Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Wrzosy w ogrodzie - jak założyć wrzosowisko? Pielęgnacja wrzosów 1
Wrzosy w ogrodzie - jak założyć wrzosowisko? Pielęgnacja wrzosów

wrzosy

Wrzosy rozweselają każdy jesienny ogród. Warto założyć w nim wrzosowisko.

Wrzosowisko w ogrodzie

Wrzosowisko w ogrodzie zapewni nam ferię kolorów, urozmaici nasz ogród i sprawi, że to właśnie jesienią, będzie on najbardziej atrakcyjny.

Naturalnie wrzosy porastają leśne polany, łąki, mieszają się z drzewami i krzewami, tworząc niezwykle malowniczy widok.

Kto chciałby zaobserwować to niezwykłe zjawisko w naturze, powinien wybrać się w okolice Bornego Sulinowa, gdzie na dawnym wojskowym poligonie, znajduje się największe w Europie naturalne wrzosowisko. Niskorosłe krzewinki wrzosów kwitną najczęściej na pastelowe odcienie różu i fioletu, delikatnie pokrywają pagórki i polany ażurowymi kwiatami, tworząc delikatne, kwiatowe kobierce.

wrzosowisko

Wrzosy ładnie rosną z innymi bylinami.

Wrzosy ogrodowe - wymagania

Wrzosy ogrodowe mają specyficzne wymagania, a założenie wrzosowiska w ogrodzie będzie wymagało trochę pracy, jednak widok, jaki zagwarantujemy sobie, bo jej wykonaniu, będzie najlepszym wynagrodzeniem.

Wrzosy to rośliny kwaśnolubne. Najlepiej czują się w glebie bardzo kwaśnej, gdzie pH wynosi od 3,5 do 5,5. Taka gleba w ogrodzie naturalnie występuje bardzo rzadko, dlatego musimy przygotować podłoże samodzielnie.

Wrzosy potrzebują do wzrostu i bujnego kwitnienia dużo słońca, planując więc wrzosowisko, bierzmy pod uwagę tylko te miejsca, gdzie występuje dużo słońca - idealna będzie wystawa południowa i zachodnia ogrodu.

Gleba na wrzosowisku powinna być lekka, przepuszczalna - rośliny te nie tolerują stojącej wody. Koniecznie więc upewnijmy się, jaki typ gleby mamy w ogrodzie i dopasujmy go do naszych zamierzeń.

Wrzosy lubią przemarzać, szczególnie z powodu bardzo płytkiego systemu korzeniowego. Aby więc uchronić nasze wrzosowisko przed niskimi temperaturami, musimy pamiętać o ściółce. Dobrze sprawdzi się kora sosnowa, która dodatkowo zakwasza podłoże. Dodatkową barierą dla mrozu będzie stanowisko zaciszne - gdzie nie dotrze chłodny, zimowy wiatr.

dziewczynka we wrzosach

Wrzosy mają specyficzne wymagania, ale warto postarać się o nie zatroszczyć.

Krok po kroku - jak założyć wrzosowisko?

Kiedy zaplanowaliśmy już, zgodnie z naszymi wytycznymi, miejsce pod wrzosowisko, możemy przystąpić do pracy.

Obszar wrzosowiska może zajmować tylko kilka metrów kwadratowych, ale możemy zaplanować również wrzosowisko w postaci dużej, kilkunastometrowe polany.

Jak wykonać wrzosowisko?

 • wyznaczamy w ogrodzie kształt wrzosowiska
 • za pomocą sznurka i drewnianych palików, wyznaczamy sobie teren na jakim będziemy pracować
 • wrzosy najładniej prezentują się w dużych, barwnych plamach, dlatego z powodzeniem możemy zaplanować pod wrzosowisko większy obszar ogrodu,
 • usuwamy warstwę darniny, uprzątamy teren

w miejscu planowanego wrzosowiska, usuwamy murawę, razem z podłożem, na głębokość około 10-15 cm, oczyszczamy teren z ewentualnych korzeni innych roślin, a także kamieni, gruzów, śmieci, chwastów,

jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest lekka i przepuszczalna, a nie odpowiada nam tylko jej odczyn to wystarczy teraz rozsypać torf, korę sosnową i przekopać podłoże na głębokość 25 cm z tymi dodatkami,

 • usuwamy głębszą warstwę gleby pod drenaż - gdy gleba jest ciężka

jeżeli w naszym ogrodzie podłoże jest gliniaste, lub wyjątkowo nieprzepuszczalne, to powinniśmy wykop pogłębić do minimum 25 cm,

 • wykonujemy drenaż

wykop należy wypełnić przynajmniej 10 cm warstwą żwiru, która będzie stanowić drenaż wrzosowiska; na żwirze układamy geowłókninę,

 • montujemy duże głazy

kolejny krok, to zamocowanie w przestrzeni wrzosowiska dużych głazów, jeżeli chcemy aby nasze wrzosowisko miało górski charakter; kamienie wkopujemy przynajmniej na ⅓ ich głębokości, możemy zamocować je na zaprawę, co zapewnia im jeszcze większą stabilność,

 • wysypujemy kwaśne, przepuszczalne podłoże

podłoże na wrzosowisku powinno stanowić mieszankę podłoża z wykopu z piaskiem, torfem i korą sosnową, lub może stanowić zupełnie nowe, kwaśne, torfowe podłoże, zakupione w centrum ogrodniczym, gleby powinno być dużo, przynajmniej tyle, aby posadzone w niej wrzosy rosły na lekkiej górce ( to zabezpieczy je przed nadmiarem wody, którego nie lubią), wrzosy w naturalnych warunkach rosną tak zdrowo, nie tylko dzięki kwaśnej, przepuszczalnej glebie, ale również symbiozie z grzybami, mikoryza pozwala na zdrowy rozwój wrzosów, więc w naszym ogrodzie nie może jej zabraknąć. Mikoryzę kupimy w sklepie ogrodniczym.

 • sadzimy drzewa, krzewy

na wrzosowisku mogą rosnąć również inne rośliny, poza wrzosami; drzewa i krzewy powinniśmy posadzić w kolejności przed mniejszymi bylinami, którymi wypełnimy przestrzenie pomiędzy nimi; najpierw kopiemy większe doły pod drzewa i krzewy, a po ich posadzeniu, wykonujemy drobniejsze prace ziemne i wreszcie...

 • sadzimy wrzosy

pamiętajmy, że zdrowy wzrost roślin jest możliwy tylko wtedy, kiedy posadzimy je na tej głębokości, na jakiej rosły wcześniej - w donicy czy gruncie, sadząc wrzosy, nie wolno nam przysypać ich części nadziemnej, bo to powoduje zamieranie roślin; po wyjęciu rośliny z donicy, lekko poruszamy system korzeniowy, rozluźniamy go, pobudzając tym samym do wzrostu i rozwoju, a następnie wstawiamy do wykonanego wcześniej dołka, i przysypujemy, lekko dociskając podłoże. Wrzosy w zależności od odmiany, mają różną wielkość, dlatego ich rozstawę powinniśmy dopasować do docelowej wysokości, jaką wybrane przez nas gatunki, osiągają.

Najlepiej wyznaczyć sobie stanowiska sadzenia poszczególnych odmian, tak aby wrzosy z tej samej odmiany i o tym samym kolorze, rosły obok siebie, tworząc bujne, wyraziste plamy kolorystyczne, najczęściej rozstawa między pojedynczymi roślinami wynosi około 25 cm do 40 cm.

 • podlewamy

po posadzeniu wrzosy podlewamy dość obficie, ale na ogół unikamy tego zabiegu

 • ściółkujemy

najlepiej korą sosnową, może być kora przekompostowana, która szybciej się rozkłada i zakwasza glebę, a na wierzchu kora sosnowa grubsza.

sadzenie wrzosów

Wrzosy w doniczce to krótkotrwała dekoracja, ale nie można odmówić jej efektowności.

Pielęgnacja wrzosowiska

Najtrudniejszym w pielęgnacji wrzosowiska, jest utrzymanie stale niskiego, kwasowego pH. Jest to trudne, ponieważ woda i inne czynniki podwyższają pH na zasadowego. Co powinniśmy zrobić? Musimy regularnie kontrolować pH gleby, a w razie konieczności stosować nawozy do roślin kwasolubnych. Aby zapobiegać podwyższaniu odczynu, musimy regularnie uzupełniać ściółkę z przekompostowanej kory, możemy rośliny podsypywać torfem, albo podlewać wodą z octem, lub nawet samym spożywczym octem. Ocet spożywczy doskonale obniży pH, a nie zaszkodzi wrzosom.

Wrzosowiska przynajmniej w pierwszych kilku latach po posadzeniu, muszą być chronione przed przemarzaniem. W celu zabezpieczania włosów przed mrozami stosujemy ściółkowanie, ale możemy posiłkować się również gałązkami iglastymi, a nawet włóknina, którą nakrywamy wrzosy na zimę.

wrzosowisko wyściełane korą

Wrzosowisko wyściółkowane korą lepiej rośnie.

Bardzo ważne jest również przycięcie wrzosów po przekwitnieniu, dzięki czemu krzewinki zagęszczą się, a w przyszłym roku zdrowo i bujnie kwitną. Wrzosy tniemy usuwając suche kwiaty oraz około ⅓ pędu łodygi, ale zabieg wykonujemy wiosną, ponieważ suche kwiatostany stanowią naturalne okrycie na zimę, a tym samym barierę dla mrozu.

W czasie suchego lata możemy podlewać wrzosowisko, ale podlewanie powinno być delikatne. W przypadku tych roślin, lepiej podlewać częściej, ale mniej obficie.

W pierwszych latach po posadzeniu wrzosów, musimy dbać, aby na wrzosowisku nie brakowało ściółki, a także aby nie pojawiały się chwasty.

łany wrzosów

Łany wrzosów urozmaicą ogrodową przestrzeń.

Co posadzić na wrzosowisku z wrzosami?

Wrzosy to krzewinki atrakcyjne dopiero jesienią. Jeżeli chcemy, aby ten zakątek ogrodu był malowniczy cały rok, powinniśmy posadzić razem z wrzosami inne rośliny.

Do wyboru mamy mnóstwo roślin kwasolubnych, podobnie jak wrzosy.

Dominującą grupę stanowią drzewa i krzewy iglaste - sosny, np kosodrzewina, jałowce, a nawet świerki, modrzewie, będą zimozielonym szkieletem wrzosowisk. Uzupełniłem staną się krzewy takie jak azalie, rododendrony czy pierisy - każdy z tych gatunków zachwyca kwitnieniem w innej porze. Na wrzosowisku dobrze będą czuły się też trawy ozdobne, a także wrzośce - które, odwrotnie niż wrzosy, kwitną wczesną wiosną.

Komentarze do wpisu (1)

12 września 2019

Wrzosy się pojawiają, już coraz bliżej jesień..

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium