Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Rośliny, które trują 1
Rośliny, które trują

Ogród z założenia ma spełniać kilka funkcji i nad nimi trzeba się zastanowić. Powinny być wynikiem naszych predyspozycji, czasu czy chęci zaangażowania w pielęgnację ogrodu. Oczywiście tryb życia czy stan osobowy rodziny, czyli czy mamy dzieci, dla których wymagany będzie kącik do zabawy, czy posiadamy zwierzęta, są również bardzo ważne. Ponadto ogród powinien odpowiadać wszystkim naszym założeniom a ponad wszystko wyglądać ładnie, współgrać z otoczeniem oraz komponować się z designem pomieszczeń domowych tak, żebyśmy dobrze się w nim czuli.

W dążeniu do doskonałości naszego ogrodu powinnyśmy obsadzić go odpowiednimi roślinami. Duże znaczenie ma tu architektura krajobrazy, odpowiednie rozrysowanie planów oraz zbadanie wszystkich właściwości gleb, które mają znaczący wpływ na rośliny. W głównej mierze należy, więc zwrócić uwagę na wystawę ogrodu, jego założenia architektoniczne, które już istnieją, rodzaj gleby: pH, kwasowość, zawartość próchnicy, przepuszczalność czy zasobność w związki pokarmowe. Niekoniecznie musimy obsadzać powierzchnię ogrodu okazami, które akurat nam się podobają. Znacznie ważniejsze dobranie ich właśnie pod względem wymienionych wcześniej wytycznych.

Uwaga, w ogrodzie grasuje dziecko

Wybierając rośliny dla naszego ogrodu zazwyczaj zwracamy uwagę na wysoką dekoracyjność roślin. Nie zastanawiamy się nad ich właściwościami. Jeśli mamy jednak dzieci, które bez przeszkód bawią się na jego terenie, powinniśmy wziąć pod uwagę kwestię ich bezpieczeństwa w zetknięciu z posiadanymi gatunkami. Konieczne jest, więc unikanie roślin posiadających ciernie, kolce czy tych, które mają właściwości trujące.

Roślinami o niebezpiecznych cierniach są:

  • Berberysy
  • Głóg ostrogowy
  • Dzika róża
  • Robinia, czyli akacja
  • Śliwa tarnina

Jeśli już istnieją w naszym ogrodzie, na pewno nie jest konieczne ich usuwanie, raczej wskazane jest uważne odchodzenie się z nimi, odpowiednie zabezpieczenie oraz wyczulenie dzieci na ich charakter.

Co innego w przypadku roślin uczulających. Takie okazy zazwyczaj muszą być zlikwidowane, gdyż ich niepożądanego działania na dziecko nie jesteśmy w stanie zniwelować czy ograniczyć.

Roślinami uczulającymi są:

  • Leszczyna
  • Olcha
  • Topola
  • Wierzba
  • Brzoza

Dlaczego rośliny są trujące?

Oczywiście każdy wie, że właściwości trujące rośli wynikają z zawartych w nich substancji obronnych. W jednych są to saponiny, w innych alkaloidy, glikozydy czy substancje toksyczne. Najpospolitsze rośliny mogą być dla nas zabójcze. Popularna konwalia zawiera glikozydy, które mogą przyspieszyć akcję serca, wywołać wymioty, oszołomienie czy odwodnienie. Zjedzenie przez dzieci liścia konwalii czy jagody może być zatruciem śmiertelnym. Piękna naparstnica zawiera toksyczne glikozydy takie jak digitoksyna, digitalina, które również, podobnie jak konwalia, prowadzą do zawałów serca. Krokusy mogą zabić nas kolchicyną, śmiertelnie trującą i innymi alkaloidami. Popularny żarnowiec zawiera alkaloid sparteinę, a na przykład sasanka protoanemoninę, przechodząca podczas suszenia w anemoninę.

Takich przykładów można by mnożyć. Niestety, nawet niektóre zioła mogą być dla dzieci niekorzystnym partnerem do zabaw. Jedynie odpowiednie ich stosowanie, dawkowanie i obróbka dają możliwość leczniczego wykorzystania. Zawsze powinno to być jednak praktykowane z wielką odpowiedzialnością, znawstwem i, najlepiej, powierzone specjaliście.

We wszystkich roślinach substancje toksyczne mogą występować w różnym nasileniu i na poszczególnych jej częściach. Jedne mają trujące nasiona, inne osnówkę, która je otocza. Niektóre rośliny mają toksyczny sok, kolejne wydzielają, szczególnie w ciepłą i suchą pogodę, środki drażniące skórę.

Są to substancje ochronne systemu ochronnego roślin, którymi poszczególne gatunki bronią się przed chorobami, szkodnikami czy zwierzętami roślinożernymi.

Czego unikać w ogrodach? Jakiej rośliny sią bać się? A może, na którą po prostu baczniej patrzeć?

konwalia w wazonie Niewątpliwie każdą roślinę „trzeba mieć na oku”. Można naprawdę zaskoczyć się, jak wiele z nich może nam zaszkodzić, a co dopiero dziecku. Często możemy wręcz nie zdawać sobie sprawy z toksyczności naszych ukochanych roślin. Wiele z nich rośnie przecież wszędzie i, zadawałoby się, od dawna. Osoby dorosłe oczywiście nie jedzą kwiatów, liści, nie oblizują kory. Dlatego zazwyczaj nie odczuwają złego wpływu roślin na ich organizm. Co innego dzieci. Ich pomysłowość nie zna granic. Dla nich obgryzanie kory może być całkiem normalnym sposobem poznawania otoczenia. Warto, więc wiedzieć, na co trzeba zwracać uwagę. To również pozwoli nam, od samego początku, uczulić dziecko na postępowanie z roślinami, z wyczuleniem na gatunki szczególnie groźne. Tylko, bowiem nauka, bezustanne powtarzanie czy działanie na wyobraźnię dziecko może przynieść określone efekty. Samo zabranianie dziecku dotykania określonych roślin może przecież spowodować wzmożoną ciekawość małego człowieka, który tym chętniej postara się spróbować czy zakazy rodziców faktycznie są tak ważne. Warto, więc zwrócić uwagę na:

Trujące kwiaty ogrodowe

Nie trzeba szukać w wielkich księgach nieznanych nikomu trujących z kwiatów roślin. To przede wszystkim znane odmiany roślin cebulowych, takie jak hiacynty, narcyzy, tulipany czy przebiśniegi. Wszystkie części tych roślin są trujące, a najbardziej cebule. Toksyczne dla nas są także piwonie, serduszka i zimowity.

Niezwykle trująca jest konwalia majowa, u której szkodliwe są wszystkie części rośliny, a nawet wypicie wody z wazonu, w którym stała może powodować poważne zatrucie.

Trujące pnącza i krzewy

Wszyscy lubimy pnący się po ogrodzeniach czy budynkach bluszcz, powojniki czy clematisy. Ich części, choć piękne, są jednak toksyczne. U bluszczy można zatruć się zjadając jego liście, gryząc pędy. Powojniki mają trujący sok, liście, wiaty i owoce. Niezwykle trujące są pęki kwiatowe hortensji czy czerwone owoce ostrokrzewu, tak popularnego w okresie bożonarodzeniowym.

Przypomnieć należy tu również cis. Zazwyczaj wiemy, że jest on trujący, jednak większość z osób mylnie twierdzi, że toksyczne są jego owoce. Otóż cis jest cały trujący, za wyjątkiem czerwonych osnówek. Nie ulega jednak wątpliwością, że i ich nie powinno się zjadać a już na pewno nie powinny tego robić dzieci, zachęcone ich pięknem.

Trujące warzywa i owoce

Wiele osób wie, że zielone ziemniaki mogą wywoływać zatrucia. Podobnie niedojrzałe pomidory, ich liście oraz łodygi. Niekorzystnie jest zjadać młode pędy wiśni, śliw i moreli oraz ich pestki. Całe szczęście wiąż trwają badania nad zasadnością tych przekonań. Coraz więcej doniesień sugeruje, że np. liście pomidorów mogą być fantastycznym składnikiem kanapek, zielone pomidory sałatek czy przetworów. Obojętnie jednak, co by naukowcy nie twierdzili, nie ulega wątpliwością, że dzieci powinny mieć ograniczony dostęp do tych roślin.

Najczęściej spotykane w naszych ogrodach rośliny trujące:

Bluszcz Po zjedzeniu tej rośliny może wystąpić biegunka, bóle głowy, wymioty, niewydolność oddechowa, drgawki i wstrząs. Zatrucie może prowadzić do śmierci.
Bukszpan Po jego spożyciu pojawiają się skurcze, biegunka i wymioty. A po większej ilości może dojść nawet do paraliżu.
Ciemiernik Spożycie nasion lub innej części rośliny grozi zatruciem pokarmowym, sok działa drażniąco na skórę
Cis Oprócz miąższu owoców wszystko na drzewie jest trujące. Spożycie prowadzi do suchości w ustach, skurczy, biegunki i nudności. Śmierć następuje od zatrzymania akcji serca.
Jaskółcze ziele Zatrucia spowodowane spożyciem, zdarzają się rzadko, ale mogą być śmiertelne szczególnie w przypadku dzieci. Kontakt z zielem może natomiast spowodować bardzo ostre podrażnienia skóry, oczu, układu oddechowego, również zawroty głowy, ślinotok, spadek ciśnienia krwi, a nawet zapaść
Konwalia Samo wypicie wody z wazonu, w którym stały konwalie prowadzi do poważnego zatrucia. Zjedzenie roślin prowadzi do biegunki, wymiotów, zawrotów głowy i zaburzenia rytmu serca. W rzadkich przypadkach może nastąpić zgon przez zatrzymanie akcji serca.
Krokus Krokusy zawierają toksyny, ale nie są one bardzo niebezpieczne dla ludzi. Tylko u małych dzieci mogą spowodować wymioty i biegunkę.
Laurowiśnia Laurowiśnia powoduje skurcze żołądka, wymioty i nudności. Może prowadzić do śmierci.
Ligustr Niepożądane objawy wystąpią po zjedzeniu dużej ilości owoców. Wymioty, ból głowy, biegunka i paraliż nie są rzadkością.
Miłek Spożycie ziela w stanie surowym powoduje biegunkę, wymioty oraz zaburzenia rytmu serca
Narcyz Kontakt z sokiem z narcyza może prowadzić do zapalenia skóry. W przypadku zjedzenia cebulki narcyza występują wymioty, nudności, zawroty głowy i biegunka. Odnotowano również kilka zgonów.
Ostróżka Powoduje zatrucia pokarmowe, wymioty, zaburzenia widzenia, trudności w oddychaniu
Tojad Samo rozgniatanie kwiatów w rękach powoduje oparzenia skóry i wysypkę. Zatrucie objawia się poprzez uczucie mrowienia na całym ciele, biegunkę, wymioty, uczucie drętwienia i pieczenia. Po spożyciu dużej ilości dochodzi do śmierci z powodu niewydolności serca i niewydolności oddechowej.
Trzmielina Po spożyciu tej rośliny występują nudności, niestrawność, wymioty, zaburzenia krążenia i drgawki. Trucizna atakuje wątrobę i nerki. Śmierć następuje po spożyciu 30-40 owoców.
Wawrzynek 10-12 jagód tego krzewu może już zabić. W przypadku mniejszej ilości prowadzi do wymiotów, biegunki, pęcherzy w jamie ustnej i zaburzeń krążenia.
Zimowit jesienny Po zjedzeniu tylko niewielu nasion dochodzi do wymiotów, biegunki, występuje uczucie pieczenia, problemy z krążeniem i skurcze. Dalsze skutki to porażenie układu oddechowego i śmierć.
Złoty deszcz (złotokap) Po spożyciu tylko trzech ziaren występują objawy zatrucia. Podrażnienie jamy ustnej, dreszcze, wymioty, paraliż, a następnie porażenie układu oddechowego.

Co zrobić, gdy roślina wyląduje w dziecięcej buzi?

Jeśli nie zdołamy jednak dopilnować dziecka, co, jak wiemy jest nie lada sztuką, bezwzględnie należy zawieść je do lekarza i, jeszcze na miejscu, starać się pozbyć się kawałka trującej rośliny, jeśli to możliwe. W przypadku bowiem szybkiej reakcji, zaraz po połknięci rośliny, warto doprowadzić do wymiotów, żeby substancje toksyczne nie zdążyły zadziałać. Gdy występują już objawy zatrucia, jedynie lekarz jest w stanie nam pomóc. Objawy są oczywiście zależne od rodzaju zjedzonej rośliny, jej dawki. Zazwyczaj występują wymioty, biegunka, zawroty głowy, mdłości, bóle brzucha, a nawet zaburzenia związane z układem krążenia, również podrażnienia skóry, wysypki, nadmierna wrażliwość na słońce itd.

A może zastanawiasz się - Czy tuje szkodzą zdrowiu?

Komentarze do wpisu (1)

12 listopada 2021

To są dwie nazwy oznaczające tę samą roślinę - jedna polska a druga łacińska..

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium