Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Chmura tagów
Wrzosy w ogrodzie - jak założyć wrzosowisko? Pielęgnacja wrzosów 2
Wrzosy w ogrodzie - jak założyć wrzosowisko? Pielęgnacja wrzosów

Wrzosowisko w ogrodzie zapewni nam ferię kolorów, urozmaici nasz ogród i sprawi, że to właśnie jesienią, będzie on najbardziej atrakcyjny.

Naturalnie wrzosy porastają leśne polany, łąki, mieszają się z drzewami i krzewami, tworząc niezwykle malowniczy widok.

Kto chciałby zaobserwować to niezwykłe zjawisko w naturze, powinien wybrać się w okolice Bornego Sulinowa, gdzie na dawnym wojskowym poligonie, znajduje się największe w Europie naturalne wrzosowisko. Niskorosłe krzewinki wrzosów kwitną najczęściej na pastelowe odcienie różu i fioletu, delikatnie pokrywają pagórki i polany ażurowymi kwiatami, tworząc delikatne, kwiatowe kobierce.

Wrzosowisko w ogrodzie

wrzosy

Wrzosy rozweselają każdy jesienny ogród. Warto założyć w nim wrzosowisko.

wrzosowisko

Wrzosy ładnie rosną z innymi bylinami.

Wrzosy ogrodowe - wymagania

Wrzosy ogrodowe mają specyficzne wymagania, a założenie wrzosowiska w ogrodzie będzie wymagało trochę pracy, jednak widok, jaki zagwarantujemy sobie, bo jej wykonaniu, będzie najlepszym wynagrodzeniem.

Wrzosy to rośliny kwaśnolubne. Najlepiej czują się w glebie bardzo kwaśnej, gdzie pH wynosi od 3,5 do 5,5. Taka gleba w ogrodzie naturalnie występuje bardzo rzadko, dlatego musimy przygotować podłoże samodzielnie.

Wrzosy potrzebują do wzrostu i bujnego kwitnienia dużo słońca, planując więc wrzosowisko, bierzmy pod uwagę tylko te miejsca, gdzie występuje dużo słońca - idealna będzie wystawa południowa i zachodnia ogrodu.

Gleba na wrzosowisku powinna być lekka, przepuszczalna - rośliny te nie tolerują stojącej wody. Koniecznie więc upewnijmy się, jaki typ gleby mamy w ogrodzie i dopasujmy go do naszych zamierzeń.

Wrzosy lubią przemarzać, szczególnie z powodu bardzo płytkiego systemu korzeniowego. Aby więc uchronić nasze wrzosowisko przed niskimi temperaturami, musimy pamiętać o ściółce. Dobrze sprawdzi się kora sosnowa, która dodatkowo zakwasza podłoże. Dodatkową barierą dla mrozu będzie stanowisko zaciszne - gdzie nie dotrze chłodny, zimowy wiatr.

dziewczynka we wrzosach

Wrzosy mają specyficzne wymagania, ale warto postarać się o nie zatroszczyć.

Krok po kroku - jak założyć wrzosowisko?

Kiedy zaplanowaliśmy już, zgodnie z naszymi wytycznymi, miejsce pod wrzosowisko, możemy przystąpić do pracy.

Obszar wrzosowiska może zajmować tylko kilka metrów kwadratowych, ale możemy zaplanować również wrzosowisko w postaci dużej, kilkunastometrowe polany.

Jak wykonać wrzosowisko?

  • wyznaczamy w ogrodzie kształt wrzosowiska
  • za pomocą sznurka i drewnianych palików, wyznaczamy sobie teren na jakim będziemy pracować
  • wrzosy najładniej prezentują się w dużych, barwnych plamach, dlatego z powodzeniem możemy zaplanować pod wrzosowisko większy obszar ogrodu,
  • usuwamy warstwę darniny, uprzątamy teren

w miejscu planowanego wrzosowiska, usuwamy murawę, razem z podłożem, na głębokość około 10-15 cm, oczyszczamy teren z ewentualnych korzeni innych roślin, a także kamieni, gruzów, śmieci, chwastów,

jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest lekka i przepuszczalna, a nie odpowiada nam tylko jej odczyn to wystarczy teraz rozsypać torf, korę sosnową i przekopać podłoże na głębokość 25 cm z tymi dodatkami,

  • usuwamy głębszą warstwę gleby pod drenaż - gdy gleba jest ciężka

jeżeli w naszym ogrodzie podłoże jest gliniaste, lub wyjątkowo nieprzepuszczalne, to powinniśmy wykop pogłębić do minimum 25 cm,

  • wykonujemy drenaż

wykop należy wypełnić przynajmniej 10 cm warstwą żwiru, która będzie stanowić drenaż wrzosowiska; na żwirze układamy geowłókninę,

  • montujemy duże głazy

kolejny krok, to zamocowanie w przestrzeni wrzosowiska dużych głazów, jeżeli chcemy aby nasze wrzosowisko miało górski charakter; kamienie wkopujemy przynajmniej na ⅓ ich głębokości, możemy zamocować je na zaprawę, co zapewnia im jeszcze większą stabilność,

  • wysypujemy kwaśne, przepuszczalne podłoże

podłoże na wrzosowisku powinno stanowić mieszankę podłoża z wykopu z piaskiem, torfem i korą sosnową, lub może stanowić zupełnie nowe, kwaśne, torfowe podłoże, zakupione w centrum ogrodniczym, gleby powinno być dużo, przynajmniej tyle, aby posadzone w niej wrzosy rosły na lekkiej górce ( to zabezpieczy je przed nadmiarem wody, którego nie lubią), wrzosy w naturalnych warunkach rosną tak zdrowo, nie tylko dzięki kwaśnej, przepuszczalnej glebie, ale również symbiozie z grzybami, mikoryza pozwala na zdrowy rozwój wrzosów, więc w naszym ogrodzie nie może jej zabraknąć. Mikoryzę kupimy w sklepie ogrodniczym.

  • sadzimy drzewa, krzewy

na wrzosowisku mogą rosnąć również inne rośliny, poza wrzosami; drzewa i krzewy powinniśmy posadzić w kolejności przed mniejszymi bylinami, którymi wypełnimy przestrzenie pomiędzy nimi; najpierw kopiemy większe doły pod drzewa i krzewy, a po ich posadzeniu, wykonujemy drobniejsze prace ziemne i wreszcie...

  • sadzimy wrzosy

pamiętajmy, że zdrowy wzrost roślin jest możliwy tylko wtedy, kiedy posadzimy je na tej głębokości, na jakiej rosły wcześniej - w donicy czy gruncie, sadząc wrzosy, nie wolno nam przysypać ich części nadziemnej, bo to powoduje zamieranie roślin; po wyjęciu rośliny z donicy, lekko poruszamy system korzeniowy, rozluźniamy go, pobudzając tym samym do wzrostu i rozwoju, a następnie wstawiamy do wykonanego wcześniej dołka, i przysypujemy, lekko dociskając podłoże. Wrzosy w zależności od odmiany, mają różną wielkość, dlatego ich rozstawę powinniśmy dopasować do docelowej wysokości, jaką wybrane przez nas gatunki, osiągają.

Najlepiej wyznaczyć sobie stanowiska sadzenia poszczególnych odmian, tak aby wrzosy z tej samej odmiany i o tym samym kolorze, rosły obok siebie, tworząc bujne, wyraziste plamy kolorystyczne, najczęściej rozstawa między pojedynczymi roślinami wynosi około 25 cm do 40 cm.

  • podlewamy

po posadzeniu wrzosy podlewamy dość obficie, ale na ogół unikamy tego zabiegu

  • ściółkujemy

najlepiej korą sosnową, może być kora przekompostowana, która szybciej się rozkłada i zakwasza glebę, a na wierzchu kora sosnowa grubsza.

sadzenie wrzosów

Wrzosy w doniczce to krótkotrwała dekoracja, ale nie można odmówić jej efektowności.

Pielęgnacja wrzosowiska

Najtrudniejszym w pielęgnacji wrzosowiska, jest utrzymanie stale niskiego, kwasowego pH. Jest to trudne, ponieważ woda i inne czynniki podwyższają pH na zasadowego. Co powinniśmy zrobić? Musimy regularnie kontrolować pH gleby, a w razie konieczności stosować nawozy do roślin kwasolubnych. Aby zapobiegać podwyższaniu odczynu, musimy regularnie uzupełniać ściółkę z przekompostowanej kory, możemy rośliny podsypywać torfem, albo podlewać wodą z octem, lub nawet samym spożywczym octem. Ocet spożywczy doskonale obniży pH, a nie zaszkodzi wrzosom.

Wrzosowiska przynajmniej w pierwszych kilku latach po posadzeniu, muszą być chronione przed przemarzaniem. W celu zabezpieczania włosów przed mrozami stosujemy ściółkowanie, ale możemy posiłkować się również gałązkami iglastymi, a nawet włóknina, którą nakrywamy wrzosy na zimę.

wrzosowisko wyściełane korą

Wrzosowisko wyściółkowane korą lepiej rośnie.

Bardzo ważne jest również przycięcie wrzosów po przekwitnieniu, dzięki czemu krzewinki zagęszczą się, a w przyszłym roku zdrowo i bujnie kwitną. Wrzosy tniemy usuwając suche kwiaty oraz około ⅓ pędu łodygi, ale zabieg wykonujemy wiosną, ponieważ suche kwiatostany stanowią naturalne okrycie na zimę, a tym samym barierę dla mrozu.

W czasie suchego lata możemy podlewać wrzosowisko, ale podlewanie powinno być delikatne. W przypadku tych roślin, lepiej podlewać częściej, ale mniej obficie.

W pierwszych latach po posadzeniu wrzosów, musimy dbać, aby na wrzosowisku nie brakowało ściółki, a także aby nie pojawiały się chwasty.

łany wrzosów

Łany wrzosów urozmaicą ogrodową przestrzeń.

Co posadzić na wrzosowisku z wrzosami?

Wrzosy to krzewinki atrakcyjne dopiero jesienią. Jeżeli chcemy, aby ten zakątek ogrodu był malowniczy cały rok, powinniśmy posadzić razem z wrzosami inne rośliny.

Do wyboru mamy mnóstwo roślin kwasolubnych, podobnie jak wrzosy.

Dominującą grupę stanowią drzewa i krzewy iglaste - sosny, np kosodrzewina, jałowce, a nawet świerki, modrzewie, będą zimozielonym szkieletem wrzosowisk. Uzupełniłem staną się krzewy takie jak azalie, rododendrony czy pierisy - każdy z tych gatunków zachwyca kwitnieniem w innej porze. Na wrzosowisku dobrze będą czuły się też trawy ozdobne, a także wrzośce - które, odwrotnie niż wrzosy, kwitną wczesną wiosną. Więcej na temat wrzosów także tutaj - Wrzosy - jak hodować w ogrodzie? Sekrety sukcesu uprawy wrzosów.

 
 

Komentarze do wpisu (2)

12 września 2019

Wrzosy się pojawiają, już coraz bliżej jesień..

19 września 2019

Wcześniej nie wiedziałam o różnicy między wrzosami, a wrzoścami. Teraz już wiem, i nadal nie mogę się zdecydować co lepsze. Można posadzić oba gatunki na przemian?

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium