Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Styczeń i luty w ogrodzie - co robimy w styczniu w ogrodzie? 0
Styczeń i luty w ogrodzie - co robimy w styczniu w ogrodzie?

Styczeń i luty w ogrodzie

Styczeń i luty w ogrodzie powinien wyglądać bajkowo - marzy nam się zima, która okryje rośliny miękkim śniegiem, tworząc nie tylko malowniczą, ale też pożyteczną okrywę.

śnieg na roślinach

zmarźnięty kwiat

śnieg na zielonych liściach

lód na gałęzi

śnieg na gałęziach

Zima w ogrodzie potrafi być malownicza, pamiętajmy jednak, że mokry śnieg mocno obciąża rośliny, dlatego czasami trzeba go usunąć z gałęzi.

W tym miesiącu pracy w ogrodzie jest niewiele, ale nie oznacza to, że nie ma co robić. Każdy szanujący się ogrodnik wie ;), że praca w ogrodzie trwa cały rok. Głównym zadaniem jest odśnieżanie ścieżki i podjazdu, ale to nie jedyne obowiązki (pamiętaj, aby w ogrodzie nie stosować soli do usunięcia śniegu i lodu, gdyż może ona powodować zjawisko suszy fizjologicznej).
Przeczytaj także - Ogród malowniczy zimą - co go wyróżni?

kalendarz na ścianie

W styczniu musimy pamiętać o wykonaniu kilka zabiegów pielęgnacyjnych.

Co trzeba zrobić w styczniu w ogrodzie? Jakich terminów nie wolno ci przegapić? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Styczeń i luty w ogrodzie - drzewa i krzewy owocowe

Styczeń w ogrodzie wymaga od nas doglądania naszych drzew i krzewów owocowych. Jeżeli wcześniej nie zdążyliśmy, to teraz musimy pobielić pnie drzew. Bielenie chroni mnie przed uszkodzeniami mrozowymi. Pnie malujemy roztworem wapna palonego. Więcej na temat sadzenia drzew i krzewów owocowych przeczytasz tutaj - Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe?

bielenie drzewa

Jeszcze nie jest za późno, aby pobielić pnie drzew.

Możemy rozpocząć przycinanie niektórych drzew owocowych - jabłonie, grusze, śliwy ucieszą się z cięcia sanitarnego i pobudzającego do rozwoju. Usuwamy gałęzie chore, “dziczki”, które nie rokują.

przycinanie drzewa

W styczniu możemy przycinać niektóre drzewa.

Jeżeli pod koniec miesiąca temperatura będzie wysoka, utrzymująca się przez kilka dni w granicach 4-5 stopni, powinniśmy wykonać oprysk najbardziej wrażliwych drzew owocowych, brzoskwiń i moreli, aby chronić je przed kędzierzawością liści.

Ważne jest, aby kontrolować stan drzew i krzewów, przyglądając się im pod kątem bytowania szkodników, oraz sprawdzając, jak znoszą zimę. Jeżeli to konieczne, zwłaszcza młode rośliny jak borówki, maliny, możemy okryć przed mrozem i zwiększyć ilość ściółki w obrębie systemu korzeniowego.

Natomiast jeżeli zaobserwujesz podejrzane objawy na gałęziach, zgrubienia, narośla, zasychanie pędów, być może trzeba będzie je obciąć i usunąć, najlepiej spalić, gdyż mogą być początkiem wielu groźnych chorób.

Źródłem uszkodzeń drzew i krzewów mogą być również zwierzęta, podjadające młode pędy i korę z młodszych drzewek, dlatego jeżeli zaobserwujesz takie urazy, koniecznie zabezpiecz drzewa siatką.

Styczeń i luty w ogrodzie - pielęgnacja roślin ozdobnych

Styczeń i luty to czas, który zmusza nas do doglądania roślin ozdobnych w ogrodzie. Naszej uwadze szczególnie musi podlegać, czy nie trzeba uzupełnić ściółki na rabatach, lub czy nie trzeba poprawić osłon zimowych. Jeżeli zbliżają się szczególnie groźne mrozy, a zima jest bezśnieżna, najbardziej wrażliwe rośliny musimy koniecznie osłonić - jako osłonę można wykorzystać chochoły słomiane, włókninę i igliwie.

Duże szkody w ogrodzie może wywołać zalegający na gałęziach roślin śnieg. Zwłaszcza wilgotna masa śniegowa stanowi duży ciężar, i może powodować uszkodzenia - dlatego warto delikatnie otrzepywać rośliny z zalegającego śniegu.

Jeżeli temperatura powietrza będzie przez kilka dni dodatnia, trzeba delikatnie podlewać rośliny zimozielone posadzone w donicach, zwłaszcza bukszpany i tuje, które często po zimie zasychają, i nie jest to objaw przemarzania, tylko suszy.

Styczeń w ogrodzie - warzywa

Styczeń to dobry czas, aby zrobić porządki w naszych zapasach. Powinniśmy na bieżąco kontrolować, czy w spiżarni nie pojawiły się szkodniki, gryzonie, a także, czy na warzywach i owocach nie widnieją objawy pleśni. Jeżeli zaobserwujesz spleśniałe okazy, koniecznie jak najszybciej je usuń, aby nie powodowały psucia się sąsiednich plonów.

wysiew nasion na rozsady

W styczniu możemy przygotować rozsadę kapusty, kalafiora, pory, oraz ozdobnych roślin - na przykład pelargonii, surfinii.

Koniec miesiąca możemy wykorzystać na wysiew warzyw, które będziemy uprawiać z rozsady - brokuł, cebula, seler, kapusta, kalafior, kalarepa. Nasiona tych roślin kiełkują w ciepłym rozsadniku - skrzynki z zasiewami możemy ustawić na ciepłym i jasnym parapecie. Najlepiej przykryć je folią, lub szkłem, aby ograniczyć parowanie, ale nie osłonić od słońca.

Oczywiście w styczniu powinniśmy zebrać pozostałości plonów z warzywniaka - jarmuż, porę, czy też cały czas zieloną pietruszkę.

Styczeń i luty w ogrodzie - o czym jeszcze pamiętamy?

SIEJEMY KWIATY JEDNOROCZNE

Styczeń w ogrodzie to dobry miesiąc, aby wykonać wysiew kwiatów jednorocznych, które chcemy wykorzystać w donicach, oraz na kwietnikach sezonowych. Już w styczniu możemy wysiewać pelargonie, żeniszek, begonie, lobelie, petunie, szałwie. Do mają, kiedy będzie można spokojnie wsadzić je na zewnątrz, rośliny pięknie się rozwinął, i wykształcą pierwsze pąki kwiatowe. Więcej o jednorocznych kwiatach przeczytasz także tutaj - Najpiękniejsze jednoroczne kwiaty - wysiane teraz, będą kwitły do jesieni!

POBIERAMY SADZONKI ZDREWNIAŁE

W tym zimowym miesiącu możemy pobierać zdrewniałe sadzonki z roślin liściastych, oraz pnączy, które będziemy ukorzeniać.

SPRAWDZAMY STAN NARZĘDZI

Jeżeli mamy teraz więcej czasu, możemy sprawdzić stan narzędzi potrzebnych już wiosną. Styczeń to dobry moment, aby naoliwić i naostrzyć sekator, być może wymienić trzonek w grabiach lub haczce, naostrzyć nóż w kosiarce. Więcej na temat narzędzi także tutaj - Narzędzia ogrodowe - co musi mieć każdy ogrodnik?

DOGLĄDAMY OCZKA WODNEGO

Jeżeli w ogrodzie mamy oczko wodne z rybami, musimy koniecznie sprawdzać, czy nie brakuje im powietrza. Gdy woda zamarzła, w oczku trzeba zrobić przeręble, które natleniają wodę.

DBAMY O ROŚLINY W DONICACH I NA PARAPETACH

Zimą mamy więcej czasu, aby zadbać o rośliny w donicach i na parapetach. Powietrze w sezonie grzewczym nie sprzyja wielu gatunkom, które cierpią z powodu suchego i zbyt ciepłego powietrza. Dlatego naszym zadaniem jest zraszanie ich liści i regularne podlewanie. Możemy również wykorzystać ten czas na przesadzenie do większej doniczki, oraz kontrolę stanu zdrowia roślin.

Koniecznie pamiętajmy o roślinach w donicach, które przenieśliśmy z balkonu czy tarasu. Mimo, że przechodzą okres spoczynku, nie możemy całkowicie zrezygnować z ich podlewania.

PAMIĘTAMY O CEBULACH, KŁĄCZACH I SADZONKACH

Jeżeli zebraliśmy jesienią cebule, wykopaliśmy kłącza, lub zebraliśmy sadzonki roślin, musimy kontrolować ich stan. Te części roślin musimy przechowywać w miejscu przewiewnym i suchym. Kłącza dalii i niektóre cebule zimą chorują na mączniaka, objawiającego się białawym nalotem. Gdy taki zaobserwujesz musisz wykonać oprysk na choroby grzybowe, a zniszczone cebule i kłącza trzeba usunąć.

Styczeń w ogrodzie - dobry czas na planowanie

Styczeń warto wykorzystać też na planowanie prac ogrodowych na przyszły sezon. Teraz mamy czas, aby poszukać inspiracji. Może chodzi nam po głowie zadaszenie tarasu lub nowa rabata.

W styczniu możemy poszukać przedsprzedaży roślin, czy też wyprzedaży posezonowej innych elementów do ogrodu - takie zakupy pozwolą nam sporo zaoszczędzić.

ptaki przy karmniku

Zimą na naszą pomocą liczą ptaki - pamiętajmy o regularnym uzupełnianiu karmników.

Jak prawidłowo dokarmiać ptaki, dowiesz się z innego artykułu na naszym blogu.

Styczeń w ogrodzie to nie tylko czas odśnieżania, ale też innych, nawet bardziej istotnych zadań. Warto wykorzystać ten czas konstruktywnie, ale też trochę odpocząć, przed zbliżającym się, pracowitym sezonem wiosennym.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium