Duże donice ogrodowe - wiele możliwości
Duże donice ogrodowe to ciekawy sposób na aranżację przestrzeni - dają nam wiele możliwości dekoracji, a bogaty wybór jest w stanie zadowolić najbardziej wymagających miłośników roślin.
Duże donice ogrodowe są pięknym tłem zarówno dla gatunków jednorocznych, jak też wieloletnich. Duże donice są tak atrakcyjne, ponieważ możemy w nich posadzić również drzewa i krzewy - czasami donice to jedyne miejsce, w jakim możemy coś posadzić. Na balkonie, tarasie, czy w ogrodach na dachu, to właśnie dzięki donicom mamy możliwość wprowadzenia tam roślin.
Duże donice ogrodowe to często jedyne pojemniki na rośliny, ale ich funkcji jest znacznie więcej. Duże donice są popularne jako ważne elementy kompozycji przestrzeni - są mocnymi akcentami, lub tłem, a czasem wyznaczają granice, są ścianami, parawanami, a nawet dodatkowym oświetleniem. Do jakich miejsc najlepiej pasują duże donice ogrodowe?
Duże donice ogrodowe - do jakich przestrzeni?
Duże donice ogrodowe to mocne akcenty kompozycji - ale poprzez wybór tworzywa wykonania, wymiarów, czy też koloru donicy, możemy wpływać na ostateczny efekt, jaki donica stworzy.
Duże donice możemy wykorzystywać w przestrzeniach większych i mniejszych - z tą różnicą, że w ograniczonych wnętrzach, zdecydujemy się na jedną donicę, i w obszerniejszych, możemy zastosować kilka sztuk.
Duże donice ogrodowe są bardzo efektowne, często stanowią stylową wizytówkę przestrzenie, wyróżniają ją - dlatego bardzo chętnie są wybierane do aranżacji publicznych miejsc, jak ogródki przy kawiarniach, restauracjach, biurach, firmach, czy też do dekoracji wnętrz przestrzeni publicznych.
Oczywiście, duże donice ogrodowe są obowiązkowe na balkonie, tarasie, i ogrodach na dachu - dają możliwość wprowadzenia większych roślin do tych stref. Te elementy pozwalają nam również uzyskać odrobinę prywatności - mogą z powodzeniem pełnić funkcję parawanu. Wysokie i postawne donice ułatwią nam również podzielenie ogrodu, lub tarasu na strefy - możemy oddzielić strefę wypoczynkową od jadalnianej.
Poznaj także - Jesienne aranżacje w donicach na tarasie.
Różnorodność dużych donic - wiele ciekawych tworzyw, różne wymiary, kształty - to wszystko pozwala dopasować donice do każdej przestrzeni.
Duże donice ogrodowe możemy zastosować jako pojedyncze elementy, lub dopasować je do wymiarów przestrzeni - kupując donice wykonane pod indywidualne zamówienie, na wymiar. Warto zdecydować się na tę drugą opcję, jeżeli nasz taras lub balkon mają mniejsze rozmiary.
Donice wykonane na wymiar, pozwalają funkcjonalnie zaaranżować nawet najmniejsza przestrzeń.
Jak wybrać donicę do ogrodu?
Bogaty wybór różnorodnych donic ogrodowych, daje nam gwarancję pełnego dopasowania jej do naszej przestrzeni. Donice różnią się tworzywem wykonania, kolorem, a także masą.
Jak wybrać najlepszą donicę?
Poszukując dużej donicy ogrodowej, warto upewnić się, że pojemnik ten może być ustawiony w planowanym przez nas miejscu. Tworzywo wykonania wpływa na masę donicy - najcięższe są donice z betonu, oraz drewna. Łącząc masę donicy, z podłożem, oraz roślinami, uzyskujemy całkiem pokaźny ciężar, który może obciążać strop czy podłogę - dlatego, zwłaszcza jeżeli chcemy wykorzystać więcej donic, musimy skonsultować to z inspektorem budowlanym.
Tworzywo donicy wpływa istotnie na jej trwałość oraz wymagania pielęgnacyjne. Najbardziej kłopotliwe są donice wykonane z drewna, które musimy sezonowo zaimpregnować i pomalować. Drewno, jako naturalne tworzywo, jest najbardziej podatne na pleśnienie, korozję, oraz zanieczyszczenia, dlatego jeżeli nie dysponujemy czasem, który możemy poświęcić na pielęgnację donic, a bardzo zależy nam na designie drewna, warto zdecydować się na donice z tworzywa sztucznego, imitujące je lub na drewno egzotyczne.
Jeżeli zdecydujemy się na zakup donic z betonu, stali corten, lub z włókna szklanego, mamy pewność wieloletniego użytkowania bez kłopotu, potrzeby impregnacji. Więcej na temat włókna szklanego przeczytasz tutaj - Włókno szklane - cechy i zastosowanie.
Donice z włókna szklanego w mocnym kolorze to idealna wizytówka przestrzeni publicznych.
Donice z tworzywa sztucznego mogą wyglądać stylowo, wystarczy wybrać pojemniki wysokiej jakości.
Duże donice ogrodowe możemy z powodzeniem wykorzystać we wnętrzach - w przestrzeniach biurowych posłużą jako parawan.
Stal corten pięknie komponuje się w każdym ogrodzie, niestety, w przypadku corten problemem jest również większa masa - rozwiązaniem są imitacje stali, które trudno odróżnić od oryginałów - spójrz powyżej.
Donice betonowe są nowoczesne i odporne na czynniki zewnętrzne, ale mają dużą masę - na szczęście imitacja betonu z włókna szklanego, wygląda jak prawdziwa!
Oczywiście, najczęściej w czasie zakupów kierujemy się wyglądem donicy - jak dobrać dobrze donicę do naszego ogrodu czy też wnętrza?
Musimy wiedzieć, że:
- donice w mocnych kolorach i o geometrycznych kształtach, są zarezerwowane do ogrodów nowoczesnych,
- donice drewniane najlepiej pasują do wnętrz rustykalnych, ale odpowiedni kolor i kształt oraz rodzaj drewna, pozwalają dopasować je do każdego stylu,
- donice betonowe to idealny dodatek do nowoczesnych miejsc, a dużą masę możemy zmniejszyć, stosując imitacje,
- donice z włókna szklanego pięknie prezentują się na tarasach i balkonach nowoczesnych, miejskich, ale te w stonowanych kolorach sprawdzą się też w tradycyjnych ogrodach,
- donice z technorattanu są wszechstronne - grubsza plecionka i kolory delikatne to idealna propozycja do ogrodów wiejskich, tradycyjnych, natomiast technorattan wąski, w kolorze ciemnego brązu, grafitowy, sprawdzi się w ogrodzie nowoczesnym,
- stal corten to dobra propozycja do przestrzeni komercyjnych i każdego ogrodu,
Aby ułatwić wybór donicy - sporządziliśmy małą podpowiedź:
Rodzaj donicy |
Masa |
Koniecz- ność impregnacji |
Pielęgnacja |
Odporność na czynniki atmosfe- ryczne |
Styl |
DONICE DREWNIANE |
CIĘŻKIE |
TAK |
regularne malowanie, podatność na zanieczyszczenia, |
NISKA |
możliwość dopasowanie do każdego stylu |
DONICE BETONOWE |
CIĘŻKIE |
NIE |
odporne na zanieczyszczenia, nie wymagają malowania, |
WYSOKA |
nowoczesny |
DONICE Z WŁÓKNA SZKLANEGO |
LŻEJSZE |
NIE |
odporne na zanieczyszczenia, wystarczy woda z płynem do naczyń, |
WYSOKA |
nowoczesny, ale donice w stonowanych barwach - są uniwersalne |
DONICE ZE STALI CORTEN |
CIĘŻKIE |
NIE |
nie wymagają impregnacji i czyszczenia, |
WYSOKA |
każdy, również przestrzeń komercyjna |
DONICE Z TWORZYWA SZTUCZNEGO |
LŻEJSZE |
NIE |
odporne na zanieczyszczenia, wystarczy woda z płynem do naczyń, |
WYSOKA |
bogaty wybór, donice z technorattanu(ogród rustykalny, nowoczesny), barwione w masie(ogród nowoczesny), malowane, podświetlane(przedogródek, ogród nowoczesny), |
Jak ułatwić sobie użytkowanie dużych, ciężkich donic?
Często boimy się używania dużych donic w ogrodzie czy na tarasie, ponieważ wszelkie prace pielęgnacyjne czy też porządkowe, są utrudnione przez dużą masę donicy. CO możemy zrobić? Czy da się ułatwić sobie użytkowania dużych, ciężkich donic?
Oczywiście, pomocniczym rozwiązaniem są donice na podstawie na kółkach. Taką postawę możemy zakupić dla każdej donicy - dzięki czemu nasze pojemniki będą mobilne i łatwe w obsłudze.
Inną możliwością, jest stosowanie donic z wkładami - donica taka składa się z osłonki zewnętrznej i mniejszego od niej wkładu. W takim rozwiązaniu podłoże wypełni tylko wkład, co sprawia, że całość ma mniejszą masę. Również zabiegi pielęgnacyjne są łatwiejsze - możemy ten wkład wyciągać, doglądać rośliny, czy też wymieniać ją w razie konieczności.
Co posadzić w dużej donicy ogrodowej?
Duże donice ogrodowe to idealne pojemniki na piękne kompozycje roślinne, złożone nie tylko z niższych bylin i roślin jednorocznych, ale przede wszystkim drzew i krzewów.
Duże donice to pojemniki idealne na sadzenie drzew i krzewów. Ich znaczne wymiary sprawiają, że idealnie komponują się w szczególnie wymagających przestrzeniach, które potrzebują szczególnej oprawy.
Co możemy posadzić w dużych donicach ogrodowych?
Drzewa do donic:
- klony palmowe
- klony odm. Globosum,
- klon polny odm. Nanum,
- brzozy np. pożyteczna, Doorenbos, Youngii,
- jodły np. jodła koreańska - wolnorosnąca,
- świerk biały odm. Conica,
- sosny np. sosna kosodrzewina, sosna drobnokwiatowa,
- robinie np. Umbraculifera,
- graby i wiązy, odmiany kolumnowe, oraz w formie strzyżonej,
- drzewa owocowe, na podkładkach,
- rajskie jabłonie,
- niektóre dęby, np. Fastigiata, Fastigiata Koster,
- głogi, zwłaszcza Compacta, Paul’s Scarlet,
- magnolie,
- świdośliwy,
- wiśnia piłkowana,
- wiśnia osobliwa,
- surmia bignoniowa,
- jesion wyniosły odm. Crispa, Nana,
Krzewy do dużych donic:
- bukszpan,
- cis,
- jałowce, zarówno płożące, jak też kolumnowe,
- róże,
- hortensje,
- rododendrony,
- irgi,
- kaliny,
- bzy lilaki,
- pęcherznice,
- tawuły,
- thuje i żywotniki,
- ostrokrzewy,
- pierisy,
- trzmieliny,
- oczary,
- derenie, np. dereń biały,
W donicach idealnie sprawdzają się gatunki szczepione na pniu, które pozostawiają wiele miejsca pod swoją koroną, możemy tę przestrzeń zagospodarować roślinami wieloletnimi, kwitnącymi, płożącymi, które razem z naszym drzewkiem lub krzewem, stworzą atrakcyjną kompozycję.
Byliny do dużych donic:
- rozchodniki,
- trawy ozdobne,
- jeżówki,
- liliowce,
- floksy,
- szałwie,
- kocimiętki,
- funkie,
- żurawki,
- bergenie,
W dużych donicach warto sadzić byliny o atrakcyjnych liściach, dużych rozmiarach, czy też o mocnych kolorach.
Idealnie sprawdzą się również gatunki o pokroju płożącym, które będą zawieszać się z donicy, okrywając ją zielonym kożuchem. W tej roli proponujemy - bluszcz pospolity, dąbrówkę rozłogową, tojeść rozesłaną, barwinek, runiankę japońską.
W donicach pięknie prezentują się trawy ozdobne.
Uzupełnieniem wieloletnich gatunków drzewiastych i bylin mogą być rośliny sezonowe - jak bratki, wrzosy, pelargonie, i wiele innych.
Jak sadzić rośliny w dużych donicach?
Sadzenie roślin w dużych donicach, zwłaszcza, jeżeli sadzimy gatunki wieloletnie, musimy wykonać starannie, z dbałością o jakość podłoża, a także wykonując drenaż i izolację donicy.
Tylko odpowiednio przygotowane wnętrze donicy sprawi, że roślina nie zmarznie, nie uschnie, a w sezonie będzie ładnie wyglądać.
Przesadzanie roślin wieloletnich w donicach, zwłaszcza tych o większych wymiarach, jest utrudnione, a czasem niemożliwe - dlatego musimy tak przygotować podłoże i inne elementy, aby roślina mogła spędzić w niej całe swoje życie, bez konieczności ingerencji z naszej strony.
Drenaż w dużej donicy możemy wykonać z potłuczonych kawałków donic.
DRENAŻ W DUŻEJ DONICY
Po co drenaż w donicy?
Drenaż ma za zadanie odprowadzić nadmiar wody, aby korzenie nie stały w wodzie i nie gniły.
Drenaż reguluje warunki wodno-powietrzne w podłożu, zapewnia dostęp tlenu, przesusza podłoże, a tym samym hamuje rozwój pleśni i grzybów.
Z czego wykonać drenaż?
Drenaż wykonujemy z kruszywa - może to być żwir, lub nawet elementy potłuczonej ceramicznej donicy. Profesjonalnym materiałem na drenaż jest keramzyt - porowate, okrągłe kruszywo, powstałe z gliny, wypalanej w dużej temperaturze.
Jak wykonać drenaż?
Zanim przystąpimy do wykonania drenażu, musimy upewnić się, że w dnie donicy jest otwór odpływowy. Jeżeli nie ma, musimy nawiercić dno donicy.
Następnie na dnie donicy układamy geowłókninę, która zatrzyma keramzyt lub inne kruszywo (możemy ten krok pominąć, jeżeli otwór w donicy ma mniejsze wymiary).
Teraz do donicy wsypujemy keramzyt, grubość warstwy to około 10 cm.
W celu ochrony warstwy drenażowej przed zaklejeniem, co mogłoby nastąpić w momencie wymywania podłoża razem z wodą, układamy warstwę geowłókniny, wyjawiając jej krawędzie aż na brzegi donicy.
Izolację donicy może stanowić styropian.
IZOLACJA DUŻEJ DONICY Z ROŚLINAMI WIELOLETNIMI
Izolacja jest konieczna, aby chronić szczególnie wrażliwe rośliny przed szkodliwą temperaturą - nie tylko zimą, ale również latem. Upalne temperatury powodują nagrzewanie się donicy, co działa jak przypalanie korzeni roślin.
Izolację wykonujemy ze styropianu - możemy wykorzystać całe płaty styropianu, lub granulat, albo pokruszone elementy, które zostały nam z innych prac.
Izolację umieszczamy przy ściankach donicy, i stabilizujemy ją podłożem, możemy wsunąć styropian pod agrowłókninę, chroniącą drenaż (między ściankami donicy, a warstwą agrowłókniny).
PODŁOŻE W DUŻEJ DONICY
Najważniejszą cechą podłoża dla roślin w donicach jest ich żyzność. Warto wzbogacić podłoże wykorzystane do sadzenia roślin wieloletnich kompostem, lub biohumusem.
Koniecznie pamiętajmy również o odczynie gleby - większość roślin toleruje odczyn lekko kwaśny, ale niektóre gatunki mają specyficzne wymagania.
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak znacznie zwiększa się masa donicy po deszczu, lub po podlaniu, kiedy podłoże jest nasiąknięte wodą. Jeżeli nie chcemy zbytnio obciążać konstrukcji tarasu, balkonu itp. możemy zdecydować się na donice z wkładem wewnętrznym, który sięga tylko do pewnej głębokości doniczki, a tym samym sprawia, że podłoża jest mniej. Trzeba to jednak dopasować do wymagań roślin.
Pielęgnacja roślin w dużych donicach
Nie bójmy się sadzić roślin wieloletnich w donicach - drzewa i krzewy są odporne na przemarzanie, i doskonale radzą sobie w pojemnikach. Mitem jest, że po zimie, przyczyną zasychania roślin, jest mróz! Najczęściej rośliny usychają, gdyż nie podlewamy ich. Dotyczy to zwłaszcza roślin zimozielonych - dlatego koniecznie, w dni zimowe, o dodatniej temperaturze, podlewamy nasze rośliny w doniczkach.
Rośliny wieloletnie na czas zimowy zabezpieczamy, a w pogodne dni - pamiętamy o ich podlewaniu!
Przesadzanie roślin w dużych donicach jest trudne, ale po kilku latach możemy wymienić podłoże w wierzchniej warstwy donicy. W tym celu delikatnie usuwamy podłoże z wierzchu, delikatnie odsłaniając korzenie rośliny, a następnie uzupełniamy donicę nowym, świeżym i zasobnym podłożem.
Koniecznie pamiętajmy o regularnym podlewaniu roślin doniczkowych - zwłaszcza w czasie bez opadów. Jeżeli nie mamy czasu na regularne podlewanie, lub zdarza nam się zapomnieć, warto skorzystać z doniczek w systemem nawadniania.
Rośliny posadzone w donicach są zdane na naszą troskę - nie zapominajmy o nawożeniu roślin, przynajmniej raz w roku, na wiosnę - nawozem odpowiadającym wymaganiom pokarmowym danego gatunku.
Jeżeli to konieczne, a posadzone rośliny wieloletnie są wrażliwe na mróz, starajmy się zabezpieczyć je przez zimą. W tym celu możemy:
- ustawić donice na czas zimy w zacisznym miejscu,
- osłonić donice razem z roślinami agrowłókniną,
- wstawić donice do kartonu, który wypełnimy gazetami,
- osłonić roślinność stroiszem z igliwia.
Różnorodne duże donice ogrodowe znajdują zastosowanie w wielu przestrzeniach.
Duże donice ogrodowe dają nam wiele możliwości aranżacji - kompozycje z drzew i krzewów są oryginalne, stylowe i nowoczesne. Na szczęście, taka atrakcyjna roślinna dekoracja nie jest wymagająca, a po prawidłowym posadzeniu, staje się prawie bezobsługowa - dlatego warto zastosować duże donice w swoim otoczeniu.
Monika
Uwielbiam duże donice, nie tam kilka malych tylko dwie a pokazne. One robia najlepszy efekt. Mam te z betonu architektonicznego i sprawdzaja mi sie super. Stoja na tarasie i nic sie z nimi nie dzieje.
Monika
Uwielbiam duże donice, nie tam kilka malych tylko dwie a pokazne. One robia najlepszy efekt. Mam te z betonu architektonicznego i sprawdzaja mi sie super. Stoja na tarasie i nic sie z nimi nie dzieje.
Sandra
Mi się najbardziej podobają takie duże, drewniane donice, moi sąsiedzi takie mają i zawsze się zastanawiałam skąd. W końcu zagadałam, a sąsiadka ucieszyła się i powiedziała, że planuje zakup kolejnych więc możemy zamówić razem. Kupiłyśmy po dwie donice parkowe i jestem zachwycona. Bardzo mi się podoba to połączenie drewna i metalu, wyglądają pięknie, chociaż jeszcze nic w nich nie posadziłam :D
Aneta
Mi się najbardziej podobają duże, ale drewniane. Bardzo długo szukałam takich, które pasowałyby mi kolorystycznie i w końcu zamówiłam takie dwie i pięknie się prezentują na tarasie. Teraz myślę jeszcze o jednej w innym odcieniu, do kontrastu, ale nie wiem na jaki się zdecydować :)
Ogrodolandia.pl
Jeżeli chodzi o łączenie kolorów, zwłaszcza elementów takich jak meble czy donice, to lepiej zdecydować się na barwy spokojne, które szybko nam się nie znudzą, i będą zawsze pasować. Chyba, że mamy ogród nowoczesny, wtedy jakiś pojedynczy akcent kolorystyczny sprawdzi się dobrze. W łączeniu kolorów i poszukiwaniu dobrego, polecamy koło barw. Pozdrawiamy !
Mam duże donice białe z aluminium
Białe matowe na nóżkach z blachy aluminiowej wyłożone styrodurem. Wymiary różne, ale przede wszystkim 60 x 60 x 60 cm oraz 75 x 75 x 60 cm na laurowiśnie i głowocisy, brzozę szczepioną i sosnę wielokwiatową. Na trawy podłużną donicę. Taras pęknie się prezentuje.