Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe? Korzystamy z jesieni w ogrodzie. 1
Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe? Korzystamy z jesieni w ogrodzie.

Nadeszła już jesień, dla jednych uprawniona, a dla innych znienawidzona, mimo gorszej pogody, nie powinniśmy rezygnować z pracy w ogrodzie. Jesień to doskonały, a czasem jedyna pora na wykonanie wielu zabiegów ogrodniczych - jak na przykład porządkowanie ogrodu, odnawianie ogrodowych mebli, sadzenie roślin cebulowych, czy zakładanie nowych rabat i nasadzeń. Warto wykorzystać ten czas, mimo, że pogoda nie zawsze zachęca do spędzenia czasu wolnego na zewnątrz.

kawa w filiżance na stole z jesiennymi liścmi

Mimo, że mogłoby się wydawać, że praca w ogrodzie dobiegła końca i ogrodnicy mogą odpoczywać, nie jest to prawda. Na odpoczynek będzie jeszcze czas, a teraz warto wykorzystać jesienne dni w ogrodzie.

zamiatanie liści na tarasie

Jesień to doskonały czas na wiele ogrodniczych prac, których nie można wykonać w innym terminie.

Jednak warunki jakie panują - jest jeszcze dość ciepło, ale też dużo deszczu - powodują, iż nowe rośliny bardzo łatwo się przyjmują. Dlatego warto wykorzystać jesienne miesiące bez przymrozków, na sadzenie roślin owocowych.

Jesień to doskonała pora na wprowadzenie do ogrodu nowych egzemplarzy drzew i krzewów owocowych. Jak prawidłowo je posadzić? Podpowiadamy na blogu

jabłonie w dłoniach

Sadząc rośliny owocowe jak drzewa i krzewy, już po kilku sezonach uzyskamy swoje - smaczniejsze i zdrowsze niż w sklepie - plony.

Miejsce na drzewa i krzewy owocowe - zawsze się znajdzie !

Miejsce na drzewa krzewy owocowe, znajdzie się w każdym ogrodzie. Luźne podejście do uprawy roślin owocowych, a także warzyw, jakie obecnie jest coraz popularniejsze, sprawia, że rośliny te możemy upchnąć w każdym kącie ogrodu, bez konsekwencji.

sadzonka drzewa

>Miejsce na drzewa i krzewy owocowe musi być przemyślane - nie może być zlokalizowane blisko ruchliwej drogi, gdyż owoce mogą zawierać szkodliwe metale i zanieczyszczenia.

Połączenia roślin dekoracyjnych i użytkowych na rabatach są modnymi kompozycjami od kilku sezonów, dlatego na takie duety można pozwolić sobie nawet w przedogródku. Bardzo modny i ciekawy trend - edible landscaping - o którym pisaliśmy w zeszłym roku na naszym blogu, pozwala na połączenie własnie roślin jadalnych i dekoracyjnych, dzięki czemu nawet w małym ogrodzie jest miejsce dla roślin o smakowitych plonach.

Jak stworzyć takie kompozycje u siebie? Jak znaleźć miejsce dla drzew i krzewów owocowych, żebyśmy potem nie żałowali? Należy pamiętać o tym, że:

  • drzewa i krzewy owocowe są bardzo dekoracyjne wiosną, kiedy kwitną, więc możemy je sadzić na rabatach, gdzie wiosną jest pusto, one tę przestrzeń wypełnią,
  • podobnie jest latem, kiedy obwieszone owocami, wyglądają malowniczo, ale…
  • pamiętajmy, aby wokół posadzić rośliny odporne na udeptywanie, gdyż zbieranie owoców z drzew i krzewów, będzie z pewnością powodem wydeptywania dookoła podłoża,
  • do owoców przylatuje wiele pszczół, much, i innych owadów, dlatego lepiej nie sadzić tych roślin w pobliżu miejsc wypoczynkowych,
  • opadające owoce będą brudziły polbruk, i inne nawierzchnie, o czym także warto pamiętać, sadząc zwłaszcza drzewa owocowe,
  • jesienią, drzewa i krzewy owoce dość szybko gubią liście, niewiele gatunków przebarwia się dekoracyjnie (wyjątek stanowi np. aronia, o pięknym jesiennym przebarwieniu), dlatego na rabacie zaplanujmy rośliny towarzyszące, które uczynią ją dekoracyjną do końca roku,
  • dobierzmy wielkość drzewa do wielkości ogrodu, tradycyjne jabłonie, grusze, czy czereśnie to duże drzewa, ale na szczęście, dostępne są odmiany karłowe, które sprawdzą się nawet w małych ogrodach.

brzoskwinie w misce

kobieta zrywa gruszkę z drzewa

 

Większość drzew i krzewów z nagim systemem korzeniowym, powinniśmy sadzić właśnie teraz - w październiku.

Kiedy sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Optymalnym terminem sadzenia drzew i krzewów owocowych jest termin jesienny - przyjmuje się czas od października, do wystąpienia pierwszych silnych przymrozków.

W tym terminie można sadzić większość gatunków roślin owocowych. Jedyną wadą, jest ryzyko przemarzania wrażliwszych roślin, jak np. brzoskwinie, czereśnie, dlatego warto zabezpieczyć je ściółką i osłoną z agrowłókniny, lub wstrzymać się z sadzeniem do wczesnej wiosny, zanim jeszcze rozpocznie się wegetacja.

karmienie męża czerwoną porzeczką

Na kilka krzewów owocowych nie potrzeba nam wiele miejsca w ogrodzie.

Jak kupować rośliny owocowe?

Drzewa i krzewy owocowe najlepiej kupować bezpośrednio przed sadzeniem, gdyż w większości są to egzemplarze kopane z gruntu, a to oznacza, że po zakupie trzeba je jak najszybciej posadzić na nowe miejsce.

Rośliny kupujemy w szkółkach, lub zaufanych sklepach ogrodniczych. Takie rośliny są lepiej przystosowane do warunków zewnętrznych, gdyż przechowywane są właśnie na zewnątrz, a nie jak rośliny z hipermarketów, we wnętrzach sklepów. Po wyniesieniu roślin ze sklepu, mogą doznać uszkodzeń, na skutek różnicy temperatur, co będzie powodem ich usychania.

Zwracamy uwagę na to, czy roślina jest zdrowa, nie ma objawów choroby, w postaci poskręcanych liści, narośli na korze. Kontrolujemy gałęzie, czy nie są połamane, nienaturalnie wygięte. Staramy się kupować rośliny dobrze rozwinięte, bujne.

Bogaty wybór odmian daje nam możliwość pełnego dopasowania roślin do naszych potrzeb, możemy decydować nie tylko o wyglądzie drzew i krzewów, ale też smaku owoców, czy też ich przeznaczeniu - do bezpośredniego spożycia, lub na przetwory.

dziewczynka zrywa jabłka z drzewa

Zdrowe owoce to smakołyki dla każdego.

Sadzenie drzew i krzewów owocowych - krok po kroku

Aby nasze drzewa lub krzewy na pewno się przyjęły, warto poświęcić chwilę na przygotowanie miejsca do sadzenia, a sam proces sadzenia przeprowadzić starannie i bez pośpiechu.

sadzenie drzew owocowych krok po kroku

Drzewa i krzewy owocowe, kupowane jesienią, to najczęściej rośliny bez bryły korzeniowej. Co to oznacza? Egzemplarze takie są sprzedawane jako kopane z gruntu, lub w balotach foliowych, nie w donicach i pojemnikach. W związku z czym ich system korzeniowy jest nagi - po zdjęciu osłony, woreczka z korzeni nie mamy tam bryłki ziemi z korzeniami, tylko sam korzeń. Dlatego rośliny te sadzimy jesienią - system korzeniowy zdążyć się w pełni wykształcić do wiosny, kiedy to roślina z pełną energią, rozpocznie wegetację, a wykształcony korzeń, zapewni jej pełny dostęp wody i składników mineralnych i pokarmowych.

kopanie w ziemi

wygrabianie kamieni i chwastów

 

Bardzo ważne jest przygotowanie podłoża - usuwamy chwasty, zasilamy i wyrównujemy.

Przygotowanie podłoża pod sadzenie roślin owocowych

Bardzo ważnym zabiegiem jest przygotowanie podłoża pod sadzenie drzew i krzewów owocowych.

Najlepiej jest rozpocząć przygotowywanie podłoża nawet 6 miesięcy wcześniej, od wiosny, ale jeżeli nie zrobiliśmy tego, nie oznacza to, że nie możemy posadzić roślin jeszcze w tym roku, po prostu czeka nas więcej pracy.

Bardzo ważne jest, aby dokładnie oczyścić miejsce sadzenia z chwastów, oraz, korzeni innych, nieprzyjaznych roślin, a także kamieni, zanieczyszczeń, śmieci.

Powinniśmy także zasilić podłoże w materię organiczną, w tym celu możemy wiosną wysiać na przygotowanym stanowisku poplon - łubin, peluszkę, facelię, bobik, gorczycę, a jesienią przekopać z nim podłoże. Jeżeli nie wykonaliśmy tego kroku, podłoże możemy zasilić kompostem, lub obornikiem, dokładnie mieszając te komponenty z podłożem. Ile obornika zastosować? Około 5 kg, na 1m2.

przed kopaniem na działce

Przygotowanie gleby do sadzenia roślin to jeden z ważniejszych zabiegów.

Jeżeli miejsce przeznaczone do sadzenia roślin owocowych jest stanowiskiem o glebie gliniastej, musimy również przed sadzeniem, wykonać drenaż, a także rozluźnić podłoże, dodając do niego piasek i kompost, aby zapewnić odpowiednie odprowadzanie wody.

ojciec z synem sadzi drzewko

Drzewa warto sadzić z pomocnikiem.

Etapy sadzenia drzew owocowych:

     1. wykop dół, o głębokości około 30 - 40 cm, i szerokości 40 - 50 cm,

  • wielkość dołka powinna być wystarczająca, aby było możliwe swobodne rozłożenie korzeni rośliny,

  • głębokość dołka musi być taka, aby po posadzeniu, miejsce szczepienia było przysypane podłożem, a głębokość sadzenia była większa niż w szkółce, o kilka centymetrów,

  • kopiąc dół do posadzenia rośliny, koniecznie pamiętaj, aby na jedną stronę odkładać podłoże z wierzchniej warstwy wykopu, jest ono żyźniejsze i zasobne w próchnicę, a na drugą stronę odkładaj podłoże z głębszych partii wykopu;

  • jeżeli podłoże jest słabsze, a ty nie wykonałeś poplonu, warto zaprawić dół kompostem lub obornikiem, mieszając je z podłożem w dole, a tym celu musisz pogłębić wykop wielkość wsypanego obornika lub kompostu,

    2. wyjmij roślinę z woreczka,

    3. sprawdź stan korzeni, jeżeli są zbyt długie, połamane, podetnij je ostrym sekatorem,

  • korzenie roślin nie mogą zawijać się do góry; takie ułożenie korzeni spowoduje, że roślina uschnie,

    4. włóż roślinę do dołu,
  • równomiernie rozłóż korzenie na przygotowanym w dole podłożu,

    5. ustaw równo roślinę,
  • najlepiej zabieg ten wykonywać we dwoje, jedna osoba przytrzymuje roślinę, kontrolując ustawienie, a druga przysypuje,

    6. przysyp podłożem do połowy wysokości, podlej i poczekaj aż woda wsiąknie,

          7. uzupełnij podłożem,

          8. lekko ugnieć,

  • pamiętaj, aby nie pociągać za roślinę do góry, oraz nie uciskać i nie deptać dookoła rośliny, gdyż może to uszkodzić system korzeniowy,

     9. podlej,

  • warto uformować lekkie zagłębienie w stronę drzewka, tak aby woda spływała w kierunku pnia, a nie rozpływała się na boki, poza obręb systemu korzeniowego.

    10. przytnij gałęzie,
  • jeżeli korona jest szczególnie bujna, a system korzeniowy skromny, można ograniczyć wielkość części nadziemnej, co ułatwi przyjęcie się nowo posadzonej rośliny.

    11. wyściółkuj,
  • miejsce dookoła drzewka lub krzewu można wyściółkować korą, słomą, lub obornikiem, jeżeli nie dodaliśmy go do podłoża.

Ciekawe gatunki i odmiany roślin owocowych

Poszukując roślin do ogrodu, warto zwrócić uwagę na kilka nieco zapomnianych gatunków. Z pewnością staną się one atrakcją w naszym ogrodzie.

Morwa biała

Morwa biała pochodzi z Japonii i Chin, gdzie jest uprawiana jako roślina ozdobna i jadalna. Morwa ma postać niewielkiego drzewa, o wysokości maksymalnie 15 metrów, ale może być prowadzona również w formie żywopłotu.

Owoce morwy są drobne i przypominają maliny, ale mają kolor biały lub granatowy. Te słodkie w smaku owoce, są bardzo zdrowe. Owoce morwy są bardzo zasobne w witaminę C, oraz witaminy z grupy B. To także cenne źródło mikroelementów - jak miedź, żelazo, mangan, wapń, cynk i aminokwasów egzogennych (czyli takich, których organizm człowieka nie jest w stanie sam wyprodukować).

Wartościowe są również liście morwy, które zawierają znaczne ilości białka i błonnika pokarmowego, oraz antyoksydantów. Liście mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Ciekawe są właściwości przeciw diabetyczne liści, możliwe dzięki zawartości kwercetyny - która blokuje enzym odpowiedzialny za syntezę sorbitolu z nadmiaru glukozy ( sorbitol, w znacznych ilościach wpływa na zaburzenia w funkcjonowaniu nerek, oczu i układu nerwowego).

Jak wykazały badania, morwa biała pomaga w kontrolowaniu właściwej wagi, walce z wysokim poziomem glukozy we krwi, w walce z miażdżycą. Coraz liczniejsze badania skupiają się również na oddziaływaniu wyciągów z morwy, w walce z rozwojem choroby Alzheimera, gdzie roślina ta także wykazuje swoje zdrowotne oddziaływanie.

Owoce morwy można jeść na surowo, dodawać je do jogurtów, owsianki, przyrządzać soki, a także suszyć je i robić z nich napary. Z liści wykonuje się herbatki.

kwiat morwy

owoc morwy na gałęzi

owoc morwy w deserze

owoce morwy

owoce morwy na gałęzi

Owoce morwy są białe lub granatowe, można jeść je prosto z drzewa. Kwiaty mają przyjemny zapach, wabią pszczoły.

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński to bardzo mało wymagających krzew, który jest wyjątkowo dekoracyjny, a jego owoce, po przetworzeniu, sprawdza się jako dodatek do herbaty, dodatek do ciast, lub jako składnik nalewki.

Pigwowiec japoński jest krzewem, dorasta do około 100-150 cm, jest rozłożysty. Największą ozdobą rośliny są piękne kwiaty, pojawiające się wczesną wiosną, a czasami również jesienią. Pięciopłatkowe kwiaty, w kolorze pomarańczowym łososiowym lub czerwonym są bardzo liczne i mocno widoczne, stanowią piękną dekorację. Jesienią natomiast na krzewie pojawiają się liczne owoce, wielkości orzecha włoskiego, w kolorze żółtym. Owoce te są bardzo aromatyczne, niestety, na surowo nie smaczne - bardzo cierpkie i kwaśne. Jeżeli ich nie zerwiemy, będą ozdobą krzewu przez całą zimę.

To właśnie owoce są bardzo dużą atrakcją, gdyż po przetworzeniu, stają się źródłem witamin i innych składników odżywczych. Z pigwy uzyskamy więcej witaminy C niż z cytryny. Dodatkowo owoce są bogate w pektyny, sole mineralne i substancje antybakteryjne i antywirusowe, wspomagają więc naszą odporność w czasie jesienno-zimowym. Dodatki do herbaty konfitury lub soki z owoców pigwowca, nie tylko uczynią ją aromatyczną, ale też zdrową.

kwiat piwowca

kwiaty piwowca na gałęzi

drzewo piwoca z kwiatami

Pigwowiec japoński ma zachwycające, bardzo liczne kwiaty.

owoc piwowca

owoce piwowca na stole

owoce piwowca w misce

owoce piwowca

Surowe owoce są cierpkie, ale po przetworzeniu stają się smacznym dodatkiem do herbaty i ciast.

Aronia czarna

Aronia czarna to krzew owocowy, osiągający wielkość do 200 cm, o lekkim, ażurowym pokroju i malowniczo przewieszających się gałęziach. Ma niepozorne białe kwiaty, natomiast jesienią bardzo dekoracyjne, granatowe owoce, zebrane w grona. Również jesienne przebarwienie aronii powoduje, że warto mieć ją w ogrodzie - liście mienią się odcieniami koloru czerwonego, żółtego i pomarańczowego.

Owoce aronii są cennym źródłem witaminy C, a także witamin B i P. Jest to więc owoc, chroniący nasz organizm nie tylko przed przeziębieniem, ale również wspomagający walkę z groźniejszymi chorobami jak miażdżyca i rak. Owoce aronii możemy wykorzystać jako produkt na sok, który warto dodawać do herbaty, lub pić rozcieńczony z wodą. Pamiętajmy jednak, że sok z aronii, znacznie obniża ciśnienie, nie należy więc z nim przesadzać.

owoc aronii

owoce aronii na krzaczku

owoce aronii

Owoce aronii powinniśmy zbierać po pierwszych przymrozkach, kiedy to na skutek niskich temperatur, tracą charakterystyczną goryczkę.

krzak aronii jesienią

Aronia ma bardzo dekoracyjne, jesienne zabarwienie liści.

Własne owoce, wyhodowane zdrowo, bez chemii, doglądane z czułością przez całą rodzinę, to duża atrakcja ogrodu. Dlatego w każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce przynajmniej na kilka roślin owocowych.

kobieta pod drzewem je morelę

Korzystajcie z jesiennej aury i sadźcie drzewa owocowe, a one zatroszczą się o was, wydając zdrowe owoce.

Komentarze do wpisu (1)

13 października 2020

Uwielbiam Wasze wpisy za te piekne zdjecia! Cos cudownego ta galeria

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium