Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Chmura tagów
Promocje
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
5 099,00 zł 4 899,00 zł
szt.
Ogrodowy fotel kokon stojący Fresco
Ogrodowy fotel kokon stojący Fresco
1 799,00 zł 1 299,00 zł
szt.
Zestaw wypoczynkowych mebli z technorattanu Passione
Zestaw wypoczynkowych mebli z technorattanu Passione
3 299,00 zł 2 799,00 zł
szt.
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
1 399,00 zł 799,00 zł
szt.
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Stół Oglio ze składanym blatem
Stół Oglio ze składanym blatem
595,00 zł 495,00 zł
szt.
Zestaw obiadowy Gotland
Zestaw obiadowy Gotland
19 400,00 zł 9 900,00 zł
szt.
Zestaw kawowy 4 fotele stolik Aria
Zestaw kawowy 4 fotele stolik Aria
3 350,00 zł 1 990,00 zł
szt.
Sofa 2-osobowa Sevran
Sofa 2-osobowa Sevran
3 500,00 zł 2 700,00 zł
szt.
Wysoki narożnik ogrodowy BERGERAC
Wysoki narożnik ogrodowy BERGERAC
7 500,00 zł 5 500,00 zł
szt.
Skalniak w ogrodzie - jak założyć skalniak? Co posadzić na skalniaku? 0
Skalniak w ogrodzie - jak założyć skalniak? Co posadzić na skalniaku?

Skalniak ogrodowy - co to takiego?

Skalniak ogrodowy to nic innego, jak część ogrodu, w którym dominują głazy, kamienie i niskie rośliny. Jest to naśladowanie górskiego krajobrazu, jednak nie musi wyglądać idealnie jak w górach. Jest to bardziej górska łąka, niż wysokogórskie zbocze, w przeciwieństwie do alpinarium, które możemy obserwować w niektórych ogrodach botanicznych.

Skalniak ogrodowy łączy krzewy, niskie drzewa, a także byliny, które mają podobne wymagania i doskonale rosną na określonych dla skalniaków warunkach siedliskowych. Skalniak nie wymaga dużo pielęgnacji, dlatego sprawdzi się dla osób zapracowanych, czy też takich, które lubią wypoczywać w ogrodzie.

ładny skalniak

Kamienie, piękne rośliny powodują, że skalniak wygląda bardzo dekoracyjnie.

Gdzie założyć skalniak?

Zakładanie skalniaka nie jest skomplikowane, ale wymaga nieco pracy. Nie zniechęcajmy się jednak już na początku, gdyż raz, dobrze założony skalniak, będzie osobą naszego ogrodu na dłużej. Inwestycja w postaci naszej pracy, a także połączenie odpowiednich kamieni, podłoża i roślin, da zachwycające efekty. Od czego więc zacząć?

Każdy ogrodowy projekt powinniśmy rozpocząć od planu. Nie musi to być skomplikowany plan nasadzeń. Wystarczy że na kartce rysujemy kształt, jaki chcemy, aby nasz skalniak posiadał, a następnie narysujemy na nim lokalizację większych głazów, czy też plamy roślin, jakie będą tam rosły.

ZASADA 1. Pamiętajmy, że skalniak ma naśladować naturę. W naturze rzadko występują takie kształty, jak idealne koło, kwadrat, prostokąt. Nasz skalniak musi mieć nieregularny, do złudzenia wyglądający na przypadkowy kształt.

Jak zlokalizować skalniak w ogrodzie?

Najlepiej skomponować go z całym ogrodem, lokalizując skalniak w pobliżu miejsc, które są reprezentacyjną częścią ogrodu, czy też tam, gdzie spędzamy dużo czasu, i będziemy mogli go często podziwiać. Skalniak w sąsiedztwie altany, miejsca wypoczynkowego, czy też zlokalizowany w przedogródku, to dobry pomysł.

Skalniak powinien być dokładnie wkomponowany w całość ogrodu, stanowić jego element dekoracyjny, a nie dziwnie przyklejony kawałek. Aby połączyć go z ogrodem, możemy w jego całej części rozmieścić dekoracyjne głazy, wypełnić go kamieniami, ścieżką ze żwiru, czy też zaplanować w nim inne nawierzchnie z kamieni.

Nawet w małych ogrodach możemy zaplanować takie mini skalniak. Kamienna ścieżka, czy murek, w szczelinach którego posadzimy rośliny, będzie prezentować się okazale, a nie zdominuje małej przestrzeni .

Duże ogrody dają nam możliwość stworzenia całości założenia ogrodowego, jako skalniaka. Podobnie “trudne ogrody” - pochyłe, czy też z ziemią z wykopu, rowami, o nierównej powierzchni, to doskonałe miejsce, do stworzenia ogrodu o górskim charakterze.

ZASADA 2. Nie planuj skalniaka jako wyspy, otoczonej trawnikiem. Centralnie położony skalniak, będzie wyglądał groteskowo, nienaturalnie, a także będzie niefunkcjonalnie zajmował miejsce w ogrodzie.

ładny skalniak

Na skalniaku możemy umieścić głazy i kamyki, różnorodny materiał skalny będzie ciekawą dekoracją.

Skalniak - w słońcu czy w cieniu?

Stanowisko, na jakim zaplanujemy nasz skalniak, będzie decydowało o możliwościach doboru roślin. Zdecydowana większość roślin na skalniaki lubi stanowiska słoneczne, dlatego planując skalniak w miejscu z dużą dawką słońca, będziemy mieć większy wybór roślin. W cienistych zakątkach również możemy założyć skalniak, ale wybór roślin jest mniejszy, chociaż warto wiedzieć, że taka możliwość istnieje.

Jeżeli jednak założymy nasz ogród w miejscu bardzo słonecznym, rośliny jakie wybierzemy, będą mierzyć się z wysokimi temperaturami, przesuszaniem, i palącym słońcem. Lokalizacja taka to trudne warunki, więc dobór roślin nie może pozostać przypadkowy.

Poszukując miejsca na skalniak, czy też każde inne założenie ogrodowe, warto poobserwować nasz ogród przez kilka dni.

Warto wiedzieć, że miejsca położone od strony północnej, będą bardzo cieniste, a słońce pojawiać się tam będzie tylko na krótko, w godzinach porannych. Stanowiska zlokalizowane od południa, czy południowego-zachodu, to stanowiska bardzo słoneczne, gdzie słońce piecze najmocniej i to po południu.

jak założyc skalniak

Jak założyć skalniak? Krok po kroku

Kiedy miejsce już wybrane, a skalniaka plan rozrysowany, możemy przystąpić do przygotowania miejsca pod rośliny i kamienie.

Pierwsze prace jakie powinniśmy wykonać, to oczyszczenie terenu. Wyznaczamy więc sobie kształt skalniaka, a następnie usuwamy z tej powierzchni chwasty, kamienie, śmieci, korzenie roślin i inne zanieczyszczenia. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie powierzchni nieco większej, niż wielkość skalniaka, po to, aby jego brzeg wysypać żwirem, ułożonym na agrowłókninie. Dzięki temu chwasty nie będą pojawiać się w obrębie skalniaka, a pielenie czy koszenie trawnika wokół, będzie wygodniejsze.

taczka pełna ziemi i patyków

Miejsce pod skalniak powinno być dokładnie uprzątnięte, tak, aby możliwe było swobodne sadzenie roślin. Korzenie roślin, chwastów, patyki i gruzy muszą został w całości usunięte.

Następnie zdejmujemy wierzchnią warstwę murawy, czy też tego, co rośnie w danym miejscu. Kolejne kroki zależą od tego, jakie podłoże występuje w naszym ogrodzie: jeżeli w tym miejscu występuje piaszczyste, przepuszczalne podłoże, wystarczy je tylko zruszyć, przekopać. Jeżeli ziemia jest ciężka, powinniśmy ją usunąć. Wykonujemy więc wykop na głębokość przynajmniej jednej sztychy, a powstałe zagłębienie wypełniamy piaskiem i żwirem, które stanowić będą warstwę drenażu.

Warstwę drenażu powinniśmy przynajmniej częściowo utwardzić i ustabilizować, a następnie układamy na nim agrowłókninę i wysypujemy na niej podłoże.

Jeżeli chcemy nadać naszemu skalniaków i ciekawy wygląd, w niektórych miejscach, w czasie wykonywania jeszcze drenażu, powinniśmy wkopać wysokie, duże głazy.

Głazy takie wkopujemy pionowo, w taki sposób, aby przynajmniej ⅓ ich wysokości była zagłębiona w gruncie. Podłoże wokół nich szczególnie stabilizujemy, a w przypadku wyjątkowo dużych konstrukcji, które mają ostre kształty, czy są niestabilne, możemy zastosować zaprawę cementową. Po wkomponowaniu dużych kamieni układamy włókninę, i wypełniamy kolejnymi warstwami kamieni i podłoża, według dalszej instrukcji ---->

Jeżeli nie mamy miejsca na duży skalniak, możemy przygotować jego mniejszą wersję, pomijając etap wkopywania dużych głazów. Wtedy na warstwie drenażu układamy geowłókninę, a następnie podłoże. Na przygotowanym podłożu układamy kamienie, a następnie całość podlewamy, tak aby podłoże osiadło. Kolejno układamy następne warstwy kamieni, tworząc w niektórych miejscach skalniaka wzniesienia, wysypujemy na to podłoże i podlewamy. Takich warstw może być kilka, w zależności od naszych oczekiwań. Taką konstrukcję pozostawiamy na kilka dni, aby całkowicie osiadała, a dopiero następnie przystępujemy do sadzenia roślin.

Najpierw sadzimy duże rośliny - drzewa, krzewy, które uzupełniamy bylinami. Dobierajmy rozstawę do wielkości roślin, aby na skalniaku nie było za dużo, ani za mało.

nieatakcyjny skalniak

Zbyt mało roślin, posadzonych w za dużych odległościach, daje taki nieciekawy efekt.

Układając kamienie pamiętajmy, abyśmy nie stawiali ich na sobie pionowo, tylko starajmy się układać je jak kamienne półki, co gwarantuje stabilność, a także ułatwi sadzenie roślin.

Rośliny możemy sadzić w bezpośrednio powstałych między kamieniami szczelinach, wypełniając je tylko podłożem. Jeżeli jednak chcemy ułatwić sobie pielęgnację skalniaka, możemy układając kanienie, dodawać kolejne warstwy agrowłokiny, tworząc “kieszenie” na rośliny. Włóknina pomoże nam ograniczyć ilość chwastów, a także zapobiegnie wymywaniu podłoża spośród kamieni.

szpadel w taczce

Jeżeli podłoże jest za słabe, lub nieprzepuszczalne, musimy je wymienić lub wymieszać z piaskiem.

A jakie podłoże na skalniak?

To jakie podłoże wybierzemy będzie zależało od roślinności, jaką chcemy posadzić. Większość roślin rośnie najlepiej w glebie lekko kwaśnej, ale niektóre gatunki mają szczególne wymagania - są wyjątkowo kwaso lub zasadolubne.

Podłoże na dnie skalniaka może być mniej żyzne, gdyż będzie stanowić tylko jego podbudowę, możemy wykorzystać nawet podłoże z wykopu pod budowę domu, czy innej konstrukcji. Najpłytsza warstwa podłożą na skalniaku, ta w której bezpośrednio będziemy sadzić rośliny, powinna mieć pH dopasowane do wymagań roślin, a także powinna być bardzo żyzna. Większość roślin na sklaniak nie toleruje stojącej wody, więc podłoże powinno być przepuszczalne, lekkie.

jakie rośliny posadzić na skalniak

Co posadzić na skalniaku?

Sadzenie roślin na skalniaku możemy przeprowadzać cały czas, od wiosny do jesieni, jednak najbardziej korzystne będą dwa terminy - przełom kwietnia i mają, a nawet marzec, to dobra pora, ze względu na wysoką wilgotność gleby i ciepłe, ale nie upalne powietrze. Drugi optymalny termin to jesień, która jest jeszcze bardziej przyjazna sadzeniu roślin. Upalne lata wymagają od nas troski i pielęgnacji posadzonych roślin, zwłaszcza intensywnego podlewania. Tak więc jeżeli planujemy założenie skalniaka, najlepiej zabrać się za to wiosną lub jesienią, wtedy nasze rośliny mają największe szanse na przyjęcie się.

W zamyśle skalniak powinien składać się wyłącznie z roślin górskich. Nie jest to jednak ogród botaniczny, a nasz ogródek. Ma być więc ładnie, kolorowo i pachnąco. Możemy więc pozwolić sobie na większą różnorodność.

duży skalniak z krzewami i drzewami

Na skalniaku mieszamy drzewa i krzewy, z bylinami.

Dobierając i komponując rośliny na skalniak, musimy kierować się ZASADĄ 3. skalniak ma być dekoracyjny cały rok. Powinniśmy więc łączyć rośliny zimozielone, z iglakami, bylinami kwitnącymi wiosną, latem. Na skalniaku przede wszystkim dominują niskie byliny i krzewinki - rośliny o pokroju płożącym, silnie rozrastające się rozłogami. Gatunki o skórzastych liściach, odpornych na suszę i słońce. Dekoracją skalniaka są kontrastowe zestawienia kolorów. Barwne kwiaty i kolorowe liście tworzą mocne akcenty. Tłem dla nich będą iglaki oraz zimozielone rośliny o błyszczących liściach. Zdecydowanie częściej pojawiają się tu gatunki iglaste małych krzewów i miniaturowych drzew, czy też roślin szczepionych na pniu. Wszelkie drzewa i krzewy, jakie wybieramy, muszą charakteryzować się powolnym wzrostem i małymi wymiarami, tak aby nie zdominowały skalniaka. Niektóre z roślin źle znoszą konkurencję korzeniową z drzewami, a także zacienienie, jakie będa powodować wyżśze drzewa, więc powinniśmy z nich zrezygnować, lub sadzić je w tyle skalniaka, tak aby tworzyły dla niego zielone tło.

ZASADA 4. Na skalniaku unikaj sadzenia wysokich drzew - będą powodować cień, a także konkurować o wodę z bylinami. Drzewa liściaste, zrzucające liście na zimę, dodatkowo powodują gnicie bylin posadzonych pod nimi.

Na skalniaku możemy posadzić rośliny cebulowe, które urozmaica go, zanim zakwitną byliny. Niskie hiacynty, tulipany botaniczne, czy też gwiazdnice, szachownice, będą barwnym akcentem, przed pojawieniem się innych roślin. Pamiętajmy, że rośliny cebulowe, po przekwitnięciu żółkną. Aby cebule zakwitły na następny sezon, musimy rośliny pozostawić do całkowitego osuszenia. Nie jest to atrakcyjny widok, dlatego łączmy cebulowe z bylinami o atrakcyjnych liściach, które przysłonią żółte, przekwitłe rośliny.

Najliczniejsz a i najbujniejszą grupę stanowią byliny kwitnące. Radzimy sadzić je w większych grupach, tak aby tworzyły barwne poduchy. Minimalna liczba egzemplarzy w jednym miejscu to 3 sztuki, dla uzyskania atrakcyjnego efektu.

Poszukując roślin na skalniak nie skupiajmy się tylko na kwiatach. Rośliny kwitną tylko kilka tygodni, a rosną na skalniaku cały sezon. Warto decydować się więc na takie o atrakcyjnych i ciekawych liściach. W tej formie bowiem rośliny występują najczęściej.

Jakie rośliny posadzić na skalniaku w słońcu?

MAŁE DRZEWA I KRZEWY:

 • kosodrzewina, np odmiana miniaturowa, kulista, “Mops”
 • jałowiec płożący, który tworzy dywan, np.”Blue Carpet”
 • irga płożąca,
 • świerk o stożkowym pokroju, niski i wolno rosnący, “Conica”,
 • pigwowiec,
 • modrzew o pokroju płaczącym,
 • szczepione na pniu świerki, sosny, cyprysiki,
 • cyprysik groszkowy o atrakcyjnym pokoju,
 • brzoza o pokroju płaczącym, przewisłym,
 • leszczyna pokręcona,

BYLINY: 

 • rojniki,
 • rozchodniki,
 • skalnice,
 • ranniki,
 • goździki,
 • floksy szydlaste i wiechowate,
 • trawy ozdobne - kostrzewa sina, turzyce, śmiałki,
 • ubiorek wiecznie zielony,
 • zawciąg nadmorski,
 • żagwin,
 • dzwonki, zwłaszcza karpacki,
 • dąbrówka rozłogowa,

A może chcesz założyć rabatę z samych bylin? Przeczytasz więcej na ten temat tutaj - Bierzemy pod lupę rabaty bylinowe

ROŚLINY CEBULOWE:

 • szachownica,
 • krokusy,
 • tulipany botaniczne,
 • szafirki,
 • przebiśniegi,
 • hiacynty.

Jak skomponować nasadzenia na skalniaku?

Łączmy rośliny w grupy, tak aby tworzyły barwne plamy kolorystyczne. Sadźmy przynajmniej po 3 egzemplarze danego gatunku, aby uniknąć zbytniego chaosu na skalniaku. Dodatkowo, zwłaszcza, na małym skalniaku powinniśmy ograniczyć się do maksymalnie 3 dominujących kolorów.

skalniak z ciętym kamieniem

Kamienie na skalniak muszą być twarde, odporne na czynniki atmosferyczne i ładne. Unikamy otoczaków i polnych kamieni, gdyż nie wyglądają “górsko”.

Jakie kamienie na skalniak?

To obecność kamieni na skalniaku wyróżnia go spośród innych ogrodowych rabat. Powinniśmy więc wybrać takie głazy i kamienie, które będą piękne i bardzo dekoracyjne. Unikajmy polnych otoczaków, gdyż skalniak ułożony z ich pomocą wygląda mało profesjonalnie i nie przypomina z pewnością górskich krajobrazów. Kamienie, jakie znajdą się na skalniaku, nie mogą być przypadkowe. Doskonale dobrana skalna kompozycja, która będzie naśladować górskie zbocza, to niewątpliwa unikatowa dekoracja ogrodu, warto więc wybrać kamienie, które podkreślą jej piękno.

Jakie kamienie układać na skalniaku? Przede wszystkim kamienie powinny mieć ostre kształty, surowe krawędzie, takie, które spotykamy na górskich szczytach. Wybierając rodzaj materiału, stawiajmy na twarde skały, które nie będą poddawały się działaniu pogody, nie będą się kruszyć, czy też obłamywać. Idealnie sprawdzą się granity, jednak są one droższym tworzywem, dlatego możemy połączyć kilka rodzajów kamienia - bazalt, piaskowiec.

Poszukując odpowiednich kamieni, możemy wybrać się do pobliskiego kamieniołomu, czy też żwirowni i wykorzystać występujące w naszym sąsiedztwie kamienie.

Przede wszystkim głazy na skalniak powinny być duże i masywne, tak aby rozrastające się rośliny nie zasłoniły ich. Tylko mniejsze przestrzenie czy szpary pomiędzy dużymi głazami, wypełnimy drobniejszymi kamieniami. Pamiętamy też o tym, że powierzchnia skalniaka to nie tylko kamienie, starajmy się więc, aby ich liczba nie zakrywała więcej, niż 50 % powierzchni skalniaka.

Na skalniaku stosujemy również żwirową ściółkę, która jest konieczna zwłaszcza, gdy decydujemy się na typowe rośliny skalniakowe. Jakie działanie ma ściółka z kamienia? Przede wszystkim ogranicza rozwój chwastów, dzięki czemu skalniak estetycznie wygląda. Dodatkowo żwir izoluje liście roślin od mokrego podłoża. Wilgoć może powodować uszkodzenia liści. Nagrzewający się żwirek będzie oddawał swoje ciepło po zachodzie słońca, co pozytywnie wpływa na rozwój niektórych gatunków. Dodatkowo żwir zatrzymuje wilgoć w wodzie i zapobiega zasklepiania gleby. Aby skalniak wyglądał estetycznie, warto co kilka sezonów uzupełniać ściółkę.

skalniak z lawendą

Połączenie roślin i kamieni jest malownicze i bardzo atrakcyjne.

Opaska ze żwiru, dookoła skalniaka, pomoże nam w jego pielęgnacji, ułatwi koszenie trawy wokół skalniaka, oraz usuwanie chwastów.

Wybierając kamienia, pamiętajmy, że niektóre z nich mają zdolność do oddziaływania na pH gleby. Wapienie czy polne otoczaki, żwir, będą powodować, że podłoże stanie się bardziej zasadowe, dlatego dopasujmy kamienie do wymagań roślin, jakie sadzimy.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium