Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Sposoby na podlewanie roślin na dłuższy czas - inspiracje dla zapracowanych (zapominalskich)! 0
Sposoby na podlewanie roślin na dłuższy czas - inspiracje dla zapracowanych (zapominalskich)!

Podlewanie roślin doniczkowych

Każdy posiadacz roślin doniczkowych dobrze wie, ile pielęgnacji wymagają … Pielęgnacja i opieka nad roślinami sprawia nam wiele satysfakcji, ale również wymaga poświęceń.

Jeżeli do tej pory wydawało ci się, że nie masz czasu na pielęgnację roślin i musisz zrezygnować z ich posiadania, to dobrze, że do nas trafiłeś.

W tym artykule poznasz ciekawe i wygodne sposoby na podlewanie roślin na dłuższy czas. Niezależnie, czy zapominasz o tym w codziennym pędzie, czy szukasz rozwiązania na dłuższy wyjazd.

Donice z systemem nawadniania, kule nawadniające, automatyczna konewka - wszystkie te sposoby sprawią, że na twoich parapetach znów będzie zielono, a ty pozbędziesz się wyrzutów sumienia, które odczuwałaś, patrząc na mizerne i zasuszone kwiatki doniczkowe.

zabawkowy robot podlewa roślinkę

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak działają donice z systemem nawadniania?
  • jak sadzić rośliny w donicach z systemem nawadniania?
  • czym są i jak działają kule nawadniające?
  • czym są ceramiczne nawadniacze do roślin?

Donice z systemem nawadniania dla domu i ogrodu

Donice z systemem nawadniania, to bardzo ciekawa propozycja dla każdej przestrzeni, zarówno dla wnętrz, jak też ogrodów.

Donice z systemem nawadniającym sprawiają, że twoje rośliny doniczkowe rosną bardzo zdrowo, nie wymagając przy tym zbyt wiele uwagi.

Jeżeli do tej pory zrezygnowałam z uprawy wymagających kwiatów, ponieważ nie miałam do nich ręki, te donice są rozwiązaniem.

System nawadniania sprawia, że osoby zapracowane, zapominalskie, czy też często wyjeżdżające, mogą zapewnić swoim roślinom właściwą pielęgnację. Nawet najbardziej wymagające gatunki będą zadowolone z tych pojemników.

Nieważne, czy chodzi o codzienną pielęgnację, czy dłuższy wyjazd. Donice Lechuza z systemem nawadniania są w stanie zapewnić wodę nawet na 12 tygodni.

Donice z systemem nawadniania to doskonała propozycja dla gatunków które

  • źle znoszą przesuszanie,
  • mają duże wymagania wodne,
  • nie lubią zalewania liści.

Zastanawiasz się, jakie gatunki dobrze rosną w donicach z systemem nawadniania? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł - Rośliny do donic z systemem nawadniania

aranżacja donic havalo

różowa doniczka z połyskiem w dłoniach mężczyzny

aranżacja z donicami cubico

brokatowe doniczki z systemem nawadniania

Donice z systemem nawadniania to prawdziwa dekoracja wnętrza, ale sprawdzą się również jako prezent.

Jak działają donice z systemem nawadniania?

Donice z systemem nawadniania pozwalają na zmagazynowanie wody w dnie donicy. Zazwyczaj taka doniczka składa się z osłonki zewnętrznej i mniejszego wkładu, oddzielonych przez dno separacyjne. Przestrzeń, jaka powstaje pomiędzy nimi, jest wypełniana przez nas wodą, za pomocą wygodnych kanałów wlewowych.

Roślina może swobodnie pobierać wodę z dna donicy, na zasadzie podciągu kapilarnego, dzięki otworom w dnie separacyjnym.

Ważne! Roślina nie stoi w wodzie, a korzenie nie są zalewane, system nawadniania jest przemyślany i skuteczny, nie szkodzi roślinie.

System nawadniania pozwala na swobodne pobieranie przez roślinę tyle wody, ile dokładnie potrzebuje, dlatego każda roślina doniczkowa rośnie tak dobrze, jak w naturze.

Swobodny dostęp do wody jest znacznym udogodnieniem dla właścicieli roślin - nie musimy znać specyficznych wymagań gatunku, rośliny pielęgnują się same.

Innym rodzajem systemu nawadniania jest system knotowy. W tym przypadku rośliny sadzimy w osłonkach, a w dno wpinamy knot ze sznurka, przez który woda z wkładu, jest podciągana do korzeni.

Jeżeli donice z systemem nawadniania mają być zastosowane na zewnątrz, musimy pamiętać, aby udrożnić system odpływowy, umożliwiający swobodne odpływanie wody opadowej, która dostanie się do donicy w czasie deszczu. W tym celu wystarczy odkręcić specjalny zawór, zlokalizowany w dnie donicy.

donice z systemem nawadniania działają nawet 12 tygodni

3 donice luchuza z systemem nawadniania obok siebie

zestaw donic lechuza na ścianę

Sposób działania donic z systemem nawadniania jest prosty, ale skuteczny.

Jak sadzić rośliny w donicach z systemem nawadniania?

Wbrew pozorom, sadzenie roślin w donicach z systemem nawadniania jest bardzo proste i nie różni się mocno od sadzenia ich w tradycyjnej doniczce.

Na początku w osłonce donicy układamy dno separujące, a następnie wsypujemy do donicy warstwę drenażu. Może to być keramzyt, granulat, może to być substrat Lechuza -pon.

Grubość drenażu zależy od wielkości donicy, waha się od 2 cm do 10 cm.

Następnie na warstwę drenażu wsypujemy podłoże ( dopasowane do potrzeb rośliny). Sadzimy roślinę, delikatnie dociskamy i uzupełniamy podłoże do maksimum ( dokładnie jak w tradycyjnych donicach).

Podlewamy z góry.

Na początku, pierwsze podlewanie rośliny wykonujemy z góry, obserwując wskaźnik poziomu wody. Nalewamy tyle wody, aby poziom był maksymalny - chyba, że sadzimy sukulenty, wtedy zmniejszamy ilość do połowy zbiornika.

Roślinę odstawiamy na docelowe stanowisko i obserwujemy - czy nie usycha, czy wody zaczyna ubywać. Jeżeli po kilku tygodniach wszystko jest w porządku, oznacza to, ze system korzeniowy rośliny przyjął się, a roślina będzie zdrowo rosła.

Pielęgnacja roślin w donicy systemem nawadniania

doniczka lechuza i zasadzona w niej orchidea

wąskie doniczki delta na parapecie

donice na ścianie w białej kuchni

Rośliny z systemem nawadniania są bardzo funkcjonalne, sprawdzają się w uprawie najbardziej wymagających roślin ozdobnych, oraz jadalnych jak np. ziół.

Dla roślin rosnących w donicach z systemem nawadniania zaleca się, aby co 3 podlewanie były podlewaniem przez bryłę korzeniową, z góry.

Pozwala to utrzymać roślinę w dobrej kondycji, dostarczyć jej niezbędne składniki pokarmowe i zapobiega przesuszaniu całego podłoża.

Do wody krążącej w systemie nawadniania możemy z powodzeniem dodać nawóz w formie płynnej. Jest to wygodny sposób na odżywienie rośliny - nie musimy o nim pamiętać co tydzień. Nawóz dodajemy do wody co kilka tygodni, najlepiej kiedy uzupełnimy system świeżą wodą, po jej wcześniejszym, całkowitym zużyciu.

Jeżeli w donicy z systemem nawadniania uprawiasz sukulenty, kaktusy, to poczekaj z ponownym uzupełnienie systemu nawadniania 7 dni, od momentu kiedy skończy się woda.

Kule nawadniające do kwiatów doniczkowych

Kule nawadniające są ciekawą alternatywą do podlewania roślin doniczkowych, które przez pewien czas stają się samowystarczalne.

Kule są wykonane najczęściej ze szkła, ale również z plastiku. Mają postać dekoracyjnych kul, które są umieszczone na szczycie zwężającej się rurki. Kule to nie tylko funkcjonalne wyposażenie, ale też dekoracja.

ładne i funkcjonalne kule nawadniające

kula nawadniająca w odcieniach zieleni

Kule nawadniające to dobry pomysł na podlewanie roślin doniczkowych.

Jak działają kule nawadniające?

Na skutek przesychania podłoża powstaje powietrze, które dostaje się do kuli, wypychając wodę. Woda wsiąka w podłoże i zatrzymuje chwilowo proces, który rozpoczyna się w momencie kolejnego przesychania podłoża.

W mniejszych doniczkach kula wystarcza nawet na 2 tygodnie, dla większych doniczek możemy stosować 2 kule, które dadzą podobny efekt.

Kule nawadniające napełnia się wodą, za pomocą cienkiej rurki, która służy też do montażu kuli w gruncie - dlatego proces napełniania wymaga cierpliwości.

W internecie można napotkać wiele skrajnych opinii na temat kul nawadniających - od tych, którzy są zachwyceni, do osób, które zdecydowanie nie polecają. Skąd taka rozbieżność?

Według nas, kule nawadniające to ciekawy pomysł, ale ich skuteczność zależy od prawidłowego użytkowania i montażu w donicy.

Przede wszystkim należy pamiętać, że napełnione kule:

  • umieszczamy w donicy, w której podłoże jest już podlane, wilgotne, w przeciwnym wypadku woda szybko wypłynie z kuli, i nie będzie spełniała swojej roli - systemu nawadniającego przez dłuższy czas,
  • końcówkę kuli wtykamy w podłoże, ale w przygotowany otwór, który możemy wykonać ołówkiem, patyczkiem do szaszłyków. Jeżeli wciskamy koniec kuli w podłoże, dochodzi do zapychania się ujścia kanału nawadniającego i kula nie działa jak trzeba.

Kule nawadniające - dla jakich roślin?

Kule nawadniające sprawdzają się zarówno w roślinach domowych, jak też na zewnątrz, ale ich stosowanie na tarasie i w ogrodzie musi być ostrożne.

Na słonecznych stanowiskach woda w szklanej kuli może się nagrzewać i uszkadzać korzenie, będzie także szybciej parować i system może nie być w pełni wydajny.

Ceramiczne nawadniacze do roślin doniczkowych

Ceramiczne nawadniacze do roślin są podobne do kul, ale różnią się tym, ze napełnia się je wygodniej, od góry, gdyż w części górnej znajduje się otwór.

Ceramiczne nawadniacze są dekoracyjne - często część nadziemna ma postać ptaszka, ślimaka, czy innego zwierzątka.

Wadą nawadniaczy ceramicznych są straty wody, które wynikają z parowania. Nie mamy pewności ile wody zostało dostarczone roślinie.

błękitne kwiaty

Specyficznym nawadniaczem do roślin jest model, który składa się z ceramicznego klina, do którego przywiązany jest sznureczek. Klin ten umieszcza się w podłożu w donicy, a koniec sznurka w buteleczce z wodą, obok donicy.

Roślina, dzięki sile ssania, pobiera wodę po sznurku, z butelki.

Automatyczne systemy nawadniania sprawdzają się w uprawie roślin doniczkowych - nie tylko w czasie wyjazdu, ale również na co dzień. Stały, regularny dostęp wody, zaspokajający wszystkie potrzeby roślin sprawia, że rosną pięknie.

 

Jeżeli lubisz rośliny doniczkowe, zajrzyj też do naszego poradnika o pielęgnacji tej szczególnej grupy roślin - jak dbać o rośliny doniczkowe?

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium