Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Promocje
Ogrodowe łóżko wielofunkcyjne DIABOLICO z technorattanu
Ogrodowe łóżko wielofunkcyjne DIABOLICO z technorattanu
3 999,00 zł 3 199,00 zł
szt.
Komplet ogrodowy CALMO (technorattan)
Komplet ogrodowy CALMO (technorattan)
2 399,00 zł 2 199,00 zł
szt.
Zestaw wypoczynkowy SPLENDIDO
Zestaw wypoczynkowy SPLENDIDO
5 999,00 zł 5 799,00 zł
szt.
Zestaw wypoczynkowych mebli ogrodowych UNICO technorattan
Zestaw wypoczynkowych mebli ogrodowych UNICO technorattan
2 599,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Komplet ogrodowy PAZZO (stół i 4 krzesła)
Komplet ogrodowy PAZZO (stół i 4 krzesła)
2 999,00 zł 2 199,00 zł
szt.
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
1 399,00 zł 799,00 zł
szt.
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
4 299,00 zł 3 899,00 zł
szt.
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
2 499,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
1 999,00 zł 1 499,00 zł
szt.
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
2 999,00 zł 2 699,00 zł
szt.
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
2 999,00 zł 2 399,00 zł
szt.
Jak sprawić, aby nasz ogród kochały zwierzęta? 7
Jak sprawić, aby nasz ogród kochały zwierzęta?

Zwierzęta w ogrodzie

Każdy kto ceni sobie relaks na świeżym powietrzu, obcowanie z naturą, kto ma swój ogród i lubi w nim wypoczywać, z pewnością zgodzi się, że zwierzęta w ogrodzie są miłymi gośćmi. Ptaki, owady, wiewiórki, jeże, dzikie zające, czy nawet sarny - w zależności od miejsca gdzie mieszkamy, potrafią być miłym zaskoczeniem. Obecność zwierząt w ogrodzie pozwala nam poznać ich życie, mamy okazję do obserwacji ich zachowań, czy poznawania nowych gatunków.

Wiele zwierząt jest naturalnymi wrogami szkodników - z ich udziałem mamy szansę stworzyć ogród ekologiczny, bez chemicznych środków ochrony roślin, lub znacznie ograniczając je. Wystarczy tylko stworzyć przyjazne dla nich warunki.

Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie

Jeż w ogrodzie

jeż w ogrodzie

Jeż w ogrodzie to pożądany gość - zjada ślimaki.

Jeże są w Polsce objęte całkowitą ochroną. W ogrodzie będą skutecznie niszczyć ślimaki, larwy owadów i gryzonie - to ich pokarm. Aby zwabić jeża do ogrodu, wystarczy szykować dla niego jesienne schronienie, w którym przetrwa zimę. Domek dla jeża zbudujemy ze sterty gałęzi, przykrytej liśćmi. Najlepiej, aby lokalizacja tego domku była w miejscu zacisznym, z dala od psów. Jeż żywi się chętnie mięsem, czy karmą dla kotów, psów, więc taki rarytas zwabi go do naszego ogrodu.

Płochliwe jaszczurki

jaszczurka na kamieniu

Jaszczurki lubią miejsca słoneczne i spokojne.

Jaszczurki lubią się wygrzewać na kamieniach, w słonecznej części ogrodu - jeżeli więc zależy nam na ich towarzystwie, warto jest wygospodarować taki skalniak, albo żwirową nawierzchnię. Jaszczurki chętnie zjadają ślimaki i owady, a także dżdżownice.

Zielone i brązowe żaby

żaba w wodzie

Żaby uporają się z nadmiarem much i komarów.

Żaby żywią się głównie owadami latającymi, chętnie zjadają więc natrętne muchy czy komary, ale nie pogardzą też larwami, mrówkami a nawet ogrodowym szkodnikiem, turkuciem podjadkiem. Głównie jednak żaby przerzedzą plagę much w naszym ogrodzie, dzięki czemu relaks obejdzie się bez upierdliwego bzyczenia przy uchu.

Ropucha - nie taka straszna

żaba z motylem

Przysmakiem ropuchy są ślimaki.

Wszystkie gatunki ropuch, są w naszym kraju objęte ochroną. Ropuchy żywią się ślimakami, larwami owadów, a nawet małymi pisklętami. Najbardziej aktywne są nocą. Do zbiorników wodnych przybywają w czasie godów. Zimą hibernują pod ziemią.

A nietoperz - groźny dla komarów

nietoperz

Nietoperz to skuteczny wróg much i komarów.

Wszystkie gatunki nietoperzy w Polsce są objęte ochroną, ale żaden z nich nie atakuje człowieka. Nietoperze niszczą szkodniki - chwytają w locie owady, oraz zjadają larwy z drzew. Nietoperze są niezastąpione w walce z komarami - szacuje się, że nocą komar potrafi zjeść nawet 1000 komarów. W wielu uprawach sadowniczych stosuje się budki dla nietoperzy, gdyż ich obecność pozwala znacznie ograniczyć konieczność chemicznej ochrony upraw przed szkodnikami.

Ptasi przyjaciele

ptaszek na gałęzi

Ptaki są pomocne w walce w owadami,a ich śpiew uprzyjemnia nam relaks.

Niepodważalnym przyjaciółmi ogrodu są ptaki - które zdecydowanie przyczyniają się do zmniejszenia populacji szkodników w ogrodzie. Warto jest więc dokarmiać ptaki zimą, a wiosna wieszać dla nich budki lęgowe. Wiele gatunków ptaków toleruje obecność ludzi - wróble, sikorki, kopciuszki, muchołówki, szpaki chętnie osiedlają się w pobliżu ludzi. Oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, jak miły szczebiot czy trel ptaków, uprzyjemnia relaks w ogrodzie. 

Dowiedz się także - Jak dokarmiać ptaki zimą?

Warunki przyjazne dla zwierząt

Niektóre z gatunków zwierząt mają specyficzne wymagania, jednak aby przywabić większość z nich, wystarczy zastosować się do kilku ogólnych rad.

ogród i krzewy

Gęste krzewy i zarośla w ogrodzie, sprzyjają osiedlaniu się tam owadów, ptaków i małych zwierząt.

Rośliny przyjazne dla zwierząt - są smaczne i gęste

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na rośliny jakie sadzimy w ogrodzie, oraz formy w jakich je sadzimy. Zdecydowanym sprzymierzeńcem są wszelkie gatunki rodzime, które owocują, obficie kwitną czy też zimą pozostają na nich owoce, będące źródłem pokarmu.

czerwone owoce na gałęziach

Atrakcyjne owoce stają się nie tylko dekoracją, ale przede wszystkim smacznym posiłkiem.

Doskonale sprawdzają się więc wszelkiego rodzaju irgi, rajskie jabłonie, berberysy, rokitniki, dzikie róże. Ich smakowite owoce przyciągają do siebie stada ptaków, jesienią stanowią stołówkę, bogatą w smakołyki. Z myślą o ptakach możemy siać słoneczniki, których ziarna będą zjadane przez ptaki bardzo chętnie.

Druga cecha, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, to sposób sadzenia roślin. Z pewnością gęste żywopłoty, grupy krzewów czy wysokie drzewa, będą miejscem bezpiecznego schronienia i zakładania gniazd dla ptaków. Rabaty z gęsto nasadzonymi, bujnymi roślinami staną się bezpiecznym przystankiem dla małych gadów, ssaków, ptaków. Żywopłoty najlepiej zakładać z krzewów takich jak grab, głóg, czy iglasty cis, obwódki rabat może tworzyć gęsty bukszpan. Ochroną przed kotami czy psami staną się krzewy z kolcami - które hamują ich ataki na dzikie zwierzęta - sprawdzi się tu róża, berberys.

Kwitnące kwiaty, o przyjemnym zapachu, wytwarzające duże ilości nektaru, będą miejscem bytowania pszczół, motyli. Rabaty kwiatowe staną się więc doskonałym miejscem do obserwacji owadziego życia.

maki na łące

Szczególnie powinniśmy zadbać o pszczoły, o których jest głośno od kilku lat. Niestety populacja pszczół zmniejsza się z roku an rok. Co możemy zrobić w ogrodzie? Sadźmy rośliny kwitnące od bardzo wczesnej wiosny, do późnej jesieni. Wiosną sprawdzą się wszelkie cebulowe kwiaty, które dla przebudzonych po zimie, głodnych pszczół, będą doskonałym źródłem pokarmu. Na rabatach przyjaznych dla pszczół pojawiają się rośliny znane z wiejskich ogródków, jak kosmosy, nasturcja, dalie, cynie, lawenda, złocienie, goździki czy groszek pachnący albo gatunki kwitnące później, jak jeżówki, rozchodniki. Taki zestaw zapewni nam przyjemny widok, a dla owadów stanie się miododajnym talerzem.

ptasie gniazdo

W gęstych zaroślach ptaki chętnie będą zakładać gniazda.

Kontrolowany bałagan służy zwierzętom

Kontrolowany bałagan przejawia się coraz częściej w wielu ogrodach, które są prowadzone świadomie. Przede wszystkim opiera się na zasadach ekologicznego ogrodnictwa - czyli pozwalamy aby liście pozostały w ogrodzie. Może niekoniecznie na trawniku, ale tworzymy z nich kopce, w zacisznych kątach ogrodu, gdzie schronienie znajdzie jeż. Pozostałe wykorzystujemy na kompost - aby nie musieć używać wiosną sztucznych nawozów. Na rabatach zostawiamy suche pędy, kwiatostany, nasiona - które staną się pokarmem w ciężkich czasach. Dodatkowo będą też ochroną przed zimnym wiatrem, zacinającym mrozem, śniegiem.

Jeżeli przycinamy rośliny iglaste, z ich stroiszu możemy wykonać ochronne parawany na karmnik, który będzie w ten sposób bezpieczniejszy. Nawet chochoły na różach, czy okrycia na innych roślinach, służą często jako schronienie dla drobnych zwierząt.

Bałagan w ogrodzie polega również na kontrolowanym pozostawieniu szkodników, które zostaną wytępione przez naszych naturalnych przyjaciół - jeż zajada się ślimakami, a niektóre owady czy ptaki zjadają mszyce, czy gąsienice.

Mały zbiornik wodny, poidełko - będzie centrum życia towarzyskiego (zwierzęcego)

W ogrodzie powinien znajdować się mały zbiornik wody - lub miejsce, na poidełko. Woda wpływa zdecydowanie polepszająco na mikroklimat ogrodu. Woda jest również zaproszeniem dla wielu spragnionych jej gości - owady, ptaki, płazy, czy nawet większe ssaki chętnie odwiedzą nasz ogród w upalne dni. Aby jednak z posiadania zbiornika wypływały znaczne korzyści, musimy zadbać o jego bezpieczeństwo. Przede wszystkim ze zbiornika wodnego musi być pewne wyjście - tak aby zwierzę, które tam nawet wpadnie, mogło swobodnie wyjść. Dla małych zbiorników wystarczy deseczka, dla większych konieczne będzie tarasowe ukształtowanie brzegu - co wiąże się z bezpieczeństwem nawet dla nas, ludzi.

Oczywiście, aby woda była zdatna do picia, musimy zapomnieć o jej chemicznych uzdatniaczach. Na szczęście istnieją naturalne sposoby oczyszczania wody.

Zbiornik będzie atrakcyjny dla zwierząt, gdy przynajmniej z jednej jego strony przysłoni go gęsta roślinność szuwarowa - wtedy poczują się bezpieczniej, i będą chętniej korzystać z jego zasobów.

Zwierzęta, ptaki i owady bardzo często latem cierpią z powodu braku wody - dlatego starajmy się rozstawiać dla nich liczne poidełka, które pomogą im przetrwać upały.

Karmniki, domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków

 

Planując lokalizację karmnika czy budki lęgowej, musimy wziąć pod uwagę ich bezpieczeństwo. Konstrukcje te powinny być umieszczone w taki sposób, aby uniemożliwić dostanie się do nich kota, czy innego drapieżnika.

osa z drewna

trzcina w pniu

domek dla owadów

pszczoła

rzeźba w ogrodzie

Domki dla owadów są przyjaznymi konstrukcjami, mogą mieć postać kilku gałązek, czy dużych konstrukcji.

Dodatkowo rozwieszając budki dla ptaków pamiętajmy, że nie każdy ptak toleruje sąsiedztwo innych - większość gatunków ma tolerancję rewiru o zasięgu 30 m.

Domki dla owadów mogą mieć formę prawdziwych domków, przypominających kształtem nieco ule, ale również mogą to być inne konstrukcje, które umożliwiają osiedlanie się w nich owadów - bardzo chętnie korzystają z takich domków dla owadów dzikie pszczoły,

Do budowy domku dla owadów nie musimy kupować nic szczególnego - z powodzeniem możemy ( a nawet powinniśmy ) wykorzystać elementy, jakie znajdziemy w ogrodzie. Patyki, deseczki, kora, trzcina, czy inne rośliny z pustymi łodygami - będą doskonale pasowały. Możemy stworzyć ramę, w której będziemy układać powyższe “składniki “. Rama może być drewnianym domkiem, ale również kobiałka po truskawkach, czy skrzynka po jabłkach, sprawdzą się świetnie.

domek dla ptaków

budka dla ptaków na gałęzi

Ptasie domki powinny być umieszczone w bezpiecznych miejscach. Będą dekoracją u schronieniem.

Każda z tych budowli może być nie tylko bardzo pożyteczna, ale również z powodzeniem będzie stanowić atrakcyjną dekorację w ogrodzie.

Ogród przyjazny dla zwierząt możemy stworzyć w każdym ogrodzie - niezależnie od jego stylu, miejsca czy wielkości, w każdym z nich uda nam się stworzyć zieloną przystań dla ptaków, owadów i innych przyjaciół.

Komentarze do wpisu (7)

6 listopada 2018

Z wielką ciekawością przeczytałam artykuł - dobrze nieco poznać temat z innej strony, by zacząć dbać o to, co nas otacza.. Świetny tekst!

6 listopada 2018

Mieszkam trochę na uboczy i jak byłam mała to często jeże u nas się pojawiały w ogrodzie :)

6 listopada 2018

Do mnie bardzo często przychodził jeżyk, a pod tarasem na stałe mieszka żabka :)

7 listopada 2018

Wszystko jest! Czekam na jeża, podobno poza domkiem wabi go karma dla kotów- spróbuję. Brakuje czasu na zbudowanie tak pięknego domku dla owadów. Na razie dostaną prowizorkę ;) Pozdrawiam

7 listopada 2018

Kocham zwierzaki, jak dobrze że są sposoby aby częściej wracały! Super!

7 listopada 2018

Piękne zdjęcia. Lubię takie ogrodowe zwierzątka i ptaszki. Niestety mieszkam w bloku

1 kwietnia 2021

Super

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium