Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Zestaw mebli ogrodowych Dritto
Zestaw mebli ogrodowych Dritto
1 399,00 zł 999,00 zł
szt.
Tradycyjny zestaw technorattanowych mebli Sandkorn
Tradycyjny zestaw technorattanowych mebli Sandkorn
12 900,00 zł 10 900,00 zł
szt.
Donica z systemem nawadniania Planter Havalo 60
Donica z systemem nawadniania Planter Havalo 60
2 265,00 zł 2 038,50 zł
szt.
Meble ogrodowe z technorattanu AMARO
Meble ogrodowe z technorattanu AMARO
3 499,00 zł 2 999,00 zł
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
2 499,00 zł 2 199,00 zł
szt.
Zestaw wypoczynkowy z narożnikiem i stolikiem ALLUMINIO GRANDE
Zestaw wypoczynkowy z narożnikiem i stolikiem ALLUMINIO GRANDE
6 299,00 zł 4 999,00 zł
szt.
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Okrągły fotel wypoczynkowy ze stolikiem TWIST
Okrągły fotel wypoczynkowy ze stolikiem TWIST
2 399,00 zł 1 399,00 zł
szt.
Rustykalny fotel wiszący Nido ze sznurka
Rustykalny fotel wiszący Nido ze sznurka
299,00 zł 129,00 zł
szt.
Ogrodowy fotel kokon stojący Fresco
Ogrodowy fotel kokon stojący Fresco
1 799,00 zł 1 499,00 zł
szt.
Stylowy fotel wiszący Adesso
Stylowy fotel wiszący Adesso
3 099,00 zł 2 299,00 zł
szt.
Technorattanowy fotel wiszący Spesso
Technorattanowy fotel wiszący Spesso
1 999,00 zł 1 499,00 zł
szt.
Jesienne aranżacje w donicach na tarasie 11
Jesienne aranżacje w donicach na tarasie

Jesienne aranżacje w donicach tarasowych

Wraz z nadejściem pierwszych dni września, zaczynamy odczuwać na karku, chłodniejszy powiew jesieni. Dni stają się coraz krótsze, chłodniejsze. W ogrodzie, czy też otaczającym nas krajobrazie, możemy zaobserwować nadchodzące zmiany - liście tracą intensywnie zielony, letni kolor. Zieleń ustępuje żółci, pomarańczy i czerwieni. Jest to doskonały czas, aby zmodyfikować nasze sezonowe nasadzenia w ogrodzie - zarówno te w donicach, jak też na rabatach jednorocznych.

Z pewnością wielu z nas zastanawia się, co warto posadzić, aby donice były atrakcyjne aż do zimowych przymrozków? Poniżej przedstawiamy kilku jesiennych twardzieli, którzy ładnie wypełnią jesienne donice i rabaty.

jesienna kompozycja w koszu na tarasie

Jesienna kompozycja w wiklinowym koszu, z wrzosów, bluszczu i dyń ozdobnych.

wieniec z suszonymi owocami jarzębiny

Wieniec z suszonych owoców jarzębiny, traw i liści, będzie ładnie wyglądać.

Jakie rośliny posadzić w jesiennych donicach?

Zdecydowanie z jesienią kojarzą nam się wrzosy. To bardzo atrakcyjne krzewinki, które zaczynają kwitnąć pod koniec sierpnia. Atrakcyjne kwiaty, w wielu odcieniach fioletu,różu, czy bieli i zieleni, pozwalają stworzyć, tylko z nich, ładne nasadzenia. Uprawa wrzosów w ogrodzie jest trudniejsza, niż w donicy, gdyż mają one wysokie wymagania, jeżeli chodzi o przygotowanie podłoża. Wrzosy wymagają bardzo kwaśnej gleby, która będzie przepuszczalna i żyzna. Jak ją im zapewnić? Najlepiej kupić gotową mieszankę do roślin kwaśnolubnych - jak borówki, rododendrony, czy wrzosy. Możemy też wykonać mieszankę ziemi uniwersalnej, kompostu, i torfu.

wrzosy w donicach

Wrzosy - najlepiej prezentują się w grupach.

kosze z wrzosami

Kosze z wrzosami, hebe i wrzoścami.

Chryzantemy - przez jednych niedoceniane, dla innych nie ma jesieni bez tych atrakcyjnych kwiatów. Chryzantemy, niestety cały czas kojarzą nam się ze Świętem Wszystkim Świętych, kiedy zanosimy je na groby najbliższych. Jednak, mimo tej nostalgicznej aury, są one doskonałą dekoracją jesiennego tarasu i ogrodu.

Chryzantemy ładnie wyglądają posadzone nawet pojedynczo - ich mocne barwy i wytrzymałość na przymrozki, gwarantuje długi czas, gdy będą atrakcyjne.

Jesień to z pewnością również czas rozchodników. To bardzo trwałe rośliny, które doskonale radzą sobie z suszą i przymrozkami. Jesienią zaczynają zakwitać ich baldachowate kwiatostany - które najczęściej mają kolor różu lub czerwieni. Rozchodniki mogą mieć także barwne liście - bordowe, lub fioletowe. Z powodu swojej rozłożystość, rozchodniki najlepiej rosną pojedynczo, w dużych donicach.

chryzantemy na schodach

Chryzantemy na schodach tworzą barwną kompozycję.

Ciekawym urozmaiceniem jesiennych donic i rabat, będą barwne kwiaty dzielżanów, czy rudbekii. To bardzo ładne byliny, których kwiaty mają kolory jesieni - są piękne i bardzo pasują do tej pory roku. Jeżeli chcemy zaskoczyć wszystkich swoimi aranżacjami w donicach na tarasie, możemy zdecydować się na ozdobną kapustę, o pofalowanych - zielono-różowych liściach, czy też drobne krzewy papryczek, ostrych owocach. Jadalne i ładne rośliny staną się z pewnością idealnym urozmaiceniem nasadzeń w donicach.

Atrakcyjnym uzupełnieniem rabat oraz donic jesiennych może być zimozielona krzewinka - hebe. Hebe to kwasolubna roślina o skórzastych liściach, które również zimą zachowują swój urok. Mnogość odmian hebe pozwala nam wybrać swoją ulubioną - możemy zdecydować się na kwiaty różowe, białe lub czerwone, lub rośliny o liściach zielonych, albo nakrapianych.

Niedoceniana, a bardzo atrakcyjna, jest celozja. Uprawiana u nas jako gatunek balkonowy, ma bardzo atrakcyjne kwiatostany, w ciekawych kolorach - fioletowym, czerwonym, żółtym. Celozja rośnie dobrze na stanowiskach słonecznych, oraz półcienistych.

jesienna kompozycja w donicy Lechuza

jesienna kompozycja w donicy Lechuza

Jesienne balkonowe skrzynki z wrzosami, żurawkami, ozdobnymi papryczkami.

Jako uzupełnienie tarasowych donic, możemy zastosować, ozdobne z liści, żurawki. To atrakcyjne byliny, zachwycają nas przez cały rok, barwnymi listeczkami - ich kolorystyka jest bardzo zróżnicowana, i nawet z samych żurawek, możemy tworzyć ładne kompozycje. Liście żurawek mogą przybierać kolory takie jak pomarańcz, czerwień, fiolet, żółty czy zielony. Ich kolorystyka może być różna dla blaszki liściowej, i nerwacji. Dodatkowo blaszka liściowa może być matowa, lub błyszcząca, falowana, gładka, karbowana. Żurawki to bardzo ciekawe, wieloletnie rośliny - która nawet zimą utrzymują ładne listki.

Tojeść rozesłana będzie radosnym, słonecznym akcentem w jesiennych donicach. Drobne listeczki, w kolorze żółtym, zostały zebrane na wiszących pędach, dlatego tojeść może stanowić akcent przewieszający się przez donicę. Akcentem zawieszającym się będzie również wilec ziemniaczany, który mogliśmy wykorzystać już w aranżacjach letnich donic. Wilec ma większe liście, ostro zakończone, w kolorze złotym, lub purpurowym. Ciekawą rośliną o fioletowych liściach będzie dąbrówka rozłogowa - która może rosnąć w gruncie, jako gatunek okrywający, lub w donicy. Jej atrakcyjne, fioletowe listki, to ładny akcent w donicy. Elementem okrywowym w donicy, lub gruncie, będzie bluszcz pospolity. Jest to roślina cieniolubna, o skórzastych listkach, w kolorze ciemnej zieleni, lub jeżeli posadzimy odmianę Variegata - o listkach nakrapianych. Jeżeli nasze donice będą postawione na stanowisku zacienionym, możemy wypełnić je paprociami - paprotniki dobrze radzą sobie w zacienionych miejscach.

jesienne kwiaty w donicy Lechuza canto

Nasze donice Lechuza w jesiennej aranżacji z chryzantemą, berberysem, trawami i żurawką.

Jasnym, wręcz srebrzystym akcentem w naszych jesiennych donicach staną się starce i kocanki. Obydwie rośliny mają srebrzyste liście, pokryte woskowatym nalotem. Listki kocanki przewieszają się malowniczo przez donicę, natomiast starzec tworzy wzniesione akcenty.

Jesienne rabaty i donice nie mogą obyć się bez ozdobnych traw - turzyce, ostnice, hakonechloa to tylko nieliczne, które ładnie komponują się w pojemnikach.

Kompozycje bylinowe i z roślin jednorocznych możemy uzupełnić iglakami - zwłaszcza miniaturowymi odmianami jałowców, sosen czy jodeł. Bardzo ładnie prezentują się też iglaki szczepione na pniu, pod którymi posadzimy barwne wrzosy, trawy czy golterie.

Golteria rozesłana to zimozielona krzewinka, która podobnie jak wrzosy i hebe, lubi podłoże kwaśne i przepuszczalne. Golteria ma młode listki w kolorze czekoladowym, jesienią jej liście przebarwiają się na czerwono, a dodatkowo ma również czerwone owoce.

Uzupełnieniem jesiennych dekoracji mogą być cyklameny - których czas kwitnienia przypada własnie na ten czas. 

Jesienią możemy przyozdobić swój taras również w dalie - bardzo ładnie w donicach prezentują się gatunki miniaturowe, anemonowe. Dalie kwitną intensywnie i długo - aż do samych przymrozków. Jeżeli przechowamy ich kłącza, możemy wyhodować je w przyszłym sezonie.

Dekoracje jesiennych donic

Jesienne dekoracje tarasu to nie tylko donice. Aby podkreślić jesienny klimat, możemy wykorzystać inne, naturalne elementy. Owoce jesieni takie jak dynie, kasztany, żołędzie, czy jarzębina z pewnością będą atrakcyjnym uzupełnieniem tarasu.

Na jesiennym tarasie możemy ustawić wianki z suszonych kwiatów, czy też wiklinowe kosze, które będą spełniać rolę osłonki na donicę, albo kosza na jesienne skarby.

Ładnym dodatkiem będą też koce i donice w ciepłych kolorach - w czerwoną kratę, czy z wełnianym motywem.

Jesień jest pretekstem do ciekawego obsadzenia donic, mamy okazję wymienić rośliny na ładne i kwitnące, dzięki którym taras będzie przytulny. Jesienią nie musimy rezygnować z wypoczynku na tarasie. Jak wypocząć podczas jesiennych dni, zdradzamy w kolejnym artykule.

Komentarze do wpisu (11)

29 sierpnia 2018

Cudownie, że już pojawił się artykul, przynajmniej będę miała czas na zamówienie tych pięknych donic.. Są niesamowite w takich kompozycjach jesiennych *,*

29 sierpnia 2018

Fenomenalne zdjęcia!

30 sierpnia 2018

Ach dobrze że niedługo jesień! Kocham wrzosy, tyle kolorów liści i spacery w chłodne wieczory - to najlepsze co można sobie wymarzyć :-)

3 września 2018

Bardzo pomocny poradnik, na pewno będę tutaj częstym gościem - Pozdrowienia!

4 września 2018

Przecudne! Uwielbiam jesienne aranżacje! Te wszystkie kolory! Najbardziej lubię chryzantemy i wrzos w kompozycjach :)

4 września 2018

Najbardziej chyba lubię różnobarwne wrzosy.

4 września 2018

Wiele wspaniałych inspiracji znalazłam dla siebie. Dziękuje :) Śliczne zdjęcia

5 września 2018

Już jesień? Ja chcę jeszcze lato!!!

6 września 2018

Dzięki za porządną dawkę inspiracji! Już chce mi się dekorować cały dom na jesień, to piękny i zaczarowany czas

6 września 2018

Przepiękne są te jesienne kompozycje i wybór kwiatów połączonych z innymi detalami. To cudowne w jak wspaniały sposób możemy zrobić cudne aranżacje, które będą ozdobą domu, tarasu, czy ogródka. :)

6 września 2018

Zmieniam właśnie rośliny w ogrodzie, więc chyba pomyślę też o jakiś w donicach.

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium