Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Narzędzia ogrodowe - co musi mieć każdy ogrodnik? 0
Narzędzia ogrodowe - co musi mieć każdy ogrodnik?

Narzędzia ogrodowe a pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja ogrodu to podstawa, która gwarantuje nam satysfakcję, z jego wyglądu. Jest to jeden z kluczowych czynników, który wpływa na ostateczną prezencję ogrodu. Urządzając ogród, powinniśmy uwzględnić to kryterium, zwłaszcza, kiedy wybieramy rośliny. Jedne z nich są bardziej wymagające, inne mniej.

Jednak, niezależnie od stylu naszego ogrodu, zawsze znajdzie się w nim coś do zrobienia. Obowiązków ogrodowych może być mniej lub więcej, ale trudno będzie je zupełnie wykluczyć.

Pielęgnacja ogrodu to dla wielu ogrodników przyjemne zajęcie. Możemy z powodzeniem traktować je jak gimnastykę na świeżym powietrzu. Już wiele lat temu, dowiedziono naukowo, że ogrodnictwo wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, zarówno psychiczne jak też fizyczną kondycję. Więcej o terapii ogrodem dowiesz się z artykułu o hortiterapii.

Obowiązki ogrodowe dzielimy co prawda na te mniej i bardziej przyjemne, bo zdecydowanie przyjemniej wyjść nam przecież wiosną do ogrodu, korzystając z pierwszych promieni słońca, niż marznąć w październiku, szykując ogród na nadejście zimy. Jednak wszystkie prace w ogrodzie muszą być wykonane. Istnieją takie zajęcia, których wykonanie narzucamy sobie samodzielnie, a ich termin czy czas wykonania są dowolne, większość jednak jest definiowana przez pogodę, porę roku, czy inne warunki, których ogrodnicy powinni ściśle przestrzegać.

domek ogrodnika

Wszystkie ogrodowe narzędzia i sprzęty powinny mieć swoje miejsce - na przykład w takim uroczym domku ogrodnika.

Praca w ogrodzie byłaby trudniejsza, a nawet wręcz niemożliwa, bez odpowiednich narzędzi. Prawdziwy ogrodnik musi posiadać podstawowe narzędzia ogrodowe, ale w sprzedaży są też takie, które uchodzą za ekskluzywne, lub luksusowe. Koszenie, strzyżenie, pielenie czy podlewanie determinuje, co będzie nam potrzebne. Wpływ na nasze zapotrzebowanie mają również rośliny, jakie rosną w naszym ogrodzie. Co warto więc zakupić do pracy w ogrodzie? Jak wybrać najlepsze narzędzia?

Domek na narzędzia ogrodowe

Każdy szanujący się ogrodnik marzy o prawdziwym domku ogrodnika. Domek, zwany inaczej narzędziowym, czy po prostu domkiem na narzędzia ogrodowe, będzie niezbędny w każdym ogrodzie.

Bezpieczna, sucha przestrzeń, która umożliwi nam przechowywanie narzędzi w czasie, kiedy ich nie używamy, jest bardzo potrzebna. Skrzętnie poukładane, oczyszczone, zabezpieczone sprzęty, będą zachęcać nas do wyjścia do ogrodu i opracowania w nim.

W domku ogrodowym możemy urządzić sobie również warsztat pracy na mniej pogodne dni - tu możemy wykonać dekoracje sezonowe, czy inne elementy wyposażenia ogrodu, jak domki dla ptaków, domki dla owadów. Domek ogrodowy z oknami sprawdzi się jako miejsce do przygotowywania rozsad roślin ozdobnych i jadalnych. W suchym i przewiewnym miejscu będzie można przechowywać niektóre nasiona, czy cebule, nie wrażliwe na przymrozki.

Jeżeli nasz ogród jest mniejszy i nie mamy miejsca na domek narzędziowy, możemy posłużyć się skrzynią ogrodową. Jej przestronne wnętrze posłuży jako schowek na najbardziej potrzebne, drobne narzędzia, które chcemy mieć zawsze pod ręką. Skrzynię możemy dopasować do stylu ogrodu. Skrzynia to mebel bardzo funkcjonalny, poza funkcją schowka, możemy użytkować ją jako siedzisko, czy też stolik kawowy.

wnętrze domku ogrodnika

domek ogrodnika z zewnątrz

Sam domek powinien być atrakcyjny, a jego wnętrze uporządkowane.

Narzędzia ogrodowe które musisz mieć!

Przede wszystkim każdy ogrodnik musi wyposażyć się w narzędzia, które pozwolą mu na wykonanie podstawowych czynności. Jedną z nich jest sadzenie nowych roślina, czy też przekopywanie grządek pod warzywa. Nie może się to odbywać bez szpadla, który pomaga wzruszyć ziemię, odwraca ją, spulchnia. Aby praca była łatwiejsza, powinniśmy zakupić szpadel z profilowanym trzonkiem. Praca nim jest zdecydowanie przyjemniejsza i nie męczy, tak jak tradycyjny szpadel. Szpadel pomoże nam również wykonać odpowiednie otwory, jeżeli planujemy posadzenie większych drzew, krzewów. Przydatny będzie również zestaw mniejszych łopatek, czy też szpadelków, które wykorzystamy sadząc mniejsze rośliny jednoroczne, czy byliny. Taki komplet przyda się również, gdy obsadzamy donice ogrodowe.

narzędzia ogrodowe na trawie

Szpadle, widły, grabie będą nam koniecznie potrzebne podczas pracy w ogrodzie.

Zdecydowanie pracując w ogrodzie, nie poradzimy sobie bez grabi. Porządkowanie jesiennych liści, czy też skoszonej trawy, wymagać będzie odpowiedniego narzędzia. Grabie ogrodowe jakie możemy kupić, mogą być wykonane z plastiku, metalu, a nawet drewna. Najbardziej popularne są grabie łączące drewniany trzonek i metalową podstawę, lub grabie wykonane z całości z lekkiego metalu. Sztywna podstawa, o zębach ustawionych w stałych odległościach, sprawdzą się lepiej, jeżeli chcemy wyrównać podłoże pod zasiew, wygrabić mulcz z trawnika, czy też zebrać grubsze śmieci, gałązki. Natomiast, jeżeli planujemy pracować przy usuwaniu liści czy skoszonej, suchej trawy, powinniśmy wyposażyć się w lżejsze grabie, o większej podstawie, które pozwolą nam na szybszą i sprawniejszą pracę. Podstawa taka może być wykonana z plastiku, gdzie lekkie, elastyczne żeby grabi, sprawdzają się bardzo dobrze. Z powodzeniem możemy wykorzystać również grabie o podstawie w regulowanym rozmiarze, i rozsuwanych zębach, które możemy zastosować w różnych celach.

niezbędne narzędzia ogrodnika

W każdym ogrodzie znajdziemy rośliny, które będą wymagały przycinania - zarówno róże, jak też żywopłot z grabu, thuj, czy też formowane iglaki, lub usuwanie przekwitłych kwiatostanów z roślin jednorocznych. W tym celu powinniśmy mieć w ogrodzie przynajmniej jeden sekator oraz nożyce.

strzyżenie żywopłotu za pomocą nożyc

Nożyce ogrodowe pozwalają nam na precyzyjne strzyżenie dużych powierzchni.

Sekator powinien być dopasowany do grubości i twardości roślin, jakie będziemy przycinać. Dlatego, jeżeli zróżnicowanie roślin jest duże, możemy potrzebować nawet dwóch sekatorów o różnej sile. Praktycznym wyposażeniem sekatora, jest teleskopowa, regulowana rączka, która pozwala nam na swobodne przycinanie wysoko położonych gałęzi, prosto z ziemi.

Nożyce ogrodowe pozwalają nam ścinać więcej gałązek,z a jednym razem. Nożyce potrzebne będą podczas cięcia żywopłotu, czy formowania roślin. Jeżeli mamy w ogrodzie szczególnie dużo takich egzemplarzy, powinniśmy zastanowić się nam nożycami akumulatorowymi.

Haczka to sprzęt, który powoduje, że usuwanie chwastów z korzeniami, a także spulchnianie gleby, jest bardzo proste. Nie musimy wlewać na klęczkach, lub w pozycji pochylonej, co z pewnością odczuje nasz kręgosłup. Haczka może mieć postać małych pazurków, które lepiej sprawdzają się właśnie do usuwania chwastów, jak też płaskiego noża, który spulchnia glebę, a korzenie chwastów przycina. Na taki zabieg możemy zdecydować się, kiedy jest sucho, i mamy pewność, że chwasty usunięte w ten sposób zaschną i nie odbiją.

ogrodnik strzyże trawę za pomocą kosiarki spalinowej

Kosiarka spalinowa to najlepsze rozwiązanie do dużych przestrzeni ogrodowych.

Wywożenie ściętej trawy, przyciętych gałęzi, przewożenie nawozów, podłoży, wymaga odpowiedniego sprzętu, dlatego w ogrodzie przyda nam się taczka. Pojemna, ale niezbyt ciężka taczka, na dmuchanym kole, będzie bardzo pomocna podczas prac w ogrodzie. W czasie plewienia, poza taczką, sprawdzi się mały koszyk na kółkach, za którego pomocą możliwe będzie wywożenie chwastów na kompost, czy do śmieci, bez konieczności dźwigania ciężkich worków.

Każdy posiadacz ogrodu z trawnikiem nie wyobraża sobie swojego warsztatu bez kosiarki do trawy. Kosiarka pozwala nam utrzymać w ryzach nasz trawnik, a jednocześnie, regularne koszenie wpływa na jego zagęszczanie, atrakcyjny wygląd. Kosiarka jaką kupimy powinna być wydajna i łatwa w obsłudze. Jeżeli nasz ogród ma mniejszą powierzchnię, możemy zdecydować się na kosiarkę elektryczną, gdyż konieczność biegania z kablem od kosiarki , nie będzie tak uciążliwa. Natomiast w większych ogrodach sprawdzi się lepiej kosiarka spalinowa, zasilana paliwem. Jeżeli mamy w ogrodzie dużo nasadzeń w postaci drzew, czy krzewów, praktyczna może okazać się również podkaszarka, ułatwiająca równe wykoszenie krawędzi trawnika, w tych trudno dostępnych miejscach.

Na bardzo dużych obszarach, jak ogrody posiadające kilka hektarów, możemy skorzystać z kosiarek w postaci małych traktorków, w ostrzem zamocowanym w maszynie. Praca takim sprzętem jest dużo lżejsza i wygodniejsza.

Kosiarka może być również wyposażona w napęd, który powoduje, że nie musimy używać dużo siły do jej prowadzenia. Kosiarka z napędem właściwie jedzie samodzielnie, my nadajemy jej tylko kierunek jazdy.

konewka, łopatka, sekator

Konewka, łopatka i sekator to podręczne narzędzia prawie codziennego użytku ogrodnika.

W ogrodzie przydatne będą sprzęty, które ułatwią nam pielęgnację roślin, ich podlewanie. Każdy ogrodnik powinien posiadać przynajmniej jedną konewkę oraz wąż ogrodowy, jeżeli mamy dostęp do kranu zewnętrznego. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że podlewanie ogrodu za pomocą węża ogrodowego jest łatwiejsze i przyjemniejsze.

Oczywiście w tym zestawieniu, nie może zabraknąć sprzętów, które ułatwią nam pielęgnację ogrodu, a jednocześnie zatroszczą się o nasz komfort. Każdy ogrodnik powinien być wyposażony w mocne, wytrzymałe rękawice ogrodowe, oraz kalosze. Do pracy w niesprzyjających warunkach sprawdzą się jak najbardziej.

rękawice, łopatka, sekator, nożyce ogrodowe

konewka i kalosze

Rękawice i kalosze zatroszczą się o nasz komfort.

Narzędzia ogrodowe które mogą się przydać

Każdy z ogrodników chciałby posiadać jak najwięcej ciekawych gadżetów i sprzętów do ogrodu, ale czasami nie ma potrzeby kupowania ich, gdyż możemy wypożyczyć. Warto rozważyć wtedy jak dużo w naszym ogrodzie będzie potrzebne pracy, akurat na danym urządzeniu i podjąć jak najbardziej opłacalną decyzję.

Do sprzętów, które mogą, ale nie muszą być w naszym ogrodzie należy wertykulator i aerator. Te dwa urządzenia służą do przywracania trawnika do świetnej formy, po zimie. Koszt zakupu każdego z nich to minimum kilkaset złoty. Wiele firm ogrodniczych oraz centrów ogrodniczych proponuje ofertę wypożyczenia tych maszyn, czy też nawet usługę aeracji lub wertykulacji. Warto rozważyć, co dla nas będzie korzystniejsze? Sprzęty te używa się najczęściej raz na około 2 - 3 lata.

kosiarka automatyczna

Kosiarka automatyczna sama dba o nasz trawnik.

Narzędzia, które zatroszczą się o nasz ogród same?

Obserwując rynek ogrodniczy, możemy napotkać wiele sprzętów, które kuszą nas i obiecują spektakularne efekty. Jednym, z takich sprzętów jest kosiarka automatyczna, zasilana bateriami solarnymi, lub na akumulator. Kosiarka jest właściwie robotem koszącym, który odpowiedni zaprogramowany, wykosi trawę w naszym ogrodzie. Kosiarka automatyczna zostaje zaprogramowana w taki sposób, aby samodzielnie poruszała się po ogrodzie, w miejscach przez bas wyznaczonych. Kosiarka może uruchamiać się w porze, ustalonej automatycznie przez nas.

Automatyczny robot koszący to doskonała alternatywa dla klasycznych kosiarek koszących, zwłaszcza dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na regularne strzyżenie trawnika, a którym marzy się piękny - zielony i zwarty dywan.

Ciekawym ułatwieniem pracy w ogrodzie są wszelkie aplikacje dla ogrodników, które pozwolą nam sprawnie zaplanować pracę, przewidzieć pogodę, czy też nawet rozpoznają rośliny. Więcej o nich przeczytasz na naszym blogu w tym artykule: aplikacje dla ogrodników .

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium