Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Donica z nawadnianiem - dla jakich roślin? 2
Donica z nawadnianiem - dla jakich roślin?

Doniczka z systemem nawadniania

Doniczka z systemem nawadniania to prawdziwa rewolucja w uprawie roślin doniczkowych. Wyposażenie pięknej donicy w system, który ułatwi pielęgnację roślin, powoduje, że każdy z nas może w tej dziedzinie odnieść sukces.

Zaletą donicy z systemem nawadniania jest fakt, że mamy możliwość wyposażyć roślinę w wodę, na dłuższy czas, do której, w dodatku roślina ma stały dostęp.

Donica z systemem nawadniania jest dobrym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, zapominalskich czy często wyjeżdżających. W zależności od pojemności systemu nawadniania, mamy szansę wyposażyć roślinę w wodę nawet na kilka tygodni.

Donice mogą być również bardzo atrakcyjną dekoracją przestrzeni, podkreślają jej charakter, czy też wyróżniają ją, stając się stylową wizytówką, o najmodniejszych donicach w naszym sklepie, pisaliśmy w tym artykule.

storczyki w donicach quadro

Nawet wymagające storczyki w donicy z nawadnianiem pięknie i długo kwitną.

Jak działa donica z systemem nawadniania?

Konstrukcja donicy z systemem nawadniania składa się z obudowy, oraz wkładu wewnętrznego. Pomiędzy obudową, a wkładem znajduje się przestrzeń, którą wypełniamy wodą. Roślina posadzona w donicy, am swobodny dostęp do tej przestrzenie, dzięki czemu sama sobie reguluje, ile i kiedy wody pobiera. Jest to gwarancja zdrowego wzrostu rośliny, która rozwija się tak jak w naturalnym środowisku. Ilość wody w systemie nawadniania możemy obserwować, dzięki wskaźnikowi wody, który znajduje się ponad donicą.

Drugi rodzaj systemu nawadniania to system nawadniania knotowy. W takiej donicy pomiędzy osłonką w wkładem są zamocowane knoty. Jeden ich wierzchołek jest zamocowany w pojemniku z wodą, drugi w bryle korzeniowej rośliny. Poprzez siły jakie zachodzą w korzeniach, woda jest zasysana przez knoty.

asymetryczna donica cursivo

Donice z systemem nawadniania są nie tylko praktyczne, ale również stanowią małe dzieła sztuki - jak ta donica asymetryczna Cursivo

Jakie rośliny do donicy z systemem nawadniania?

Rośliny, jakie będą rosły w donicach z systemem nawadniania, mają stały dostęp do wody. Będzie to więc doskonałe rozwiązanie dla roślin, które mają duże wymagania wodne - wymagają stale wilgotnego podłoża, lub są bardzo wrażliwe na przesuszenie.

Donice z systemem nawadniania sprawdzą się również w hodowli roślin, które nie tolerują wody na liściach, są wrażliwe na zalewanie liści, chorują z powodu ich zalewania. W takich przypadkach donica z nawadnianiem również pomaga nam ograniczyć to zjawisko.

Oczywiście doniczki z systemem nawadniania będą dobrze dla większości roślin. Nawet gdy hodujemy rośliny na nasłonecznionym parapecie, stały dostęp do wody z pewnością zagwarantuje im zdrowy, szybki wzrost.

storczyk w donicy rondo

Uroda storczyków jest idealnie podkreślona przez naszą atrakcyjną donicę, która dodatkowo troszczy się o niego.

Storczyk Phalaenopsis

Najpopularniejszy ze storczyków, który z ogromną siłą podbija nasze domowe parapety, jest rośliną, na której rozwój doskonale oddziałuje donica z systemem nawadniania. Storczyk wymaga stanowiska jasnego, ale pełne słońce, zwłaszcza latem , będzie powodowało jego papranie. Dlatego roślina powinna być cieniowana przez rolety, lub ustawiona na wschodnim czy północnym parapecie.

Jako że storczyki rosną cały rok, są wymagające. Potrzebują zasilania nawozami, zwłaszcza w okresie wiosennym ale nie tylko. Nawóz możemy połączyć z wodą w systemie nawadniania. Jeżeli chodzi o wymagania wodne, to storczyki powinny być nawadnianie regularnie, tak aby nie dopuścić do ich przesuszenia. W donicy z systemem nawadniania bryła korzeniowa ma stały dostęp do wody, ale nie jest zalana, więc nie choruje ani nie gnije.

Storczyki to piękna dekoracja każdego parapetu - bujne kwiaty, pojawiające się przez cały rok, są zawsze ciekawe, a bogata kolorystyka storczyków daje możliwość stworzenia bardzo interesującej i ładnej kompozycji na parapecie.

storczyki w donicach deltini

Storczyki w donicach z systemem nawadniania rosną zdrowo

Fiołek afrykański

Fiołki afrykańskie to bardzo wdzięczne rośliny, które odpowiednio pielęgnowane, potrafią kwitnąć przez cały rok. Fiołek to rozeta grubych, mięsistych liści, pokrytych włosowatym nalotem, która jest ozdobiona drobnymi kwiatami, w kolorach róż, fiolet, biel. Fiołki są jednak bardzo wymagające, ale potrafią się odwdzięczyć za pielęgnację. Fiołki przede wszystkim powinny być podlewane w podstawkę, albo nisko przy ziemi. Podlewanie powinno być regularne. Liście źle znoszą zalewanie, czy wodę na swojej powierzchni, gdy moczymy je przypadkiem w czasie podlewania, na liściach pojawiają się żółte plamy. Dlatego doniczki z systemem nawadniania będą dla nich doskonałą propozycją. Fiołki wymagają stanowiska jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego. Mają również duże wymagania dotyczące zasobności podłoża - intensywne i długotrwałe kwitnienie jest obciążające dla rośliny, dlatego fiołki powinny być regularnie nawożone. W donicach z systemem nawadniania do wody możemy dodać nawóz, który będzie dla rośliny stale dostępny.

bambus w donicy cube

Bambus pokojowy w donicy z nawadnianiem ma zapewnione doskonałe warunki wzrostu

Bambus pokojowy

Bambus pokojowy to odmiana trawy, która imituje bambus. Roślina doskonale sprawdza się w nowoczesnych pomieszczeniach, gdzie podkreśla charakter przestrzeni . Bambus tworzy ażurową, zwiewną bryłę liści. Jednak zdrowy wzrost rośliny jest uzależniony przede wszystkim od zasobności podłoża w wodę. Bambus pokojowy wymaga wilgotnego podłoża, źle znosi przesuszenie. Donica z systemem nawadniania pozwoli nam zapewnić mu stały dostęp do wody, dużą wilgotność podłoża, a tym samym zdrowy wzrost.

skrzydlokwiat w donicy cube

Skrzydłokwiat również rośnie doskonale w warunkach pokojowych, jeżeli ma zapewnioną odpowiednią wilgotność

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to atrakcyjna roślina, tworząca zwartą kępę liści, rozchodzącą się ze środka. Liście są ciemnozielone, ostro zakończone, dekoracją zaś rośliny są białe, kolbowe kwiaty, z żółtym, podłużnym pręcikiem. Skrzydłokwiat lubi stanowiska półcieniste, nie toleruje pełnego słońca, dlatego latem ustawiamy go na parapecie północnym. Podlewanie rośliny powinno być regularne i obfite, dlatego, aby nie martwić się o jego przesuszenie, warto również posadzić skrzydłokwiat w donicy z systemem nawadniania. Latem, gdy roślina intensywnie kwitnie, powinniśmy regularnie zasilać ją nawozem. Wygodnie będzie po prostu dodać go do wody, jaką podlewamy kwiat. Aby liście skrzydłokwiatu ładnie się błyszczały, możemy przecierać je wilgotną ściereczką raz na 2 tygodnie. Nie należy natomiast stosować wszelkich sztucznych, nabłyszczających środków, które mogą uszkadzać liście.

cyklameny w donicy z systemem nawadniania

Te cyklameny kwitną tak obficie, dzięki dobremu nawodnieniu

Zroślicha stopowcowa

Jest rodzajem pnącza, w naszym kraju uprawianym jako roślina doniczkowa. Jasno Zielone, limonkowe liście, są ostro zakończone. Roślina ma zawisły pokój, jest bardzo dekoracyjna, ale również wymagająca. Przede wszystkim, głównym zabiegiem pielęgnacyjnym, jest intensywne, regularne podlewanie jej. Podłoże, w jakim rośnie zroślicha powinno być stale wilgotne. Dobierając stanowisko dla zroślichy, starajmy się ustawiać ją w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Najlepiej postawić ją w głębi pokoju. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Zroślicha powinna być różnie z intensywnie zawożona, z powodu jej silnego wzrostu ma duże wymagania pielęgnacyjne. Nawożenie nawet 2- 3 razy na tydzień, możemy z powodzeniem więc dodać nawóz wieloskładnikowy, do wody, jaka będzie w systemie nawadniania. Zapewnia to stały dostęp rośliny do wody i składników pokarmowych.

roślina w donicy cubico

Donice z systemem nawadniania są łatwe w obsłudze i dają satysfakcjonujące efekty

Szeflera drzewkowata

Szeflera drzewkowata, to atrakcyjna roślina, dekoracyjna przede wszystkim ze względu na swoje ciemnozielone, mocno powcinane liście. Szeflera ma dłoniaste liście, które są imponujące, błyszczące. Wymaga stanowiska jasnego, podobnie jak większość roślin o ciemnozielonych liściach, źle znosi bezpośrednie słonce. Najważniejszym wymogiem szeflery jest stale lekko wilgotne podłoże. Nie może być jednak zalewana, nadmiar wody jej szkodzi. Możliwość, więc stałej regulacji wilgotności podłoża, jaką mamy w donicy z nawadnianiem, gwarantuje, że będzie zdrowo rosła.

Gwiazda Betlejemska

Donicę z systemem nawadniania możemy z powodzeniem wykorzystać do uprawy nawet bardzo wymagających roślin - takich jak wilczomlecz piękny, nazywany gwiazdą Betlejemską. Każdy z nas kojarzy chyba tę atrakcyjną roślinę, o czerwonych liściach, imitujących kwiat. Roślina ta jest bardzo wymagająca, w stosunku do wilgotności podłoża. Powinno być ono stale wilgotne, ale niezbyt mokre. Gwiazda jest wrażliwa na zasuszenie, podlewanie powinno być umiarkowane, ale codzienne. Donica z systemem nawadniania zdecydowanie ułatwi nam uprawę tej rośliny, sprawiając, że będzie atrakcyjną dekoracją przez cały świąteczny okres.

rośliny w donicach cube

Nawet wymagające rośliny o ozdobnych liściach doskonale rozwijają się w donicach z systemem nawadniania

Maranta doniczkowa

Maranta to roślina słynąca z bardzo atrakcyjnych liści. Okrągłe, wielobarwne liście są jej ozdobą przez cały rok. Walory dekoracyjne potęguje fakt, że jej liście są aksamitne, co dobrze widać gołym okiem. Wielobarwne wzory, ułożone w regularne symbole, są charakterystyczne dla tego gatunku rośliny doniczkowej. Maranta, podobnie jak wszystkie powyższe rośliny, wymaga podłoża stale wilgotnego, dlatego podlewać należy ją regularnie. Stanowisko powinno być natomiast półcieniste, gdyż zbytnie słońce może powodować żółknięcie liści.

zioła w donicach deltini

Zioła posadzone w donicy z systemem nawadniania będą zawsze świeże

Zioła w kuchni

Donice z systemem nawadniania będą doskonałe do uprawy ziół w kuchni. Świeże, aromatyczne zioła dostępne przez cały rok, będą urozmaicać nasze posiłki. Uprawa ziół w donicy z systemem nawadniania jest bardzo prosta. Większość ziół ceni stanowisko słoneczne i dobrze nawodnione podłoże. Ziemia powinna być żyzna. Starajmy się unikać sztucznego nawożenia, gdyż nasze zioła wtedy zdrowsze. Przeczytaj także - Jak sadzić zioła w domu - zioła w donicach, jak je uprawiać?

 

Doniczki z systemem nawadniania to prawdziwie pomocni przyjaciele naszych roślin doniczkowych. Stała dostępność wody powoduje, że nasze roślinki rosną jak szalone. Od teraz możliwa jest uprawa gatunków nawet najbardziej wymagających. Dodatkowo możliwość wyboru pośród wielu modeli powoduje, iż każdy z nas znajdzie taką donicę, która najlepiej pasuje do naszej przestrzeni , naszej rośliny czy naszego gustu.

Komentarze do wpisu (2)

4 października 2018

Uwielbiam storczyki!

17 października 2018

Fajny tekst, dziękuję za porady - miałam właśnie wątpliwości co w nich zasadzić, teraz problem z głowy :)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium