Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Rośliny doniczkowe dla niecierpliwych - poznaj 3 nasze typy! 3
Rośliny doniczkowe dla niecierpliwych - poznaj 3 nasze typy!

Rośliny doniczkowe dla niecierpliwych a zieleń we wnętrzach

Rośliny doniczkowe to bardzo modny sposób na dekorację wnętrz. Zieleń we wnętrzach potrafi je całkowicie odmienić. Dlatego coraz bardziej popularne są kompozycje z doniczkowych gatunków. Dlaczego warto uprawiać rośliny we wnętrzu?

Przede wszystkim zieleń we wnętrzach zdecydowanie ułatwia relaks i wypoczynek - kolor zielony wpływa kojąco i relaksująco. Patrzenie na zielone listki pozwala odpocząć naszym oczom, dlatego rośliny doniczkowe to nie tylko propozycja do sypialni czy salonu, ale też do biura.

Zadbane i zdrowe rośliny w ładnych doniczkach, staną się piękną dekoracją każdego wnętrza. Warto zadbać o rośliny, zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu, lub kupować gatunki, które zawsze wyglądają dobrze.

Roślinność w mieszkaniu działa jak filtr powietrza - wiele gatunków potrafi neutralizować szkodliwe pyły, substancje zanieczyszczające powietrze jakim oddychamy. Wszystkie procesy są możliwe dzięki roślinom doniczkowym, a bardzo ważną rolę odgrywa w tym ich podłoże.

Niektóre gatunki, jak na przykład skrzydłokwiat, są w stanie wpływać hamująco na szkodliwe promieniowanie, które emituje wiele domowych urządzeń - telewizor, komputer. Promieniowanie to powoduje nasze gorsze samopoczucie, bóle głowy, senność, czy też rozdrażnienie.

Dlatego warto w swoich wnętrzach zaplanować miejsce na doniczkowe piękności, które wspomogą nasze zdrowie.

Jednak nie wszystkie gatunki będą wymagały tyle samo pielęgnacji. Wiele roślin ma szczególne wymagania, jest wrażliwych na choroby lub wolno rośnie. Jeżeli zniechęca cię wizja kłopotliwej pielęgnacji, czy też prześladuje obraz twoich ostatnich zasuszonych roślin doniczkowych, to koniecznie przeczytaj dalej ten wpis.

Przedstawiamy szczegółowo kilka gatunków, które szybko rosną i są mało wymagające.

Magiczny skrzydłokwiat!

Skrzydłokwiat to obowiązkowa roślina w każdym mieszkaniu. Ta roślina jest bardzo trwała i efektowna.

magiczny skrzydłokwiat

Bujna kępa, jajowatych, wąskich liści, ma ciemnozielony kolor. Młode liście są nieco jaśniejsze. Liście są błyszczące, a ich nerwacja słabo widoczna.

Dwa razy do roku skrzydłokwiat zakwita, kwiaty są białe, złożone z jednego płatka, który otacza żółty słupek. Na roślinie utrzymują się nawet 6 tygodni, a samo kwitnienie może trwać nawet kilka miesięcy. Czasami okres w jakim skrzydłokwiat nie ma kwiatów wynosi tylko 4 miesiące.

Polska nazwa skrzydłokwiat pochodzi właśnie od kształtu kwiatu, który przypomina skrzydło. Podstawowy kolor kwiatu to biel, ale w zależności od odmiany, skrzydłokwiat może mieć również czerwone kwiaty.

Skrzydłokwiat najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, nie lubi intensywnego słońca. Dobrze jest więc ustawiać go z dala od okna, na podłodze lub komodzie przy telewizorze, komputerze. Jeżeli planujemy go na parapet, to tylko od strony północnej.

Skrzydłokwiat ma małe wymagania, a dodatkowo szybko się regeneruje. Jeżeli mimo wszystko nie uda nam się podlać go na czas - i liście zwiędną, po podlaniu, w kilka godzin, odzyskają turgor.

Podlewanie skrzydłokwiatu to przynajmniej raz w tygodniu. Możemy zasilić go nawozem do roślin doniczkowych, lub podać nawóz na kwitnienie, wtedy kwiatów będzie dużo, a proces kwitnienia potrwa dłużej.

Skrzydłokwiat to rođlina idealna do mieszkania w którym jest sporo sprzętu elektronicznego, gdyż potrafi on neutralizować promieniowanie, wytwarzane przez ten sprzęt. Promieniowanie to jest szkodliwe dla naszego organizmu.

skrzydłokwiat w wąskiej doniczce

skrzydłokwiat w donicy cube z lechuzy

Skrzydłokwiat to roślina bardzo efektowna, i pożyteczna.

Mały filtr powietrza - skrzydłokwiat - Jak to działa?

Skrzydłokwiat pochłania 5 bardzo groźnych substancji, które są emitowane do powietrza, czad, formaldehyd, benzen, ksylen i trichloroeten. Zastanawiasz się, skąd w twoim mieszkaniu te substancje? Niestety, wiele z nich uwalniają meble, tapety, panele, czy pozostałe wyposażenie mieszkań. Część substancji wykorzystuje się do produkcji klejów do montażu.

Dodatkowo skrzydłokwiat pochłania zarodniki pleśni, a także nawilża powietrze w mieszkaniu.

Według feng-shui skrzydłokwiat wprowadza do domu dobrą energię, życiodajną siłę, która wynika z długiego okresu kwitnienia tej rośliny.

Skrzydłokwiat to roślina sprowadzona do Europy już w 1870 roku. Od tego czasu pojawia się również w naszych wierzeniach:

  • jeżeli pod doniczkę ze szkrzydłokwiatem położy się monetę, zapewni to dobrą kondycję finansową,
  • kobiety, które hodują skrzydłokwiat, są pewne siebie, zaczynają wierzyć we własną atrakcyjność, dzięki czemu łatwiej znaleźć im drugą połówkę, a związek ten będzie szczęśliwy,
  • skrzydłokwiat wprowadza spokój i harmonię w małżeństwie,
  • w domu rodzinnym, gwarantuje szczęście i zdrowie.

Na koniec nieco mniej przyjemna, ale istotna informacja, skrzydłokwiat jest rośliną trującą, jego soki działają drażniąco na układ pokarmowy, dlatego trzeba ustawić go w miejscu, gdzie dzieci i zwierzęta nie mają dostępu.

I jak czy skrzydłokwiat, przekonał was do siebie?

Rozczochrana zielistka

Zielistka czubiasta zwana też zielistką steinberga, to bardzo bujna roślina, która tworzyw lekką, jasno zieloną kępę wąskich liści. Listki zielistki są wąskie, lancetowate, mają kolor jasnozielony, z jasnym prążkiem wzdłuż. Czasami jest to prążek w centralnej części liścia, a czasem liście mają dwustronne, białe obrzeżenie.

rozczochrana zielistka

Długość liści to nawet 50 cm, szerokość około 2-3 cm. Zielistka ma niepozorne, białe kwiaty, które pojawiają się na roślinie na długich pędach, odchylających się z rośliny. W miejscu kwiatów tworzą się potem młode sadzonki.

Roślina rośnie bardzo szybko, wytwarza wiele nowych liści miesięcznie.

Zielistka czubiasta najładniej prezentuje się na stojaku, w wiszącej makramie lub wyższej donicy, gdzie jej bujne, przewieszające się liście, mają przestrzeń i pole do popisu.

Idealnie komponuje się z innymi roślinami, o mocniejszych liściach jako monstera, lub z delikatnymi paprotkami.

Zielistka wytwarza liczne pędy przybyszowe, z których możemy ją łatwo rozmnażać.

Zielistka pochodzi z Afryki, dlatego dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale poradzi sobie też w półcieniu. Zbyt intensywne, letnie słońce może powodować poparzenia liści, dlatego latem lepiej zdjąć ją z parapetu. Zielistka poradzi sobie świetnie również w ciemnej i wilgotnej łazience.

Zielistka to roślina odporna na suszę i mało wymagająca. Magazynuje wodę w bulwach korzeniowych. Zadowoli się podlewaniem nawet raz na tydzień. Jeżeli chcemy, aby szybko rosła, warto zasilić ją nawozem do roślin o dekoracyjnych liściach. Dla zapracowanych polecamy pałeczki, które wciska się w podłoże, a one wolno rozpuszczają się, dostarczając regularnie potrzebnych składników pokarmowych. Oczywiście, jak na twardziela przystało, zielistka nie zaprząta sobie czupryny tym nawożeniem i bez tego też ładnie rośnie. Liści zielistki nie należy nabłyszczać.

Zielistka nie ma wymagań również co do gleby, pasuje jej podłoże kwaśne, ale urośnie w każdej uniwersalnej ziemi do kwiatów.

Jest to roślina odporna na szkodniki, a choroby i więdnięcie liści najczęściej jest skutkiem przelania.

zielistka na balkonie

Zielistkę można hodować także na balkonie.

Czy zielistka wpływa na powietrze? Oczywiście!

Zielistka jest w stanie oczyścić powietrze z toksyn, pyłów, a także wirusów i bakterii. Dodatkowo nawilża je, co zwłaszcza w sezonie grzewczym jest ważne.

Co kilka lat warto jest zielistkę odmłodzić, gdyż starsze liście mogą zasychać. Zabieg ten wykonujemy jednak nie częściej niż co 4 lata.

przesadzanie zielistki

Zielistkę warto czasem odmłodzić, przesadzając.

Ciekawe odmiany zielistki:

  • Variegata - o liściach obrzeżonych,
  • Vittatum - liście jasno zielone z białym prążkiem

Zaplątane epipremnum

Epipremnum to rodzina pnączy, która obejmuje 15 gatunków. Pochodzące z Afryki, Azji i wysp pacyfiku rośliny, zostały przeniesione do Europy.

Najbardziej popularne jest epipremnum złociste, które 30 lat temu zrobiło niemal każde mieszkanie.

zaplątane epipremnum

Epipremnum w sprzyjających warunkach, które łatwo mu zapewnić, rośnie bardzo szybko. Do wzrostu wymaga podpory, po której może się wspinać. Roślinę można posadzić przy palikach, prowadzić na linkach, podwieszanych pod sufitem, na ścianie, albo posadzić w donicy, aby się zawieszało. Każdy sposób jest efektowny i prosty.

Epipremnum ma małe wymagania, a dodatkowo łatwo jest samodzielnie uzyskać nowe sadzonki.

Na rozłogach tworzy sercowate, sztywne liście, które mają kolor ciemnozielony, ale w zależności od gatunku, mogą różnić się kolorem, wzorem, czy mozaiką, jaką są ozdobione liście. Rozłogi epipremnum osiągają długość nawet 5-6 metrów. Dobrze rosną na stanowisku jasnym, oraz półcienistym. Warto jednak wiedzieć, że gatunki o ozdobnych, kolorowych liściach, do wybarwienia się, potrzebują więcej światła.

Dobrze rośnie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, ale nie lubi wilgotnego podłoża, ze stojącą wodą. Lepiej jest podlewać do słabiej, niż zbyt mocno. Wystarczy raz w tygodniu. Przed kolejnym podlewaniem sprawdź, czy wierzchnia warstwa podłoża zdążyła już przeschnąć.

Epipremnum bardzo dobrze znosi cięcie - jest to doskonały sposób na formowanie i spożytkowanie nowych sadzonek. Z ich ukorzenieniem nie ma problemu.

Podłoże dla roślin powinno być raczej przepuszczalne, a osoby niecierpliwe, które liczą na szybki wzrost, wiosną powinny zasilić je nawozami.

Odmiany godne uwagi to:

  • Aureum - o kremowo-żółtych mozaikach na liściach,
  • Neon - o dużych, jasnozielonych liściach,
  • Golden Pothos - o liściach limonkowych,
  • N’Joy - o liściach małych, pofałdowanych, z jasnymi, dużymi cętkami,
  • Argyraeus - o pstrokatych liściach,

Uwaga!

Epipremnum, mimo, że bardzo ładne, jest trujące. W soku rośliny znajduje się szczawian wapnia, który powoduje podrażnienia na skórze, a w wyniku połknięcia, zatrucia. Dlatego zaplanujmy dla niego miejsce niedostępne dla dzieci i zwierząt domowych.

liście epipremnum

liście epipremnum

Epipremnum w podwieszanej donicy

Epipremnum jest ciekawym pnączem, które warto wyeksponować w dobrej donicy.

donica trio cottage z kratką

Dobrze rośnie w donicy z kratownicą. Na zdjęciu donica Trio Cottage 30 z kratką

zielona ściana z epipremnum

Sprawdza się też w wiszących donicach.

zielona ściana z epipremnum

Epipremnum często wykorzystuje się do tworzenia zielonych ścian.

Rośliny doniczkowe szybko rosnące, gwarantują satysfakcję i zadowolenie w krótkim czasie po ich posadzeniu. To dobra propozycja dla początkujących ogrodników.

Komentarze do wpisu (3)

8 lipca 2020

Ciekawy wpis i świetne zdjęcia - Takich artykułów mi trzeba! Tematyka również w dziesiątkę!

11 sierpnia 2020

zakochałam się w tych makramach, coś pięknego, a jak ładnie donice w nich wyglądają. Macie je w sklepie?

30 października 2020

Nie, nie mamy w swojej ofercie makram. :) Pozdrawiamy

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium