Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Popularne kwiaty doniczkowe - przesadzanie na wiosnę, kiedy i jak? 3
Popularne kwiaty doniczkowe - przesadzanie na wiosnę, kiedy i jak?

Przesadzanie roślin doniczkowych

Przesadzanie roślin doniczkowych jest konieczne. Rośliny rosną, rozwija się ich system korzeniowy, jak również części nadziemne. Wymagają więcej przestrzeni w donicy. Zbyt mały, ograniczony system korzeniowy nie będzie wstanie utrzymać rośliny w pionowej pozycji, jak też zapewnić jej odpowiedniego nawodnienia.

Dodatkowo rosnąca roślina pozwala nam uzyskać z niej nowe sadzonki. Wiosna, to doskonały czas na podział rośliny i rozsadzanie jej do doniczek, rozmnażanie roślin. Warto wykorzystać ten korzystny okres, kiedy roślina jest pobudzona do wzrostu i zadbać o nią. Nowa większa donica, świeże, zasobne podłoże, czy też podział bryły korzeniowej, z pewnością pobudzą nasze doniczkowe rośliny do wzrostu.

Rośliny doniczkowe wymagają pewnych zabiegów, niektóre z nich są bardziej wymagające, inne mniej. O pielęgnacji roślin doniczkowych pisaliśmy już na naszym blogu.

doniczka torebka

Rośliny doniczkowe są piękną dekoracją.

Fakty i mity o przesadzaniu roślin

1.Przesadzać rośliny trzeba co roku - PRAWDA/MIT!

Młode, intensywnie rosnące rośliny, będą wymagały przesadzania corocznego. Natomiast starsze egzemplarze, czy też wolniej rosnące gatunki, mogą być przesadzane nawet co 3 lata. Co jest sygnałem do przesadzania roślin? Kiedy korzenie zaczynają przerastać doniczkę, są widoczne zarówno od spodu, przez otwory drenażowe, jak też “wychodzą“ górą. Jest to wyraźny, ostateczny sygnał, do przesadzania rośliny.

Czasami możemy zaobserwować również zahamowanie wzrostu naszych roślin doniczkowych. Jest to znak, że roślina nie ma warunków, do rozwoju. W takim przypadku musimy wykluczyć choroby i szkodniki, jeżeli ich nie ma, najprawdopodobniej winna jest za mała donica. Nie przesadzamy natomiast roślin po chorobie czy ataku szkodników, osłabionych, gdyż mogą nie mieć dość siły, na regenerację.

łopatka z podłożem do kwiatów

Niektóre rośliny przesadzamy co roku, inne co kilka lat.

Sygnałem do przesadzania rośliny jest również wapienny osad, jaki tworzy się na powierzchni podłoża. Jest to znak, ze roślina była podlewana zbyt twarda wodą, a podłoże w donicy nie jest już odpowiednie do wzrostu w nim rośliny. Musimy je w takim wypadku koniecznie wymienić.

2.Rośliny możemy przesadzać tylko wiosną - MIT!

Przesadzanie roślin możemy wykonywać o każdej porze roku, jednak najkorzystniejszym terminem jest wiosna. Wynika to oczywiście z naturalnych uwarunkowań i procesów, zachodzących w roślinie. Wiosną rośliny doniczkowe, po zimowym okresie spoczynku, są pełne energii i witalności, mogą z łatwością zacząć się regenerować po przesadzeniu do nowej donicy. Jest to również idealny czas na podział roślin i pozyskiwanie nowych sadzonek.

Jednak jeżeli zdarzy nam się kupić roślinę latem, czy w innej porze roku, albo zapomina o jej posadzeniu wiosną, a warunki w jakich rośnie obecnie, są naprawdę niedogodne, to z powodzeniem możemy, a nawet powinniśmy przesadzić roślinę do nowej, większej donicy, która zapewni jej lepsze warunki do wzrostu.

3.Możemy wykorzystać podłoże z ogrodu - MIT!

Podłoże z ogrodu nie nadaje się dla roślin doniczkowych. Po pierwsze może zawierać szkodniki, czy też drobnoustroje chorobowe. Po drugie nie znamy dokładnie właściwości gleby w naszym ogrodzie. Najbezpieczniej będzie kupić podłoże w sklepie ogrodniczym - mamy wtedy pewność o jego zdrowotności, czy też zasobności w konieczne składniki pokarmowe. W sklepie ogrodniczym możemy również zakupić podłoże o odczynie, jakiego dokładnie potrzebujemy.

4.Roślinę trzeba od razu po przesadzeniu nawozić - MIT!

Roślin bezpośrednio po przesadzeniu nie możemy nawozić. Musimy dać im czas na aklimatyzację. Gdy roślina od razu po posadzeniu otrzymała nawóz, moglibyśmy jej zaszkodzić. Przesadzony, odświeżony system korzeniowy nie byłby w stanie zaspokoić wymagań roślin, mogłoby dojść do spalenia rośliny nadmierną ilością nawozu w glebie.

Uszkodzone, przycięte korzenie wymagają czasu na regenerację. Roślinę nawozimy dopiero po około 6 tygodniach od przesadzenia, najlepiej zacząć od nawozu organicznego, który jest bezpieczniejszy.

duże donice od Lechuzy

Zdrowe, zadbane rośliny pięknie wypełnią przestrzeń.

5.Doniczka musi być większa niż poprzednia - PRAWDA!

Nowa doniczka na domowe rośliny ozdobne, powinna być większa, jeżeli przesadzamy roślinę. Jeżeli dzielimy bryłę korzeniową, wiadomo, że większa ni musi być.

Dla roślin posadzonych wybieramy doniczkę lekko szerszą - średnica o około 1-2 cm większa, od poprzedniej. Nie wskazane jest sadzenie rośliny do donicy dużo większej, gdyż roślina nie będzie w niej zdrowo rosła. Starając się wypełnić donicę, skupi się na produkcji korzeni, a części nadziemnej, dlatego jej wzrost będzie znacznie wolniejszy.

6.Dużych roślin nie przesadzamy - PRAWDA!

Przesadzanie dużych egzemplarzy roślin może spowodować więcej szkód, niż pożytku, dlatego ograniczamy przesadzanie dużych roślin. Czasami jest to po prostu niemożliwe. Co robimy w takim przypadku? Wymieniamy wierzchnią warstwę podłoża na żyźniejsze. Staramy się wybrać tyle ziemi, ile można, aby nie uszkodzić korzeni, a następnie dosypujemy nowego podłoża. Jest to skuteczny i bezpieczny sposób na poprawę warunków wzrostu dla roślin doniczkowych.

7. W doniczce musi być drenaż - PRAWDA!

Drenaż jest konieczny, aby zapewnić odpowiednie warunki wodno-powietrzne, dla rośliny. Warstwa drenażu, która znajduje się na dnie donicy, zapewnia swobodny odpływ nadmiaru wody, dzięki czemu korzenie nie stoją w wodzie. Warstwę drenażu możemy wykonać z najbardziej popularnego keramzytu, ale również potłuczonych kawałków doniczki z ceramiki, terakoty, czy też żwirku. Warstwa powinna być dopasowana do wielkości donicy, a grubość drenażu to od 1 cm do 10 cm.

Jak przesadzać - krok po kroku

Przesadzanie kwiatów doniczkowych powinniśmy rozpocząć od przygotowania koniecznego sprzętu, oraz podłoża. Potrzebne nam będą:

  • większa donica,
  • ostry nóż, sekator, nożyczki,
  • zraszacz z wodą, konewka z wodą, w zależności od rodzaju rośliny,
  • agrowłóknina,
  • keramzyt lub inne kruszywo na drenaż,
  • podłoże spełniające wymagania przesadzaniu rośliny,
  • ewentualnie rękawice, łopatka ogrodnicza.

wyciganie kwiata z donicy

Roślinę wyjmujemy ze starej, za małej donicy.

Zaczynamy od wyjęcia rośliny ze starej donicy. Może to okazać się trudne, jeżeli korzenie mocno poprzerastany. Najlepiej dzień przed zabiegiem podlać roślinę, aby podłoże było zwarte i nie osypywało się. Dzięki temu możemy swobodnie przechylić donicę do góry dnem, co ułatwia wyciągnięcie rośliny. Jeżeli korzenie mocno przerosły, możemy je podciąć. Czasami konieczne może być rozcięcie doniczki.

Następnie rozluźniamy bryłę korzeniową, przycinamy ją lekko. Sprawdzamy stan korzeni, kontrolujemy pod kątem obecności szkodników.

W nowej donicy przygotowujemy sobie warstwę drenażu. Na dnie wsypujemy kruszywo, które przykrywamy odciętym kawałkiem agrowłókniny - zapobiega to zlepianiu się drenażu i wymywaniu podłożą z donicy. Kolejno na agrowłókninie, wysypujemy nowe podłoże. Jego ilość dopasowujemy do wysokości nowej donicy oraz wielkości bryły korzeniowej.

wkładanie agrowłókniny do donicy

Agrowłóknina chroni przed zasklepianiem drenażu i wymywaniem podłoża.

wsypywanie keramzytu do donicy

Następnie wsypujemy drenaż np. z keramzytu.

Teraz czas na umieszczenie rośliny w nowej donicy. Sprawdzamy czy nie jest ona zbyt wysoko. Roślina powinna być posadzona przynajmniej na tej głębokości, w jakiej rosła poprzednio. Najbardziej korzystne jest posadzenie około 1,5 cm poniżej krawędzi donicy. Zbyt płytkie sadzenie może powodować zasychanie rośliny, natomiast łodyga zbyt głęboko przysypana podłożem, będzie gniła. Pionizujemy roślinę, sprawdzamy czy jest prosto posadzona, czy nie przechyla się w żadnym kierunku.

wsypywanie podłoża do donicy

Doniczkę zaczynamy wypełniać podłożem.

Możemy zacząć wypełniać donicę podłożem, delikatnie uciskając je palcami. Robimy to z wyczuciem, aby nie uszkodzić korzeni. Kiedy wypełnimy donicę, podlewamy roślinę. Woda powoduje osadzanie się podłoża, a my obserwujemy, czy nie trzeba go jeszcze uzupełnić. Jeżeli w donicy podłoże osiadło - oczywiście uzupełniamy je i kolejny raz podlewamy.

Na koniec możemy zredukować część nadziemną - przycinamy suche liście, pędy, uszkodzone gałązki. Jeżeli jest to gatunek który lubi wilgoć, możemy zrobić liście spryskiwaczem z wodą.

umieszczenie rośliny w donicy

Roślinę umieszczamy w donicy, i dopełniamy donicę stopniowo podlewając.

Jak przesadzać storczyka?

Storczyki to bardzo popularne rośliny ozdobne, o szczególnych wymaganiach. Dlatego często zastanawiamy się, w jaki sposób przesadzać storczyki?

Schemat różni się nieco, od roślin doniczkowych o tradycyjnym systemie korzeniowym, które rosną w zwykłym podłożu.

doniczka na storczyli od Lechuza

Storczyki są bardzo popularne - kochamy je za piękne kwiaty.

Przede wszystkim storczyki przesadzamy, kiedy podłoże w donicy wyraźnie się rozłożyło, brakuje go, lub kiedy korzenie zaczynają wychodzić górą doniczki.

Najlepszym czasem na przesadzanie storczyka jest również wiosna, ale z powodzeniem możemy wykonać ten zabieg, jeżeli kupimy storczyk w zbyt małej doniczce, o każdej porze.

Musimy wyposażyć się w odpowiednie dla storczyków podłoże, które stanowi mieszaninę kory sosnowej, perlitu, a czasem włókna kokosowego. Gotowe mieszanki kupimy w każdym centrum ogrodniczym.

Doniczka do storczyków również powinna być szczególna - kwiaty te mają bowiem wyjątkowe wymagania. Najlepiej posłużyć się doniczką dedykowaną specjalnie dla storczyków. Doniczka, lub jej wkład powinien być przezroczysty, a dużymi otworami lub specjalnie ukształtowanym dnem. Do korzeni rośliny musi docierać dużo światła, a woda powinna swobodnie odpływać, tak aby storczyk nie stał w wodzie.

Kiedy mamy niezbędne “sprzęty” przystępujemy do działania.

Delikatnie wyciągamy z donicy storczyk, a następnie oczyszczamy jego korzenie. Usuwamy stare podłoże, ostrym nożem wycinamy suche czy chore korzenie. Miejsca cięcia możemy zabezpieczyć węglem, aby uniknąć rozwoju chorób grzybowych.

Pozostawiamy wszystkie zielone, zdrowe korzenie. Następnie dno donicy wypełniamy drenażem, na którym usypujemy niewielką ilość podłoża. W tak przygotowaną donicę, wkładamy świeżą bryłę storczyka. Przystępujemy do wypełnienia donicy - pamiętaj, aby nie ugniatać podłoża, jak podczas przesadzania tradycyjnych roślin. Aby kora dostała się pomiędzy korzenie, lekko wstrząsaj doniczką. Na koniec roślinę podlewamy.

Rośliny doniczkowe to piękne elementy wyposażenia i dekoracji wnętrz, warto więc zatroszczyć się o nie i ich wzrost, a one odwdzięczą się nam pięknym wyglądem.

Chcesz poznać nasze propozycje roślin dla osób niecierpliwych?  Więcej na ten temat znajdziesz tutaj - Rośliny doniczkowe dla niecierpliwych - poznaj 3 nasze typy!

Komentarze do wpisu (3)

27 marca 2019

Tak myślałam, że już czas najwyższy na organizacje :)

14 kwietnia 2022

Czy po przesadzeniu chyba uszkodziłam system korzeniowy bo liście wszystkie się zwinęły mojej Calathea :( czy to jest do odratowania ?

5 maja 2022

Najważniejsze, żeby korzenie nie zawijały się do góry. Podlewamy obficie, na razie nie nawozimy i zobaczymy.

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium