Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Ogrodowy fotel kokon stojący Fresco
Ogrodowy fotel kokon stojący Fresco
1 799,00 zł 1 299,00 zł
szt.
Zestaw wypoczynkowych mebli z technorattanu Passione
Zestaw wypoczynkowych mebli z technorattanu Passione
3 299,00 zł 2 799,00 zł
szt.
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
1 399,00 zł 799,00 zł
szt.
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
5 099,00 zł 4 899,00 zł
szt.
Wypoczynkowy komplet mebli ogrodowych MODESTO technorattan
Wypoczynkowy komplet mebli ogrodowych MODESTO technorattan
3 599,00 zł 3 099,00 zł
szt.
Ogrodowe łóżko wielofunkcyjne DIABOLICO z technorattanu
Ogrodowe łóżko wielofunkcyjne DIABOLICO z technorattanu
3 999,00 zł 3 199,00 zł
szt.
Komplet wypoczynkowy na taras AGIATO
Komplet wypoczynkowy na taras AGIATO
6 499,00 zł 5 999,00 zł
szt.
Duży zestaw mebli z technorattanu OMBROSO dla 8 osób
Duży zestaw mebli z technorattanu OMBROSO dla 8 osób
4 599,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Komplet ogrodowy PAZZO (stół i 4 krzesła)
Komplet ogrodowy PAZZO (stół i 4 krzesła)
2 999,00 zł 2 199,00 zł
szt.
Zestaw wypoczynkowych mebli ogrodowych UNICO technorattan
Zestaw wypoczynkowych mebli ogrodowych UNICO technorattan
2 599,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Meble ogrodowe z technorattanu AMARO
Meble ogrodowe z technorattanu AMARO
2 999,00 zł 2 699,00 zł
szt.
Rośliny doniczkowe - jak dbać o rośliny doniczkowe? Top 5 najbardziej wytrzymałych roślin do wnętrz 1
Rośliny doniczkowe - jak dbać o rośliny doniczkowe? Top 5 najbardziej wytrzymałych roślin do wnętrz

Rośliny doniczkowe mają wiele zalet, a ich obecność we wnętrzach ma na nas pozytywny wpływ. Roślinność uspokaja nas swoim zielonym wybarwieniem, wpływa pozytywnie na jakość powietrza we wnętrzach, jest także wyrazistym akcentem dekoracyjnym. Nadchodzi wiosna, jest to dobry czas na prace związane z pielęgnacją roślin - nie tylko ogrodowych, ale również domowych.

W poniższym artykule podpowiadamy jak dbać o rośliny doniczkowe - nie tylko teraz, ale przez cały rok. Co robić, aby zawsze były zdrowe i piękne? Przedstawiamy także 5 naszych sprawdzonych typów - roślin doniczkowych idealnych, nie "do zdarcia", doskonałych. Zapraszamy.

nowoczesna donica cubico alto

Rośliny we wnętrzu to piękny akcent dekoracyjny, a we właściwe dobranych donicach prezentują się okazale. (Donica Cubico Alto)

Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Jak dbać o rośliny doniczkowe, aby cały rok cieszyły nasze oczy pięknym widokiem, a także zdrowo i bezproblemowo rosły? Dysponujemy ogromnym wyborem roślin doniczkowych, dlatego trudno jest też wyznaczyć ogólne zasady postępowania z każdą z nich - możemy przecież hodować rośliny ozdobne z liści, kwitnące, sukulenty czy kaktusy, rośliny tropikalne lub storczyki. Postaramy się jednak przedstawić kilka zasad dla każdej z tych grup, tak więc każdy z Państwa znajdzie tu coś dla siebie.

Najważniejsze, przed zakupem wybranych roślin, warto upewnić się, że panujące w naszym domu warunki sprzyjają akurat wybranemu przez nas egzemplarzu. 

Poznaj także - Rośliny doniczkowe dla niecierpliwych - poznaj 3 nasze typy!

Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach

Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach to gatunki charakterystyczne przez malownicze liści - w różnych kolorach, intensywnie wybarwione, atrakcyjne przez cały rok. Możemy tu zaliczyć te rośliny jak: kalatea, difenbachia, dracena, szeflera, kordylina krzewiasta, syngonium, kroton, fikus, bluszcz.

Rośliny te nie lubią intensywnego działania słońca, dlatego nie powinno się ich ustawiać na wystawie południowej, gdzie jest go dużo - zwłaszcza na parapetach, gdzie rośliny byłyby narażone na bezpośrednie oddziaływanie słońca. Lepiej ustawić je dalej - uznaje się, że im bardziej intensywny, ciemnozielony kolor mają liście, tym mniej słońca tolerują. Oczywiście potrzebują słońca, i energii słonecznej, ale źle znoszą jego bezpośrednie oddziaływanie. Inaczej jest w przypadku liści o zabarwieniu w kolorze innym niż zielony - takie gatunki do właściwego przebarwienia potrzebują działania słońca.

Pielęgnacja takich roślin to częste zraszanie liści i czyszczenie ich z kurzu i zanieczyszczeń. Bardzo dobrym sposobem jest właśnie śnie używanie butelki z wodą w sprayu - który szybko dociera do liści. Zapewnia to także odpowiednia wilgotność powietrza, a takie zabiegi i warunki rośliny dekoracyjne z liści lubią. Warto jest także, dbać o stałą wilgotność podłoża - stawiać doniczki na podstawkach z wodą, lub wykorzystać donice z systemem nawadniania.

Warto, aby zapewnić zdrowy rozwój liści, nawozić je odpowiednio do wymagań - nawożenie rozpoczynamy wiosną i kontynuujemy aż do jesieni. Na rynku mamy dostępne preparaty w formie płynów, granulek czy pałeczek. Najwygodniejsze są te, stosowane jednorazowo. Rośliny o ozdobnych liściach potrzebują przede wszystkim azotu i magnezu. Jednak obecnie spotyka się bardzo wyspecjalizowane nawozy, z przeznaczeniem specjalnie do dracen, paproci itp.

donica classico color

Paprotka - przeżywa swój renesans, nie tylko piękna, ale także pożyteczna. (Donica Classico Color)

Rośliny doniczkowe kwitnące

Rośliny doniczkowe kwitnące to gatunki, których znakiem rozpoznawczym są kwiaty. Możemy tu zaliczyć fiołka afrykańskiego, skrzydłokwiat, anturium, czy storczyki.

Rośliny doniczkowe kwitnące wymagają stanowisk słonecznych, ale niezbyt ciepłych, bo może to przyspieszać ich przekwitanie. Kwitnące Gatunki roślin doniczkowych źle znoszą przenoszenie, mogą reagować zrzucaniem kwiatów. Nie tolerują także przeciągów, i chłodnych powiewów, dlatego warto zadbać o ich prawidłowe stanowisko.

Rośliny kwitnące, zwłaszcza w okresie kwitnienia, potrzebują zasilania nawozami o zwiększonej zawartości fosforu i potasu. Nawożenie także rozpoczynamy wczesna wiosną i kontynuujemy aż do zaprzestania kwitnienia. Pomocnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatów, co powoduje intensywniejsze kwitnienie.

donica classico

Kwitnącym akcentem mogą być także rośliny sezonowe - jak te piękne różyczki. (Donica Classico)

Harmonogram prac z roślinami doniczkowymi:

  • wczesna wiosna - rozpoczynamy nawożenie, odpowiednio do gatunku - mieszanki z azotem i magnezem dla roślin ozdobnych z liści, z potasem i fosforem dla kwitnących,
  • wiosną możemy wykonać przesadzanie roślin w większe doniczki, lub podział dużych egzemplarzy,
  • pamiętamy o intensywnym podlewaniu w okresie wiosennym,
  • dbamy o higienę liści, staramy się zraszać je przynajmniej raz w miesiącu, co jest minimum, zwiększa to wilgotność powietrza, co ważne zwłaszcza zimą, w sezonie grzewczym,
  • jesienią wygaszamy nawożenie i przygotowuje rośliny do spoczynku,

Donice - jak wybrać najlepsze dla kwiatów domowych?

Donice dla roślin doniczkowych powinny być dobrane stosownie do wymiarów rośliny oraz jej wymagań. Najczęściej także, kupując donice chcemy aby były one nie tylko funkcjonalne, ale również ładne. Taki dodatek we wnętrzu to stylowa dekoracja. Donice mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, jak polipropylen odporny na uszkodzenia. Tworzywo sztuczne może imitować wiele szlachetnych materiałów - ceramikę, beton, technorattan. Oczywiście możemy zdecydować się również na zakup donic właśnie z tych szlachetnych tworzyw, otrzymując w ten sposób elegancką dekorację.

Po za wyglądem warto chwilę uwagi poświęcić funkcjonalności donic - zdecydowanym naszym hitem są donice z systemem nawadniania.

Donice z systemem nawadniania są doskonała propozycją dla osób zapominalskich, zapracowanych czy często wyjeżdżających. Najczęściej składają się one z dwóch elementów - wkładu wewnętrznego i osłonki, pomiędzy którymi znajduje się przestrzeń wypełniona wodą. Roślina ma do niej stały dostęp, dzięki czemu sama reguluje sobie jej dozowanie, w zależności od swoich potrzeb. Rośnie tak pięknie jak w naturalnych warunkach. Zaletą jest fakt, że przestrzeń wypełniana przez nas woda ma dużą pojemność, często jednorazowe zasilenie donicy w wodę wystarcza nawet na kilka tygodni. Do wody oczywiście możemy dodać nawozy czy odżywki, co czyni pielęgnację roślin jeszcze łatwiejszą.

Donice z systemem nawadniania są przeznaczone do uprawy roślin w różnych podłożach, nie ważne jest czy będzie to podłoże mineralne, czy może uprawa w wodzie.

Pomocnym wyposażeniem donic domowych jest ich łatwo wyciągany wkład wewnętrzny - warto zwrócić uwagę czy wybrane przez nas modele są wyposażone właśnie w takie udogodnienie. Pomaga to pielęgnować roślinę, kontrolować jej stan, czy przesadzać duże egzemplarze. Ułatwia też zmianę aranżacji we wnętrzu.

donica cubico color

Odporny i atrakcyjny skrzydłokwiat - w donicy Cubico Color z systemem nawadniania.

Najlepsze rośliny doniczkowe

Najlepsze rośliny doniczkowe to takie, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji, a mimo to wyglądają pięknie i zdrowo. Powinny też dobrze znosić chwilowy brak wody, czy inne niedogodności.

Oto nasze typy:

  1. SANSEWIERIA jest bardzo popularną rośliną, która charakteryzuje się lancetowatymi liśćmi, które są skórzaste i mocne. Mają wyprostowany pokrój, ich brzeg często przebarwia się na jaśniejszy kolor. Dobrze znoszą brak wody, jak też niekorzystne warunki nasłonecznienia. Lubiane w przestrzeniach publicznych.
  2. SKRZYDŁOKWIAT to również roślina doniczkowa, która cały rok ma długie, ciemnozielone, gęste liście. Zakwita na biało, kwiaty są wydłużone, z żółtym długim pręcikiem w środku. Roślina nie wymaga intensywnej pielęgnacji, dobrze znosi niedobór wody. Polecana do przestrzeni prywatnych, ale również publicznych - biur, gabinetów.
  3. ZAMIOKULKAS jest rośliną doniczkową, której szczególna ozdobą są długie, wyprostowane pędy, ozdobione ciemnozielonymi, jajowatymi listkami. Roślinie nie ma dużych wymagań - znosi dobrze niedobory wody, jak również toleruje nawet cieniste stanowiska. Najlepiej rośnie w donicach wysokich i wąskich.
  4. BLUSZCZ POSPOLITY jest pnączem, ozdobnym w ciemnozielone, klapowane listki. Ciekawie wygląda prowadzony na różnych podporach, dzięki czemu może stworzyć malownicze kule, stożki, czy inne kształty. Dobrze rośnie w cieniu.
  5. DRACENA to roślina doniczkowa, którą zna chyba każdy. Jej wysoki pień jest zwieńczony wąskimi, ostrymi płatkami, układającymi się w palmę. Dracena nie ma dużych wymagań i dobrze znosi zaniedbanie, dlatego polecamy ją osobom zapracowanym i zapominalskim.

donica lechuza

Dracena w donicy Lechuza Cubico w kolorze srebrnym.

donica cubico alto

Drzewko Bonsai, które dzięki systemowi nawadniana zdrowo rośnie i wygląda pięknie. (Donica Cubico Alto)

Rośliny doniczkowe to konieczny dodatek w każdym zdrowym wnętrzu. Prawidłowa oprawa w formie atrakcyjnych donicy pomoże odpowiednio wyeksponować ulubione domowe rośliny. Stosując kilka podstawowych zasad pielęgnacji uda się uzyskać atrakcyjne efekty, a jeżeli jest to początek Waszej przygody z roślinami domowymi, polecamy wybrać gatunki z naszej listy sprawdzonych typów, które są idealne dla początkujących, zapracowanych czy zapominalskich.

Udanych roślin!

Komentarze do wpisu (1)

12 marca 2017

Przydatny artykuł dla każdej Pani Domu! Dzięki!

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium