Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Cyklameny - królowe jesiennych i zimowych dekoracji. Do donicy czy do gruntu? 1
Cyklameny - królowe jesiennych i zimowych dekoracji. Do donicy czy do gruntu?

Cyklameny - urokliwe, zimozielone kwiaty z gór

Cyklameny są uroczymi roślinami, które przywędrowały do nas z południowych części Europy - zwłaszcza z górzystych rejonów Grecji. W naturze rośliny te występują również w Azji czy Ameryce południowej.

różowe cyklameny

ciemnoróżowe cyklameny

Cyklameny mogą tworzyć piękne, kwitnące grupy.

Cyklameny przynależą do rośliny pierwiosnkowatych. W Polsce są objęte ścisłą ochroną, ze względu na ich zagrożenie wyginięciem. W naturalnych warunkach występuje u nas tylko jeden gatunek - cyklamen purpurowy. Jego stanowisko znajduje się koło na południowym zachodzie Polski, w rezerwacie Gór Kaczawskich - koło Wojcieszowa. Niektóre jak cyklamen purpurowy występują w Alpach i Sudetach.

Cyklameny to rośliny wieloletnie, bulwiaste - ich rozmnażanie odbywa się poprzez sadzenie bulw. W tym podziemnym organie magazynowane są wszelkie substancje odżywcze, potrzebne do wypuszczenia bujnej kępy liści oraz pięknych kwiatów. Większość cyklamenów ogrodowych jest zimozielonych - ich okres kwitnienia przypada od lata do przymrozków, przez zimę utrzymują liście, natomiast wiosną zamierają, aby latem znów wypuścić gęste listki i kwiaty. Cyklameny możemy stosować jako rośliny okrywowe - najładniej wyglądają po kilku latach, kiedy ich masa się zagęści, tworzą wtedy zwarte kobierce ładnych liści i pięknych, delikatnych kwiatów. Z powodzeniem cyklameny możemy stosować jako dekoracje donic tarasowych i ogrodowych. Odmiany domowe kwitną zimą - wtedy urozmaicają nam parapety, są często ładną dekoracją na Boże Narodzenie.

Cyklameny zostały docenione przede wszystkim za długi okres kwitnienia i oczywiście niepodważalne walory dekoracyjne - kwiaty przypominające motyle, oraz bardzo dekoracyjne listki, co stylowa dekoracja ogrodu i mieszkania.

cyklameny w donicach cilindro

Równie dobrze jak w gruncie, rosną w donicach. Cyklameny to dekoracja cienistych zakątków ogrodu.

Cyklameny w ogrodzie

Z racji braku odporności na niskie temperatury, w naszych, polskich ogrodach mogą być uprawiane tylko 3 rodzaje cyklamenów. Odmiany te są bardzo dekoracyjne, mają piękne liście i atrakcyjne kwiaty. Będą oryginalną dekoracją ogrodu, ponieważ roślina ta nie jest jeszcze zbyt popularna.

Cyklameny najpiękniej prezentują się w dużych łanach, które tworzą po kilku latach. Doskonale rosną pod drzewami, czy też w skalnej scenerii. Cyklameny w ogrodzie tworzą bardzo atrakcyjne kompozycje z roślinami cebulowymi - dla których ich zielone wiosną liście, są atrakcyjnym tłem. Ładnie komponują się też z bylinami o barwnych liściach.

różowe i czerwone cyklameny

Mnogość barw pozwala stworzyć zachwycającą dekorację ogrodu.

Cyklamen czerwieniejący, inaczej zwany purpurowym ma serduszkowate, ciemnozielone liście, które od spodu zabarwione są na purpurowo. Kwiaty mają kolor różowo-czerwony, są niewielkie, ale bardzo efektowne, gdyż występują obficie. Kwiaty również charakteryzują się przyjemnym, delikatnym zapachem, rosną na wysokich na 15 cm, pojedynczych szypułkach. Kwitnienie występuje od czerwca do jesieni. Cyklamen purpurowy tworzy dużą, kulistą bulwę, dla której szczególnie jest to, iż korzenie tworzy na całej jej powierzchni ( co ma znaczenie podczas sadzenia bulw). Kiedy cebula się rozrośnie, jest w stanie wydać nawet kilkanaście efektownych kwiatostanów. Jest to gatunek najbardziej odporny na niskie temperatury, dlatego w naszym klimacie ma największe szanse na przetrwanie.

 

Cyklamen bluszczolistny który charakteryzuje się liści podobnymi do liści bluszczu pospolitego - ciemnozielone, 3 lub 5 palczaste, błyszczące. Kwitnienie rozpoczyna się w sierpniu - na roślinie pojawiają się różowe i białe kwiaty, które są jej dekoracją aż do przymrozków. Kwiaty są umieszczone na wysokich szypułkach - 20 centymetrowych. Liście utrzymują się do wiosny, kiedy to zasychają, aby pojawić się znowu przed kwitnieniem, późnym latem. Bulwy cyklamena neapolitańskiego są charakterystyczne ze względu na podłączony kształt - korzenie natomiast wyrastają z górnej części, tu gdzie również rozwijają się liście.

 

Cyklamen dyskowaty stanowi wyjątek wśród cyklamenów, ze względu na swój wiosenny termin kwitnienia - najczęściej kwiaty pojawiają się w marcu i kwietniu. Kwiatki są drobne i nie mają zapachu, ale mimo to stanowią atrakcyjną dekorację ogrodu. Charakterystyczne są również liście, które mają okrągły kształt. Po kwitnieniu liście zamierają, pojawiają się jesienią, kiedy tworzą się również pąki kwiatów przyszłorocznych. Cyklamen dyskowaty ma spłaszczoną bulwę, która po kilku latach osiąga wielkość talerza. Cyklamen wypuszcza korzenie tylko od spodu bulwy.

różowe cyklameny

Kwiaty cyklamenów czasami mają przyjemny zapach, inne są bezwonne.

Wymagania i pielęgnacja cyklamenów ogrodowych

Cyklameny ogrodowe mają podobne wymagania, jednak mylne jest przekonanie, że po ich posadzeniu nie będą wymagały pielęgnacji. Mimo, iż są bylinami, mają pewne wymagania, których spełnienie gwarantuje obfite kwitnienie.

fioletowe cyklameny

Najlepsze stanowisko jest cieniste i zaciszne, z przepuszczalną glebą.

STANOWISKO I PODŁOŻE

Cyklameny dobrze będą rosły w miejscach półcienistych - doskonale sprawdzają się pod drzewami, czy większymi krzewami. Na jednym stanowisku rosną przez wiele lat - z każdym rokiem wyglądają lepiej. Najlepiej jeżeli stanowisko jest ciepłe, i osłonięte od wiatrów - wtedy zimozielone liście nie ulegają wymarzaniu, a roślina jest atrakcyjna nawet zimą. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, lekka, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Ciężka, zbyt wilgotna gleba będzie powodowała gnicie bulw cyklamenów, a tym samym ich uszkodzenia. Jeżeli mamy taką glebę w ogrodzie, najlepiej będzie w miejscu sadzenia cyklamenów, wykonać drenaż - który odprowadzi nadmiar wody. Możemy samodzielnie przygotować mieszankę podłoża do ich sadzenia - wystarczy wymieszać piasek, glinę, kompost, najlepiej z liści, i kruszywo wapienne. Bulwy cyklamenów nie wymagają wykopywania częściej niż co kilka lat, dlatego ich stanowisko musi być dobrze dobrane, tak aby zapewnić im wiele lat bezproblemowego, zdrowego wzrostu.

PIELĘGNACJA

Cyklameny wymagają okrycia na zimę - najlepiej jest przykryć je stroiszem z igliwia. Jeżeli zapowiada się zima mroźna, a bezśnieżna, jeszcze lepiej najpierw okryć je agrowłókniną, a następnie igliwiem. Zimą dla roślin niebezpieczny jest również nadmiar wody, dlatego jeszcze raz zwracamy uwagę na podłoże - powinno być przepuszczalne.

Latem natomiast niedobór wody jest niebezpieczny dla tych gatunków, które wchodzą w fazę kwitnienia - w upalne dni musimy podlewać cyklameny, tak, aby podłoże było wilgotne. Razem z wodą możemy podawać roślinom nawóz do roślin kwitnących.

SADZENIE

Odmiany kwitnące jesienią, sadzimy wiosną, natomiast te kwitnące wiosną, sadzimy do końca lata. Bulwy cyklamenów sadzimy na głębokość około 2- 3 wysokości jego bulwy, wyjątek stanowi cyklamen dyskowaty, tu głębokość 2,5 - 3,5 cm.

ROZMNAŻANIE

Rozmnażanie cyklamenów może zachodzić przez rozsadzanie bulw, jak również przez nasiona. Samodzielne rozmnażanie jest jednak dość trudne. Kwiaty, po przekwitnięciu zawiązują nasiona, które aby wykiełkowały muszą być poddane niskiej, ujemnej temperaturze. Następnie umieszczamy je w lekkim, żyznym, wilgotnym podłożu, w temperaturze około 10-15 stopni.

 

Cyklameny mogą być z powodzeniem wykorzystywane do obsadzania donic tarasowych. Ich efektowne, długo utrzymujące się na roślinie kwiaty, będą atrakcyjną dekoracją zacienionego czy półcienistego tarasu - trudno jest znaleźć atrakcyjne kwiaty do takiego stanowiska, tym bardziej cyklameny często są doceniane jako rośliny ogrodowe.

Cyklameny w mieszkaniu

Cyklameny w mieszkaniu stanowią dużo bogatszą, dorodniejszą grupę roślin. Mamy do dyspozycji rośliny duże, średnie czy też miniaturowe. Cyklameny doniczkowe mogą mieć kwiaty pojedyncze, czy pełne, zróżnicowane pod względem koloru, kształtu płatków, ich zakończenia, wysokości. Kwiaty mogą mieć wszystkie odcienie różu, czerwieni czy fioletu, są również kwiaty białe. Liście cyklamenów domowych, różnią się kształtem, wielkością i kolorem. Jest to bardzo atrakcyjna grupa roślin, która swoim okresem kwitnienia, który najczęściej przypada na jesień i zimę, doskonale wpisuje się w niszę. W tym czasie niewiele jest roślin kwitnących, więc cyklameny barwnie ozdobią nasz dom. Niektóre z kwiatów wyróżniają się również przyjemnym zapachem.

 

Cyklameny to kwiaty popularne jesienią i zimą. Kupując je w kwiaciarni, zwróćmy uwagę na ich dostateczną zdrowotność, czy też ilość pąków ukrytych pod liśćmi. Przenosząc je do domu, chrońmy roślinę przez zimnym powietrzem, które może spowodować jej uszkodzenia.

fioletowe cyklameny

Cyklameny w uprawie domowej nie lubią dużego ciepła.

Bardzo popularnym, ale jednocześnie wymagającym domowym okazem jest cyklamen perski. Jego wymagania uwarunkowane są jego naturalnym cyklem życiowym, jak również naturalnym siedliskiem występowania. Cyklamen ten występuje na glebach skalistych,w chłodniejszych, cienistych siedliskach. Przechodzi również, jak jego ogrodowi bracia, okres spoczynku. Kwiaty w licznych odmianach mają barwę białą, łososiową, różową, a nawet czerwoną. Liście mogą być ciemno zielone, albo z ozdobnym żyłkowaniem, czy też z jaśniejszą blaszką liściową.

Pielęgnacja cyklamenów w donicach

Cyklamen perski nie może być ustawiony na stanowisku bezpośrednio nasłonecznionym - wymaga on miejsca jasnego, jednak z dala od bezpośredniego słońca. Gatunek ten wymaga temperatury w granicach 18 stopni C, dłużej kwitnie w chłodniejszych pomieszczeniach, dlatego doskonale poradzi sobie w korytarzu, sypialni, na klatce schodowej, czy też w zimowym ogrodzie. Podlewanie powinno być częste w okresie wegetacji - podłoże powinno być wilgotne, ale nie może w nim stać woda. Cyklameny nie lubią zraszania, czy też podlewania od góry. Wodę lejemy w podstawkę czy też w osłonkę, najlepiej aby był to woda miękka, przegotowana, o temperaturze pokojowej. Razem z podlewaniem, w okresie wegetacji i kwitnienia konieczne będzie regularne nawożenie - które wspomoże rozwój liści, zawiązywanie pąków kwiatowych, i wreszcie kwitnienie.

różowy kwiat cyklameny

Kwiaty cyklamenów są bardzo atrakcyjne.

W codziennej pielęgnacji staramy się dokładnie, w całości usuwać uschnięte liście i przekwitnięte kwiatostany.

Cyklameny po przekwitnięciu nie wyglądają najlepiej, wielu z nas z niewiedzy, popełnia błąd, wyrzucając je. Tymczasem, zapewniając cyklamenom właściwą pielęgnację, możemy otrzymać kolejne kwitnienie. Co należy zrobić? Po przekwitnięciu, gdy liście i kwiaty zasychają, usuwamy je. Następnie bulwę przenosimy do chłodnego, ciemniejszego pomieszczenia - w tym czasie bardzo oszczędnie ją podlewamy, woda ma tylko zabezpieczyć budowę przed całkowitym zasuszeniem. Latem przesadzamy bulwę do nowego podłoża - które powinno być lekkie, próchnicze, przepuszczalne. Bulwy nie przykrywamy całkowicie podłożem. Tak posadzoną bulwę przenosimy do jaśniejszego, cieplejszego pomieszczenia. Podlewanie jest dalej oszczędne do momentu pojawienia się pierwszych liści.

ROZMNAŻANIE CYKLAMENÓW DOMOWYCH

Cyklameny możemy rozmnażać za pomocą podziału bulw, jak również poprzez wysiew nasion.

Podział bulw powinien być pionowy, miejsce cięcia, przed sadzeniem powinniśmy wyleczyć węglem drzewnym, zmielonym. Dopiero tak zaleczoną bulwę sadzimy w podłożu.

Wysiew nasion polega na zebraniu ich po przekwitnieniu, a następnie umieszczeniu w wilgotnym, przepuszczalnym podłożu. Zasiewy stawiamy w ciemniejszym miejscu, dopiero w momencie pojawienia się wschodów, przenosimy do jaśniejszego pomieszczenia, pamiętając o wymaganiach cyklamenów. Siewki, kiedy osiągną wysokość około 12 cm, przesadzamy do pojedynczych doniczek, a po roku czasu sadzimy w docelowych pojemnikach. Cyklameny w czasie rozmnażania nie mogą być ustawiana w zbyt ciepłych pomieszczeniach - temperatura maksymalna to 12 stopni.

Cyklameny to zachwycające, bardzo efektowne rośliny - które sprawdzą się w ogrodzie i domu w donicy. Jeżeli zapewnimy im minimum pielęgnacji, odwdzięczą się długotrwałym kwitnieniem.

Komentarze do wpisu (1)

18 listopada 2018

Piękne rośliny! :) Zawsze marzyłam, by pojawiły się u mnie w ogrodzie :)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium