Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Jakie kwiaty do ogrodu wieloletnie? 3
Jakie kwiaty do ogrodu wieloletnie?

Ogród powinien być atrakcyjny cały rok, powinien zachwycać nas pięknymi widokami. Jednak zachwycający widok, wymaga poświęceń i pracy. Aby ogród był piękny, wymaga od swoich stałej uwagi. Niektóre założenia ogrodowe będą bardziej wymagające, inne mniej.

Jednak aby cieszyć się atrakcyjnym widokiem ogrodu przez cały rok, musimy go odpowiednio pielęgnować. Właśnie te wymagania pielęgnacyjne, oraz czas, jaki musimy poświęcić na pracę w ogrodzie, często zniechęcają nas przed posiadaniem swojej ogrodowej przestrzeni.

Kwiaty wieloletnie

Pędząc z domu do pracy i z pracy do domu, mamy mało czasu na inne zajęcia - dlatego chcemy wykorzystać czas na spotkania z najbliższymi, czy rozwijanie naszego hobby. Jeżeli naszym hobby jest praca w ogrodzie, to świetnie, bo nie przeszkadza nam jego zależność od naszej pielęgnacji. Inaczej jest jednak, kiedy lubimy co prawda przebywać w ogrodzie, ale już niekoniecznie w nim pracować. Z pomocą przychodzą nam wtedy rośliny mało wymagające, takie, w których doceniamy ich niezależność trwałość. Pewną i mało wymagającą grupą są krzewy i drzewa - jeżeli nie planujemy przycinania ich w geometryczne wzory, większość z nich nie będzie cierpiała z powodu braku uwagi. Jednak kompozycję z krzewów i drzew, warto jest czymś ubarwić - potrzebujemy kwiatów, kolorowych, pachnących i zmiennych, które sprawią, że ogród będzie dynamiczny. Kwiaty nie zawsze muszą być kłopotliwe, i nawet w tej grupie znajdą się takie, które poradzą sobie doskonale bez naszej pielęgnacji, będą to kwiaty wieloletnie, byliny - które z pewnością przypadną do gustu tym najbardziej zapracowanym i wymagającym miłośnikom wypoczynku w ogrodzie.

szałwia i róża

Ogród zbudowany z krzewów i bylin jest mało wymagający.

Swoją coroczną obecnością w ogrodzie, która jest niezależna od naszego działania, kwiaty wieloletnie wypełniają przestrzeń, upodabniając się do mało wymagających krzewów i drzew.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu

Kwiaty wieloletnie najczęściej charakteryzują się tym, że ich nadziemne części nie drewnieją, więc na zimę po prostu usychają. Możemy zachować takie kwiatostany do wiosny, lub ściąć je przy ziemi już jesienią. Organem rozmnażania takich roślin najczęściej są organy podziemne - jak kłącza, cebule, bulwy, albo nasiona - otrzymane w ten sposób siewki zakwitają najczęściej w drugim roku po wysiewie.

szałwia

Szałwia ma ciekawy kolor, a po przycięciu, powiela kwitnienie.

szałwie

Szałwia to popularna od kilku lat grupa roślin, najbardziej znane gatunki to szałwia omszona i lekarska. Cechą, która wyróżnia te kwiaty, są długie, gęste kwiatostany, w kolorze fioletu. Szałwia bardzo często również ładnie pachnie, ma również zastosowanie lecznicze - można z niej przyrządzać napary, które łagodzą stany zapalne gardła, czy w jamie ustnej. Szałwia, tworzy gęste kępki, które kwitną raz, lub dwa razy w sezonie - jeżeli przytniemy je po kwitnieniu, do jesieni zawiążą kolej e kwiaty. Jest bardzo odporna na suszę, a wiele odmian również na zimowe przemrożenie. Szałwię najlepiej jest sadzić w towarzystwie róż, lub innych bylin - w większej grupie tworzy bardzo atrakcyjne efekty. Szałwia wymaga stanowiska słonecznego, i suchego, przepuszczalnego - największym wrogiem szałwii jest nadmiar wody, oraz brak miejsca - wtedy pędy się pokładają, a roślina zaczyna chorować na choroby grzybowe, dzieje się to jednak rzadko, dlatego szałwia jest polecana do wielu ogrodów, jako wypełniacz. Szałwia często rozsiewa się sama, dlatego nie musimy martwić się o jej rozmnażanie.

różowe jeżówki

Jeżówki to bardzo cenne, modne rośliny.

jeżówki

To kolejna ciekawa grupa kwiatów balkonowych, która również raz posadzona, pozostaje w ogrodzie dzięki licznym samosiewom. Moda na jeżówkę sprawiła, że możemy zakupić tę roślinę w licznych odmianach - a co za tym idzie w wielu ciekawych kolorach, a także o barwnych łodygach, czy zróżnicowaną na małe, średnie i wysokie. Jeżówka purpurowa - najbardziej znana, pospolita wręcz, tworzy atrakcyjny kwiatostan na szczycie łodygi. Kwiat ma kolczasty środek, i różowe, wydłużone płatki. Zakwita w lipcu/ sierpniu. W okresie kwitnienia może być wrażliwa na brak wody, ale spowoduje to jedynie jej wcześniejsze przekwitanie. Dobrym stanowiskiem będzie miejsce słoneczne, lub półcieniste.

pszczoła na rozchodniku

pasikonik na rozchodniku

Rozchodniki zachwycają kwiatostanami, które rozwijają się jesienią.

rozchodniki

Rozchodniki to rodzina sukulentów - więc roślin bardzo odpornych na brak wody. Jest to ich ogromna zaleta, gdyż nawet w upalne lato, nie tracą na uroku. Rozchodniki również nie mają dużych wymagań co do gleby, stanowisko jednak wolą słoneczne czy półcieniste. rozchodniki tworzą solidną kępę skórzastych liści, która zwieńczona jest baldachami drobnych kwiatów. Kwitną późno - na przełomie sierpnia i września, są więc barwnym akcentem jesiennego ogrodu. W tej grupie także mamy ogromny wybór - kwiaty mogą mieć kolor różowy, fioletowy, czerwony i kremowy, ale również liście mogą być wybarwione na bordowe, lub jasno obrzeżone, czy klasyczne zielone. Rozchodniki mogą z powodzeniem rosnąć również w donicach - tworzą ładne kompozycje z wieloma bylinami, trawami ozdobnymi. Przeczytaj także - Obraz z sukulentów - jak go zrobić?

fioletowe astry

Astry są dostępne w kilku kolorach, zachwycają nas drobnymi kwiatkami.

astry

Astry to ciekawa, różnorodna grupa roślin, charakteryzująca się drobnymi kwiatkami, najczęściej w kolorze fioletowym, różowym, czasem białym. Astry to kwiaty,które obficie kwitną od sierpnia do przymrozków. Nie mają również dużych wymagań - na stanowisku słonecznym mają więcej kwiatów, ale w cienistym miejscu również kwitną. Gleba jest im również obojętna - są więc propozycją do każdego ogrodu.

floksy

Floksy, zwane płomykami, to wieloletnie rośliny, charakteryzujące się przyjemnie pachnącymi, bardzo atrakcyjnymi kwiatami. Floksy mają wysokość około 100 cm, a ich pędy są sztywne i wyprostowane. Zakończeniem pędów są wiechowate kwiatostany, (stąd ich nazwa - floksy wiechowate) złożone z małych kwiatów - kolorystyka bardzo zróżnicowana, od kwiatów jedno- do dwukolorowych. Barwy jakie przybierają floksy to odcienie różu, fioletu, czerwieni i pomarańczu, a także biel. Są nawet floksy o kwiatach limonkowych. Wymagania mają niewielkie - stanowisko słoneczne, gleba przepuszczalna, ale najlepiej lekko wilgotna.

bodziszek

Bodziszki to drobne, różowe kwiaty, które dobrze rosną w cieniu.

bodziszki

Bodziszki zwane inaczej geranium, są obszerną grupą, która niezawodnie wypełnia przestrzeń w ogrodzie. Bodziszki szybko tworzą bujne kępy, dlatego w ogrodzie będą wymagać wiele miejsca. Są doskonałym wypełnieniem przestrzeni pomiędzy drzewami czy krzewami, gdyż dobrze rosną w półcieniu. Bodziszki zdobione są drobnymi kwiatkami, w kolorze fioletu, różu, a czasem bieli. Bardzo często wykorzystuje się je jako rośliny okrywowe.

rabata z krwawnikami

krwawniki

Krwawniki to popularne, znane z łąk i pól kwiaty, które dzięki popularności, doczekały się wielu kolorowych odmian. Krwawnik dobrze rośnie na glebie lekkiej, mało żyznej, nawet na piasku. Doskonale radzi sobie z upałem, suszą, czy na słońcu. Nie wymaga nawożenia, czy przycinania. Roślina jest bardzo atrakcyjna dzięki bujnym, baldachowatym kwiatom.

biało-różowe piwonie

bordowe piwonie

Piwonie zachwycają zapachem i wyglądem kwiatów.

piwonie

Piwonie to kwiaty naszych babć - duże, pachnące, przypominające róże kwiaty w kolorach pastelowych różów, czy bieli, to ciekawa dekoracja wpisanego ogrodu. Krzewy piwonii mogą rosnąć w jednym miejscu kilka lat - piwonia jest odporna na przymrozki, nie wymaga również podlewania. W sprzedaży są dostępne gatunki do stanowiska słonecznego i półcienistego. Piwonia nie musi być nawożona, jednak podsypać nawozem, obficiej zakwitną. Jest to gatunek bardzo atrakcyjny, kwiaty ze względu na zapach, uprzyjemnią nam relaks w ogrodzie.

pomarańczowe lilie

pomarańczowa lilia

Liliowe długotrwale kwitną, a ich różnorodność pozwala dopasować odmianę do naszych upodobań.

liliowce

Kolejna znana grupa roślin nie do zdarcia to wszelkie odmiany liliowców. Liliowce mogą z powodzeniem rosnąć na jednym stanowisku nawet po kilkadziesiąt lat. Widoczne jest to dokładnie, kiedy zwiedzając starsze wioski, trafiamy na mury domu, a przy nim, w idealnym stanie, liliowce wyznaczają gdzie dawniej znajdował się ogródek .

Liliowce są bardzo różnorodne - kwiaty w wielu kolorach, wniesione na wyprostowanych łodygach, o różnych wysokościach, tworzą ciekawy widok na przełomie maja/czerwca. Liliowce są mało wymagające - gleba może być lekko wilgotna, stanowisko słoneczne, lub półcieniste.

Rośliny wieloletnie to znaczna oszczędność czasu oraz bardzo atrakcyjne efekty wizualne. Najczęściej są to rośliny mało wymagające, takie, które same powtarzają swój wzrost w ogrodzie. Mogą wymagać minimalnych zabiegów, ale często też radzą sobie doskonale bez nich. Nie dziwi więc coraz większa popularność kwiatów wieloletnich w ogrodzie. Kumulacja ich zalet jest doskonałym rozwiązaniem wtedy, gdy chcemy, małym nakładem czasu i pracy, urozmaicić atrakcyjność ogrodu.

Poznaj także nasze sposoby na słoneczny ogród przez cały rok - czyli kolor żółty w ogrodzie.

Komentarze do wpisu (3)

12 października 2018

Podziwiam Waszą szeroką wiedzę. Dzięki!

15 października 2018

Takie rzeczy mają dla mnie szczególne znaczenie. Nie lubię marnotractwa i dobrze mi z tym! :)

19 czerwca 2020

Mi sporą ilość kwiatów udaje się zamawiać jako gotowe byliny wieloletnie. Czy i Tobie udaje się korzystać z takich możliwości czy wybierasz same nasiona i czekasz? :)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium