Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
4 299,00 zł 3 899,00 zł
szt.
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
2 499,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
1 999,00 zł 1 499,00 zł
szt.
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
2 999,00 zł 2 699,00 zł
szt.
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
2 999,00 zł 2 399,00 zł
szt.
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
5 099,00 zł 4 899,00 zł
szt.
Łóżko ogrodowe UMILE (2-osobowe)
Łóżko ogrodowe UMILE (2-osobowe)
3 999,00 zł 3 599,00 zł
szt.
Zestaw mebli ogrodowych Dritto
Zestaw mebli ogrodowych Dritto
1 399,00 zł 999,00 zł
szt.
Technorattanowy fotel wiszący Spesso
Technorattanowy fotel wiszący Spesso
1 999,00 zł 1 399,00 zł
szt.
Ogrodowy zestaw mebli barowych GENIALE z technorattanu
Ogrodowy zestaw mebli barowych GENIALE z technorattanu
4 299,00 zł 3 599,00 zł
szt.
Ogrodowe łóżko wielofunkcyjne DIABOLICO z technorattanu
Ogrodowe łóżko wielofunkcyjne DIABOLICO z technorattanu
3 999,00 zł 3 199,00 zł
szt.
Moda na dalie w 2018 3
Moda na dalie w 2018

Moda na dalie w 2018 - zapomniane georginie wracają do naszych ogrodów!

Wiele jest roślin, które dawniej zachwycały, a obecnie trudno jest znaleźć je w naszych ogrodach. Ich brak możemy wyjaśnić trudną uprawą, dużymi wymaganiami, czy może nieciekawy wyglądem, który szybko się znudził. Jaki był powód zniknięcia na pewien czas dali - nie wiem. Cieszymy się jednak, że te wdzięczne, piękne kwiaty znowu świętują swój czas. 

Poznaj także - Trendy ogrodowe na 2018!

Rodzina dali jest bardzo liczna, występuje jej wiele odmian, czy gatunków. W każdej z tych grup znajdziemy coś urzekającego - niezależnie czy będą to drobne, miniaturowe dalie, czy pomponiaste kwiatki, a może wysokie dalie rurkowate. Każda z nich ma swój urok i zachwyca. Dawniej dalie kojarzyły nam się właściwie tylko z ogrodem wiejskim, ogrodem babci. Obecnie dalie odważnie wykorzystuje się w wielu aranżacjach - nie tylko rustykalnych, ale również nowoczesnych, a także ogrodach w miastach. Dalia tworzy na rabacie mocny akcent jest to bowiem zwarta grupa ciemnozielonych liści, ozdobiona barwnymi kwiatami. W zależności od rodzaju dalie mogą mieć różną wysokość, kolor, oraz pokrój. Z czym i gdzie dobrze sadzić dalie? Oraz jak je uprawiać, dowiedzą się Państwo dalej.

dalie

Ogromny wybór dalii gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie.

dalie, cynie i koleus

Piękna kompozycja z dalii, cynii i koleusa w tonacji bordo.

dwukolorowa dalia

Zachwycająca dwukolorowa dalia.

dalia

Dalia może mieć kwiaty pełne, lub płaskie jak ta powyżej.

O daliach słowem wstępu . . .

Dalie dotarły do Europy z Meksyku. Rośliny te stają się dekoracją ogrodu od sierpnia, do pierwszych przymrozków. Dalia to roślina bulwiasta, dzięki jej kłącza można co roku mieć ją w ogrodzie - właściwie jedyny minus w jej prostej uprawie to konieczność przechowywania kłączy w zimie. Inna nazwa dali to georginie, nie jest ona do końca poprawna, ale funkcjonuje w naszym społeczeństwie i kulturze.

Dalie dzielą się na wiele grup. Z powodu ogromnej łatwości krzyżowania się tych roślin, dziś wyróżnić możemy około 13 grup, podczas gdy w roku 1998 było ich tylko 8. Do najbardziej znanych grup dali możemy zaliczyć dalie dekoracyjne, kaktusowe, pół kaktusowe, anemonowe, pomponiaste, pełne, czy półpełne.

Dalie dekoracyjne - wyróżniają się pełnymi kwiatami, złożonymi z gęsto upakowanych płatków. Kwiaty tej grupy mają wielkość około 20 cm, dlatego zapierają dech w piersi. Wysokość dalii dekoracyjnych to od 100 cm do 160 cm. Dalie kaktusowe czy pół kaktusowe mają duże kwiaty, złożone z płatków zawiniętych po brzegach, które są nieco kolczaste, i co z pewnością przyczyniło się do nadania im tej nazwy. Wysokość georginii wynosi około 160 cm. Dalie anemonowe mają najbardziej zewnętrzny rząd płatków złożony z płaskich płatków, a wnętrze kwiatu wypełniają rurkowate płatki. Dalie pełne czy półpełne to rośliny wysokie, bardzo malownicze, o kwiatach dużych, które składają się z łyżeczkowatych płatków, natomiast kwiaty dalii pomponiastych wyglądają jak pompony, małe kuleczki, o średnicy około 6 cm, rośliny zaś dorastają do 100- 140 cm. Występują jeszcze dalie miniaturowe, które są niskie, a ich wysokość waha się od 20 cm do 40 cm.

żółte dalie

Nie tylko kwiaty, ale również liście mogą być ozdobą dalii.

dwubarwna dalia

dalia dwubarwna

dwubarwna dalia

Dwubarwna, nakrapiana dalia anemonowa.

Jak widać, wysokość dali może wahać się od 20 cm aż do 160 cm. Roślina ta doskonale sprawdza się zarówno na rabatach, jak też w ogrodzie. Ładnie komponuje się w wielogatunkowych nasadzeniach.

Gatunki wyższe wymagają często podpór, ponieważ pod ciężarem kwiatów, czy nacisku wiatru, mogą się pokładać. Dalie miniaturowe pięknie wyglądają w donicach.

Rozmnażanie dalii

Dalie rozmnaża się poprzez kłącza lub nasiona. Jeżeli potrzebujemy ich większa ilość, to możemy zakupić nasiona, które początkowo wysiewamy na paletę, a potem pikujemy na miejsce docelowe.

Dalie dużo prościej rozmnażać z kłączy. Są to podziemne organy rośliny, które na jesień,po nadejściu przymrozków, musimy wykopać. Kłącza dalii przechowujemy w miejscu chłodnym, ale temperaturą dodatnią - około 2-3 stopni. Przed wykopaniem dalii należy przyciąć części nadziemne rośliny, potem wykopujemy karpę. Najlepiej na kilka dni odwrócić je do góry, i pozostawić do wyschnięcia - pozwoli to uniknąć chorób grzybowych, na jakie często zapadają karpy dalii podczas przechowywania. Gdy kłącza przeschną, dalie przechowujemy w przewiewnych skrzynkach, przysypane torfem. Jeżeli widzimy, że dalie się kurczą, znaczy, że tracą wilgoć. Należy je wtedy delikatnie spryskać wodą.

Na wiosnę - pod koniec kwietnia - sadzimy dalie do gruntu. Młode listki są wrażliwe na przymrozki, dlatego, aby mieć pewność, że naszym roślinom nic się nie stanie, warto poczekać , aż pogoda się ustabilizuje.

dalia kaktusowa

Dalia kaktusowa w kolorze pomarańczowym.

dalia

dalia kaktusowa

Dalia kaktusowa.

Sadzenie dalii

Dalie sadzimy w miejscu słonecznym, lub półcienistym. Gleba powinna być przede wszystkim żyzna. Wykopujemy dół zdecydowanie większy niż karpa, tak, aby zapewnić jej możliwość swobodnego rozwoju. Następnie dół zaprawiamy, czyli mieszamy podłoże z obornikiem, czy kompostem. Dzięki temu dalie mają odpowiednią ilość substancji odżywczych do startu. Warto pamiętać, że dalie powinny być posadzone nieco wyżej, tak aby uniknąć zalewania karpy, co zabezpiecza ją przed gniciem. Odczyn gleby powinien być lekko zasadowy, lub obojętny.

bulwy dalii

Dalie sadzimy kiedy ustąpią przymrozki wiosenne. Najlepsze będzie podłoże przepuszczalne. Rozstawa dali zależy od ich rozmiaru. W zależności od gatunku waha się od 20 cm odległości do nawet 100 cm. Sadzonki wkopujemy na głębokość około 5-6 cm.

Każda sadzonka dalii powinna składać się z kilku bulw, dlatego dalie łatwo rozmnożyć, gdyż z jednej karpy, które zawsze są dużo większe, możemy rozmnożyć wiele egzemplarzy. Aby mieć pewność, że sadzonka wykiełkuje, każda powinna mieć minimum 2-3 pąki.

Zdecydowanie nie sadzimy sadzonki chorych, z widocznymi objawami pleśni czy grzyba. Kupując sadzonkę, zwróćmy uwagę, czy jest jędrna, sprężysta, czy ma wypuszczone listki lub pąki.

Przed posadzeniem warto namoczyć dalie w wodzie, zanurzyć je na około 15 minut, to przyspieszy kiełkowanie. Pierwsze pędy powinny pojawić się już po około 2 tygodniach.

ozdobna, bordowa dalia

Dalia ozdobna bordowo-biała.

dalia dekoracyjna

Dalia dekoracyjna.

dalia pomponiasta

Dalia pomponiasta.

Pielęgnacja dalii

Dalie to rośliny bardzo mało wymagające, dlatego warto jest zwrócić na nie uwagę. Czego mogą wymagać?

Duże okazy, zwłaszcza z ciężkimi kwiatostanami, będą wymagać podpierania. Solidne stelaże zapobiegają łamaniu się łodygi, jak też utrzymają zwarty pokrój rośliny, nie będzie się ona nadmiernie rozkładać na inne, sąsiednie okazy.

Dalie mogą wymagać raz w sezonie nawożenia środkami do roślin kwitnących. Dzięki temu ich kwitnienie będzie zachwycające. Dodatkowo możemy przycinać suche kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie, lub obcinać jeszcze nie rozkwitnięte pąki - aby przesunąć w czasie kwitnienie. Każdy pęd przycięty w odpowiednim czasie, rozgałęzi się, a kwitnienie będzie jeszcze obfitsze.

Dalie mogą być wrażliwe na suszę, zwłaszcza na stanowisku słonecznym. Oznaką przesuszenia są zwiędłe liście. Aby temu zapobiec, możemy wyściółkować podłoże wokół nich.

Dalie - z czym je łączyć? Zastosowanie

kompozycja dalii, cynii i werbeny

Kompozycja dalii kaktusowej, cynii i werbeny patagońskiej.

kompozycja dalii, traw ozdobnych i innych kwiatów

Kompozycja traw ozdobnych, cynii, dalii i pysznogłówki.

Georginie doskonale prezentują się przede wszystkim na rabatach wielogatunkowych. Tworzą mocne akcenty kolorystyczne. Dzięki ich różnorodności, możemy stworzyć ciekawą aranżację, tylko z ich wykorzystaniem. Jednak w otoczeniu innych roślin, ukazują swoje walory jeszcze wyraźniej. Z czym więc je łączyć? Dalie pięknie prezentują się z roślinami lekkimi, czy ażurowymi - gdzie tworzą mocniejszy akcent. Możemy więc łączyć je z trawami ozdobnymi. Dzięki temu, że są to kwiaty późnego lata i jesieni, cała rabata będzie w tym czasie zachwycająca.

Ponieważ dalie mogą stanowić silną konkurencję, należy łączyć je z gatunkami odpornymi na takie oddziaływania.

Kwiaty dali będą pięknie dopełniać rabatę o charakterze egzotycznym - w połączeniu z paciorecznikami, nadadzą jej prawdziwie egzotyczny wygląd.

Wysokie dalie doskonale wypełnią rabatę, będą tłem dla innych roślin, natomiast niskie odmiany sprawdzają się jako obwódki rabat. Dalie ładnie wyglądają jako wypełnienie rabat, obsadzonych bukszpanem.

Z równym powodzeniem co w ogrodzie, dalie możemy sadzić w donicach balkonowych.

Aby zapewnić atrakcyjny wygląd rabaty przez cały sezon, dalie łączymy z gatunkami kwitnącymi wczesną wiosną i latem. Ładnie prezentują się z wieloma bylinami o wiejskim charakterze jak naparstnice, malwy, goździki, jeżówki, pysznogłówki, astry, rozchodniki.

Dalie to piękne, mało wymagające rośliny - które doskonale komponują się w każdym ogrodzie. Cenione za długi okres kwitnienia i ogrom gatunków do wyboru, w pełni zasługują na swoją sławę.

Komentarze do wpisu (3)

21 stycznia 2018

W moim ogrodzie przewagę mają zwłaszcza dalie i myślałam, że wiem o nich już wszystko - a jednak! Miło mnie zaskoczyliście!

22 stycznia 2018

Ja uwielbiam dalie od zawsze, więc cieszę się, że znowu będą trendy :). Nawet nie wiedziałam, że są takie o barwnych liściach. Poszukam do mojej kolekcji . Znają Państwo może nazwę tej odmiany?

22 maja 2019

Z daliami miałam do czynienia od dziecka,ponieważ moja mama sadziła co roku różne kolory dalii takie z dużymi kwiatami.Teraz ja sadzę pomponowe i te duże w donicach,dziś dostałam w kwiaciarni dalie o ciemnych listkach i różowy kwiat tylko pojedynczy jak gerbera. Bardzo ładnie się ten kwiat komponuje z tymi ciemnymi liśćmi.

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium