Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Promocje
Drewniany zestaw wypoczynkowy Agios
Drewniany zestaw wypoczynkowy Agios
7 950,00 zł 5 950,00 zł
szt.
Sofa ogrodowa VALLET (technorattan czarny, 3-osobowa)
Sofa ogrodowa VALLET (technorattan czarny, 3-osobowa)
5 200,00 zł 3 900,00 zł
szt.
Wysoki narożnik ogrodowy BERGERAC
Wysoki narożnik ogrodowy BERGERAC
7 500,00 zł 5 500,00 zł
szt.
Sofa 2-osobowa Sevran
Sofa 2-osobowa Sevran
3 500,00 zł 2 700,00 zł
szt.
Stół Oglio ze składanym blatem
Stół Oglio ze składanym blatem
595,00 zł 495,00 zł
szt.
Zestaw obiadowy Gotland
Zestaw obiadowy Gotland
19 400,00 zł 9 900,00 zł
szt.
Sofa 3-osobowa aluminiowa BERGERAC
Sofa 3-osobowa aluminiowa BERGERAC
3 600,00 zł 2 900,00 zł
szt.
Obiadowy komplet ogrodowy RODOS
Obiadowy komplet ogrodowy RODOS
10 300,00 zł 8 300,00 zł
szt.
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
2 050,00 zł 1 500,00 zł
szt.
6 najczęstszych błędów ogrodowych! Czego lepiej nie robić w ogrodzie 0
6 najczęstszych błędów ogrodowych! Czego lepiej nie robić w ogrodzie

Od wieków ludzie cenią naturę. Lubimy przebywać na świeżym powietrzu, spędzać czas w towarzystwie atrakcyjnej roślinności, wypoczywać w promieniach słońca, obserwować przyrodę i czerpać pełnymi garściami z jej dobrodziejstwa. Ogród daje nam wiele możliwości integrowania się z naturą, a czynne ogrodnictwo zyskuje coraz więcej zwolenników, dzięki swojemu dobroczynnemu oddziaływaniu na nasze zdrowie. Budując dom, bardzo cieszymy się na myśl o posiadaniu własnego ogrodu, gdy mieszkamy w bloku, często posiadamy działki, na których realizujemy swoje ogrodnicze pasje.

Kochamy ogrody także za ich ładny wygląd. Lubimy obserwować zmienność roślin, następujące po sobie pory roku. Każdego dnia ogród potrafi zaskakiwać nas odmienionym wyglądem. Często ogrodnictwo pozwala nam się odstresować, praca w ogrodzie daje nam satysfakcję, gdyż możemy obserwować jej efekty. Lubimy zmęczyć się podczas pracy w naszym zielonym królestwie i często wszystko robimy tak sami, dlatego czasem brakuje nam krytycznej opinii i popełniamy kilka niepotrzebnych błędów. Poniższy artykuł zbiera najczęściej popełniane w naszych ogrodach błędy. Są one wynikiem naszych wygórowanych ambicji, lub przecenienia swoich umiejętności, albo po prostu braku wiedzy. Potrafią nam bardzo utrudnić życie i sprawić, że nasz ogród niestety nie będzie wyglądał atrakcyjnie. Jest to krótki przegląd najczęściej popełnianych błędów, ale potraktowany z przymrużeniem oka- proszę się nie obrażać. Pod każdym przewinieniem podajemy kilka wskazówek, jak sobie z nimi poradzić. Zapraszamy!

Oto 6 najczęstszych błędów ogrodowych:

 1. Pomieszanie z poplątaniem

  Jest to jedne z najczęstszych błędów, występujących w naszych zielonych królestwach. Wynika chyba z braku umiaru lub zbyt wielkich chęci posiadania wszystkiego co jest modne, ładne, popularne lub co ktoś nam dał. Bardzo chcemy, aby nasz ogród był atrakcyjny i lubimy kupować do niego dekoracje, rośliny, dodatki - jednak często nie są to przemyślane zakupy, i kończy się tym, że w ogrodzie mamy namieszanie stylów, materiałów. Podobnie jest z roślinami, kierujemy się sercem w zakupach i niestety przywozimy do domu to, co aktualnie nam się podoba, to często kończy się tym, że nasz ogród wygląda jak mieszanina wielu wystaw ze sklepów ogrodniczych lub jak ogród botaniczny, i można w nim odnaleźć każdy gatunek rośliny. Zamiast skupić się na kilku gatunkach, które powinny zapełnić nasz ogród w różnych kompozycjach, lubimy wybierać po jednym egzemplarzu z każdego gatunku na świecie … ! nie potrafimy także odmawiać, więc jeżeli ktoś nam daje coś ( dekorację, doniczkę, skrzyneczkę, kwiatek) przyjmujemy, bo nie chcemy być nie mili, kończy się tym, że w ogrodzie mamy małe składowisko wszystkiego, bez składu i ładu, bez stylu, no chyba że uznamy styl mieszany :)

  ogród

  W tym ogrodzie jest chyba wszystko, razem z bałaganem.

  Musimy być konsekwentni i trzymać się twardo SWOJEGO wyobrażenia o ogrodzie. Nie kupujemy tego co akurat w wyprzedaży, co akurat modne… Na rynku obserwujemy takie bogactwo asortymentu ogrodniczego, że każdy znajdzie to, czego szuka. Nie musimy zadowalać się półśrodkami - wymarzony fotel, kanapa z poduchami, łóżko ogrodowe, donice z systemem nawadniania czy z technorattanu, podświetlane, wszystko można znaleźć, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać, dlatego polecamy Państwu, spełniajcie swoje marzenia a efekt, jaki uzyskacie, będzie zapierał dech w piersiach.

  Jak tego uniknąć?

  • zakupy planujemy - będzie ciężko, ale nie ulegamy pokusie, tylko kupujemy to co zaplanowaliśmy,
  • trzymamy się ustalonego stylu - i do niego dopasowujemy rośliny, dekoracje, wybieramy kilka kolorów, które będą dominować i jesteśmy konsekwentni,
  • asertywność - przyda się jak w każdej dziedzinie życie, także w ogrodnictwie, po prostu odmawiamy, gdy czegoś nie potrzebujemy oraz cenimy własne zdanie, jeżeli podoba nam się nasz ogród, to nie zmieniamy go, bo ktoś nam powiedział, że to nie modne, ładne, eleganckie. WIEMY CZEGO CHCEMY!
 2. Ja SAM!

  to nic innego, jak przecenianie swoich umiejętności. Niestety, nie każdy z nas ma zdolności manualne, plastyczne, ogrodnicze… a może czasem nawet mamy takie uzdolnienia, ale nie mamy czasu. Nie ważne. Wszystko chcemy zrobić sami i nie damy sobie pomóc, a zatrudnienie ogrodnika czy architekta - zbędny wydatek.

  Skutkuje to tym, że ogród nie wygląda atrakcyjnie, zła, nieprawidłowa pielęgnacja wpływa negatywnie na roślinność, niestaranne, w pośpiechu wykonane prace ogrodowe są nieefektywne. Marnujemy swój czas i energię, a przecież… miało być tak pięknie .

  Jak tego uniknąć?

  • prosimy o pomoc - zostawmy trudne prace profesjonalistom, którzy znają się na swojej pracy
 3. Niedbałość i zaniedbanie

  Po trzecie, niedbałość, niechlujność, na chwilę, a jakoś to będzie…

  i tak wiele innych wymówek, a wszystko po to, aby usprawiedliwić wszystkie niedoróbki. Nasze ogrody pełne są wszelkich ‘ tak na chwilę’ ‘potem’.

  Ogrodnictwo wymaga staranności i sporo czasu, dlatego powinniśmy wszelkie prace pielęgnacyjne, czy poszczególne elementy w ogrodzie wykonywać z należytą dbałością. Na przykład, zakładając rabatę lub trawnik, musimy odpowiednio przygotować nawierzchnię, oczyścić z chwastów, wyrównać. Wszystko po to, aby w przyszłości ograniczyć nakłady pracy jakich będzie wymagało na przykład plewienie. Odpowiednie zaplanowanie wykonywanej czynności będzie wpływało na przyjemniejsze użytkowanie ogrodu w przyszłości. Ogród starannie przemyślany, wypielęgnowany jest atrakcyjną wizytówką naszego domu, dlatego warto jest się zatroszczyć o ten aspekt ogrodu.

  Zaniedbanie ogrodu wynika chyba z tego, że nie doceniamy ogrodu. nie zdajemy sobie sprawy ile czasu wymaga ogród, aby był zadbany. Koszenie trawnika, pielenie rabat, przycinanie żywopłotu to tylko nieliczne zabiegi jakich regularnie będzie wymagał nasz ogród. Dlatego planując nasz zielony azyl zastanówmy się, czy mamy na to czas i odpowiednio dobierzmy rośliny czy inne elementy, tak aby były mało wymagające.

  ogród

  Łatwo się tu zgubić, szukając porządku.

  Jak uniknąć tego błędu?

  • zaplanujmy ogród - tak, abyśmy na pewno mieli czas na jego pielęgnację,
 4. Ulubione przycinanie

  Jest ich mnóstwo, poniższy punk zawiera tylko najczęstsze błędy:

  • po pierwsze nie zależnie czy coś powinno być przycięte, czy nie, z reguły jest przycięte. Są pewne gatunki roślin, które mają piękny naturalny pokrój, a przycinanie skutkuje wręcz ich oszpeceniem. Nie szkodzi, i tak będą przycięte, bo taka jest moda,
  • po drugie - ‘samorobne’ bonsai, które wygląd śmiesznie, które poświęca atrakcyjne, z reguły dojrzałe, dorosłe i eleganckie krzewy. Zapominamy, że bonsai jest sztuką WIELOLETNIEGO kształtowania roślin, nie można stworzyć tego w jeden dzień z sekatorem w ręce, przycinając wszystkie gałązki na dłuższym konarze i zostawiając je tylko na końcach. TO NIE JEST BONSAI!
  • po trzecie - tniemy spirale, trójkąty, skosy, koła, słonie, konie, kwiaty… nie ważne co, ważne żeby ciąć

  przycięty iglak

  A może ładniej wyglądałby w naturalnej formie?

  JAK OGRANICZYĆ TEN BŁĄD?

  • poznajemy wybierane rośliny - unikamy przypadku, staramy się przewidzieć jakie rozmiary będzie miała wybrana roślina w formie dorosłej, czy zmieści się w ogrodzie, jaki ma kształt w naturze czy nam się podoba,
  • chowamy sekator - (żart… chociaż może podziała?)
 5. Trawnik nadziany krzewami, jak dobra kasza skwarkami

  Jest to widok bardzo częsty w naszych ogrodach, gdy zamiast zebrać drzewa i krzewy razem, w atrakcyjne rabaty, wyłożone ściółką, to sadzimy pojedyncze elementy, na chybił trafił - tu drzewko, tu krzaczek. Współczuć tylko temu, kto potem slalomem to kosić musi, oczywiście ręcznie przycinając trawę wokół pnia, bo ściółka też rzadko jest. Jest to uciążliwe, i zabiera nasz cenny czas, dlatego radzimy:

  • warto tworzyć w ogrodzie rabaty (wyspy) w trawniku, gdzie zebrane w kompozycje rośliny i wyściółkowane podłoże ułatwią nam pielęgnację ( koszenie, plewienie, podlewanie)

  ogród z trawnikiem

  Koszenie tego trawnika może być trudne.

 6. Styl EKO

  Inie chodzi o to, że jest to zła moda. Po prostu jak każda moda, musi być stosowana z umiarem. Oczywiście popieramy ponowne wykorzystanie przedmiotów, ale czy stare buty jako donice są naprawdę atrakcyjne?

  rośliny w torebkach

  Ładne?

  Każdy, kto posiada ogród, chce, aby było to miejsce, które z dumą może pokazać innym. Ogrodnictwo daje nam satysfakcję, ponieważ codziennie możemy podziwiać efekty swojej pracy. Kilka przedstawionych powyżej przewinień nie tylko obniża atrakcyjność naszego ogrodu, ale często także marnuje nasz cenny czas. Czas, który w ogrodzie możemy spędzić na wiele różnych, przyjemniejszych sposobów.

a

Dążymy do ideału! Przeczytaj także - Co zrobić, aby ogród zawsze wyglądał pięknie? Przepis na piękny ogród.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium