Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Najmodniejsza roślina tego sezonu - złotokap 3
Najmodniejsza roślina tego sezonu - złotokap

Złotokap

Jego nazwa wywodzi się od jego wyglądu. Złotokap lub złoty deszcz jest szczególnie dekoracyjny w okresie kwitnienia. Wtedy cała jego bryła jest pokryta dużymi gronami żółtych kwiatów, które zwieszają się w pięknych gronach. Ma się wrażenie, że roślina aż kapie złotem. Kwitnienie przypada na kwiecień, maj i czerwiec. Długość kwiatów w zależności od gatunku może wynosić od 20 do 40 cm.

aleja złotokapów

 

grono złotokapu

Złote grona kwiatów złotokapu zachwycają.

Liście złotokapu przypominają liście koniczyny - 3 małe, jajowate listki, zebrane razem. Są jednak zdecydowanie od niej większe. Po przekwitnięciu kwiaty zamieniają się w strąkowate nasiona. Na jesień liście opadają.

Złotokap może mieć postać pnącza lub drzewa. Dobrze znosi formowanie - dlatego łatwo się kształtuje na formę pienną, jak również można go przypinać do podpory. Jako pnącze będzie mógł zadaszać całe konstrukcje altan, pergoli czy płotów. Bardzo szybko rośnie.

W Polsce występują 3 gatunki tej rośliny :

  • złotokap pospolity,
  • złotokap alpejski,
  • złotokap Waterera,

Przepiękny wygląd złotokapu co rok znajduje wielu swoich miłośników. Obecnie złotokap święci triumfy. Zachwyceni jego pięknymi kwiatami, pragniemy go w swoim ogrodzie.

Złotokap może być częścią rabaty z krzewami, jak również stanowić soliter na trawniku. Będzie zachwycająco wyglądać w przedogródku - gdzie stanie się doskonałą dekoracją i wizytówką.

Złotokap ma bardzo giętkie pędy, dlatego łatwo jest go kształtować według własnego upodobania. Zawinięty wokół altany po kilku sezonach stworzy nad nią dach, który wczesnym latem będzie kapał złotem.

kwiaty złotokapu

Kwiaty złotokapu wręcz “kapią” z drzewa.

Nie każdy jednak wie, że złotokap jest uznawany za jedną z najbardziej trujących roślin uprawianych w naszym kraju.

Dlatego nie poleca się go do sadzenia w pobliżu placów zabaw, przedszkoli czy w ogrodach, gdzie bywają dzieci. Trująca jest każda część rośliny

Zawiera cytryzynę - która podrażnia układ nerwowy i pokarmowy, a nawet niewielka jej ilość może powodować śmierć. Najbardziej trujące są nasiona, powstające w stronkach. Nawet ich mała ilość jest śmiertelnie niebezpieczna.

Złotokap - uprawa

Złotokap jest rośliną popularną w całym naszym kraju, ze względu na jego wysoką mrozoodporność. W każdej strefie klimatycznej naszego kraju poradzi sobie dobrze. W te najbardziej srogie zimy może lekko przemarznąć, ale wiosną z pewnością odbije.

Złotokap wymaga gleby bogatej w wapń. Doskonale rozwija się i szybko rośnie na glebie głębokiej, świeżej, niezbyt suchej. Na gorszej glebie również urośnie, ale może to być wolniejszy wzrost. Złotokap osiąga wysokość od 5 do 10 metrów, a szerokość korony w formie drzewa od 3 do 4 metrów.

Doskonale i obficie zakwita na stanowisku słonecznym. Ceni sobie dostęp do światła, im ma go więcej, tym lepiej kwitnie. Jeżeli stanowisko będzie zaciszne, bezpieczne od wiatrów to złotokap będzie rozwijał się jeszcze lepiej.

System korzeniowy tej rośliny jest bardzo bujny - dlatego jego sadzenie należy dobrze przemyśleć. Nie będzie możliwości jego przesadzenia.

Złotokap to doskonała roślina do miasta. Bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Świetnie sprawdza się w trudnych miejscach - przy ulicach.

Złotokap - cięcie

Złotokap nie lubi cięcia. Dlatego polecany jest do ogrodów dla początkujących ogrodników, gdyż ma bardzo małe wymagania w zakresie pielęgnacji. Złotokap nie musi być przycinany. Zaleca się jedynie wykonywanie cięcia sanitarnego oraz usuwania przemarzniętych części. W celu kształtowania lepiej oddziałującym zabiegiem będzie owinięcie go wokół podpór,czy kształtowanie jednego lub kilku pni. Odwrotnie do wielu roślin, które lubią cięcie, złotokap nie zagęszcza się po nim, więc radzimy unikać tego zabiegu.

Złotokap - pielęgnacja

Złotokap to roślina polecana dla początkujących miłośników ogrodnictwa. Jest mało wymagająca, a także zapewnia nam szybkie efekty dekoracyjne.

Złotokap nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jest odporny na suszę, więc nie trzeba go podlewać. Cięcie również jest nie wskazane. Możemy wykonać nawożenie, wczesną wiosną wykorzystuje wieloskładnikowy nawóz, który przez cały sezon będzie źródłem potrzebnych pierwiastków.

Złotokap to zachwycająca roślina ozdobna. Doskonale będzie komponować się na pojedynczo na tle zielonego trawnika, lub jako pnącze na altanie czy płocie. Żółte grona kwiatów stanowią piękną dekorację. MUSIMY JEDNAK PAMIĘTAĆ, ŻE JEST BARDZO TRUJĄCA, dlatego unikamy sadzenia tam, gdzie zachodzi ryzyko zatrucia. 

Przeczytaj także - Czy tuje szkodzą zdrowiu? Fakty i mity o tujach.

Komentarze do wpisu (3)

1 czerwca 2018

W jaki sposób jest trująca? Swoją drogą świetny artykuł! Długo szukałam tej nazwy ;)

17 lipca 2018

Wygląda przecudownie! Złotokap jest szczególnie popularny w mojej rodzinnej miejscowości, przypomina mi całe dzieciństwo :)

8 marca 2022

Piękna i przydatna. Z nasion można robić trutke na gryzonie.

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium