Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Drzewko oliwne - jak o nie dbać? 8
Drzewko oliwne - jak o nie dbać?

Drzewko oliwne - oliwka

Drzewko oliwne, czyli tak naprawdę oliwka europejska, to gatunek wieloletniego drzewa. Zasłynęło ze względu na swoje niezwykle smaczne owoce, które stały się przysmakiem na całym świecie. Oliwki, poza zastosowaniem kulinarnym, są wykorzystywane również do produkcji kosmetyków czy w farmacji. Drzewka oliwne towarzyszyły człowiekowi od tysięcy lat - niestety nie w naszym klimacie. Powszechnie uprawiane oliwki spotkamy w Grecji, Hiszpanii, Włoszech czy Maroko. Roślinę tę naturalnie rosnącą zaobserwować możemy również w Japonii czy w Ameryce Południowej. W naturze drzewko oliwne dorasta do wysokości 10 metrów, natomiast hodowane u nas, w donicy osiągnie maksymalnie 2 do 3 metrów.

drzewo oliwne na polu

Drzewo oliwne w naturalnych warunkach osiąga pokaźne wymiary.

Drzewko oliwne słynie ze swojej długowieczności - znane są egzemplarze, których wiek szacuje się na tysiąc lat, stąd też przeświadczenie o zdrowotnym działaniu oliwek.

Oliwka jest od kilku sezonów bardzo modną rośliną w aranżacji wnętrz - ceniona ze względu na swój śródziemny charakter, pozwala nam stworzyć lekko wakacyjny klimat w mieszkaniu.

Drzewka oliwne mają piękne, jasnozielone, a nawet lekko szarawe listki. Niestety na obfite owocowanie w uprawie w mieszkaniu nie możemy zbytnio liczyć, ale przy odrobinie szczęścia, uda nam się sprawić, aby drzewo zakwitło i wydało kilka owoców. Owoce te mogą dojrzewać później, z pewnością będą drobniejsze oraz mniej smaczne i mniej liczne. Ale warto jest próbować, jeżeli nie ze względów smakowych, to przynajmniej z powodu tego atrakcyjnego widoku.

Niezwykłe walory dekoracyjne drzewka wynikają również z faktu, że można je łatwo kształtować - przycinać koronę, czy nawet kształtować pień i gałęzie drzewa. Jest to dobry materiał na bonsai.

Jeżeli zapewnimy drzewu odpowiednie warunki, będziemy mogli cieszyć się widokiem biało kremowych, drobnych kwiatów oliwki. Kwiaty te mają delikatny, bardzo przyjemny, słodki zapach. W naszym klimacie możliwe jest wyhodowanie z nich owoców, jednak jest to zabieg pracochłonny.

Drzewko oliwne jest jedną z modniejszych roślin ostatniego sezonu, podobnie jak ogrodowy złotokap.

ususzone gałązki drzewa oliwnego

Delikatne, jasnozielone listki, często w odcieniu bieli czy srebra, to atrakcyjna dekoracja drzewka.

Wymagania drzewka oliwnego

Drzewko oliwne w naturalnych warunkach rośnie na glebie kamienistej, lekkiej, suchej i mało żyznej. Dlatego starając się posadzić je w donicy, zapewnijmy mu podobne warunki. Gleba w donicy, w jakiej posadzimy drzewo oliwne, powinna mieć odczyn 6 - 7. Jest To najlepsze pH podłoża, w którym oliwka optymalnie rośnie. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne. Z racji swojego pochodzenia, drzewko oliwne będzie przede wszystkim wymagało nasłonecznionego stanowiska. Doskonałe będzie miejsce w oknie, od strony południowej. O uprawie oliwki od strony północnej możemy zapomnieć - z powodu zbyt małej ilości słońca drzewko z całą pewnością nie będzie rosło. Stanowisko, gdzie postawimy donicę z drzewkiem powinno być również przewiewne. Drzewko oliwne najlepiej rośnie w donicy glinianej, z warstwą drenażu z keramzytu. Dzięki drenażowi, korzenie rośliny nie stoją w wodzie. Bardzo ładnie prezentuje się w każdej naturalnej donicy - terakota, czy donica pleciona z wikliny, kosze, to doskonała podstawa dla aranżacji z tych roślin.

Drzewko oliwne dobrze radzi sobie również z suszą, dużo bardziej może zaszkodzić mu zbyt dużo wody, niż za mało. Dlatego jest to dobra roślina nawet dla zapominalskich, czy często wyjeżdżających. Nie oznacza to jednak, że kilkudniowa susza mu nie zaszkodzi. Roślina powinna być podlewana w taki sposób, aby wierzchnia warstwa gleby w doniczce była lekko wilgotna, i aby uniknąć stania korzeni w wodzie.

Optymalnym podlewaniem dla oliwki, będzie takie, które wykonamy często, ale niezbyt obficie.

drzewko oliwne w donicy

Drzewko oliwne uprawiane w donicy również kwitnie i wydaje owoce.

Podobno drzewo oliwne toleruje krótkotrwałe, niskie temperatury - nawet do -5 stopni Celsjusza. Niższa temperatura działa również pobudzająco na jego kwitnienie - jeżeli chcemy pobudzić drzewo do kwitnienia, powinniśmy postawić je na 2 -3 miesiące, w miejscu chłodniejszym, z temp. 5-10 stopni C.

W naszym klimacie oliwka na zimę musi być obowiązkowo transportowana do domu. Tutaj najlepiej powinniśmy jej zapewnić miejsce słoneczne, ale lekko chłodne - z granicą temperatur 16-18 stopni. Doskonały będzie ogród zimowy.

Zdecydowanie negatywnie na oliwkę oddziałuje suche powietrze w naszych mieszkaniach, w czasie sezonu grzewczego. Nie można ustawić donicy z drzewkiem, w pobliżu grzejnika. Działa to bardzo niszcząco na naszą roślinę.

Jak pielęgnować oliwkę?

Pielęgnowanie oliwki opiera się na:

  • wyniesieniu jej na taras, w maju lub czerwcu, kiedy temperatura nie będzie spadać poniżej 15 stopni,
  • wniesieniu jej na zimę do pomieszczenia jasnego, z dużym dostępem słońca, ale chłodnego,
  • regularne, niezbyt obfite podlewanie, latem najlepiej co drugi dzień, zimą około 4 - 5 dni,
  • formowanie - przycinanie korony, formowanie pnia - drzewko oliwne jest doskonałym materiałem na bonsai, dobrze znosi cięcie, którego nawet wymaga, dzięki cięciu pędów na wiosnę, korona drzewa się zagęszcza.
  • możemy podczas podlewania, raz na tydzień, zasilić oliwkę naturalnym nawozem - biohumusem, jest to istotne zwłaszcza wiosną i latem, gdy intensywnie rośnie,
  • zimą, gdy oliwka stoi w mieszkaniu, staramy się nawet codziennie zwilżyć jej liście - zwłaszcza jeżeli mamy w mieszkaniu suche powietrze.

drzewo oliwne z oliwkami na tle morza

Oliwka to piękne drzewko o śródziemnym charakterze.

Najczęściej popełniane błędy

Błędy jakie najczęściej popełniamy to przede wszystkim ograniczenie dostępu słońca do rośliny. Niby oliwka stoi przy oknie, niby jest jasno, a mimo to nie rośnie. Dlaczego? Problemem będą zbyt mocne firany, zasłony, rolety - które skutecznie ograniczają dostęp światła słonecznego.

Kolejny karygodny błąd, którego nasza roślina nie przeżyje - to przelanie jej. Tak jak zbyt mało wody, w krótkim czasie nie zaszkodzi oliwce, tak nadmiar, zbyt dużo wody w donicy, jest zdecydowanie niszczące dla takiej rośliny jak drzewko.

Jeżeli oliwka stoi w naszym mieszkaniu, domu, staramy się nie stawiać jej w pobliżu grzejnika - gdyż suche powietrze szkodzi roślinie.

Drzewka oliwne chorują rzadko, ale mogą dokuczać im szkodniki. Aby drzewko zachorowało na chorobę grzybową, musiałby w jego otoczeniu zapanować niekorzystne warunki - zbyt duża wilgotność powietrza, za mało słońca. Szkodniki natomiast, jakie mogą dotyczyć rośliny, to większość szkodników roślin doniczkowych - dlatego ważne jest regularna kontrola stanu drzewa, oraz w miarę potrzeby, szybka reakcja.

Drzewko oliwne to cały czas modna roślina wnętrzarska - ceniona za bardzo atrakcyjny wygląd, jest chętnie zapraszana na salony. Je prawidłowa pielęgnacja, która opiera się na kilku czynnościach, gwarantuje sukces w uprawie oliwki. Bardzo dobre sadzonki możemy zakupić w Internecie, a także dobrych centrach ogrodniczych. Kupując sadzonkę oliwki, powinniśmy upewnić się czy została wcześniej zahartowana w naszym klimacie. Przeczytaj także - 6 najczęstszych błędów ogrodowych! Czego lepiej nie robić w ogrodzie.

gałąź oliwna z owocami

Jasne listki to kontrast dla ciemnych owoców.

Drzewko oliwne będzie niezwykle atrakcyjną dekoracją tarasu czy salonu - dobra pielęgnacja zapewni nam wieloletnią roślinę, której walory dekoracyjne będą zachwycać każdego. Warto jest więc zaprosić tę wdzięczną roślinkę do siebie.

Komentarze do wpisu (8)

7 listopada 2018

Byłam niedawno w Chorwacji i te drzewka wprost skradły moje serce. Plantacje pełne oliwek - coś pięknego! Świetny wpis, na pewno skorzystam z porad :)

7 listopada 2018

bardzo interesujący wpis, podoba mi się takie podejście. oliwki w ogrodzie - marzenie!!

8 listopada 2018

Wow ,ale ż w naturze ono jest duże :-) Ale chyba w naszym klimacie by jednak nie przezyło...

9 listopada 2018

To najbardziej subtelne drzewko jakie można sobie wymarzyć.. Nie dość, że takie piękne to jeszcze przynosi korzyści w formie pysznych owoców.. Na pewno skorzystam z porad!

27 czerwca 2019

Mam drzewko na ogrodku dzialkowym od roku, przetrwało zimę opatulone u korzeni styropianem .mialo kilka kwiatków teraz są mikroskopijne owoce.

31 października 2019

Mam oliwkę od kilku m-cy. Rzadko ją podlewałam myśląc, ze tego nie lubi i owoce były pomarszczone. Teraz wiem w czym był problem... Teraz wylądowała w salonie i najgorsze przede mną, by przeżyła zimę. Podobno lubią rosnąć w parach?

28 grudnia 2019

Mam Oliwkę już drugi rok, ale w tym roku wyjątkowo gubi liście , bardzo dużo ich spada , martwię się , że nie przetrwa zimy. Stoi w najchłodniejszym pomieszczeniu , blisko okna , niby spełniamy wszystkie warunki...

8 września 2020

Nie trzeba oliwki transportowac do domu mam 3 lata w gruncie i jest ok ok 2metrow mrozy -17 i jest ok

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium