Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Zestaw lamp Choinka M i S
Zestaw lamp Choinka M i S

790,00 zł

Cena regularna: 898,00 zł

Najniższa cena: 549,00 zł
szt.
Promiennik gazowy ETNA
Promiennik gazowy ETNA

2 078,70 zł

Cena regularna: 2 615,00 zł

Najniższa cena: 2 615,00 zł
szt.
Choinka lampa CHRISTMAS TREE M
Choinka lampa CHRISTMAS TREE M

450,00 zł

Cena regularna: 549,00 zł

Najniższa cena: 549,00 zł
szt.
Duża donica Mercury niebieska
Duża donica Mercury niebieska

430,00 zł

Cena regularna: 547,46 zł

Najniższa cena: 547,46 zł
szt.
Bierzemy pod lupę rabaty bylinowe 9
Bierzemy pod lupę rabaty bylinowe

Modny, czy idealny? A może jedno i drugie …

Ogród staje się naszą wizytówką, możemy w nim zaobserwować nasze upodobania, gust, czy sentymenty. Przestrzeń ogrodu powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby przede wszystkim, zadowolony był jego właściciel.

Dlatego planując swój ogród, powinniśmy zastanowić się, jakie rośliny, tworzywa, czy kolory nam się podobają. Stosując się do tych wytycznych i uznając je za kryteria planowania ogrodu, otrzymamy receptę na idealny ogród. Konsekwencja w dążeniu do ideału, przestrzeganie wyznaczonych zasad sprawi, że ogród będzie doskonały.

rabaty z bylinami pod drzewami

Rabaty bylinowe pasują do każdego ogrodu. Więcej na ich temat tutaj - Rabata bylinowa - jesienna rewolucja i zadania do wykonania.

Jednak nie należy się całkowicie odcinać od mody i trendów. Wiele z nich jest skarbnicą inspiracji i ciekawych pomysłów. Mody - w każdej dziedzinie nie należy ślepo powielać, ale zawsze możemy wybrać coś, co nam się podoba, czerpać z tego, wybierać tylko te elementy, które dla nas są godne uwagi.

Moda jaką stały się rabaty bylinowe, jest godna uwagi. Dziś przedstawiamy bilans rabat bylinowych - ich wady i zalety zestawione w obiektywnym porównaniu.

rabata z jeżówkami i trawami ozdobnymi

Ponadczasowe zestawienie jeżówki i traw ozdobnych.

Zalety rabat bylinowych

Rabaty bylinowe to ciekawe, atrakcyjne elementy złożone z roślin wieloletnich - czyli takich, które raz wprowadzone do naszego ogrodu, pozostają tam na długo. Rabaty bylinowe rozrastają się, rozsiewają, pokrywając coraz gęściej przestrzeń naszego ogrodu.

Rabaty bylinowe zostały docenione przede wszystkim ze względu na ich walory dekoracyjne. Byliny to bardzo rozległa grupa roślin, zróżnicowana pod względem koloru kwiatów, liści, wysokości, czasu kwitnienia. Dlatego zestawienie bylinowe możemy tworzyć w zależności od naszych upodobań. Byliny są mocno dekoracyjne, malownicze. Umiejętne zestawianie odpowiednich gatunków ze sobą potrafi wpływać na podkreślenie ich dekoracyjności.

Byliny są bardzo dekoracyjne w długim okresie. Właściwie poza przedwiośniem, będą one dekoracją ogrodu. Wiosna pojawiają się gęste liście, które tworzą zieloną lub kolorowa plamę, następnie kwiaty - pachnące, barwne, atrakcyjne dla oka, kolejno przebarwiają się liście, a kwiaty zachwycają i tworzą często ładne nasiona. Na zimę niektóre z roślin mogą pozostać na rabatach, tworząc jednocześnie atrakcyjną dekorację.

szałwia na rabacie

Szałwia jest obowiązkową byliną rabatową.

Do licznej grupy zalet bylin, można dodać łatwość ich rozmnażania. Byliny to gatunki wieloletnie, które są bardzo podatne na rozmnażanie. Nowe sadzonki możemy pozyskiwać z nasion, liści, poprzez podział roślin czy szczepki. Różne sposoby rozmnażania są przeznaczone dla różnych gatunków. Jedno jest pewne - już w drugim,trzecim roku po posadzeniu będziemy w stanie sami wyprodukować kolejne egzemplarze, które możemy posadzić w ogrodzie lub oddać znajomym i sąsiadom.

Byliny to bardzo obszerna grupa, która łatwo jest dopasować praktycznie do każdego ogrodowego stylu. rabaty bylinowe mogą być założone w ogrodach małych i dużych, zarówno w nowoczesnych, jak też wiejskich, angielskich czy egzotycznych ogrodach. Byliny są atrakcyjne i łatwo jest tworzyć z nich piękne kompozycje o różnym charakterze. Również wymagania bylin są różne, dlatego jesteśmy w stanie znaleźć gatunki na gleby piaszczyste, suche, gliniaste, do miejsc słonecznych czy zacienionych.

Dzięki zaplanowaniu w ordzie nasadzeń bylin, jesteśmy w stanie uzyskać szybko piękne efekty. Byliny już w pierwszym roku po posadzeniu będą tworzyły ładne widoki. Natychmiastowy prawie efektem jest idealny do małych ogrodów, w których brakuje jeszcze dojrzałych drzew czy krzewów.

Wymieniając zalety bylin nie możemy zapomnieć o ich pożytecznym oddziaływaniu na środowisko. Rabaty bylinowe są miejscem bytowania ptaków, małych zwierząt i owadów. Kwitnące, najczęściej miododajne kwiaty przyciągają pszczoły i motyle. Nasiona jakie powstają będą pożywieniem dla ptaków w czasie zimy. Gęste i zwarte nasadzenia bylin stają się też miejscem schronienia dla wielu małych stworzeń - dlatego rabaty bylinowe są żywym organizmem, który wzbogaca nasz ogród.

rabata z trawami, krwawnikami i innymi roślinami

Połączenie traw, krwawników, rudbekii, czy mięty jest bardzo naturalne i ładne.

Do zalet bylin możemy zaliczyć więc:

  • ogromną atrakcyjność, malowniczość, która jest długotrwała,
  • łatwość w rozmnażaniu bylin,
  • unikatowość bylin, łatwość dopasowania ich do ogrodu w każdym stylu,
  • szybki efekt dekoracyjny,
  • pożyteczność dla środowiska,

Wady rabat bylinowych

Pomimo dużej ilości zalet, byliny mają też pewne wady. Przede wszystkim są to rośliny, które w pierwszych latach po posadzeniu, będą wymagały nieco intensywniejszej pielęgnacji. Rabaty bylinowe powinny być, aż do momentu rozrośnięcia się, systematycznie odchwaszczane, oraz podlewane.

podlewanie wiejskiej rabaty

Rabaty będą w czasie suszy wymagały podlewania.

Chwasty stanowią zagrożenie dla nowo posadzonych roślin - szybko rosnące wrogie gatunki będą tłumić byliny, a także konkurować z nimi o wodę, słońce. Usuwanie chwastów pozwala stworzyć korzystną dla rozwoju bylin przestrzeń, a dodatkowo poprzez usuwanie chwastów, spulchniamy glebę. Najważniejsze w plewieniu rabaty jest wykonanie tego zabiegu w odpowiedniej porze. Rabaty bylinowe nie będą zachwaszczone, jeżeli zaczniemy usuwać chwasty zanim zawiążą nasiona i się rozsieją.

Do zabiegów pielęgnacyjnych zaliczymy też podlewanie rabat w okresie suszy, tak aby byliny nie przeschły. Po okresie 2 lat od posadzenia, rabaty bylinowe mogą być nawożone - najlepiej korzystnym i nieszkodliwym dla środowiska nawozem naturalnym - kompostem, lub za pomocą obornika.

Niektórzy z nas do wad rabat bylinowych będą zaliczać także brak roślin w sezonie wczesnej wiosny. Rabaty bylinowe, oczyszczone po zimie, najczęściej chwilowo świecą pustkami. Nie zawsze jest to minus - taka przestrzeń pozwala spojrzeć inaczej na ogród - jest jego urozmaiceniem. Nie zawsze jednak każdy patrzy na tą pustą przestrzeń tak przychylnie jak my, dlatego wymieniamy tę cechę w wadach.

Reasumując, do wad możemy zaliczyć:

  • kłopotliwą pielęgnację,
  • małą atrakcyjność wczesną wiosną.

barwne rabaty bylinowe

Barwne, kwitnące, bardzo atrakcyjne - rabaty bylinowe sprawdzą się w każdej przestrzeni.

My jesteśmy jednogłośnie zachwyceni kompozycjami z bylin. W jednym z naszych artykułów pisaliśmy w jaki sposób sadzić byliny w ogrodzie.

Rabaty bylinowe to doskonała propozycja dla osób wymagających, do młodych ogrodów ze względu na szybki efekt, czy niezależnie od stylu czy charakteru ogrodu, ze względu na ich unikatowość.

Komentarze do wpisu (9)

6 lipca 2018

Byliny... cudowne ♡

6 lipca 2018

Nie jestem zagłębiony w tym świecie ale dzięki tobie poznaje co nie co.

6 lipca 2018

Twoje posty się chyba nigdy nie znudzą.:) Jak zawsze ciekawie..

6 lipca 2018

Rabaty bylinowe są naprawdę świetną inicjatywą na zapełnienie ogrodu! Od zawsze bardzo mi się podobała taka forma, sprawiają, że ogród staje się bardziej malowniczy. Poza tym nadają mu niesamowitego charakteru!

9 lipca 2018

Jakbym była na etapie projektowania ogrodu to zdecydowanie musiałabym wszystko rozpisać, co/gdzie/kiedy/jak bo jest tego tyle, że naprawdę trudno zapamiętać. Teraz pozostało mi tylko dokładać, niektóre rośliny tak się rozrosły, że naprawdę trudno je przesadzić w inne miejsce. Przepiękne zdjęcia!

9 lipca 2018

Jakie piękne są te kwiaty, totalnie się na tym nie znam, ale widzę ze ty masz o tym świetne pojęcie

10 lipca 2018

Wow, cudownie! Też chcę!

29 sierpnia 2018

takich informacji potrzebowałem - dziekuje bardzo!

13 stycznia 2021

i znow swietnie i prosto przekazana wiedza .dzieki

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium