Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Wrzosy – jak hodować w ogrodzie? Sekrety sukcesu uprawy wrzosów 1
Wrzosy – jak hodować w ogrodzie? Sekrety sukcesu uprawy wrzosów

Wrzosy to roślina, którą można śmiało określić królową jesiennych ogrodów. Kiedy nadchodzą szare, smutne jesienne dni, wrzosy dumnie zdobią nasz ogród. Rośliny te stanowią niejako symbol jesiennych widoków. Cenimy je, ponieważ mało jakie rośliny w tym okresie są tak malownicze i atrakcyjne. Kiedy wszystko przygotowuje się już do zimy, one w pełnej krasie kwitną, stanowiąc barwny akcent w ogrodzie.

Wrzosy mogą być hodowane w ogrodzie, na skalnych rabatach czy w donicach i skrzyniach balkonowych. Niezależnie od miejsca, gdzie je posadzimy, aby zapewnić sobie sukces w ich uprawie, musimy zgłębić tajniki hodowli wrzosów, gdyż bywają wybredne. Jednak atrakcyjny i niepowtarzalny wygląd wrzosów jest w stanie wynagrodzić nam wszelkie niedogodności.

wrzosy w ogrodzie

Kilka słów o wrzosach...

Wrzos pospolity to niska krzewinka, która jest zimozielona i zdobi ogród także zimą. Wrzosy niezwykle atrakcyjnie wygadają w większych grupach, najlepiej w ogrodach skalnych ale doskonale sprawdzi się jako roślina okrywowa, gdzie jej gęste pędy w krótkim czasie będą mogły zaprezentować swoje niezwykłe możliwości zadarniające.

Wrzosy najczęściej osiągają niewielkie wysokości około 20 - 30 cm, jednak zdarzają się gatunki sięgające aż 60 cm, lub dorastające do 10 cm. Wrzosy zbudowane są z wyniesionych pędów, gęsto porośniętych wąskimi, krótkimi listkami, na szczycie tych pędów pojawiają się dzwonkowate kwiatki.

Bylina ta, w zależności od gatunku, może mieć różny kolor zarówno kwiatów jak i pędów. Kolor kwiatów wrzosów to najczęściej różne odcienie różu, bieli, fioletów, ale zdarzają się także gatunki z kwiatami w kolorze zielonym, żółtym czy pomarańczowym. Wrzosy to krzewinki, z których różne gatunki zakwitają już od lipca, i mogą kwitnąć aż do grudnia. Pędy wrzosów najczęściej mają kolor zielony, a nawet ciemno zielony, ale możemy spotkać rośliny o kolorach wpadających w czerwienie, żółcie czy szarości. W dalszej części artykułu podajemy najciekawsze gatunki wrzosów, które warto mieć w ogrodzie.

wrzosy

Jak sadzić wrzosy?

PODŁOŻE

Wrzosy to rośliny, których naturalnym siedliskiem są lasy, stąd można wywnioskować, że nie wymagają gleb zbyt zasobnych czy żyznych, ale musi to być podłoże kwaśne, przepuszczalne i lekkie. pH korzystne do sadzenia wrzosów wynosi około 4,5 - 5. Dobrze jest sadzić wrzosy na stanowiskach słonecznych, w sąsiedztwie drzew iglastych, gdyż ich igły i kora będą dodatkowo zakwaszały glebę. Słonecznych stanowisk wymagają najbardziej wrzosy intensywnych kolorów, gdyż muszą się odpowiednio wybarwić. Na rynku dostępne są także gatunki, które poradzą sobie w półcieniu. Powierzchnię pomiędzy wrzosami możemy dodatkowo wysypać korą, która poprawi wilgotność gleby, ogranicza wzrost chwastów oraz zakwasi podłoże.

Aby dobrze przygotować podłoże do wsadzenia wrzosów w gruncie, można wymieszać warstwę naturalną podłoża wymieszać z kwaśnym torfem lub ziemią do rododendronów. Aby poprawić warunki gleby, można zastosować szczepionkę mikoryzową.

Może nam się wydawać, że równie dobrze możemy wykorzystać podłoże z lasu, jednak nigdy nie mamy pewności, że będzie to grunt odpowiednio kwaśny.

SPOSÓB SADZENIA

Wrzosy możemy wysadzać do ogrodu lub donicy. Sadzonki możemy zakupić już od sierpnia. Wrzosy przechowywane w domu z pewnością długo nie wytrzymają, dlatego warto hodować je przynajmniej na balkonie.

Sadząc wrzosy musimy zadbać o prawidłowe właściwości podłoża. Jeżeli chcemy zagospodarować obszar gliniasty lub z ziemią ciężką, możemy wymieszać ją z piaskiem, co trochę rozluźni strukturę gleby i ułatwi odpływanie wody. Pamiętamy też zakwaszenie podłoża. Jeżeli sadzimy tylko kilka sztuk wrzosów, możemy po wykopaniu dołów, odpowiednio zaprawić w nich glebę. Jeżeli jednak tworzymy wrzosowisko, możemy na całym obszarze zmienić właściwości gleby, co będzie wygodniejszym i szybszym rozwiązaniem. Warstwa takiego przygotowanego podłoża powinna mieć grubość 20 - 25 cm. Wrzosy charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym, dlatego nie można wsadzać ich głębiej, gdyż z pewnością się nie przyjmą. Sadząc wrzosy w donicach, musimy pamiętać aby zapewnić dobry drenaż. W tym celu na dnie donicy wysypujemy keramzyt i zabezpieczamy agrowłókniną, aby gleba wymywana przez wodę nie zapychała otworów w donicy.

W jakiej gęstości powinniśmy sadzić wrzosy? zależy to oczywiście od rozmiarów starszego egzemplarza, ale szacuje się, że dla gatunków drobniejszych jest to 15 sztuk na metr kwadratowy, dla większych okazów połowa tej ilości - 8 sztuk / 1m kw. W donicach stosujemy większą gęstość aby uzyskać atrakcyjniejszy efekt. Nasadzenia w donicach najczęściej stanowią nasadzenia jednoroczne, ponieważ wrzosy często przemarzają.

Przeczytaj także nasz wpis - Wrzosy w ogrodzie - jak założyć wrzosowisko?

wrzosy

Czy warto nawozić wrzosy?

Wrzosy warto jest nawozić w terminie wiosennym, aby zapewnić im prawidłowy rozwój i obfite kwitnienie. Najbezpieczniejsze będą nawozy granulowane długo działające, ponieważ trudno jest je przedawkować i poparzyć nimi liście.

Jednak wrzosy nie należą do roślin wymagających i często zbytnie nawożenie może zaburzyć ich rozwój, spowodować wybujały wzrost czy spalić roślinę. Aby przedłużyć kwitnienie wrzosów w okresie rozwoju kwiatów można zastosować nawóz, który poprawi wybarwienie i długość kwitnienia, jednak nie jest to konieczne, ponieważ nieumiejętne nawożenie może spowodować więcej szkód niż pożytku

A czy trzeba podlewać?

Wrzosy nie lubią stojącej wody i zalewania, ale zbyt długa susza także może im zaszkodzić. Szczególnie młode sadzonki do dobrego przyjęcia muszą być podlewane, starsze egzemplarze radzą sobie bez tego.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

OKRYWANIE NA ZIMĘ

Jako, że wrzosy lubią przemarzać, musimy zadbać o ich odpowiednie okrycie. Wrzosy w gruncie możemy okryć ściętymi, iglastymi gałązkami, agrowłókniną czy kartonem. Najgroźniejsze są zimy bez śniegu, kiedy wrzosy nie są chronione przez naturalną okrywę . Zabezpieczać musimy także wrzosy w donicach, najkorzystniej byłoby wysadzić je do ziemi. Jeżeli nie mamy możliwości, donicę zabezpieczamy styropianem i agrowłókniną, lub innym przepuszczalnym materiałem.

Musimy pamiętać, że jako izolacja nie może nam służyć folia, ponieważ nie przepuszcza powietrza i rośliny mogą się pod nią udusić lub zgnić.

PRZYCINANIE

Aby zapewnić wrzosom ładny, zwarty pokrój i wzrost oraz obfite kwitnienie, musimy zadbać o ich przycinanie. Terminem najkorzystniejszym do przycinania jest wiosna, lub jesień. Wrzosy przycinamy tuż poniżej przekwitniętego kwiatostanu. W miejscu cięcia w przyszłym roku będą się rozwijać nowe pędy. Jeżeli nie wykonamy cięcia, roślina może mieć wybujały pokrój i słabo kwitnąć, dlatego trzeba o tym pamiętać.

wrzosy w parku

Najatrakcyjniejsze gatunki wrzosów

Wrzosy możemy podzielić na dwie grupy :

  1. licencyjne
  2. pozostałe

Grupa wrzosów licencyjnych to egzemplarze starannie wyhodowane, opatentowane. Ich hodowcy zobowiązują się prowadzić uprawę według określonych standardów, dlatego grupa ta wyróżnia się. Przede wszystkim są to gatunki bardzo długo kwitnące. Nazywane są pączkowymi, gdyż ich wierzchołki pozostają nierozkwitnięte. Mają bardzo wysokie walory dekoracyjne.

Grupa po za licencyjna to wszystkie inne gatunki, które są równie atrakcyjne, ale zupełnie inne.

Najbardziej atrakcyjne odmiany: 'Boskoop', 'Heidezwerg', 'Orange Queen ,'Silver Knight', 'Alba Praecox', 'Spring Cream', 'Velvet Fascination', 'Carmen', 'Dark Beauty'

owoce jesieni

Z czym warto łączyć wrzosy?

Wrzosy niezwykle malowniczo wygadają w towarzystwie traw ozdobnych, turzyc, mis kantów czy rozplenic. Dobrze jest je także łączyć z drzewami iglastymi, które poprawiają kwasowość gleby. Atrakcyjne połączenia otrzymamy stosując drzewa i krzewy o wyraźnym kolorze lub pokroju jak na przykład : cyprysiki groszkowe, sosny kosodrzewiny, kolumnowe świerki czy tuje. Wrzosy dobrze komponować także z roślinami o podobnych wymaganiach siedliskowych.

Wrzoścce to krzewinki, które dobrze łączyć z wrzosami. Wrzoścce, które maja podobne wymagania, ale ich okres kwitnienia najczęściej przypada wiosną, zestawione z wrzosami, zapewniają dekoracyjność ogrodu przez cały rok.

Interesujące będą także kompozycje z roślinami cebulowymi - tulipany, narcyzy, hiacynty uatrakcyjnią wrzosowisko wiosną.

Wrzosy - królowe jesiennych ogrodów

Wrzosy upiększają nasze jesienne ogrody, kiedy większość roślin już szykuje się do zimy. Są atrakcyjne, stosunkowo mało wymagające i tworzą niepowtarzalne zjawiska wizualne, dlatego warto jest je zaplanować w naszym ogrodzie.

wrzosy

Komentarze do wpisu (1)

12 września 2018

Świetny artykuł! Takich porad właśnie szukałam :)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium