Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Chmura tagów
Ładny ogród - co zrobić, żeby ogród zawsze wyglądał ładnie? 1
Ładny ogród - co zrobić, żeby ogrod zawsze wyglądał ładnie?

Ładny ogród to marzenie wielu ogrodników. Każdy z nich troszczy się o swój kawałek zieleni, dogląda i łamie sobie głowę, co zrobić, żeby ogród zawsze wyglądał ładnie. W naszym artykule podpowiadamy, jak brzmi dekalog ogrodnika.

strymyk w ładnym ogrodzie

Ładny ogród jest piękną wizytówką.

Ładny ogród - jaki jest?

Ładny ogród dla każdego z nas będzie inny. My postaraliśmy się określić cechy, które wpływają na postrzeganie ogrodu w korzystnym świetle.

Co tu kryć, najważniejsze, aby nasz ogród wyglądał ładnie, to utrzymywanie w nim porządku. Ogród, w którym czujemy się przyjemnie to ogród schludny, czysty i uporządkowany.

kobieta przycina krzak w ładnym ogrodzie

Aby ogród wyglądał ładnie, trzeba się przy nim trochę napracować.

Jak pracować w ogrodzie?

Praca w ogrodzie jest jak niekończąca się opowieść, zawsze jest coś do zrobienia… Ogrodnicy mają pełne ręce roboty praktycznie w każdym sezonie, nawet zima znajdzie się jakieś ogrodnicze zajęcie.

Natłok pracy wymusza na ogrodnikach regularne zajmowanie się ogrodem. Kto raz zaniedbał wykonanie ogrodniczych obowiązków na czas, ten wie, czym to grozi. Natłok prac może przytłoczyć, jeżeli nie pracujemy systematycznie.

Dlatego, aby praca w ogrodzie mimo wszystko nie męczyła nas, warto pracować systematycznie. Zaglądać do ogrodu przynajmniej raz w tygodniu i zrobić przegląd techniczny - czy aby nie pojawił się żaden szkodnik? Czy choroba? Co trzeba przyciąć? Czy nie zbliża się termin wysiewu? Sadzenia? Nawożenia?

Ogrodnik musi stale trzymać rękę na pulsie. Kontrola i regularność to klucz, aby nasz ogród dawał nam przyjemność, mimo tego, że jest pracochłonny.

taras w ładnym ogrodzie

ładne rabaty ze żwirem

Ogród wymaga zaangażowania i uwagi, ale praca w ogrodnictwie wpływa pozytywnie na nasz organizm.

Oczywiście, praca w ogrodzie, poza tym, że wymaga od nas czasu i czasami poświęceń, daje też naszemu organizmowi mnóstwo korzyści. Jakich?

  • ogrodnictwo to trening umysłu - ogrodnik musi pamiętać wymagania roślin, terminy wykonania prac, miejsca sadzenia roślin cebulowych,
  • trening fizyczny na świeżym powietrzu - schylanie, rozciąganie, wymachy, a czasem biegi - praca w ogrodzie jest jak w-f na świeżym powietrzu,
  • hartuje organizm - praca w pogodzie i niepogodzie, a także stałe obcowanie z bakteriami z gleby itp, uodparnia nasz organizm,

Ładny ogród - jak mieć ładne rabaty?

Ładny ogród to kilka elementów wzajemnie się dopełniających. Głównym z nich są rośliny, które rosnące na ładnych rabatach, będą piękną dekoracją.

Przeczytaj także - Rabata bylinowa - jesienna rewolucja i zadania do wykonania.

Głównym elementem dekoracyjnym ładnego ogrodu są atrakcyjne i zadbane rabaty. Rabaty wymagają regularnej pielęgnacji, ale wpływ na ich wygląd mamy już na etapie ich zakładania.

Sadząc rośliny w ogrodzie musimy dopasować je do warunków siedliskowych, rośliny będą wtedy mniej kłopotliwe i zdrowsze.

trawnik i rabaty otoczone żywopłotem

Rośliny dopasowane do warunków rosną zdrowo i nie są kłopotliwe.

Sadząc rośliny, musimy dokładnie przygotować podłoże, zaprawić je żyznym dodatkiem. Istotne są również sadzonki - muszą być zdrowe, dobrze rozrośnięte, najlepiej kupować je w szkółce lub sklepie ogrodniczym.

Planując nasadzenia w ogrodzie, ważne jest, aby skupić się na tym, kiedy najczęściej będziemy ogród oglądać. Wtedy możemy skupić się na czasie, w jakim na być najbardziej atrakcyjny - dobierając gatunki kwitnące, owocujące, atrakcyjne, w tej porze roku.

Jednak nie powinniśmy ograniczać się do jednej pory roku. Ogród powinien być malowniczy sezonowo - warto skomponować rabaty w taki sposób, aby obecne były na nich rośliny atrakcyjne cały rok. Idealną bazą są iglaki, tworzące zielony, ładny szkielet ogrodu. Łącząc je z kilkoma egzemplarzami kwitnącymi lub o dekoracyjnych liściach, korze, uzyskamy piękny efekt. Zmienne i zaskakujące rabaty staną się ładną wizytówkę ogrodu.

prosta rabata

Nawet proste kompozycje są atrakcyjne, jeżeli są zadbane.

Konieczna jest także regularna pielęgnacja rabat.

O czym powinniśmy pamiętać?

  • pielenie rabat i usuwanie chwastów,
  • regularne dbanie o kondycję roślin przez usuwanie chorób, szkodników, nawożenie,
  • uzupełnianie ściółki na rabatach,
  • wypełnianie pustych miejsc po roślinach, które “wypadły”

Chwasty są kłopotliwymi roślinami, które ie tylko panoszą się na arabach, psując ich wygląd, ale też zajmują miejsce w których mogłyby rozrosnąć się dekoracyjne okazy. Warto regularnie podlewać i usuwać chwasty, zwłaszcza na świeżo założonych rabatach. Jeżeli w pierwszych latach zajmiemy się tym sumiennie, potem będzie już łatwiej - byliny i rośliny wieloletnie rozrosną się, nie pozostawiając miejsca dla chwastów.

Jak pomóc sobie w walce z chwastami?

Dobrym pomysłem jest wyściółkowanie rabaty. Ściółka z kory, trawy, słomy, igliwia, zatrzyma chwasty, a także wzbogaci podłoże w substancje mineralne.

ściółka na rabacie

Ściółka na rabatach jest obowiązkowa.

Każda rabata powinna być regularnie lustrowana pod kątem występowania szkodników i chorób. Wcześnie wykryte problemy można łatwiej usunąć.

Aby wzmocnić rośliny, możemy stosować naturalne opryski z czosnku, pokrzywy, a nawet szarego mydła, które będą profilaktycznie zabezpieczyć rośliny przed najpopularniejszymi chorobami.

Pamiętajmy, aby wszystkie opryski wykonywać w czasie, kiedy nie ma pszczół na roślinach.

W pierwszych latach należy dbać o uzupełnianie ściółki, która nie tylko wstrzyma chwasty, ale też zapobiegnie parowaniu wody, oraz stworzy dekoracyjny efekt w momencie, kiedy rośliny jeszcze się nie rozrosły.

Ładny ogród - jak zachwycać w nim trawnikiem?

W błędzie jest ten, kto myśli, że trawnik jest mało wymagający i bezproblemowy. Trawnik to jeden z bardziej wymagający elementów ogrodu, zwłaszcza, kiedy zależy nam na zielonym dywanie.

Podstawa pielęgnacji trawnika jest jego regularne koszenie. Trawnik przydomowy powinniśmy kosić raz w tygodniu - koszenie potęguje zagęszczanie się roślin, a wystrzyżony trawnik jest estetycznym tłem dla innych elementów.

Raz na 2-3 lata powinno wykonać się aerację trawnika, a nawet co sezon - wertykulację. Konieczne jest też nawożenie - wiosenna dawka nawozu z azotem, oraz jesienna z potasem, sprawi, że trawnik będzie w doskonałej kondycji.

Najczęstsze problemy z trawnikiem to pojawianie się chwastów, mchu, oraz szkodników, takich jak np. opuchlaki.

O pielęgnacji trawnika dowiesz się więcej z naszych artykułów:

Ładny ogród - co jeszcze możesz zrobić?

Ładny ogród to nie tylko rośliny, to też nawierzchnie i mała architektura. Jeżeli chcesz, aby ogród wyglądał ładnie, musisz wiedzieć jedno - w ogrodzie trzeba stawiać na jakość!

Wszelkie tworzywa służące do wykonania wyposażenia ogrodu, są przez cały rok poddawane szkodliwemu oddziaływaniu pogody - wilgoć, nasłonecznienie, promieniowanie uV, mróz, śnieg, a także oddziaływanie szkodników, insektów i pleśni, jest w stanie skutecznie oszpecić nawet najpiękniejszy ogród.

stół ogrodowy na tarasie

zestaw mebli z owalnym stołem

ogrodowy komplet mebli z drewna i stali na tarasie

Wysokiej jakości wyposażenie to najlepsze co możesz wybrać do swojego ogrodu.

Dlatego meble ogrodowe, mała architektura, czy nawierzchnie, muszą być wykonane z tworzyw bardzo odpornych na działanie pogody. Natomiast o te z tworzyw, które nie są tak wytrzymałe, musimy zadbać przez regularną pielęgnację - impregnowanie, malowanie, okrywanie na zimę, będą konieczne, jeżeli chcesz cieszyć się przez lata meblami z drewna, czy wikliny.

Wszelkie elementy wyposażenia ogrodu - nawierzchnie, altany, pergole, donice, czasami się psują. Czujny ogrodnik musi kontrolować stan swojego ogrodu nie tylko przyglądając się roślinom, ale też małej architekturze. Tylko regularne naprawy i wymiana zniszczonego wyposażenia sprawią, że ogród zasłuży na miano ŁADNEGO.

W każdym ogrodzie znajdują się elementy mało atrakcyjne - będzie to kompostownik, miejsce wieszania prania, czy też miejsce z kubłami na śmieci. Te elementy są obecne, ale nie chcemy ich pokazywać. Dlatego należy zaplanować dla nich ładne osłony - zielony parawan z roślinności, panel z technorattanu, drewniany płotek, lub inny element maskujący sprawi, że nasz ogród pokaże się tylko z tej ładnej strony.

Dekoracje ogrodowe

Dekoracje są cennym elementem wyposażenia - we wnętrzach i na zewnątrz, dekoracje działają jak biżuteria - przykuwają uwagę, zdobią i zachwycają.

Poszukując demokracji do naszego ogrodu, powinno się wybierać egzemplarze pasujące do niego stylem i jakością.

kwadratowa fontanna ogrodowa ze stali corten

dokoracja w małym zbiorniku wodnym na tarasie

woda w małym oczku wodnym z kamienia

Dekoracje ogrodowe, zbiornik wodny, donice, i inne elementy, uatrakcyjniają nasz ogród.

Dekoracje mogą być całoroczne i sezonowe - ich rolę mogą pełnić donice ogrodowe, małe elementy wodne, rzeźby, lampy, a także panele ogrodowe.

oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodowe to coś, co wyróżni ogród.

Komentarze do wpisu (1)

25 listopada 2020

Co zrobic zeby ogrod zawsze wyglada ladnie? Niezbyt wiele. Po prostu obsadzic go roslinami, ktore nie wymagaja zbyt wiele pielegnacji oraz posiac mieszany trawnik. To juz jest ogromna pomoc :)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium