonych w włoski, które intensywne słońce mogłoby zniszczyć. Z dala od okna, na podłodze, komodzie, dobrze będą rosły wszelkie rośliny doniczkowe ozdobne z liści. Dociera tam światło rozproszone - czyli jasne, ale niezbyt piekące. Wynika to z faktu, że większość naszych roślin doniczkowych jest spokrewniona z roślinami tropikalnymi. Niestety w pomieszczeniach zupełnie bez dostępu światła trudno nam będzie wyhodować jakąkolwiek roślinę. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj - Jak dbać o rośliny doniczkowe? Top 5 najbardziej wytrzymałych roślin do wnętrz.

Jak podlewać rośliny?

Rośliny możemy podlewać aż na 3 sposoby :

  • bezpośrednio w donicę,
  • w podstawkę,
  • zraszając liście.

Do podlewania najlepiej wykorzystywać wodę deszczową, lub wodą z kranu, przegotowaną, odstaną.

fikus benjamina

Fikus to atrakcyjna, ale trochę kapryśna roślina.

Niektóre z liści roślin ozdobnych nie tolerują moczenia liści - będą to na przykład fiołki afrykańskie, które po zmoczeniu listków chorują. Rośliny o grubych, bulwiastych korzeniach natomiast nie tolerują zbyt dużej wilgotności, gdyż może to powodować ich gnicie - tu możemy zaliczyć cyklameny czy zamiokulkas. Gatunki o intensywnym wzroście, czy też niektóre o dużej masie liście, będą natomiast wymagały stałej wilgotności podłoża - bambus, paprocie, skrzydłokwiat. Paprocie i fikusy lubią zraszanie liście.

Większość roślin doniczkowych zadowoli się podlewaniem 2 razy w tygodniu w okresie letnim, i 1 w tygodniu lub na dwa tygodnie zimą. Podłoże nie powinno być przesuszone ani zbyt mokre - wilgotność podłoża możemy sprawdzić palcem.

Bardzo oszczędnie z wodą traktujemy gatunki takie jak kaktusy czy sukulenty.

Dużym wrogiem naszych roślin doniczkowych jest suche powietrze w mieszkaniu, zwłaszcza w okresie grzewczym. Jak rozwiązać ten problem? Przecież nie zrezygnujemy z ogrzewania się zimą :)? Dobrym pomysłem jest ustawienie doniczek na tacy ze żwirem, który będziemy zalewać wodą - to będzie podnosić wilgotność powietrza. Możemy również zraszać liście wodą.

Jak przesadzać rośliny w donicach?

Przesadzanie roślin to doskonały sposób na otrzymanie dodatkowych, darmowych egzemplarzy. Rośliny zawsze powinniśmy przesadzać do donicy maksymalnie 5 cm szerszej niż poprzednia. Inna może powodować szok, rośliny będą się źle czuły i przestaną rosnąć.

przesadzanie sukulentów

Przesadzanie pozwala nam zdobyć nowe, darmowe sadzonki roślin.

Dzień przed należy bryłę korzeniową dokładnie podlać. Następnie:

 

  • delikatnie wklepujemy donicę, do pozwoli nam łatwiej wyciągnąć bryłę korzeniową.
  • szukamy miejsc, gdzie możemy rozdzielić bryłę liściową ( najlepiej tam gdzie uda nam się wcisnąć palec)
  • tak wydzielone części rozrywamy lub przecinamy nożem
  • usuwamy nadmiar korzeni, te zbyt długie, tak, aby się nie zawijały, skracamy,
  • usuwamy suche liście, oczyszczamy roślinę, możemy przyciąć część nadziemną, zredukować ją, aby roślinie było łatwiej się przyjąć.
  • gotowe rośliny umieszczamy w świeżym, żyznym podłożu. Bardzo ważne, aby w nowej donicy rosły na jednakowym poziomie i głębokości, jak poprzednio.

Nawożenie roślin doniczkowych

Nie zawsze kiedy zauważymy objawy choroby czy gorszą kondycję naszych roślin, musimy sięgać po sztuczne nawozy czy też środki. Czasami możemy ratować się naturalnymi nawozami i opryskami.

NATURALNE SPOSOBY NA UZDROWIENIE ROŚLIN DONICZKOWYCH

Sprawdzony sposób na naturalne nabłyszczanie liści to ich opryskiwanie wodą z piwem. Piwo zawiera chmiel i słód, które wpływają również na szybszy wzrost roślin. Jak wykorzystać piwo do podlewania kwiatów? Roztwór przygotujemy z 50 ml piwa, i 200 ml wody. Piwo wlewamy do szklanki, czekamy aż uleciał gaz, a następnie uzupełniamy wodą. Możemy już podlewać lub zraszać. Efektem regularnego stosowania takiej mieszkanki będą piękne, intensywnie zielone liście o naturalnym, mocnym połysku.

Przede wszystkim warto pamiętać, że nie każda roślina pokocha taki naturalny nawóz, ale zdecydowanie piwna polewka będzie dobra dla fikusów i roślin kwitnących.

Do podlewania roślin doniczkowych możemy wykorzystać również wodę po gotowaniu jajek lub gotowaniu warzyw w łupinkach - musimy tylko pamiętać, aby woda nie była solona. Po jej ostygnięciu, możemy podlać kwiaty, co pozwoli uzupełnić niedobory makroelementów.

Skorupki od jajek mogą być również składnikiem nawozu dla roślin doniczkowych - zalewamy je wodą i pozostawiamy na 10 dni, skorupki powinny być rozdrobnione. Następnie podlewamy otrzymanym wywarem rośliny.

Doskonałym źródłem pożytecznych bakterii, będą drożdże. Należy dodać je do wody przygotowanej do podlewania kwiatów.

Dla gatunków, które cenią kwaśną glebę, możemy wykorzystać fusy z niesłodzonej kawy, które wzbogacą podłoże w donicy.

bluszcz na ścianie

Zielone uspokaja i koi - dlatego warto mieć rośliny w zasięgu wzroku

Nawożenie to najczęściej zaniedbywany zabieg pielęgnacyjny. Tymczasem nie jest on skomplikowany, a jest konieczny do zdrowego wzrostu i kwitnienia roślin. Większość roślin w okresie wzrostu - czyli wiosną, wymaga zasilania nawozem z azotem. Latem, kiedy kwitną, przyda się nawóz z fosforem, zimą wstrzymujemy nawożenie, tak, aby rośliny mogły przejść w stan spoczynku.

Bardzo wygodną formą nawożenia są pałeczki nawozowe, lub specjalne tubki, które wbijamy w podłoże, a nawóz sam dozuje się dla rośliny. Zaletą tych nawozów jest długie działanie, a tym samym my nie musimy pamiętać o regularnym jego podawaniu.

Walka ze szkodnikami roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe najczęściej są nękane przez mszyce, przędziorki i tarczniki. Najbardziej skutecznym i mało inwazyjnym sposobem walki z nim i jest ich mechaniczne usuwanie. Możemy to robić na sucho, lub zmywając szkodniki woda.

Naturalnym sposobem walki ze szkodnikami roślin doniczkowych będzie napar z pokrzyw czy też szałwii.

Jeżeli nasza roślina jest w słabej kondycji, a my jesteśmy pewni, że zapewniliśmy jej odpowiednie warunki, podłoże zasobne w składniki pokarmowe oraz nie ma na liściach objawów szkodników, należy sprawdzić, czy szkodniki nie pojawiły się w podłożu, w glebie. W tym celu wyjmujemy roślinę z doniczki, i wymieniamy podłoże.

drzewko palmowe w donicy

Rośliny doniczkowe zasługują na naszą uwagę, gdyż potrafią się pięknie odwdzięczyć za pielęgnację.

10 ponadczasowych roślin doniczkowych

Zielistka Sternbergera

Zadowoli się uniwersalnym podłożem i podlewaniem umiarkowanym. Znana z przestrzeni komercyjnych - jak przychodnie i sklepy, gdyż nie wymaga zaangażowania. Powinna być przesadzana raz w roku, najlepiej na wiosnę. Często pojawiają się również pędy, przewisające przez donicę, które mogą być zaszczepkami nowych roślin.

Skrzydłokwiat

Gęsta kępa jajowatych, ciemnozielonych liści i białe kwiaty, zebrane w pochwę, z żółtym pręcikiem to ozdoba wielu domów i mieszkań. Roślina nie lubi zbyt ciepłych pomieszczeń, najlepiej rośnie na stanowisku, gdzie dociera światło rozproszone. Lubi podłoże stale wilgotne.

Języki teściowej Sansewieria

Wysokie, ostro zakończone, sztywne liście, zebrane w zwartą bryłę. Liście często ma żółto obrzeżone lub z dekoracyjną mozaiką. Roślina lubi jasne stanowiska, podłoże wapienne lub obojętne, znosi przesuszenie nawet do 4 tygodni.

Zamiokulkas zamiolistny

Nie ma specjalnych wymagań, nie lubi jedynie nadmiaru wody. Podłoże powinno być wilgotne jedynie w okresie wiosennym - intensywnego wzrostu.

Fikus benjamin

Bardzo lubi jasne, słoneczne pomieszczenia, jest wrażliwy na brak słońca oraz na wahania temperatur - może wtedy zrzucać liście, Nie toleruje nadmiaru wody, musimy więc podlewać go regularnie, ale oszczędnie.

Rośliny doniczkowe są bardzo atrakcyjną dekoracją każdej przestrzeni. Kilka gatunków kwitnących, o ozdobnych liściach potrafi ożywić dom i tchnąć w niego nowego ducha. Z pewnością każdemu z nas podoba się taka odmiana, o której wprowadzenie jest bardzo łatwo.

Komentarze do wpisu (1)

5 czerwca 2020

Piękne zdjęcia i wpis, który mnie zainspirował! Chyba posadzę kilka roślinek w salonie.

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium