Trawy ozdobne w ogrodzie
Trawy ozdobne w ogrodzie to trend dość młody, ale bardzo efektowny. Jesień to zdecydowanie czas traw w ogrodzie - teraz doskonale widać ich piękno. Kiedy powoli zaczyna nam brakować malowniczych kwiatów, barw czy faktur - na pierwszy plan wysuwają się właśnie trawy ozdobne. Wybór traw oraz walory dekoracyjne jakie nam oferują jest nieograniczony. Znajdziemy wśród nich trawy wysokie i niskie, barwne, ażurowe, lekkie i zwiewne - doskonałe do ogrodu, ale też do skrzynek balkonowych czy donic na taras. Trawy ozdobne doskonale wpasują się do każdej przestrzeni oraz stylu. Pięknie wyglądają w nowoczesnych kompozycjach, czy jajko uzupełnienie rabat swobodnych, wiejskich. Puchate kwiatostany, lancetowate listki, i delikatny szum - z pewnością każdy z posiadaczy ogrodu chciałby mieć je u siebie.
Kompozycja z traw ozdobnych w ogrodzie.
Trawy w ogrodzie - kompozycje
Trawy ozdobne w ogrodzie dopasują się do każdego miejsca. Dzięki mnogości barw, różnym wysokościom oraz pokrojem liści - wyglądają pięknie zarówno jako tworzysz innych roślin, jak również tło dla nich, czy pojedynczo- jako mocne akcenty dekoracyjne.
Piękne barwy i dynamiczny pokrój traw ozdobnych.
Z czym łączyć trawy ozdobne - pięknie skomponują się z bylinami - jak żurawki, rozchodniki czy jeżówki, hosty czy brunery - zwłaszcza takimi, z którymi stworzą malowniczy kontrast - z roślinami barwnymi, czy o dużych, masywnych liściach. Nie bójmy się takich kontrastowych połączeń z trawami w roli głównej - nie zdominuje to ogrodu, a nada mu pięknego, wyrafinowanego wdzięku. Dzięki takiemu połączeniu uzyskamy malowniczy jesienny pejzaż w ogrodzie.
Trawy ładnie wyglądają także w towarzystwie drzew - posadzone pod ich koronami, tworzą ciekawe tło. Trawy - w zależności od ich wysokości mogą być również stosowane jako roślinność przesłaniająca lub maskująca - posadzona przy tarasie, wysoka trawa, zasłoni nas przed wścibskim wzrokiem, stworzy stylową przesłonę.
Dlaczego trawy ozdobne tak szybko zyskały nasza sympatię? Za co je cenimy? Trawy ozdobne mają wiele zalet - możemy do nich zaliczyć ich unikatowy, niepowtarzalny w konstrukcji plastycznej ogrodu, charakter. Trawy doskonale komponują się z każdą roślinnością - szybko wypełniają puste miejsca w ogrodzie i na rabacie, nie są przy tym wymagające. Trawy ozdobne nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych - dbając o odpowiednie stanowisko, oraz zabezpieczenie niektórych z nich na zimę, nie musimy bardziej się o nie troszczyć. Dodatków trawy stosunkowo szybko rosną - więc łatwo możemy z nimi zaaranżować ogród, licząc na szybki efekt. Są to też bardzo często gatunki, które łatwo rozmnożyć. Możemy więc samodzielnie, z jednej zakupionej sadzonki, otrzymać wiele egzemplarzy, które zastosujemy w ogrodzie. Szybko, tanio i efektownie!
Więcej na ich temat przeczytasz także tutaj - przegląd traw ozdobnych.
Ogromną zaletą traw jest także ich odporność na choroby i szkodniki. Dzięki temu to doskonała propozycja dla osób zapracowanych, które lubią w ogrodzie odpoczywać. Właściwie nie trzeba ich pilnować, opryskiwać czy szczególnie o nie dbać.
Trawy ozdobne, zwłaszcza te niskie, doskonale sprawdzają się w ogrodzie jako roślinność okrywowa lub zadarniająca. Będą chronić glebę przed erozją, ściółkę przed wywiewaniem. Stanowią także doskonałe towarzystwo dla roślin cebulowych - które świetnie zabezpieczają przed zimowymi przymrozkami. Dodatkowo trawy idealnie wypełnią puste miejsce na rabacie, przestrzeń jako powstanie gdy tulipany, krokusy i inne cebulowe przekwitną.
Kwiaty kwitnące i delikatna trawa.
Rośliny takie jak trawy ozdobne - wbrew pozorom bardzo się od siebie różnią. Wyróżniamy trawy jednokolorowe, zielone, lub pstroka, o liściach lancetowatych, z puszystymi kwiatostanami, lub kolorowymi stroikami, wysokie i niskie.
Ogrom inspiracji, jeśli chodzi o trawy ozdobne, możemy czerpać z natury. Na naszych łąkach,w górach i lasach, czy bardziej odległych stepach, górach czy pustyniach - wszędzie tam znajdziemy piękne trawy ozdobne, które doskonale sobie radzą, i wyglądają zachwycająco.
Jesienne zestawienie trawy i szałwii.
Trawy w ogrodzie - sadzenie
Trawy ozdobne z pewnością będą stanowić ozdobę ogrodu na dłużej niż jeden sezon. Z każdym rokiem z pewnością będą zachwycać i cieszyć oko. Aby trawy pięknie i bezproblemowo rosły, należy wybrać dla nich dobre stanowisko. Trawy doskonale rosną na miejscu słonecznym, ale nie suchym. Wyjątkiem są gatunki o pełnych liściach, które będą wolały rozproszone słońce. Podłoże powinno być lekko wilgotne, ponieważ w czasie upałów czy suszy będą wymagały podlewania. Tylko niektóre z nich dobrze będą rosły nawet w skrajnie suchym podłożu.
Piękna kompozycja traw i bylin.
Warto zwrócić uwagę, że trawy często ulegają zamrożeniu i niszczą się w czasie zimy, dlatego idealne będzie stanowisko nieco zaciszne .
Podłoże pod trawy warto zasilić kompostem, dzięki czemu trawa będzie się mocno krzewiła, i zdrowo rozwijała. Warto zadbać także o drenaż, trawy nie są bardzo wymagające, jednak aby dobrze się ukorzeniły, poleca się do nich nawozy z potasem. Z nawożeniem postępujemy jednak ostrożnie. Trawy które zdrowo rosną i nie wyglądają , jakby im czegoś brakowało, nie muszą być zasilane. Przenawożone trawy są wybujałe, a ich źdźbła giętkie i słabe. Trawy nie lubią zbitej, zastanej ziemi - dlatego jeżeli podłoże w naszym ogrodzie to glina, warto jest rozluźnić je nieco piaskiem.
Kiedy sadzić trawy ozdobne?
Doskonałym terminem na sadzenie trawy ozdobnych jest jesień oraz wiosna. Wczesną wiosną możemy otrzymać sadzonki z własnej uprawy, poprzez podział kępy.
Rozchodniki, szałwie i trawy - trio idealne.
Warto wspomnieć, że każdy gatunek traw doskonale sprawdzi się w donicy. Trawy świetnie sprawdzą się w pojemnikach na balkonie, tarasie oraz w ogrodzie, jak również w strefach komercyjnych - będą doskonałą wizytówką restauracji, biura czy hotelu.
Sadząc trawy w donicy powinniśmy wybrać podłoże zasobne, oraz musimy pamiętać o drenażu, który wyreguluje stosunki wodne. Doskonała propozycją dla traw są donice z systemem nawadniania, które zapewnią im optymalne warunki rozwoju. My nie musimy pamiętać o podlewaniu, trawy same się o siebie zatroszczą. Dodatkowo do wody w donicy możemy dodać nawóz.
Trawa pampasowa.
Trawy ozdobne - przycinanie
Trawy ozdobne wymagają przycinania, dzięki czemu na wiosnę rozpoczynają intensywny wzrost, są zdrowe i piękne.
Przycinanie zazwyczaj prowadzimy wiosną - dotyczy to wszystkich gatunków traw, które zamierają na zimę, czyli takich, których źdźbła stają się suche. Ważne aby cięcie przeprowadzić wiosną, zanim w suchych pędach pojawiają się nowe, młode. Wtedy cięcie może je uszkodzić.
Trawy tniemy nożycami lub sekatorem. Cięcie wykonujemy nisko nad ziemią, usuwając w całości uschnięte źdźbła.
Niektóre z gatunków są wrażliwe na przymrozki, a gęste pędy traw stanowią naturalne zabezpieczenie bryły korzeniowej przed przemarzaniem. Dlatego warto pozostawić je na zimę, a przyciąć dopiero wiosną. Pędy związujemy wtedy w gęsty, zwarty chochoł, i pozostawiamy tak na zimę. Trawy stanowią dekorację ogrodu także zimą. Pięknie wygląda, i chyba nie ma osoby, która się nie zachwyci, widokiem śniegu czy szronu an delikatnych pędach trawy. Jest to jeszcze jeden powód by nie przycinać ich jesienią, tylko pozostawić do wiosny.
Najlepsze trawy ozdobne
Poniżej prezentujemy nasze typy najlepszych, najbardziej efektownych i bezproblemowych traw .
Różowo-zielone źdźbła trawy ozdobnej.
Dobierając trawy do ogrodu, pomimo ich piękna, pamiętajmy jednak o umiarze, wystarczy kilka gatunków, aby stworzyć coś pięknego.
Niskie
- kostrzewa Gautiera - to gatunek niski, który tworzy w ogrodzie zwarte, kuliste odruchy. Jest zimozielona, dlatego zdobi ogród przez cały rok. Osiąga maksymalnie 15 cm wysokości, i doskonale komponuje się w każdym ogrodzie - rozrasta się na boki, tworząc zwarty zielony kobierzec. Kostrzewa Gautiera pięknie komponuje się z wrzosami - dobrze rośnie na kwaśnym podłożu.
- śmiałek darniowy - to roślina bardzo niska, która jest bardzo odporna na choroby i szkodniki. Śmiałek darniowy przez niektórych uważany jest za obowiązkowy składnik każdej trawiastej rabaty. Jest bardzo atrakcyjny, szybko rośnie, wiosna wcześnie ożywia się zielenią, a jego kwiatostany tworzą bujną, puszysta chmurkę.
Średnie
- kostrzewa popielata - to piękna trawa, o unikatowym, błękitnym zabarwieniu. Dorasta do 30 - 40 cm. Świetnie radzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Ciekawostką jest, że trawa ta ma tym intensywniejszy niebieski kolor, im bardziej sucha czy uboga jest gleba, na jakiej rośnie. Kwitnie w lecie, jednak jej kwiatostany nie są już tak malownicze. Aby ograniczyć rozsiewanie się jej w ogrodzie, radzi się ich usuwanie, zanim dojrzeją.
- imperata cylindryczna Red Baron - bardzo popularna, ze względu na swoje ciekawe wybarwienie, trawa o spiczastych, smukłych liściach. Listki te wiosną są jasnozielone, z żółtymi końcówkami, latem, i ku jego schyłkowi przebarwiają się , przybierając intensywną czerwono-pomarańczową barwę. Imperata stanowi trawę wieloletnią, ale może przemarzać. Nie jest wymagająca co do gleby, ale preferuje stanowiska słoneczne, niezbędne do jej imponującego wybarwienia. Osiąga wysokość do 60 cm.
- drżączka średnia - piękna, delikatna propozycja z imponującymi źdźbłami, które drżą od każdego podmuchu wiatru. Trawa jest niska - osiąga do 30 cm, ale z kwiatostanami może mieć do 100 cm. Drżączka ma płaczący pokrój, wprowadza do ogrodu i na rabaty dynamiczny wygląd. Wymagania jak inne trawy.
Drżączka
- turzyca Buchanana - tworzy ażurowe, ale barwne kępy, które zabarwione są cały rok na kolor czerwony. Jest pięknym akcentem kolorystycznym, a jej dynamiczny, nieco przewidujący pokrój, wypełnia idealnie rabaty. Osiąga wysokość około 40 - 60 cm.
Lekko czerwonawe pióropusze.
Wysokie - powyżej metra:
- trawa pampasowa - to wysoka, bujna trawa, dorastająca nawet do 3 metrów wysokości. Jej największą ozdobą są pióropusze, jakie pojawiają się na niej podczas kwitnienia. Trawa może mieć je w kolorze białym lub różowym. Jest dosyć wymagająca - lubi ciepłe stanowisko oraz żyzną glebę i nawozy potasowe. Ale warta jest tej pielęgnacji. Doskonale sprawdzi się nawet pojedynczo, jako element dekoracyjny, gdyż robi imponujące wrażenie.
Białe i różowe pióropusze.
- proso rózgowate np. Rehbraun - ma piękne, brązowo zielone liście, które stanowią jego ozdobę aż do zimy, kiedy kolor staje się nieco bardziej intensywny. Dodatkowo latem pojawiają się różowe, puchate kwiatostany - które pięknie kołyszą się na wietrze. Proso nie jest zbytnio ekspansywne. Wymaga stanowisk ciepłych, gleby dosyć zasobnej. Zimą młodsze gatunki mogą przemarzać, dlatego warto jest je okryć.
- miskant chiński - to bujna, wysoka roślina, osiągająca wysokość 150-200 cm, doskonale rośnie jako soliter, lub w ogrodach nadwodnych. Wymaga podłoża wilgotnego. Liście piękne, wydłużone, równe, dodatkowo zdobiona kwiatostanami w kształcie wiechy - kolor biały lub lekko czerwony.
Prążkowane liście jednej z odmian miskanta.
Trawy ozdobne - ostatnio coraz bardziej popularne, ze względu na liczne zalety, mogą sprawdzić się w każdym ogrodzie. Piękne, dynamiczne pokroje, efekty wizualne jakie otrzymamy nawet zimą, oraz minimalne wymagania pielęgnacyjne zadowolą każdego kto lubi odpoczywać w ogrodzie w pięknym otoczeniu .
Elfir
W trawach bardzo niskich jest wymieniony śmiałek darniowy. To chyba błąd i chodzi o śmiałka pogiętego?