Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Co zrobić, aby ogród zawsze wyglądał pięknie? Przepis na piękny ogród 0
Co zrobić, aby ogród zawsze wyglądał pięknie? Przepis na piękny ogród

Czy posiadanie własnego ogrodu były Twoim marzeniem? Zanim kupiłeś działkę z ogrodem, wyobrażałeś sobie, jak wspaniale będzie mieć własne podwórko? Marzyłeś o miejscu do wypoczynku, tarasie dla rodziny? Nadszedł wreszcie ten moment, kiedy marzenie się spełniło, a Ty niestety nie czujesz szczęścia i satysfakcji, a jedynie zawód, albo wstyd? Czy Twój ogród, mimo chęci, nie wygląda dobrze? Niestety jest to częsta sytuacja. Właściciele ogrodów popełniają kilka błędów, które skutkują tym, że nasze przydomowe przestrzeni nie wyglądają dobrze, a wręcz nasze ogrody przydomowe stają się źródłem frustracji i nerwów. Nie martw się, nie jesteś z tym zmartwieniem sam. W naszym artykule zdradzamy Ci, jak spełnić marzenie o pięknym ogrodzie. Nie jest to trudne, wymaga tylko trochę czasu.

Przepis na zawsze piękny ogród

Przepis na zawsze piękny ogród

Mierz siły na zamiary

Podstawowym błędem, jaki popełniamy, zakładając nasz ogród jest fakt, że nie doceniamy go, pod względem pracochłonności. Każdy ogród wymaga pracy i naszej uwagi, ale możemy znacznie ograniczyć lub dodać sobie pracy. Planując ogród, musimy liczyć się z tym, że będzie od nas wymagał wielu zabiegów pielęgnacyjnych - koszenie trawnika, plewienie rabat, przycinanie, sadzenie, nawożenie i usuwanie chorób, to tylko niektóre zajęcia. Jest jeszcze wiosenne i jesienne sprzątanie, okrywanie na zimę i wiele innych. Warto w taki sposób zaplanować ogród, aby dopasować go do naszego trybu życia. Jeżeli jesteśmy zapracowani, nie lubimy prac w ogrodzie, nie mamy czasu, to zaplanujmy ogród samowystarczalny, w którym dominują rośliny iglaste, trawnik jest ograniczony, a meble nie potrzebują impregnacji i są odporne na pogodę i niepogodę. Z niektórych roślin trzeba będzie zrezygnować - róże, rośliny jednoroczne, a nawet warzywnik to potrzebujący czasu przyjaciele, dlatego nie są dla osób zapracowanych. Ale w towarzystwie iglaków sprawdzą się liczne byliny. Meble i konstrukcje drewniane powinny być zastąpione materiałem sztucznym, lub drewnem egzotycznym, które zawsze dobrze wygląda. Dokładne dopasowanie roślin i wyposażenia pod kątem wymagań, odporności, sprawi, że ogród, nawet ten, który nie jest regularnie pielęgnowany, albo pielęgnacja trwa tylko kilka godzin w całym sezonie, będzie wyglądał pięknie i nie będzie nas męczył.

rabata z roślin iglastych przy domu

Iglaste rabaty są zawsze atrakcyjne i mało wymagające.

Jeżeli masz mało czasu, nie planuj pracochłonnych rabat, nie kupuj wymagających mebli, ani nie zakładaj kłopotliwych nawierzchni, postaw na sprawdzone, proste rozwiązania, które są efektowne, zawsze dobrze wyglądają i nie pochłaniają Twojego wolnego czasu.

Pewnie zastanawiasz się, jakie są największe błędy ogrodowe? Co jest pożeraczem wolnego czasu, wymaga wiele uwagi i naszego poświęcenia?: W ogrodzie, w którym nie masz czasu pracować, unikaj:

  • TRAWNIKA - zamiast niego zaplanuj nawierzchnię obsadzoną roślinami zadarniający, np. runianka japońska, barwinek, bluszcz pospolity, irga. Trawnik, mimo pozorów, wymaga bardzo wiele czasu, aby wyglądał dobrze - regularne koszenie, nawożenie, aeracja, wertykulacja, usuwanie chwastów. Zamiast niego, możesz zaplanować też nawierzchnie utwardzone z łatwych w czyszczeniu, lub odpornych na zanieczyszczenia tworzyw, np. polbruk, płyty betonowe, kamienne, itp.
  • ROŚLIN JEDNOROCZNYCH, SEZONOWYCH - trzeba je posadzić, lub wysiać, pielęgnować, pamiętać, aby zastąpić innymi, kiedy przekwitną, uzupełniać braki na rabacie. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się gatunki wieloletnie, byliny, które raz posadzone, rosną na jednym stanowisku przez wiele lat. Unikniesz w ten sposób pustych przestrzeni po roślinach jednorocznych na rabatach, oraz zaoszczędzisz czas, konieczny na posadzenie nowych.
  • DRZEW LIŚCIASTYCH, ZWŁASZCZA TYCH, których liście trzeba usuwać - np. liście orzecha włoskiego, bo wydzielają szkodliwe substancje, a dodatkowo baaaardzo długo się rozkładają, albo kasztanowca, bo są siedliskiem szkodnika - szrotówka kasztanowcowiaczka.
  • STRZYŻONYCH DRZEW, KRZEWÓW, ŻYWOPŁOTÓW FORMALNYCH - jeżeli już podobają Ci się formy o geometrycznych kształtach, wybieraj takie rośliny, które zachowują naturalnie, ciekawe kształty. Krzewy i drzewa, które muszą być strzeżone, a nie są regularnie doglądane, wyglądają bardzo źle. Zaniedbanie w tym przypadku, jest bardzo widoczne.
  • NASADZEŃ W DONICACH - rośliny doniczkowe wymagają pielęgnacji, regularnego podlewania, zmiany kompozycji w zależności od sezonu, czy przekwitnięcia roślin. Jeżeli chcesz już koniecznie mieć donice, to kup doniczki z systemem nawadniania, które troszczą się o Twoje rośliny za Ciebie, a aranżacje zawsze wyglądają dobrze.
  • ELEMENTÓW WYMAGAJĄCYCH IMPREGNACJI - zwłaszcza drewniane meble, czy też konstrukcje zadaszeń, a także tarasy, często wymagają impregnacji i malowania. Praktycznie co sezon trzeba szczególnie zadbać o drewno w ogrodzie. Jeżeli nie masz czasu, wybierz tworzywo sztuczne, imitujące drewno, a znacznie od niego trwalsze, mniej wymagające, i zawsze atrakcyjne.

piękny taras z meblami otoczonymi bylinami i roślinami iglastymi

Dominacja roślin iglastych, czy też mało wymagających bylin, powoduje, że ogród nie wymaga naszej pracy, a mimo to wygląda pięknie.

Mniej znaczy lepiej

Mniej znaczy lepiej, to stara prawda, które idealnie sprawdza się również w przypadku ogrodu. Mniej gatunków roślin, to mniej wymagań pielęgnacyjnych do zapamiętania. Rośliny posadzone w dużych, jednogatunkowych grupach wyglądają bardzo efektownie. Połączenie kilku, doskonale dobranych do warunków siedliskowych roślin, gwarantuje najlepsze efekty. Gdy zdecydujemy się na ograniczoną liczbę gatunków roślin, łatwiej będzie nam nad nimi zapanować, a efekt, wręcz pozorom nie musi być nudny. Ogrody nowoczesne, które są właśnie doskonałym stylem dla zapracowanych, są bardzo efektowne, a charakteryzują się między innymi, oszczędnym doborem roślin. Natomiast mniej różnych, połączonych w ogrodzie tworzyw, kolorów - to najczęściej lepszy efekt wizualny. Minimalizm w doborze wyposażenia uporządkuje go, a także ułatwi pielęgnację. Posiadając tylko trwałe metalowe meble, lub taras wykonany z odpornego betonu, czy też płytek, nie będziemy musieli martwić się ich impregnacja. Nawet jeżeli zdecydujemy się na drewniane wyposażenie, donice z drewna, meble i zadaszenie tarasu, powinniśmy malować je na jeden kolor - po pierwsze, to wygląda lepiej, a po drugie, łatwiej zapamiętać nazwę jednego impregnatu, niż kilku. Także wykonanie impregnacji w jednym kolorze, będzie łatwiejsze.

leżak z technorattanu na tarasie

Meble z technorattanu są bardzo trwałe i odporne, dlatego mamy więcej czasu na relaks.

Stawiaj na jakość

Wysokiej jakości wyposażenie, zarówno w ogrodzie, jak też w domu, pozwoli nam oszczędzić czas, pieniądze i nerwy. Tańsze, ale chwilowe rozwiązania, będą powodować utrudnienia w swobodnym korzystaniu w ogrodu. Meble ogrodowe powinny być odporne na pogodę i niepogodę - zarówno deszcz, śnieg, jak też nasłonecznienie, w produktach słabej jakości, będą powodować uszkodzenia. Po sezonie użytkowania, meble mogą wymagać naprawy, impregnacji, lub całkowitej wymiany. Już w trakcie sezonu wypoczynkowego w ogrodzie, korzystanie z nich nie będzie wygodne i przyjemne. Warto jest więc stawiać na jakość. Meble wykonane z trwałych tworzyw, słynnych marek czy projektantów, to inwestycja na długie lata bezpiecznego, bezproblemowego użytkowania.

Twój ogród z pewnością będzie wyglądał lepiej, kiedy pojawi się w nim trwałe wyposażenie. Może być go mniej, bo lepiej, to czasem mniej, ale wysoka jakość mebli z pewnością zrewanżuje nam to.

Również rośliny ogrodowe, zakupione w pewnych szkołach, zdrowe i dobrze wykształcone, będą szybciej rosły, nie sprawiający problemów. Szybkie efekty i estetyczny wygląd sprawią, że nawet jeżeli na początku zakupimy ich trochę mniej, szybko się rozrosną, dając nam darmowe, dodatkowe sadzonki, które będzie można wykorzystać do dalszej aranżacji ogrodu.

donice ze stali corten na tarasie

Unikatowe elementy, jak donice, wyróżniają się z otoczenia, czyniąc nasz ogród wyjątkowym. Warto stawiać na takie detale. Na zdjęciu wysoka donica Cristal

Szukaj skarbów

Producenci wyposażenia ogrodowego prześcigają się w produkcji coraz to lepszych i ciekawszych elementów wyposażenia ogrodowego. Każdy, nawet najbardziej wymagających posiadacz ogrodu znajdzie coś dla siebie. W sprzedaży pojawiają się ogrodowe perełki - piękne donice, paleniska, luksusowe meble, czy unikatowe rośliny. Każdy z tych elementów wyróżni Twój ogród, będzie jego wyjątkowa wizytówka. Wystarczy, ze w Twoim ogrodzie znajdzie się jeden z nich, coś co swoim urokiem zachwyci. Goście Twojego ogrodu zwrócą uwagę tylko na ten element, nie zwracając uwagi na jakieś niedociągnięcia. Warto więc poszukiwać skarbów, gdyż nawet w pojedynkę, mogą zmienić ogród nie do poznania.

palenisko ofyr na tarasie

Palenisko ogrodowe z pewnością stanie się ulubionym wyposażeniem ogrodu. Na zdjęciu Ofyr 85

Korzystaj z technologii

Nie ma ogrodu, który nie wymaga pielęgnacji. Na szczęście, w pielęgnacji ogrodu możemy wspomagać się nowoczesnymi technologiami. Jeżeli chcesz, aby Twój ogrodu wyglądał pięknie, wyglądał na zadbany, nawet wtedy, kiedy Ty nie masz czasu go doglądać, musisz zainwestować w nowoczesne technologie.

Doskonale sprawdzi się w ogrodzie system nawadniania. Automatyczny system nawadniania utrzyma rośliny w świetnej kondycji - soczyście zielone, zdrowe, szybko i ładnie rosnące rośliny, niezależnie od pogody, będą dekoracją ogrodu. System nawadniania możesz zaprogramować tak, aby działał nawet, kiedy Ty nie masz czasu, lub kiedy nie ma Cię w domu. Możliwość zaprogramowania powoduje, że ogród zawsze wygląda świetnie.

Jednym z najbardziej pracochłonnych elementów ogrodu jest trawnik. Nie masz czasu na koszenie? Wykorzystaj kosiarkę sterowaną automatycznie. Kosiarka - robot sama kosi trawę, poruszając się, po wyznaczonym dla niej terenie. Trawnik jest zawsze perfekcyjnie przystrzyżony i wygląda idealnie.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium