Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Ziemia liściowa - z czego? Do czego? I co to takiego? 1
Ziemia liściowa - z czego? Do czego? I co to takiego?

Ziemia liściowa - co to takiego?

Ziemia liściowa powstaje na skutek rozkładu liści drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych. Ziemia liściowa jest pulchna, i ma ładny zapach - nazywamy ją ziemią, ale zdecydowanie bardziej przypomina próchnicę.

ziemia liściowa z liści

Ziemia liściowa powstaje z rozłożonych liści.

Nie jest tym samym co kompost - ziemia liściowa jest uboższa w składniki mineralne, za to ma doskonały wpływ na strukturę gleby. Do jej wykonania potrzebne nam będą 2 składniki : liście i czas, ewentualnie jeszcze trochę cierpliwość. W zależności od rodzaju wykorzystanych liści, ziemia liściowa rozkłada się od pół roku, do nawet 2 lat. Po tym czasie otrzymujemy zdrową, pożyteczną ziemię.

liście w dłoniach

Liście to cenny surowiec, który możemy w ogrodzie wykorzystać jako ziemię liściową.

Jest to doskonały sposób na pożyteczne wykorzystanie liści otrzymanych w jesiennych porządkach - liść to nie śmieć! głosi tegoroczne jesienne hasło. Jak co roku oburza nas, świadomych obywateli, marnowanie tego cennego surowca - upychanie łatwo rozkładających się liści do worków z plastiku, czy też wygłaskanie do suchego, liści w mieście. Liście pozostawione pod drzewami w parkach miejskich, czy też zieleni miejskiej, są źródłem próchnicy, a także stanowią schronienie dla wielu drobnych zwierząt i owadów - jak na przykład jeże. Oczywiście w naszych prywatnych ogrodach również możemy pozostawić liście - pod żywopłotem, gdzie będą się rozkładać, użyźniające glebę i zatrzymując wilgoć, czy też na rabatach, gdzie ochronią rośliny przed mrozem, a przykryte stroiszem z liści, będą skuteczną, zimową ochroną. Mamy nadzieję, że po tym artykule, Ty też docenisz wartość liści.

Ziemia liściowa - do czego służy?

Liście z drzew i krzewów ozdobnych i użytkowych, możemy również wykorzystać do zrobienia naturalnego użyźniacza gleby. Powstała z nich gleba nie będzie może tak zasobna w składniki pokarmowe jak kompost - nie będzie tu tyle azotu, fosforu, ale pojawią się duże ilości węgla. Ziemia będzie więc doskonała jako dodatek dla mało wymagających roślin - jej zastosowanie znacząco poprawia strukturę gleby, spulchnia ją - ułatwia to rozrost korzeni roślin, ukorzenianie się nowych roślin. Ziemia liściowa jest wykorzystywana często jako podstawa to wiosennych rozsad, czy też jako komponent ziemi do kwiatów balkonowych. Jej doskonała struktura, świetnie chłonie wodę, dlatego w miejscach gdzie ją wykorzystamy, rośliny w czasie upałów, nie będą zasychały. Ziemię liściową możemy wykorzystać także w warzywniaku, gdzie również poprawi jej strukturę i zatrzyma wilgoć. Zwłaszcza na glebach lekkich, ziemia liściowa, poprawia jakość, czyni ją bardziej zwięzłą, i poprawia zdolność do magazynowania wody.

dziewczynka z grabiami

Jesienne porządki można wykorzystać do zgromadzenia liści na kompost liściowy.

Ziemia z liści ma ph obojętne lub lekko kwaśne, więc sprawdzi się w uprawie wielu gatunków roślin. Jest to podłoże lekkie, przewiewne, idealne do wypełniania donic, rabat, jako podłoże do sadzenia roślin na glebach lekkich, które nie zatrzymują wody.

W skrócie, do czego możemy wykorzystać ziemię liściową:

  • jako podłoże dla gatunków roślin o mniejszych wymaganiach azotowych,
  • jako podłoże do wysiewu rozsad warzyw i roślin ozdobnych,
  • do polepszenia struktury gleby - na glebach lekkich zwiększa ona zdolności magazynowania wody,
  • gleby ciężkie po dodaniu ziemi liściowej stają się luźniejsze,
  • glebę liściową możemy wykorzystać jako ściółkę na rabatach bylinowych - zatrzymaj wzrost chwastów, oraz poprawia jej strukturę.

Jakie liście można kompostować na ziemię liściową?

Najlepiej jest wykorzystać liście, które rośliny zrzucają na zimę - unikamy liści roślin zimozielonych jak np. bukszpan, gdyż są twardsze, a w związku z tym dłużej się rozkładają i mogą opóźnić proces powstawania naszej ziemi liściowej.

brązowe liście lężące na ziemi

Liście z dębów, orzechów czy grusz będą rozkładać się najwolniej.

Doskonale sprawdzą się wszelkie pozostałe miękkie i zdrowe liście drzew i krzewów - zarówno tych ozdobnych, jak też użytkowych, owocowych. Ważne, aby nasz “materiał“ nie pochodził z chorych roślin, gdyż ziemia może przejąć te choroby czy nawet szkodniki.

Tak powstała ziemia nie nadawałaby się na zdrowy nawóz, ze względu na zawartość tych patogenów.

Liście, w zależność od tego z jakiego drzewa pochodzą, mogą różnić się tempem rozkładu. Wynika to przede wszystkim z ich różnej budowy - niektóre są twarde, czy też zawierają pewne ilości substancji, które dłużej się rozkładają - na przykład garbników. Do grupy liści, które będą opóźniały rozkład naszego kompostu liściowego - możemy zaliczyć przede wszystkim liście z orzechów włoskich, z dębów, z olchy czy też z grusz.

Istnieją dwa sposoby ich “zużywania”:

Możemy tworzyć z tych trudnych liści oddzielny kompost, który będzie powstawał wolniej, oraz który ze względu na zawartość garbników nie będzie mógł być stosowany pod każdy gatunek rośliny, lub łączenie ich z innymi gatunkami liści, ze świadomością o ich wadach.

grabie do liści oparte o ławkę

Ziemia liściowa pozwala nam korzystanie spożytkować nadmiar liści, pojawiający się w naszym ogrodzie jesienią.

Pamiętaj !

Warto pamiętać, że liście orzecha włoskiego zawierają nie tylko garbniki, ale też są źródłem juglonu, który spowalnia lub całkowicie uniemożliwia wzrost niektórych roślin. Bez przeszkód ziemię liściową z orzecha włoskiego możemy stosować pod popularne thuje, albo porzeczki czerwone. Jest to jednak kolejny argument za tym, aby kompostować je oddzielnie.

Szkodliwe mogą być również liście kasztanowców - ze względu na wysokie ryzyko zachorowania kasztanowców na szrotówka kasztanowcowiaczka, nie powinniśmy wykorzystywać tych liści do kompostowania, gdyż z dużą pewnością będą one źródłem zakażeń tym szkodnikiem. Liści takich najlepiej jest pozbywać się, po prostu je wyrzucając.

Ziemia liściowa - krok po kroku

Poniżej prosta instrukcja wykonania ziemi liściowej. Mamy nadzieję, że od dziś w Twoim ogrodzie nie zmarnuje się żaden listek.

  1. ZBIERAMY LIŚCIE - najlepiej jeżeli zabieg ten przeprowadzamy po deszczu, kiedy liście będą mokre. Moczenie liści będzie sprzyjać ich rozkładowi. Następnie liście oczyszczamy z gałązek, czy innych zanieczyszczeń, i zgarniamy na kupkę. Dobrym pomysłem jest ich rozdrobnienie - na przykład kosiarką do trawy, co zdecydowanie będzie sprzyjało ich rozkładowi.

DALSZE PRACE MOŻEMY WYKONAĆ NA 2 SPOSOBY.

Ziemię liściową możemy przygotować w ogrodowym kompostowniku, oraz w grubszych workach na śmieci.

  1. ZIEMIA LIŚCIOWA W KOMPOSTOWNIKU

żółte liście na kupce

Liście na pryzmie przenosimy do kompostownika.

Przygotowanie ziemi liściowej w kompostowniku wymaga od nas przeznaczenia go tylko i wyłącznie na ten cel - nie możemy już dodawać tam innych odpadów biologicznych. Liście wysypujemy do kompostownika warstwami - około 20 cm, a następnie warstwę przysypujemy ziemią lub świeżym kompostem. W celu przyspieszenia rozkładu możemy dodać nawóz z azotem - np. mocznik, świeży obornik czy gnojówkę. Po usypaniu pryzmy, jej wierzchnią warstwę również przysypujemy ziemią i zwilżamy. Tak przygotowany kompost możemy okryć folią. Co kilka miesięcy - 2-3 - powinniśmy przywrócić zawartość kompostownika, wymieszać go, co również będzie sprzyjało powstaniu zdrowego podłoża.

PRZYGOTOWANIE ZIEMI LIŚCIOWEJ W WORKACH NA ŚMIECI

liście w workach pod drzewem

Liście w workach powinny stać w cienistym miejscu.

  1. Worki, jakich użyjemy do tego celu powinny być grubsze od tradycyjnych, ponieważ muszą utrzymać rozkładającą się materię przez kilka miesięcy nawet do 2 lat. Liście wkładamy do worków, lekko je uciskając. Wierzch takiej warstwy liści również możemy podsypać nawozem z wapniem, np, kreda wapienną lub świeżym kompostem. Następnie liście zwilżamy, a worki szczelnie zawiązujemy. W kilku miejscach możemy wykonać otwory, które pozwolą na swobodny dostęp tlenu i wymianę gazową. Co 3-4 miesiące worki podrzucamy, aby wymieszać ich zawartość. Jeżeli zauważymy, że masa wewnątrz liści przeschła, musimy ją podlać, gdyż suche liście nie będą się rozkładać. Worki z naszym kompostem liściowym powinny być ustawione w miejscu zacienionym, ale przewiewnym. Dobrym pomysłem jest opisanie ich datą, dzięki czemu będziemy mogli swobodnie kontrolować postęp rozkładu.

Jak przyspieszyć kompostowanie?

W zależności od rodzaju liści, ich rozkład może trwać nawet do 2 lat. Jednak jest kilka sposobów, które pozwolą nam przyspieszyć powstawanie kompostu. Co możemy zastosować?

  • DŻDŻOWNICE

    Bardzo często znajdują samodzielnie drogę do naszego kompostu. Trudniej będzie im dostać się do worków, dlatego możemy zebrać dżdżownice w ogrodzie i umieścić je w naszym liściowym kompoście. Te pożyteczne bezkręgowce drążą w liściach korytarze, dzięki czemu ulega on utlenieniu, a nie gnije. Dodatków ich pożywieniem są wyłącznie liście z kompostu, zostaną one przetworzone w ich układzie pokarmowym, a resztki niestrawione powracają do kompostu.

  • STARTERY KOMPOSTOWE

    Startery kompostowe to najczęściej szczepionki czy też aktywatory kompostowe. Najczęściej zawierają substancje w postaci bakterii tlenowych, które przyspieszają rozkład materii. Bakterie te również regulują temperaturę wewnątrz pryzmy kompostu.

  • PREPARATY ZIOŁOWE

    Jest to metoda mało znana, a szkoda, bo niezwykle skuteczna. Wystarczy przygotować napar z nagietka, mniszka, rumianku czy nawet krwawnika. Napar taki wylewamy na kompost razem z resztkami tych roślin, lub przechadzając go, aby nie zaburzać zbyt składu ziemi liściowej.

  • GRZYBNIA

    Grzybnia, którą możemy zakupić w sklepie ogrodniczym, pomaga nam uporać się z wieloma, trudnymi do rozkładu, tworami. Możemy wykorzystać grzybnię do rozkładu pni, więc bez problemu poradzi sobie z rozkładem liści.

  • KOMPOST

    Kompost jako pobudzacz do rozkładu, to najczęściej stosowany aktywator rozkładu. Wystarczy liście przesypać świeżym kompostem, aby rozpoczął rozkład kolejnej partii liści.

Sprawdź także, jak zrobić - kompost z resztek jedzenia.

Ziemia liściowa to cenny, naturalny nawóz, który na zawsze pozwoli nam rozwiązać problem jesiennych liści, zalegających w ogrodzie. Łatwość jego przygotowania oraz liczne zalety skutecznie przekonają chyba największych niedowiarków, prawda?

Komentarze do wpisu (1)

21 listopada 2018

Pierwszy raz słyszę o tym. No nie spodziewałabym się takiego efektu, sposoby ekologiczne to najlepsze co może być!

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium