Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Trawy ozdobne - poznaj nasze typy! 1
Trawy ozdobne - poznaj nasze typy!

Trawy ozdobne w ogrodzie

Trawy ozdobne od kilku sezonów są jednymi z bardziej popularnych roślin w ogrodzie i na tarasie. Kochamy trawy ozdobne! Te niepowtarzalne rośliny zachwycają nas swoją formą, delikatnością, dynamiką, jaką wprowadzają na rabaty. Trawy ozdobne są doskonałe jako pojedyncze nasadzenia, ale również jako tło dla innych roślin. W ogrodzie, w donicy na balkonie czy tarasie - trawy ozdobne pasują do każdego miejsca.

Duży wybór trawy ozdobnych i możliwość ich dopasowania do każdego stanowiska sprawi, że wszelki zakątek ogrodu staje się malowniczy.

 

trawy ozdobne w ogrodzie

trawy ozdobne w ogrodzie

rozplenica

Trawy ozdobne idealnie komponują się z bylinami.

Trawy ozdobne możemy podzielić na gatunki wysokie, osiągające nawet 3-4 metry, średnie, o wysokości od 1 do 2 metrów, i niskie. Trawy różnią się również kształtem liści, ich kolorem, oraz kwiatostanem. Kwiatostany traw to ich najpiękniejsze ozdoby, ale swój urok mają oczywiście również kępy liści, które tworzą. Trawy kwitną w różnych terminach, najczęściej kwitnienie zaczyna się latem, w czerwcu-lipcu, i trwa do jesieni. Kwiatostany traw pozostają na roślinie w większości przypadków, całą zimę. Suche trawy ścinamy dopiero wiosną. Jeżeli interesują cię tajniki pielęgnacji traw ozdobnych, już teraz zajrzyj do kolejnego artykułu o trawach, który znajdziesz na naszym blogu, o tu ----> trawy ozdobne w ogrodzie

Trawy najczęściej to gatunki odporne na suszę i choroby. Nie mają również w większości wygórowanych wymagań pokarmowych i glebowych. Niektóre gatunki mogą natomiast przemarzać, dlatego warto znać te szczególnie wrażliwe odmiany i odpowiednio je zabezpieczyć.

Nietypowe trawy ozdobne to nasze typy do twojego ogrodu, trawy na balkon czy do donicy

Rozplenica japońska - trawa “koci ogon”

Rozplenica japońska jest uznawana za jedną z najpiękniejszych traw ozdobnych.

rozplenica japońska

Rozplenica japońska ma kwiatostany przypominające puszysty, koci ogonek.

rozplenica

rozplenica japońska

Pięknie komponuje się z bylinami, i innymi trawami.

rozplenica

rozplenica japońska

Jej kwiatostany mogą mieć kolor biały, kremowy, brązowy i bordowy.

Rozplenica osiąga wysokość 80 cm, a jej liście są wąskie i owłosione. Tworzy gęste kępy, z których na przełomie lipca i sierpnia wyrastają, długie na 20 cm kwiatostany. Wiechy rozplenicy unoszą się na jej liśćmi, często ich wysokość to nawet 120-150 cm. Kwiatostany rozplenicy to jej największa ozdoba - mają postać lancetowatych ogonków, które są owłosione, puchate, przypominają koci ogonek. Rozplenica, zwana pennisetum, może mieć wiechy kwiatostanów w kolorze brązowym, białym, kremowym, brązowym. To bardzo dekoracyjna trawa, która idealnie sprawdza się jako samodzielne nasadzenie, ale też w większej grupie, lub jako uzupełnienie rabaty z bylinami. Dobrze komponuje się z rozchodnikami, jeżówkami, liliowcami, szałwią, kocimiętką, a nawet różami, zwłaszcza okrywowymi.

Z powodzeniem możemy posadzić ją też w donicach ogrodowych. Więcej na temat donic znajdziesz tutaj - Duże donice ogrodowe - jakie wybrać? Co w nich posadzić i jak to zrobić?

WYMAGANIA ROZPLENICY JAPOŃSKIEJ

o rozplenicy japońskiej

Rozplenica japońska wymaga stanowisk osłoniętych, zacisznych, ciepłych i cienistych. Jest idealna do uprawy w łagodnym klimacie, a innych strefach może przemarzać, dlatego na zimę trzeba ją dobrze zabezpieczyć - zwiększyć grubość ściółki, osłonić nasadę.

Ostnica mocna - “ogon kucyka”

Ostnica mocna to kolejna urzekająca trawa, która zachwyca swoją delikatnością.

ostnica

Ostnica mocna jest delikatna i bardzo urokliwa.

ostnica

ostnica

Potrawę tę możemy również komponować z bylinami, tu w zestawieniu z jeżówkami (kwiaty czerwone i różowe), oraz z werbeną patagońską (kwiaty fioletowe).

Jej kwiatostany, jak włochate pióropusze, kołyszą się na wietrze. Ośnica jest trawą niską, osiągającą wysokość 60 cm, w czasie kwitnienia, jednak jej kwiatostany, bardzo delikatne, są odchylane przez wiatr, dlatego jej wysokość często jest mniejsza. Kwiatostany trawy są lekko białawe, natomiast liście są wąskie, zielonkawe, tworzą luźne kępy.

WYMAGANIA OSTNICY MOCNEJ

o ostnicy mocnej

Stanowiska ciepłe, zaciszne, słoneczne. Podłoże powinno być dobrze zdrenowane, przed posadzeniem należy to sprawdzić, i ewentualnie rozluźnić grunt piaskiem. Ostnica jest wrażliwa na przemarzanie, ale po odpowiednim przygotowaniu gleby i założeniu drenażu, a także okryciu na zimę, nie ma problemu z zimowaniem w Polsce.

Gatunek ten możemy uprawiać w donicy, ale na zimę trzeba zabezpieczyć go przed mrozem.

Ostnica mocna może być uprawiana samodzielnie, ale pięknie komponuje się z krzewami zimozielonymi, czy też bylinami o wyrazistych kształtach, masywnych liściach. Dobrym pomysłem jest również posadzenie w jej towarzystwie roślin cebulowych, lub kwitnących, wyrastających ponad jej kępy np. z czosnkiem ozdobnym.

Warto wiedzieć, że w Polsce naturalnie występują 4 inne gatunki ostnicy, wszystkie objęte są ochroną gatunkową na naturalnych siedliskach, na jakich występują.

Hakonechloa smukła

Hakonechloa smukła to trawa ozdobna, doceniona już w 2009 roku w Anglii, gdzie uznano ją za najpiękniejszą.

hakonechloa

Hakonechloa smukła ma liście podobne do bambusowych.

hakonechloa w donicy

Doskonale prezentuje się w donicy.

hakonechloa w rabacie

Z powodzeniem rośnie też w gruncie, najlepiej na brzegu rabaty.

Jest to trawa o egzotycznym wyglądzie, idealnie więc sprawdzić się w ogrodach o takim charakterze.

Hakonechloa ma wąskie liście, układające się w kobierzec. Liście pokładają się na sobie, dlatego dobrze jest sadzić ją na brzegu rabaty, lub jako element łagodzący ostre kształty innych roślin na rabacie. Liście mają kolor intensywnej zieleni, ale w odmianach np. Aureola są złote. Jesienią przebarwiają się, na bordowo, różowo, co powoduje, że gatunek jest bardzo dekoracyjny.

Hakonechloa osiąga wysokość około 40 cm, ale rośnie wolno.

WYMAGANIA HAKONECHLOA SMUKŁEJ

WYMAGANIA HAKONECHLOA SMUKŁEJ

Lubi rosnąć na stanowisku słonecznym, ale znosi też półcień, tylko może słabiej się wybarwiać. Podłoże powinno być żyzne, dość przepuszczalne. Jak w przypadku większości traw, przycinamy ją wiosną. Młode egzemplarze na zimę warto okryć przy nasadzie, w starszym wieku radzi sobie dobrze w czasie zimowych miesięcy i nie przemarza.

Miskant cukrowy

Miskant to grupa roślin, która obejmuje aż 15 gatunków i wiele, wiele odmian. Miskanty to trawy wysokie, wieloletnie, niektóre są mocno ekspansywne.

miskant cukrowy

miskant cukrowy

Miskant cukrowy ma piękne białe pióropusze.

miskant cukrowy przy ścieżce

Jesienią trawa ta pięknie się przebarwia.

Miskant cukrowy to piękna, wysoka trawa ozdobna, która od wiosny tworzy wysokie, szybko rosnące kępy, złożone z zielonych, lancetowatych liści. Latem nad wąskimi liśćmi zaczynają górować jeszcze wyższe kwiatostany, mają postać luźne wiechy, w kolorze srebrzysto-białym. Wiechy mają długość około 20 cm, są okazałe i bardzo ozdobne.

Jesienią roślina starzeje się z klasą - jej liście stają w bordowych”płomieniach”, bowiem pięknie przebarwiają się na zakończenie sezonu.

Miskant cukrowy również przycinamy dopiero wiosną, dzięki czemu zdobi nasz ogród również zimową porą.

Idealne zastosowanie dla niego to jako parawan przy tarasie, jako żywopłot, lub zielona ściana, osłaniająca nas przed wiatrem, słońcem, wzrokiem sąsiada:).

Sadząc go, pamiętajmy, że jest ekspansywny. Najlepiej łączyć go z innymi trawami, lub krzewami, albo sadzić jako monogatunkowe grupy.

WYMAGANIA MISKANTA CUKROWEGO

wymagania miskanta cukrowego

Wymagania ma niewielkie, dobrze rośnie na każdej glebie, ale lepiej czuje się na stanowisku wilgotnym, nasłonecznionym.

Trawy na balkon

Trawy na balkon są dobrym pomysłem. Wiele gatunków możemy sadzić w donicy, a jeżeli zabezpieczymy je na zimę przed przemarzaniem, wiosną dobrze odrosną.

Trawy możemy wykorzystać na każdym stanowisku, ale na balkonie są doskonałą propozycją dla miejsc trudnych - słonecznych, o wystawie południowej.

Trawy są odporne na suszę, choroby, a do ich zalet należy również dekoracyjność przez cały sezon, również zimą. Na balkonie, gdzie mamy ograniczoną przestrzeń, powinniśmy szukać właśnie takich roślin - zawsze malowniczych i dekoracyjnych.

hakonechloa i rzeźby obok niej

Pośród traw w ogrodzie możemy planować ciekawe rzeźby, które z pewnością urozmaicą i wyróżnią nasz ogród.

Komentarze do wpisu (1)

19 marca 2021

Ja mam pełno tych traw u siebie. Nie wiedzialam jak zagospodarowac tak duzy teren. One sie pieknie rozrosly i teraz jest taki fajny busz :)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium