Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Jak urządzić przedogródek? 0
Jak urządzić przedogródek?

Przedogródek jest to część ogrodu, która znajduje się przed wejściem do domu, czasem przed wjazdem na posesję. Często towarzyszy nowo przybyłym gościom, gdy zmierzają do wejścia naszego domu. Jest to pierwsza część ogrodu, jaką widzą nasi goście, zapowiada to, co znajduje się za domem. Stanowi nasza wizytówkę, reprezentuje nas - nasz styl, dbałość o otoczenie. Przedogródek może być niewielką przestrzenią, ograniczać się tylko do miejsca przy furtce, może ciągnąć się wzdłuż ścieżki czy też przestrzeń ta może stanowić raptem kilka donic, które są ustawione na schodach. Czasem mamy do dyspozycji większą przestrzeń. Dobrze zaplanowana przestrzeń ogrodowa to mniejszy przedogródek, który jest widoczny dla wszystkich - gości, przechodniów, sąsiadów i strefa za domem, gdzie swobodnie wypoczywamy, z dala od niepożądanych spojrzeń.

przedogródek

przedogródek

Tak zaniedbany teren przed domem nie jest jego najlepszą wizytówką

Jak powinien być zaplanowany przedogródek?

Przedogródek przedstawia nas otoczeniu - dlatego powinien być wykonany starannie, zawsze zadbany, schludny i efektowny - zachęcający. Nie każdy kto do nas przychodzi będzie miał okazję obejrzeć to co mamy dalej - piękny ogród, taras. Zobaczy tylko przedogródek, warto więc starannie zaplanować i wykonać tę przestrzeń.

W przedogródku tak jak w dalszej części ogrodu znajdują się takie elementy jak ścieżki, roślinność, oświetlenie czy dekoracje. Jak to prawidłowo zaplanować i wykonać?

Bardzo istotnym elementem, który ma wpływ na wykonanie przedogródka i jego późniejszy wygląd jest wejście do domu.

przedogródek

Prosta ścieżka jasno wskazuje drogę do wejścia

Wejście do domu powinno być dobrze widoczne, łatwo dostępne i czytelne. Osoba zmierzająca do naszego domu powinna wiedzieć gdzie się udać, czuć się bezpiecznie i przyjemnie. Dobrze zaplanowana konstrukcja i projekt domu gwarantuje właśnie taki efekt.

przedogródek

Roślinność maskuje wejście do domu, utrudnia jego znalezienie

Poniżej przedstawiamy obowiązujące zasady aranżacji przedogródka.

Ścieżki w przedogródku

Ścieżka w przedogródku prowadzi naszego gościa do wejścia domu. Jej układ powinien więc być przemyślany, przebieg najkrótsza trasa od furtki do drzwi wejściowych. Ścieżka nie powinna lawirować pośród rabat, trawnika i ciągnąć się w nieskończoność. Ma zapewnić jak najszybszy sposób dotarcia do naszych drzwi.

Nawierzchnie jakie powinny znaleźć się w funkcjonalnym przedogródku to ścieżka prowadząca do domu, podjazd do garażu, a także - jeżeli pozwoli na to przestrzeń, miejsce parkingowe dla gości. Szerokość ścieżki powinna umożliwiać swobodne wyminięcie się dwóch osób, natomiast podjazd powinien mieć minimum 3m szerokości.

Nawierzchnia powinna być solidna, równa, atrakcyjna. Ścieżka powinna umożliwić dotarcie do domu zarówno osobom poruszającym się pieszo, jak również wózkiem. Tworzywo wykorzystane do wykonania ścieżki powinno być spójne z tworzywem wykorzystanym do aranżacji dalszej części ogrodu.

Staramy się aby ścieżka była zawsze schludna i czysta, usuwamy więc zanieczyszczenia, na przykład opasłe liście, chwasty, piach. Dbamy o stan techniczny nawierzchni, konserwujemy i naprawiamy. Więcej na temat ścieżek także tutaj - Ścieżki w ogrodzie - niezbędny element każdego ogrodu.

przedogródek

Prosta, ale dość wąska ścieżka zaprasza do domu...

Przy wykonywaniu nawierzchni pamiętajmy o właściwym zaplanowaniu spadków, które umożliwiają odpływ wody deszczowej, a tym samym gwarantują komfort użytkowania ścieżki w każdej pogodzie.

Oświetlenie przedogródka

Oświetlenie jest istotnym elementem nie tylko przedogródka, ale również całego ogrodu. Tu jednak ma znacząca rolę, zwłaszcza gdy spodziewamy się gości po zmroku.

Oświetlenie powinno być tak zlokalizowane aby czytelnie wyznaczać, którędy mamy zmierzać do domu - czyli najlepiej jeżeli zlokalizowane będzie wzdłuż ścieżki i przy wejściu do domu. Jeżeli planujemy wyróżnić za pomocą światła szczególnie atrakcyjne element roślinne, dbamy o to aby najjaśniejsze światło znajdowało się przy wejściu do domu i na ścieżce. W ten sposób nasi gości otrzymują czytelny sygnał, gdzie mają zmierzać.

Najczęstsze błędy,które spotyka się przy iluminacji w ogrodzie to brak widocznych akcentów świetlnych - brak różnorodności lub nieprawidłowe ich zlokalizowanie. Na przykład stosujemy jednakowe natężenie światła na elewacji całego budynku. W ten sposób osoba która nie zna struktury naszego domu nocą będzie miała problem z szybkim znalezieniem wejścia do domu.

Roślinność jako nasza wizytówka

Roślinność w ogrodzie przed domem musi być atrakcyjna. Chodzi tutaj nie tylko o same względy wizualne, ale również o to, czy rośliny są wypielęgnowane. Dlatego jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu, warto wybrać roślinność, która nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji, ale mimo to, bardzo atrakcyjnie wygląda.

Rośliny w przedogródku powinny być barwne, zachęcające. Nie należy przesadzać z ich liczbą, zbyt duża ilość gatunków może powodować chaos i nieporządek, a nawet wpływać na negatywny odbiór naszego ogrodu. Warto kierować się zasadą umiaru.

Gatunki jakie wybieramy, najlepiej aby należały do sprawdzonej grupy roślin - czyli takich które potrafimy hodować, znamy ich potrzeby i wymagania. Podobnie jak dla reszty ogrodu - muszą zgadzać się ich wymagania siedliskowe. Warto stosować roślinność, która jest atrakcyjna cały rok, zmienna - taka propozycja za każdym razem inaczej ozdobi nasz ogród, zaskakując gości, którzy tu przybywają.

przedogródek

Atrakcyjne połączenie bylin, drzew i krzewów gwarantuje ładny widok cały rok

przedogródek

Skromna kompozycja, harmonijna z wyglądem domu wygląda pięknie

Dobry sposób na aranżację przed ogródka to połączenie roślin iglastych, zimozielonych z barwnie kwitnącymi i zmieniającymi się w ciągu roku bylinami i roślinami liściastymi.

W strefie wejścia do domu można posadzić roślinność w donicach - ustawione na schodach, tak aby nie kolidowały ze strefą ruchu. Mogą to być rośliny jednoroczne, zależności od sezonu np. wiosną-bratki, latem-pelargonie, a jesienią wrzosy, lub gatunki zimozielone, jak kuliste bukszpany, czy kosodrzewina, lub cisy czy mniejsze drzewa iglaste jak świerk np. Conica.

Bardzo ciekawie i zachęcająco prezentuje się zieleń, która wychodzi na ogrodzenie, widać ją przed brama wjazdową, jest przy furtce, stanowi zapowiedź tego co jest dalej, zaprasza…

przedogródek

Piękne rośliny, dekoracje i porządek - gwarantują doskonały przedogródek

Najczęściej popełniane błędy podczas projektowania zieleni w przedogródku to zbyt duża różnorodność, która wprowadza nieporządek.

przedogródek

Zbyt duża różnorodność powoduje chaos i nieporządek

przedogródek

Zbyt duża różnorodność powoduje chaos i nieporządek

Dodatkowo warto wiedzieć, że wejście do domu nie powinno być zamaskowane przez wysokie krzewy, które dodatkowo mogą utrudniać swobodne wejście do domu. Jest to bardzo częsty błąd - roślinność zbyt bujnie rozrośnięte, wygląda na zaniedbaną i jest mało funkcjonalna.

przedogródek

Zbyt duże iglaki maskują wejście do domu

Co więc posadzić w przedogródku?

Grupa roślin Stanowiska cieniste Stanowiska słoneczne
drzewa iglaste: jodły, cyprysiki,
liściaste: jarzęby, klony,buki
liściaste: klony palmowe, wierzba np. Hakuro, wiśnia piłkowana, jabłoń ozdobna, głóg pośredni,
krzewy iglaste: cisy, bukszpany, thuje,
liściaste : rododendrony,
iglaste: jałowce,irgi,
liściaste: róże, bez lilak, kaliny, tawuły, azalie,
byliny hosty, żurawki, liliowce, serduszka okazała, brunery, zawilce, paprocie lawendy, trawy ozdobne, liliowce, trytoma, rozchodniki,
rośliny jednoroczne niecierpki, begonie, pelargonie, aksamitki, surfinie, werbeny

Inne detale - dekoracje

Przedogródek ma stanowić nasza wizytówkę, dlatego warto jest umieścić w nim kilka elementów charakterystycznych, indywidualnych - jednak niekoniecznie osobistych.

Bardzo ciekawym pomysłem jest na przykład umieszczenie na drzwiach wejściowych, na furtce lub na przykład na dekoracyjnym głazie inicjałów lub numeru domu. Będzie to z pewnością unikalny i ładny dodatek, który wyróżni nas z otoczenia.

przedogródek

przedogródek

przedogródek

                                                                Skrzynki na listy

Ciekawie wyglądają także skrzynki na listy, które mogą stać się atrakcyjną dekoracją, a ich obecność w przedogródku jest przecież obowiązkowa.

Oczywiście możemy zastosować także rzeźby, figurki, lampiony - pamiętajmy tylko o umiarze w ich stosowaniu. Wszystkie dodatki powinny być spójne z ogólnym stylem ogrodu i DOMU. Harmonijnie się z nim komponować.

Ważny też kamuflaż

W przedogródkach, szczególnie tych towarzyszących mniejszym ogrodom, często musimy zlokalizować urządzenia takie jak liczniki elektryczne, zbiorniki na śmieci. Warto wtedy postarać się o ich zakamuflowanie. Dobrym pomysłem będzie zamaskowanie przestrzeni przeznaczonej na śmietniki na przykład gęstym pnączem, natomiast skrzynkę elektryczną możemy ukryć w murowanym ogrodzeniu.

Jeżeli przedogródek prowadzi do dalszej części ogrodu, warto jest zaznaczyć granicę, na przykład malowniczym płotkiem, przez który przewiesić się mogą atrakcyjne i pachnące róże.

przedogródek

Przedogródek stanowi ważny element naszego ogrodu - oglądamy go codziennie, w drodze do domu, gdy wychodzimy do pracy. Jest to przestrzeń jaka podziwiają nasi goście. Przedogródek stanowi naszą wizytówkę, dlatego warto jest przemyśleć jego planowanie i starannie go prowadzić.

przedogródek

przedogródek

przedogródek

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium