Masz pytania? Zadzwoń 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Ogród stworzony w doniczce 0
Ogród stworzony w doniczce

Ogród w doniczce

Rośliny sadzone w donicach, w skrzyniach lub innych pojemnikach tworzą piękne kompozycje barw, faktur, brył i pokrojów. Stają się komponentem rozmaitych układów ogrodowych na tarasach, balkonach, a także są elementem wnętrz ogrodowych. Nie tylko gustowne połączenie materiału roślinnego z pojemnikiem daje nam gwarancje zachwycającej kompozycji, równie ważne jest rozplanowanie, a szczególnie istotnym elementem jest pielęgnacja naszych wybrańców.

Krok pierwszy

Pierwszym krokiem warunkującym nasz sukces jest zastosowanie wartościowego podłoża, bogatego w składniki pokarmowe. Warto zadbać o to by było ono przepuszczalne, dlatego dobrym wyborem jest ziemia kompostowa z domieszką odkwaszonego torfu i piasku. Jeżeli ktoś z Was chciałby skorzystać z ziemi z swojego ogrodu, a jest to ziemia gliniasta, najlepiej dodać do niej trochę piasku i spróbować, czy rozsypuje się w rękach oraz zmieszać ją z kompostem. Inną możliwością jest zastosowanie keramzytu zamiast piasku. Dobre podłoże charakteryzuje luźna struktura, ładny zapach oraz jednolicie rozdrobnione składniki. Niektóre rośliny potrzebują specjalnej gleby np. kwaśnej, dlatego upewnijcie się, czy kupowane podłoże posiada pożądany odczyn pH.

Zasadzenie rośliny

Równie ważnym elementem jest to, w jaki sposób posadzimy roślinę. Aby zapewnić jej możliwość pobierania wody, ale równocześnie uchronić przed moczeniem korzeni, dobrze jest zastosować drenaż zapewniając tym samym dostęp do powietrza, np. keramzyt (jest to kruszywo z wypalanej gliny ilastej, które idealnie sprawdza się jako materiał drenujący). Im większe rozmiary donic, tym grubsze kulki keramzytu stosujemy. Zamiast tego kruszywa mile widziany jest również żwir lub pokruszona doniczka. Na warstwę drenującą możemy położyć agrowłókninę, która zatrzyma korzenie przed przerastaniem, jednocześnie pozwalając na przepuszczanie wody i powietrza. Następnym krokiem jest już tylko rozłożenie podłoża dobranego do wymagań rośliny w taki sposób, by pozostawić ok. 3 cm od wysokości górnej krawędzi donicy – na pewno ułatwi nam to podlewanie (rys.1).

Pielęgnacja

Kiedy posadzimy swoje ulubione gatunki w donicach, nie możemy zapominać o nieustającej ich pielęgnacji. Podlewanie, czyli zapewnienie ciągłej wilgotności podłoża, jest elementem bez którego nasza roślina nie będzie zachwycać nas swoim pięknem. Kiedy to robić i jak często? Musimy kontrolować, czy podłoże jest suche - to jest najlepsza wskazówka, iż nastał czas na uzupełnienie deficytu wody. Nie możemy dopuścić do przesuszenia rośliny, dlatego w okresie letnim zaleca się podlewanie nawet dwa razy na dzień, natomiast wiosną i jesienią bywa, że rośliny nie potrzebują nawadniania. W czasie upałów wykonujmy tę czynność rano i późnym popołudniem – unikajmy pór dnia kiedy panuje ostre słońce. Ważne również jest, by nie polewać wodą liści oraz kwiatów, ponieważ wtedy stają się bardziej narażone na choroby.

Podlewanie

Niestety nie każdy z nas ma na tyle czasu, aby pamiętać o codziennym podlewaniu. Jest na to dobre rozwiązanie – możemy zmieszać podłoże z hydrożelem, są to drobne granulki absorbujące wodę. W ten sposób zmniejszymy częstotliwość podlewania, np. do jednego tygodniowo. Jeżeli mamy duży balkon czy taras oraz wiele donic do podlania, dobrym sposobem na utrzymanie stałej wilgotności podłoża będzie zamontowanie automatycznego systemu nawadniającego.

Oprócz nawadniania warto również zapewnić roślinom nawożenie. Najzdrowszym, ale dość kłopotliwym rozwiązaniem, w przypadku zieleni pojemnikowej, jest stosowanie nawozów organicznych. Natomiast jako naturalny nawóz możemy zastosować wermikompost (kompost dżdżownicowy), który z łatwością znajdziemy w sklepach, a jego dawkowanie również nie przysporzy nam kłopotów. Duży wybór mamy wśród sztucznych produktów, które występują w postaci pałeczek, granulek czy roztworów. Doskonale sprawdzają się nawozy wolnodziałające, które zmieszane z podłożem, stopniowo uwalniają substancje odżywcze i są absorbowane przez roślinę wtedy, kiedy ma takie zapotrzebowanie. Pamiętajcie, że nadmierne nawożenie może zaszkodzić roślinie, dlatego najlepiej postępować według zaleceń wymienionych na opakowaniu.

Poprawie wyglądu rośliny może służyć również jej przycinanie. Uszczykiwanie końcówek pędów doprowadzi do jej zagęszczenia, natomiast obcinanie przekwitniętych kwiatów zahamuje zawiązywanie się nasion, pobudzając w zamian kolejne kwitnienie.

Wybór pojemnika

Oprócz okazałych roślin, na odbiór kompozycji wpływają również wybrane pojemniki. Rynek zapewnia nam szeroki wybór donic, skrzynek czy koszy. Możemy wybierać wśród produktów, m.in. drewnianych, metalowych, ceramicznych, czy plastikowych, również dostępnych w wielu wersjach kolorystycznych. Nasz sklep dysponuje bogatą ofertą donic, które świetnie sprawdzą się w różnych kompozycjach balkonowych i tarasowych: ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe. Właściwy ich dobór zależy od tego jaki jest nasz plan nasadzeń, w jakim otoczeniu umieszczamy pojemniki oraz jaką powierzchnią dysponujemy. Dodatkowo ważnym czynnikiem jest decyzja czy będą to donice ruchome lub stałe. W przypadku tych ostatnich należy pamiętać o izolacji termicznej donicy pozostawianej na zewnątrz w okresie zimowym.

Więcej na temat wyboru odpowiedniego pojemnika znajdziesz również tutaj - Duże donice - jakie wybrać? Co w nich posadzić i jak to zrobić? 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium