Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Słoneczny ogród cały rok - czyli kolor żółty w ogrodzie 0
Słoneczny ogród cały rok - czyli kolor żółty w ogrodzie

Słoneczny ogród przez cały rok jest możliwy - z pewnością obecność w nim roślin, których liście przybierają słoneczny kolor złota, piaszczystej plaży czy dojrzałej cytryny, wpłynie na właśnie takie odczucia. W tym artykule radzimy Państwu jakie rośliny posadzić, aby te dwie radosne barwy gościły w Państwa ogrodzie cały rok. Żółcie i pomarańcze - kojarzone przez większość z nas z jesienią, mogą występować na roślinach przez cały sezon, a także zimą. Rośliny Mogą kwitnąć na żółto, mieć żółte liście, nie tylko jesienią, a także owocować w słonecznych barwach, lub odznaczać się na śniegu żółtą korą, pędami.

Dzięki zastosowaniu w ogrodzie drzew czy krzewów o liściach w odmiennym niż zielonym kolorze, unikniemy monotonii. Żółta bryła rozjaśnia ogród, stworzy atrakcyjny akcent, który wyróżni Państwa ogród z otoczenia, przyciągnie wzrok.

rudbekie

Słoneczne rudbekie.

Co oznacza kolor żółty?

Żółty to barwa ciepła, kojarzona z aktywnością i radością. Ta słoneczna barwa pobudza aktywność zarówno intelektualną, jak też fizyczną. Jest widocznym elementem krajobrazu, dlatego warto jest podkreślić jego zastosowaniem hierarchię.

Najczęściej rośliny, które mają w nazwie Gold lub Aurea odznaczają się liśćmi w kolorze złotym.

Liście w kolorze złota

Drzewa i krzewy o barwie jasnej liści, bardzo ładnie będą prezentować się na tle ciemnej zabarwionych roślin. Dobrym rozwiązaniem jest więc posadzenie tych gatunków w formie soliterów - pojedynczych egzemplarzy, które tworzą barwne akcenty.

DRZEWA

Surmia bignoniowa ‘Aurea’ jest drzewem dorastającym do 10 metrów wysokości. Ma nieco egzotyczny wygląd - rozłożysta korona o ciekawym kształcie i bardzo oryginalne owoce w postaci strączków - to wszystko powoduje, że chętnie sadzi się ją w terenach otwartych,gdzie przyciąga uwagę. Surmia bignoniowa ‘Aurea’ ma bardzo duże liście, młode w kolorze żółtym, potem żółto-zielonym. Na uwagę zasługują także kwiaty - kielichowate, bardzo ładnie pachnące, białe w fioletowo - pomarańczowe plamki.

Wiąz holenderski ‘Wredei’ to bardzo ciekawa odmiana, która doskonale nadaje się do małych ogrodów przydomowych. Drzewo osiąga wysokość maksymalnie około 6 metrów, a szerokość około 3. Ma pokrój wąsko-stożkowy, jego pędy rosną prawie pionowo do góry. Liście odznaczają się ciekawą barwą - początkowo złotożółta, potem zielonożółta. Nie tylko kolor, ale też kształt jest interesujący - liście są poskręcane, mocno przymocowane do gałęzi, jakby ją oblepiają, tworząc żółte pochodnie. Dobrze sprawdzi się też sadzony w pojemnikach. Wolno rośnie. Ma małe wymagania.

Brzoza brodawkowata ‘Golden Cloud’ jest to gatunek charakteryzujący się żółtymi przez cały sezon wegetacyjny liśćmi. Dorasta do 10 metrów, ale wzrost jest wolniejszy od gatunków pospolitych. Kora biała, spękana. Brzoza odm. Golden Cloud czyli żółta chmura, wymaga stanowiska jasnego, ale bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, więc z powodzeniem może rosnąć miastach.

żółte drzewa

Żółte słoneczne drzewa wyróżniają się z krajobrazu.

KRZEWY

Berberys Thunberga ‘Aurea’ to niski krzew,osiągający wysokość około 1 metra. Charakterystyczne są liście,które mają wiosną żółtą barwę, jesienią zaś zapalają się pomarańczowym ogniem, dodatkowo zdobione są przez czerwone owoce, dzięki czemu wygląda naprawdę bardzo atrakcyjnie. Berberys ten najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, na słońcu liście mogą ulegać poparzeniu. Wiosną kwitnie na biało.

Tawuła japońska ’Firelight’ to wytrzymały krzew, który przez cały okres wegetacji jest bardzo malowniczy. Osiąga 1 metr wysokości. Prawidłowe cięcie wiosenne zapewnia jego atrakcyjny wygląd oraz utrzymanie zwartego kulistego pokroju. Liście tej tawuły są początkowo żółte,jesienią przybierają pomarańczowe zabarwienie. W kolorze pomarańczy pojawiają się także młode przyrosty. Roślina może z powodzeniem rosnąć na obrzeżach rabat,jako tło dla roślin cebulowych, gdyż wczesną wiosną zaczyna wegetację. Dodatkowo posadzona w sąsiedztwie mocno wybarwionych roślin-będzie z nimi pięknie współgrać, tworząc niepowtarzalne efekty. Wymaga stanowiska słonecznego, ale poradzi sobie też w półcieniu, z tym, że będzie mniej obficie kwitnąć( kwiaty pojawiają się latem).

Kwiaty forsycji

Kwiaty forsycji

Kwiaty ze złota

DRZEWA

Tulipanowiec amerykański - jest szybko rosnącym drzewem, który osiąga nawet 25 metrów wysokości w naszym klimacie. Nazwa pochodzi od kształtu kwiatów, które do złudzenia przypominają tulipany, ich barwa to mieszanka pomarańczy, bieli i żółci. Liście mają bardzo ciekawy kształt - są mocno klapowane, a jesienią przebarwiają się pięknie na intensywny, żółty kolor. Tulipanowiec jest wrażliwy na wiatr - ma kruche gałęzie. Młode gatunki mogą przemarzać. Wymaga stanowisk słonecznych, niedoświetlony może zrzucać liście.

KRZEWY

Pięciornik krzewiasty charakteryzuje się przede wszystkim bardzo długim czasem kwitnienia. Kwiaty są na nim nieprzerwanie przez pół roku od mają do jesieni. W zależności od odmiany ,mogą przybierać barwy pomarańczowe i żółte,a nawet pomarańczowe. Liście drobne. Krzew osiąga wysokość maksymalnie 1,5 metra. Bardzo dobrze znosi cięcie, zanieczyszczanie powietrza a nawet piaszczyste gleby. Może rosnąć w mieście, nawet przy ulicy.

Forsycja jest rośliną,która wczesną wiosną obsypuje się mnóstwem żółtych kwiatków - zanim jeszcze pojawią się liście. Pojawiają się wczesną wiosną, nawet już w marcu. Liście forsycji są wąskie, dłuższe, ostro zakończone. Forsycja jest jednym z krzewów uznawanych za symbol wiosenny.

pigwowiec

Owoce pigwowca - smaczne i bogate w witaminę C

Złotokap pospolity to ażurowa roślina, która bardzo dobrze radzi sobie w parkach czy ogrodach przydomowych. Kwitnie zachwycająco, żółte kwiaty zebrane w długie grona, ładnie pachnie. Liście podobne do koniczyny,jednak znacznie większe. Niestety złotokap jest bardzo trujący, wszystkie jego części są mocno trujące.

Złociste pędy

DRZEWA

Wierzba cało-listna Hakuro-Nishiki to małe drzewo, najczęściej występuje w formie szczepionej na pniu. Jest bardzo malownicze ze względu na liście, których młode przyrosty mają kolor różowy, a następnie są jasno zielone, nakrapiane na biało. To drzewko jest bardzo atrakcyjne - jego pędy przybierają kolor żółty. Zwłaszcza w mocno zagęszczonych koronach wygląda to bardzo atrakcyjnie i jest mocnym akcentem dekoracyjnym, który wyróżnia się spośród śnieżnego otoczenia.

Brzoza Medwediewa ‘Gold Bark’ jest drzewem,które dorasta do 6 metrów wysokości. Kora na młodych pędach jest złota,następnie na starszych łuszczy się i ma kolor żółto-pomarańczowy. Liście wyglądem nie odbiegają od liści innych brzóz, są więc drobne, piłkowane, sercowate. Jesienią przebarwienie w kolorze jasnożółtym.

Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych.

zółta brzoza

Żółta kora tej odmiany brzozy.

KRZEWY

Dereń rozłogowy `Flaviramea` osiąga wysokość około 2-3 metrów, podobną szerokość. Liście grube, ciemnozielone, od spodu niebieskawe, nie całoroczne. W okresie zimowym bardzo atrakcyjnie prezentuje się jego kora, zabarwiona na kolor żółto-zielony. Krzew kwitnie latem, na biało. Ozdobą są także owoce - zebrane w grona, w kolorze kremowo - żółtym. Doskonale sprawdza się w miastach, jako żywopłot formalny lub nieformalny.

i owoce …

Pigwowiec japoński to niski krzew,który jest znany już od bardzo dawna,względu na znikome wymagania, były masowo stosowany w ogrodach wiejskich. Kwitnie bardzo obficie wiosną, owocuje jesienią. Owoce żółte, kwaśne, bogate w witaminę C. Mają mnóstwo zastosowań w kuchni - dodaje się je do herbaty, robi się nalewki, przetwory.

tulipanowiec

Kwiat tulipanowca

Rośliny z igłami w kolorze słońca

Nie tylko rośliny liściaste mogą posiadać ciekawe, barwne kolory. Ta cecha dotyczy także roślin iglastych, których igły mogą mieć barwę złota, piasku czy pomarańczy. Oto kilka z nich:

Jodła koreańska odmiana “Wintergold” to odmiana jodły koreańskiej, która jesienią przyjmuje kolor złoty, w sezonie wegetacyjnym kolor jej igieł jest zielonożółty. Jodła nie jest wymagająca co do gleby, ale stanowiska preferuje słoneczne - na nich będzie się ładnie przebarwiać. Po 10 latach osiągnie około150cm wysokości, pokrój z początku krzaczasty, potem stożkowy.

Krokusy

Krokusy.

Pięciornik

Pięciornik

Żonkile

Żonkile

Kolor w ogrodzie to nie tylko rośliny

żółte meble ogrodowe

Żółte meble rozjaśnią taras.

żółte poduszki na meble ogrodowe

Wygodne, słoneczne poduchy.

Kolor w ogrodzie możemy wprowadzić nie tylko poprzez rośliny, ale również dodatki i meble ogrodowe. Meble ogrodowe z drewna sosnowego czy świerkowego polakierowaniu przybierają piękny, biało-żółty odcień, który rozjaśni każde ogrodowe wnętrze.

Dodatkowo takie drobne gadżety jak poduchy na kanapie czy fotelu, donice ogrodowe - mogą być właśnie w naszym ulubionym kolorze żółtym.

Bardzo mocnym akcentem będą same meble ogrodowe w barwie dojrzała cytryny czy pomarańczy - są one charakterystyczne zwłaszcza dla nowoczesnych wnętrz, ale prezentują się świetnie.

Aby zaprosić odrobinę koloru do ogrodu, możemy poszaleć z nasadzeniami w donicach ogrodowych. Rośliny jednoroczne jak bratki, prymulki, czy późniejsze uczep balkonowy, tunbergia albo astry, chryzantemy - mamy ogromne pole popisu.

Jeżeli lubimy wypoczywać w ogrodzie warto jest zatroszczyć się o jego wyposażenie - nie tylko wybierzmy wygodne meble ogrodowe, ale także wprowadzamy ulubione kolory, pielęgnujemy rośliny, dbajmy o nasz ogród, a wtedy on da nam sporo satysfakcji i radości.

Radości, która ma przecież kolor żółty.

Poznaj także nasz przepis na ładny ogród! Więcej na ten temat przeczytasz tutaj - Ładny ogród - co zrobić, żeby ogród zawsze wyglądał ładnie?

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium