Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Jak dokarmiać ptaki zimą? 0
Jak dokarmiać ptaki zimą?

Dokarmiamy ptaki - jak i kiedy to robić

Ptaki obecne w naszym ogrodzie żywią się roślinnością i owadami - wiosną, latem a nawet jesienią mają do dyspozycji wiele szkodników, których pozbywają się, będąc tym samym naszymi niewidzialnymi pomocnikami. Dodatkowo owoce, liście, trawa i inne elementy roślinne pozwalają im w pełni się najadać i urozmaicać swoją dietę.

Zima jest szczególnie trudnym czasem dla ptaków. Śnieg przykrywa grubą warstwą potencjalne źródła pokarmu, brakuje owadów i liści, trawy. Również ptaki mogą cierpieć z powodu ograniczonej ilości pokarmu, dlatego szczególnie zimą warto jest poświęcić im chwilę i pomóc, aby przetrwały do wiosny. Karmienie ptaków jest zajęciem bardzo odpowiedzialnym,brak odpowiedniej wiedzy na ten temat może powodować, że bardziej im zaszkodzimy, niż pomożemy. To jaki pokarm podawać,kiedy zacząć i skończyć dokarmianie ptaków, wszystko może znacząco wpływać na ich zdrowie - dlatego w poniższym artykule stworzyliśmy krótki poradnik - zbiór zasad zdrowego dokarmiania ptaków.

ptak na karmniku z nasionami

Nasiona słonecznika doceni każdy ptasi przyjaciel.

Negatywny wpływ zimy na ptaki obecne w naszych otoczeniu, będziemy mogli odczuć wiosną, gdy niekontrolowane ilości owadów jak muchy, komary i inne będą plagami odwiedzać nasz ogród. Zmniejszone ilość ptaków w naszych ogrodach zaburzy panująca w nich równowagę, dlatego warto jest poświęcić im chwilę.

Dodatkowo, nie ma nic przyjemniejszego niż ptasia stołówka w pobliżu okna. Dzięki temu możemy śledzić jakie gatunki przybywają do naszego ogrodu, jak się zachowują. Ptasie dźwięki uprzyjemnią nam wypoczynek, a dla dzieci będzie to niepowtarzalna lekcja przyrody oraz szacunku do innej żywej istoty. Pomoże to także kształtować w dzieciach poczucie sumienności i odpowiedzialności za inne istnienie.

Zachęcamy, przeczytaj!

Zasady zimowego dokarmiania ptaków :

  • REGULARNOŚĆ - bardzo ważna cecha naszych zabiegów, jeżeli podejmiemy się tej istotnej roli i zaczniemy dokarmianie ptaków, musimy systematycznie uzupełniać pokarm w karmniku. Ptaki, przyczyniają się do obecności pokarmu w określonym miejscu i będą tam przylatywać, brak uzupełnienia pokarmu na czas może być tragiczny w skutkach.
  • CZAS DOKARMIANIA - najlepiej rozpocząć dokarmianie późną jesienią. Jest to czas gdy ptaki pozostające w naszym kraju na zimę zdążą się przyzwyczaić do miejsca gdzie mogą uzyskać pokarm, dodatkowo obecność pożywnego jedzenia pozwoli im dobrze przygotować się do zimy. Natomiast dla ptaków odlatujących, obecny w karmniku pokarm, nie stanie się kuszącą pokusą nie będzie powodował opóźnienia odlotu.

Zakończyć karmienie powinniśmy wiosną, ale niezbyt wcześnie. Optymalnym terminem będzie koniec kwietnia, maj. Wcześniejsze ograniczenie dostępu do pokarmu może być trudne dla ptaków, gdyż przedwiośnie to okres, gdy naturalne zasoby pokarmowe są już wyczerpane i nie zdążyły się jeszcze odnowić,a tkanka tłuszczowa zgromadzona przez naszych ptasich przyjaciół już się skończyła. Ograniczanie karmienia wykonujemy stopniowe, nie powinniśmy z dnia na dzień zaprzestać zupełnie podawania pokarmów, ale zmniejszać jego ilość, dzięki temu pobudzamy ptaki do wiosennych, samodzielnych poszukiwań, ale nie odcinamy ich zupełnie od pokarmu.

ptak w karmniku

Dzięki lokalizacji karmnika w pobliżu okna możemy obserwować takie ptasie 'kłótnie'.

Nie należy kontynuować dokarmiania ptaków latem, gdyż może to je rozleniwiać. Bardzo ważne jest natomiast, szczególnie na terenach miejskich, dbanie o wodę do picia dla ptaków,gdyż podczas upalnie potrafią sobie bez niej poradzić, a dostęp mają ograniczony.

CZYM KARMIĆ PTAKI?

  • Najprostsza odpowiedź - produktami naturalnymi. Nasi ptasi przyjaciel ucieszą się z ziaren zbóż, płatków owsianych, nasion dyni, maku, otrębów, gotowane warzywa,owoce - jabłka, morele, także suszone owoce, ale należy uważać bo zbyt duża ilość zjedzona przez ptaki może być niebezpieczna, kasze, nasiona słonecznika, orzechy - ale nie doprawione. Możemy podawać także gotowane warzywa czy surowe owoce, ale gdy temperatura nie spada poniżej zera - ponieważ woda w owocach może zamarzać. Wiele gatunków ptaków doceni także zwierzęcy tłuszcz - jak słonina. W sklepach mogą Państwo zakupić gotowe mieszanki ziaren dla ptaków, lub zakupić czy też samemu wykonać tłuszczowe kule z ziarnami (ich wykonanie polega na zlaniu ziaren ciepłym tłuszczem). Ptaki nie pogardzą także tłuszczem roślinnym. Jednak jeżeli chcemy powiesić dla nich kawałek słoninki, musimy pamiętać aby: miejsce to było zacienione, temperatura powinna być ujemna. Kawałek słoniny nie powinien wisieć w takich warunkach dłużej niż 2 tygodnie. Zjełczały, stary tłuszcz może zaszkodzić ptakom.

ptaki skubiące tłuszczowe kulki z ziarnami

Tłuszczowe kule - zimowy przysmak

CZYM NIE MOŻNA DOKARMIAĆ PTAKÓW?

  • zepsutymi, pleśniejącymi resztkami jedzenia - ptaki to nie śmietnik,
  • chleb - to także nie jest dobra propozycja dla dzikich ptaków, chleb w swoim składzie zawiera wiele przetworzonych składników, dodatków często jakość chleba jaką chcemy zastosować do karmienia ptaków nie nadaje się do spożycia - spleśniały, stary może im tylko zaszkodzić.
  • nie powinniśmy stosować produktów solonych - jak solona słonina, paluszki itp. sól zaburza gospodarkę wodną, zwiększa pragnienie, a jak wiadomo o wodę zimą może być trudno, a ptaki nie potrafią niestety zaspokoić pragnienia śniegiem czy lodem. Unikamy także innych przypraw.
  • unikamy produktów,które pod wpływem wilgoci mogą pęcznieć w przewodzie pokarmowym ptaków - różnego rodzaju kasze,

GDZIE POWIESIĆ KARMNIK?

  1. miejsce lokalizacji karmnika powinno być trudno dostępna dla drapieżników - jak na przykład koty,
  2. najlepiej umieścić go w pobliżu krzewów czy drzew, w miejscu ustronnym, cichym,

ptaki w karmniku

Zadaszony, bezpieczny przed wywianiem pokarm.

JAKI KARMNIK WYBRAĆ?

  1. wnętrze powinno być niedostępne dla kotów i innych drapieżników,
  2. rozmiar dopasowany do gatunków ptaków, jakie będziemy gościć (najlepiej ograniczyć przestrzeń, aby uniemożliwić dostanie się do środka gołębnik, które najczęściej doskonale radzą sobie bez pomocy człowieka i stanowią zagrożenie dla mniejszych gatunków)
  3. wnętrze powinno być suche, tak aby pokarm był bezpieczny od zamykania,
  4. zwracamy uwagę również na zabezpieczenie pokarmu przed wywiewaniem,
  5. ważne, aby karmnik dało się łatwo czyścić,

O CZYM JESZCZE NIE ZAPOMINAMY!

  • pokarm powinniśmy wykładać codziennie. Lepiej robić to często, a w mniejszych dawkach, niż narażać pokarm na przemarznięcie czy zepsucie.
  • dbamy o dostęp świeżej wody, ptaki będą ją pić i wykorzystają do czynności higienicznych, nie pozwolą jej zamarznąć.
  • WAŻNE! CZYSZCZENIE KARMNIKA - powinno być regularne i dokładne, nagromadzenie się jedzenia, resztek pokarmów i odchodów sprzyja namnażaniu bakterii i jest szkodliwe dla ptaków.
  • warto jest oddzielić owoce od pokarmów zbożowych, gdyż posiadają innych zwolenników,

Co jeszcze możemy zrobić dla ptaków?

Bardzo ważna rolę w odzywaniu ptaków spełniają owoce drzew i krzewów,dlatego warto jest, podczas wyboru gatunków do naszych ogrodów, zastanowić się nad takim kryterium wyboru.

Doskonale sprawdza się tu: dzika róża, rajska jabłoń, głóg, aronia, jarzębina, ognik, czarny bez, kalina, buk, winobluszcz czy nawet słonecznik pozostawiony na zimę w ogrodzie, czy dereń.

karmnik z prażonymi ziarnami kukurydzy

Prażone ziarna kukurydzy - pycha!

Ptaki są naszymi małymi przyjaciółmi, dlatego warto jest pomóc im przetrwać zimę. Przecież przez pozostałe trzy pory roku potrafią się nam odwdzięczyć pięknym śpiewem czy pożyteczną pracą.

Przeczytaj także nasz artykuł o tym - Jak sprawić, aby nasz ogród kochały zwierzęta?

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium