Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Przegląd traw ozdobnych 5
Przegląd traw ozdobnych

Trawy ozdobne obecnie są bardzo modnym dodatkiem w każdym stylu ogrodowym. Trawy są lekkie, dynamiczne, stanowią atrakcyjny akcent albo piękne tło dla innych roślin. Zdecydowanie swój urok pokazują latem i jesienią, kiedy ich bujne pióropusze, wyłaniają się nad gęstą kępą liści.

Trawy, przez ich małe wymagania i ogromne walory dekoracyjne, są chętnie sadzone. W tym artykule przedstawiamy mały przegląd traw, które są najpopularniejsze w przestrzeniach ogrodowych. O ich pielęgnacji i uprawie pisaliśmy na blogu już wcześniej.

czerwone liscie trawy ozdobnej

Czerwone liście traw.

Trawy ozdobne wysokie

Trawy ozdobne wysokie, to takie, które na rabacie tworzą najwyższe piętro. Mogą być tłem na innych roślin, delikatnie wydzielać przestrzeń, lub maskować nieprzyjemne widoki. Ich ogromna masa powoduje niezapomniane i niepowtarzalne efekty wizualne i dźwiękowe - szum bujnych liści i atrakcyjne kwiatostany sprawiają, że trawy wysokie będą też ciekawym akcentem w ogrodzie.

kwiatostan trawy ozdobnej w słońcu

Ażurowe kwiatostany trawy ozdobnej.

Do grupy traw wysokich zaliczymy takie gatunki jak:

 • Trawa pampasowa Cortaderia selloana - to wieloletnia, wysoka trawa, o wysokości 2 metrów. W okresie kwitnienia wysokość trawy zwiększa się nawet do 4 metrów, dzięki białym, puszyste kwiatostany, które pojawiają się wśród gęstej kępy, lancetowatych, zielonych liści. Trawa jest mrozoodporna. Trawa pampasowa będzie dobrze rosła na glebach żyznych, przepuszczalnych, ale wilgotnych. Na glebach gliniastych konieczny jest drenaż, gdyż nie lubi stojącej wody, która powoduje gnicie korzeni. Trawa pampasowa na zimę powinna zostać przygotowana poprzez związanie karpy liści, i okrycie nasady warstwą ściółki.
 • Miskant chiński odm.”Ghana” - osiąga wysokość około 1,5 metra, a w czasie kwitnienia około 2 metrów. Liście tej odmiany miskanta bardzo atrakcyjnie przebarwiają się jesienią, na kolor pomarańczowo - czerwony. Pojawiające się na jesień pióropusze są szaro-beżowe, co daje ładny kontrast z płomienną barwa liści miskanta. Stanowisko dla miskanta to miejsce lekko słoneczne, lub półcieniste, gleba wilgotna, ale żyzna. W pierwszych kilka latach po posadzeniu bezpieczniej będzie okryć karpe trawy ściółką, a liście związać. Po dostatecznym rozrośnięciu się trawy, staje się ona mrozoodporna. Miskant należy przyciąć wiosną, kiedy ustąpią mrozy.
 • Trzęślica trzcinowata odm.”Transparent” - jest gatunkiem osiągającym w momencie kwitnienia nawet 250 cm, karpa liści ma natomiast 150 cm. Liście w kolorze jasnozielonym, które w lipcu zaczynają zdobić lekkie pióropusze białych kwiatostanów, które tworzą nad masywem liście lekką mgiełkę. Trzęślica, podobnie jak większość traw ozdobnych, lubi glebę żyzną i wilgotną, stanowisko słoneczne lub półcieniste. Na jej wzrost dobrze wpłynie na odczyn gleby lekko kwaśny, o strukturze próchnicznej. Trawa jest bardzo łatwa w uprawie, ze względu na wysoką odporność na choroby i szkodniki.
 • Proso rózgowate odm. “Cloude Nine” osiąga wysokość około 1550 - 200 cm. Liście, wąskie i bujne, mają niebieskawy odcień. Kwitnienie powoduje, iż nad bujną kępą liści pojawiają się biały obłok kwiatów. Proso ma małe wymagania, dobrze rośnie na glebach średnio żyznych, dobrze zniesie też suszę. Jedynie stanowisko powinno być jasne, słoneczne - słońce jest potrzebne roślinie do przebarwiania swoich liści na kolor niebiesko - zielony.

różowy kwiatostan trawy ozdobnej

różowe kwiatostany trawy ozdobnej

Różowe kwiatostany.

Trawy ozdobne średnie

Trawy ozdobne średnie to atrakcyjne akcenty dekoracyjne. Wpleciona na rabatę, nadają jej lekkość i czynią dynamiczną. Trawy o średniej wysokości łatwo jest komponować z innymi roślinami.

kwiatostan trawy ozdobnej

Kupkowate kwiatostany trawy malowniczo kołyszą się na wietrze.

 • imperata cylindryczna “Red Baron “ - tworzy bardzo atrakcyjne i wyraziste akcenty. Imperata cylindryczna osiąga wysokość około 50 cm, wiosną i latem jest zielona, a strzeliste kępy tworzą tło dla innych, kwitnących bylin. Dopiero jesienią trawa zachwyca - przebarwiające się na ognisty czerwony kolor liście są bardzo dobrze widoczną wizytówką. Trawa ta wymaga gleby żyznej i wilgotnej - dobrze będzie rosła nawet na brzegu oczka wodnego, pomimo to dobrze znosi suszę, a brak wody przyspiesza jej wybarwianie się na czerwono. Dorosłe egzemplarze są mrozoodporne, jednak młode rośliny zaleca się okrywać na zimę.
 • Sesleria błyszcząca - jest bardzo oryginalna, jej wysokość to 30 cm, w okresie kwitnienia 60 cm. Trawa ma bardzo sztywne pędy w kolorze oliwki. Kwiatostany tworzą małe kępki, w kolorze kremowym. Sesleria jest bardzo mało wymagająca, dobrze rośnie na każdym gruncie. Jest bardzo odporna na suszę, upał oraz mrozy.
 • Sesleria jesienna - jest to również bardzo atrakcyjna trawa, o liściach sztywnych, w kolorze limonki. Sesleria jesienna ma wysokość 30 cm, a jej nazwa pochodzi od terminu kwitnienia, który przypada wyjątkowo na jesień. Trawa dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym, dobrze znosi brak wody oraz mrozy. Nie ma dużych wymagań.
 • Piórkówka (rozplenica) “Magic” to bardzo atrakcyjna trwa, o wysokości 60 cm, w okresie kwitnienia do 90 cm. Kwiatostany zmieniają barwę o d kremowej poprzez różową do brązowej. Piórkówka jest bardzo trwała, kwiatostany przy łagodnej jesieni, pozostają na roślinie aż do zimy. Trawa ma małe wymagania - jest mrozoozporna, jak również dobrze znosi brak wody. Warto jednak zauważyć, iż na stanowisku żyznym i wilgotnym kwitnie obficiej.
 • Ostnica mocna “Pony Tails” to bardzo atrakcyjna trwa, o lekkich kwiatostanach. Wysokość trawy to 60 cm, ale kwiatostany mają tendencje do zawieszania się, więc wysokość jest nawet mniejsza. Trawa jest nieco kłopotliwa, gdyż na glebach ciężkich, bez drenażu - przemarza. Jednak jeżeli zapewnimy jej stanowisko ze swobodnie pływającą wodą gruntową, przezimuje bez problemu.

trawa ozdobna układana przez wiatr

Przewieszające się, układane przez wiatr kwiaty trawy.

Trawy ozdobne niskie

Niskie trawy ozdobne doskonale sprawdzą się jako obrzeżenie rabat, lub jako forma wypełnienie pomiędzy wyższymi krzewami, czy pod drzewami. Mogą być również wypełniaczem wśród płyt betonowych, tworzących nawierzchnie w ogrodzie.

pałowiate kwiatostany traw ozdobnych

Pałowiate kwiatostany.

 • Konwalijnik “Niger”- jest to trawa ozdobna, należąca do bardzo ciekawej grupy traw, które wyróżniają się atrakcyjnym i unikatowym kolorem liści. Trawa ma wysokość około 30 cm, tworzy zwarte kępy w kolorze czarnym. Trawa pozostaje czarna również zimą. Jest to bardzo atrakcyjny akcent w ogrodzie. Podziemne rozłogi pozwalają na rozrost trawy, nie jest ona jednak bardzo ekspansywna. Wymagania konwalijnika to gleba lekka, przepuszczana, najlepiej bogata w próchnicę. Stanowisko cieniste, półcieniste i słoneczne. Konwalijnik może przemarzać w czasie bezśnieżnych zim, dlatego zaleca się jego okrywanie. Nie należy również dopuszczać do zalewania trawy.
 • Hakonechloa smukła “All Gold” to bardzo atrakcyjna trawa, o liściach szerszych i zabarwionych na kolor żółty. Tworzy lekkie, dynamiczne kępy, o powolnym wzroście. Trawa wymaga stanowisk jasnych lub półcienistych, gleby żyznej, przepuszczalnej, lekkiej. Źle znosi zalewanie i wodę stojącą. Jest gatunkiem mrozoodpornym.
 • Kostrzewa sina - to bardzo znana, popularna trawa, o liściach w kolorze niebieskim. Tworzy zwarte kępy o wysokości do 30 cm, a jej kolor jest tym mocniejszy, im gorsze warunki w jakich rośnie. Zabarwienie to woskowy nalot, jaki chroni liście przed słońcem i utratą wody. Kostrzewa nie jest wymagająca, lubi glebę piaszczystą, lekką, stanowisko słoneczne natomiast gwarantuje atrakcyjne wybarwienie .
 • Kostrzewa gautiera - zwana inaczej niedźwiedzim futrem, to niska trawa, która tworzy zielone poduchy. Trawa jest atrakcyjna cały rok, ma bardzo głęboki, zielony kolor. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych, na glebach przeciętnych. W okresie suszy może wymagać regularnego podlewania, ale za to jest w pełni mrozoodporna.

lekkie trawy ozdobne muskane dłonią

Trawy są lekkie i zwiewne.

Trawy ozdobne w donicach i na balkon

Z powodzeniem w donicach i na balkonie możemy posadzić:

 • sesleria lśniąca,
 • imperata cylindryczna,
 • kostrzewa sina,
 • hakonechloa smukła,
 • konwalijnik,
 • piórkówka japońska,
 • miskant chiński niższy, np. Gold Breeze
 • kosmatka owłosiona,
 • turzyca wiosenna,
 • proso rózgowate,
 • miłka,

trawa ozdobna w donicach z terakoty

Atrakcyjne nasadzenia w donicach z terakoty.

Jakie trawy ozdobne do ogrodu?

Aby trawy ozdobne dobrze rosły w naszym ogrodzie, musimy dopasować je przede wszystkim do warunków siedliskowych. Większość barw wymaga gleby lekko wilgotnej, stanowiska słonecznego lub półcienistego oraz żyznego podłoża.

Trawy stanowią doskonałe uzupełnienie rabat z roślinami cebulowymi, ponieważ w okresie kiedy trawy jeszcze się nie rozwijają, tulipany, narcyzy, i inne wiosenne cebulki, wypełniają przestrzeń pomiędzy nimi.

trawa ozdobna na tle wschodzącego słońca

Lekkie, dynamiczne i atrakcyjne trawy sprawdzą się w każdym ogrodzie.

Na rabatach bylinowych trawy stanowią doskonałe towarzystwo wszystkich kwitnących - najpiękniej jednak komponują się z jeżówkami, rozchodnikami, czy też werbeną. Mogą stanowić również uzupełnienie nasadzeń z krzewów iglastych. Więcej na temat traw ozdobnych przeczytasz tutaj - Trawy ozdobne w ogrodzie - doskonałe dla zapracowanych!

Komentarze do wpisu (5)

30 lipca 2018

Nie wiedziałam, że trawy mogą być tak piękne i różnorodne!

30 lipca 2018

Trawy to najlepsze co mnie spotkało, jeżeli mam puste miejsce czy to w ogródku czy w donicy sadzę właśnie trawę. Jest tyle rodzai, że aż trudno się zdecydować!

30 lipca 2018

Ja też lubię trawy, ale nie wszystkie się u mnie sprawdziły. Tegoroczna susza nawet im zaszkodziła. Chociaż pewnie dosadzę kilka nowych w miejsce tych, które odpadły.

31 lipca 2018

Gwarancją dobrej jakości roślin jest ich pochodzenie, warto poczytać i dowiedzieć się nieco z jakiego źródła one pochodzą (:

21 sierpnia 2018

Kocham takie trawy, bardzo przypominają mi dzieciństwo ;-) wcześniej nawet nie pomyślała bym aby posadzić je w donicy i tak cudownie wkomponują się w otoczenie.. super!

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium