Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
Chmura tagów
Kwitnąca rabata w ogrodzie - snujemy plany na wiosnę 2
Kwitnąca rabata w ogrodzie - snujemy plany na wiosnę

Kwitnąca rabata na wiosnę w Twoim ogrodzie

Do wiosny zostało już nieco mniej niż 50 dni, dlatego z powodzeniem możemy już układać plany ogrodowe, które niedługo wprowadzimy w życie. Wiosna to idealny czas na zakładanie nowych rabat, dosadzanie roślin czy zmiany w ogrodzie, dlatego dziś proponujemy Państwu ciekawy pomysł na kwitnącą rabatę w ogrodzie.

Rabaty jakie proponujemy już dosyć często widuje się w wielu ogrodach. Są to miejsca, które są barwne, zaskakujące i zmienne - a dzięki temu atrakcyjne przez cały rok. Przypominają trochę rabaty angielskie, ale na tych będą rosły głównie byliny.

Chcemy zainspirować Państwa do twórczej pracy w ogrodzie, a także zachęcamy do spróbowania czegoś nowego - jesteśmy pewni, że pomysł ten zyska wielu entuzjastów.

Rabata jaką proponujemy będzie głównie bylinowa - są to rośliny, które posadzone raz w ogrodzie, co wiosnę odradzają się na nowo. Dodatkowo są mało wymagające, a także szybko się rozwijają - dzięki czemu łatwo z jednego egzemplarza rośliny, otrzymać kilka innych, które albo wydamy przyjaciołom, albo przeniesiemy w inne miejsce ogrodu. Dodatkowo ogromną zaletą tej rabaty będą minimalne wymagania pielęgnacyjne, jakie będzie miała . Rośliny, gdy się rozrosną, nie będą wymagały plewienia i usuwania chwastów, dodatkowo właściwie dobrane do stanowiska, nie będą chorować.

Piękne rabaty bylinowe to doskonałe dekoracje ogrodu - i niezależnie od rozmiaru ogrodu lub jego stylu, do każdego z nich można dobrać odpowiednią. Dalej zaprezentujemy Państwu kilka ciekawych roślin, które zestawione ze sobą, będą tworzyły ciekawe efekty wizualne.

rabata ogrodowa o charakterze wiejskim

Rabata bylinowa o charakterze wiejskim, w tonacji niebiesko-fioletowej.

nowoczesna rabata ogrodowa

Rabata bylinowa nowoczesna, z dekoracją ze stali corten.

rabata ogrodowa pod brzozami

Rabata pod okapami brzóz - złożona z naparstnic, bodziszków i parzydła leśnego.

Dlaczego rabaty bylinowe? Zalety

Jakie są więc zalety rabat bylinowych? Reasumując:

  • mało wymagające,
  • atrakcyjne cały rok,
  • można je dopasować do otoczenia,
  • są efektowne już w pierwszym roku po założeniu,
  • szybko się rozwijają,
  • dają nadwyżkę roślin,

Rośliny na rabatę bylinową

Rośliny na rabatę bylinową powinny być dobrane odpowiednio do warunków jakie mamy w ogrodzie - i tak, jak na odczyn gleby możemy wpływać, poprzez nawozy czy inne środki, naturalne, to warunki świetlne trudno będzie zmienić - dlatego warto jest przede wszystkim dopasować rośliny do nasłonecznienia stanowiska. Niestety dużo łatwiej będzie założyć rabatę na stanowisku słonecznym, czy półcienistym, niż w cieniu - ale nie ma rzeczy niemożliwych.

barwna rabata ogrodowa

Bardzo barwna i swobodna rabata - która łączy orliki, ostróżki, żurawki, trawy i wiele innych barwnych roślin.

rabata wzdłuż ścieżki

Rabata wzdłuż ścieżki - łącząca dwie kontrastowe barwy, fiolet i pomarańcz. Tutaj przeczytasz więcej o ścieżkach - Ścieżki w ogrodzie - niezbędny element każdego ogrodu.

rabata z jeżówkami

Piękne jeżówki - idealne na rabaty, doskonale wyglądają w grupach.

rabata w stylu wiejskim z wieloma roślinami

Ciekawa rabata złożona z czosnków, nagietków, maków i traw.

Poniżej prezentujemy kilka ciekawych gatunków bylin, doskonałych na rabaty bylinowe:

  • krwawniki - to rośliny o delikatnym pokroju, dorastają do około 80 cm, jeszcze do niedawna uznawane były za chwasty, i pewnie większość z nas, nawet nieświadomie, mijała je czasem na łące. Obecnie krwawniki, dzięki licznym barwnym odmianom, zachwycają - ich baldachowate kwiaty, delikatne listki są bardzo atrakcyjne. Krwawniki nie mają dużych wymagań - rosną na każdej glebie, na stanowisku słonecznym - jednak preferują glebę lekką, z dużą zawartością próchnicy, ale nie tolerują gleby gliniastej, która jest wilgotna i ciężka. Krwawniki kwitną latem, ale są ozdobne także jesienią, kiedy ich przekwitnięte kwiatostany sterczą nad rabatą jak brązowe parasole.
  • liliowce - to rośliny, trochę zapomniane, które powracają do łask - liliowce to nieco mocniejsze egzemplarze - tworzą zwartą grupę zielonych, lancetowatych liści, które późną wiosną i latem kwitną kwiatami w kształcie trąbki, wzniesionymi dumnie na pojedynczych łodygach. Liliowce to bardzo liczna grupa, o kwiatach w wielu kolorach, wysokościach. Doskonale rosną na jednym stanowisku nawet przez wiele lat. Wymagają gleby próchniczej i wilgotnej - ale nie są bardzo wymagające, i często radzą sobie na innych stanowiskach. Miejsce dla liliowców powinno być słoneczne lub półcieniste.
  • werbena patagońska - to roślina wysoka, ale o ażurowym pokroju. Pięknie wypełnia rabatę, bo nie konkuruje z innymi roślinami, ale je dopełnia. Werbena ma szorstkie, wyprostowane łodygi osiągające często ponad metr, które zwieńczone są fioletowymi baldachami kwiatów. Werbenę lubią motyle. Stanowisko dla tej rośliny może być słoneczne lub półcieniste. Gleba nie może być podmokła - werbena dobrze rośnie nawet na słabych glebach, ale powinny być one suche, przepuszczalne.
  • przetacznik kłosowy - to bardzo trwała i wytrzymała roślina, o charakterystycznych wzniesionych kwiatostanach w kształcie kłosa. Kolor niezwykle oryginalny - fioletowo niebieski, wyróżnia się z otoczenia. Przetaczniki dobrze rosną na stanowiskach słonecznych, bardzo przyciągają motyle. Nie tolerują zalegającej wody, a gleba powinna być żyzna.
  • irysy - inaczej zwane kosaćcami, wymagają stanowiska słonecznego, gleby żyznej, o odczynie obojętnym. Irysy charakteryzują się pięknymi kwiatami, złożonymi z kilku części, zlokalizowanymi na wzniesionej łodydze. Irysy mają liście lancetowate, zielone, które dekorują rabatę jeszcze długo po przekwitnięciu kwiatów.
  • orliki - to mało wymagające rośliny, które idealnie wypełnią każdą przestrzeń. Są bardzo delikatne, ale potrafią o siebie zadbać. Orliki same rozsiewają się na rabacie, rosną w każdym miejscu - tolerują nawet półcień. Orliki to niższe rośliny, ozdobne zarówno z kwiatów - które tworzą małe dzwoneczki, w wielu kolorach, najczęściej są to odcienie fioletu, różu czy czerwieni. Listki są mocno powcinane, czasami lekko zabarwione na czerwono, lub mają przebarwienia.
  • dalie - doceniane za długi czas kwitnienia, jak również za ogromną różnorodność i małe wymagania. Dalie zdrowo rosną na słońcu i w półcieniu. Tworzą zarówno wysokie jak też niższe egzemplarze - o kwiatach w kształcie pomponów, czy ogromnych kul. Dalie wymagają żyznego podłoża i nie tolerują wody stojącej - więcej o nich pisaliśmy na naszym blogu tu : ogrodolandia.pl/moda-na-dalie

rabata w stylu wiejskim przy budynku ze starej cegły

Wiejska rabata z naparstnicami, makami, paprociami.

piękna rabata w cieniu drzew

Piękna rabata w cieniu drzew - łącząca delikatną trawę z roślinami w kolorystyce harmonizującej ze sobą.

rabata z łubinów i traw

Dekoracja z łubinów i traw.

  • łubiny - to rośliny bardzo ekspansywne i mało wymagające. Dobrze rosną na słońcu, ale w półcieniu dłużej kwitną. Ozdobne z kwiatów, które tworzą wysokie kwiatostany, w kolorach takich jak biel, fiolet czy róż. Łubin ma małe wymagania - gleba powinna być przepuszczalna.
  • malwy - to piękne, wysokie rośliny, o kwiatach oblepionych wzdłuż wzniesionej łodygi. Malwy będą stanowić doskonałe tło dla innych roślin - kwitną nieprzerwanie od późnej wiosny do lata, kwiatami w wielu kolorach, nawet czarnym. Malwa nie jest wymagającą rośliną, rośnie na każdym stanowisku - poza głębokim cieniem, zalegająca wodą i ciężką gliną nic jej nie zaszkodzi. Doskonale łączy się w ogrodach wiejskich z innymi roślinami, jak liliowce, naparstnice.
  • naparstnice - które często możemy spotkać w lasach, na łąkach czy rowach - świadczy to o tym, że są mało wymagające i jak powyższym malwom, naparstnicom także niewiele szkodzi. Naparstnice łatwo same się wysiewają, kwitną zarówno na słońcu, jak też pod drzewami. Ich ozdobą są dzwoneczkowate kwiaty, zebrane w kłosy. Bogata kolorystyka powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Kwiaty naparstnicy często są również dwukolorowe, a środek jest nakrapiany.
  • rozchodniki - to wspaniałe rośliny, które obejmują wiele gatunków. Rozchodnik okazały jest najbardziej powszechny. Roślina odporna na suszę, dobrze rośnie na słońcu. Ma małe wymagania, ale nie toleruje wilgoci. Kwitnie latem kwiatami zebranymi w baldachy - kolor w zależności od odmiany, ale najczęściej wiele odcieni różu czy czerwieni. Spotykane są także odmiany o barwnych liściach. Rozchodniki są miododajne i przyciągają pszczoły oraz motyle. Dekorują ogród cały rok - wiosną jego jasnozielone listki, zebrane w kuliste bryły, latem - piękne kwiaty, a jesienią i zimą - zasuszone kwiatostany.
  • jeżówki - kolejna bylina o zachwycających kwiatach, które różnią się w zależności od odmiany. Jeżówka ma spiczasty środek kwiatu - stąd jej nazwa. Ma małe wymagania, rośnie wysoka, pięknie kwitnie całe lato. Zimą jej przekwitnięte kwiatostany długo się utrzymują, wyglądają pięknie pod śniegiem.

Doskonałym dopełnieniem rabaty bylinowej będą także trawy ozdobne, lub rośliny cebulowe - jak tulipany i czosnki.

Rabata bylinowa krok po kroku

Rabata bylinowa może być piękną dekoracją ogrodu. Jednak, aby była atrakcyjna musi być zdrowa, rośliny nie mogą chorować. Nie będzie tak się działo, gdy zostaną właściwie dobrane do stanowiska. Drugim ważnym czynnikiem jest staranne zaplanowanie rabaty - nawet w ogrodach angielskich, gdzie ogród i rabaty zdawały się być rządzone przypadkowo, wszystko było starannie przemyślane. Teraz, gdy jest jeszcze zima - mamy dużo czasu aby zaplanować rabatę. Możemy wykonać nawet jej plan - na kartce rozrysujmy, gdzie chcemy posadzić jakieś rośliny. Po kilku dniach warto wrócić do planu i sprawdzić, jakie uwagi nam się nasuwają - dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek po posadzeniu roślin.

Doskonały czas na zakładanie rabaty bylinowej to wiosna, lub jesień.

Etapy zakładania rabaty bylinowej

  • wyznaczamy obszar pod rabatę
  • spulchniamy glebę - szpadlem, na około 40 cm, powinniśmy przekopać glebę pod rabatę,
  • oczyszczamy teren - aby rabata rosła zdrowo, a sadzenie roślin było łatwe należy odpowiednio przygotować teren. W tym celu glebę pod nasadzenia przekopujemy, usuwamy wszystkie chwasty, zwłaszcza te wieloletnie - jak perz, mlecz. Dodatkowo usuwamy wszelkie zanieczyszczenia - kamienie, gruz korzenie roślin.

    przekopywanie ziemi

    Przed posadzeniem roślin teren dokładnie przekopujemy.

  • nawozimy - jeżeli to konieczne, możemy na powierzchni gleby pod rabatę rozrzucić nawóz - obornik, kompost. Jeżeli sadzimy rośliny o szczególnych wymaganiach, będziemy zaprawiać doły przed ich posadzeniem. Glebę z nawozem przekopujemy, jeżeli możemy zostawiamy ją na kilka dni.
  • wyrównujemy teren - grabimy,
  • ustawiamy i rozmieszczamy rośliny - przed posadzeniem ustawiamy rośliny w docelowych miejscach, dzięki czemu sprawdzimy, czy wszystko się zgadza - czy rośliny mieszczą się, czy nie brakuje nam sadzonek.
  • sadzimy rośliny - zaczynamy od największych, przechodząc do małych, w celu posadzenia rośliny wykopujemy otwór, który następnie podlewamy, wtedy umieszczamy roślinę w dołku, przysypujemy i delikatnie uciskamy. Przed posadzeniem dobrze jest podlać rośliny w donicach, albo nawet zanurzyć je w wodzie na krótki czas, ułatwi to przyjęcie się roślin.

    podlewanie rośliny

    Po posadzeniu podlewamy byliny i dbamy o nawodnienie w pierwszym okresie.

  • ściółkujemy - po posadzeniu wszystkich roślin glebę możemy wyściółkować - na przykład korą, lub słomą. Dzięki temu będziemy zatrzymywać wodę w glebie, ograniczymy parowanie - dodatkowo możemy lekko zakwasić glebę, oraz ograniczymy rozwój chwastów.

piękna rabata z trawami, orlikami, dzwonkami

Piękna rabata z trawami, orlikami i dzwonkami.

rabata bylinowa z czosnkiem, wilczomleczem i trawami

Rabata bylinowa z czosnkiem, wilczomleczem i trawami

Rabata bylinowa będzie z powodzeniem piękną dekoracją każdego ogrodu - mamy nadzieję, że nasz artykuł zainspiruje Was do twórczej pracy i na wiosnę rabata bylinowa pojawi się także w waszym ogrodzie.

Komentarze do wpisu (2)

1 kwietnia 2022

p i ę k n i e, cudnie, r a j........

26 czerwca 2023

Próbuję taką rabatę stworzyć, ale mi nie wychodzi. Mam wrażenie, że jest ogromny chaos. Nie mam wyobraźni by na etapie projektowania widzieć, jak to będzie wyglądać

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium