
Pilea - jak wygląda pieniążek?
Pilea to roślina doniczkowa, która w wielkim stylu powraca do łask. Znana dawniej, popularna na parapetach w szkołach, urzędach i domach, została zapomniana. Obecnie jednak, dzięki jej atrakcyjnemu wyglądowi i małym wymaganiom, powraca w wielkim stylu.
Pilea ma liście jak monety, dlatego jej popularna nazwa to pieniążek. Okrągłe, drobne listki są zwieńczeniem giętkich łodyg.
Pilea ma okrągłe, ciemnozielone listki.
W stadium sadzonki pielea nie wygląda atrakcyjnie, jednak kiedy rozwinie się, tworzy piekną kępę ciemnozileonych, błyszczących listków. U starszych egzemplarzy pęd z czasem drewniane, a liście pojawiają się coraz wyżej - co powoduje, że pile a czasem zaczyna przypominać małą palmę. Więcej o palmach przeczytasz tutaj - Przepis na sukces w uprawie palm doniczkowych.
Pilea dobrze wygląda w każdym miejscu- będzie piękną dekoracją salonu, sypialni i korytarza. Z powodzeniem, możemy też uprawiać ją w biurze, stawiając na biurku - nie zajmuje wiele miejsca.
Pilea nie kwitnie często, ale ponieważ jej kwiaty nie są powalające, nie ma czego żałować. Rozmnażanie rośliny odbywa się za pomocą sadzonek pędowych, które łatwo pozyskać z dojrzałej rośliny - z jej zdrewniałego pędu łatwo odłamać gałązkę, która szybko się ukorzeni.
U starszych gatunków drewnieje łodyga, co powoduje, że wygląda jak mini palma.
Aby dobrze wyglądała, warto uprawiać ją w miejscach jej sprzyjających. Jakie ma wymagania?
Pilea - jakie stanowisko?
Pilea nie jest rośliną kłopotliwą i nawet kiedy nie będziemy nad nią skakać, może wyglądać atrakcyjnie. Jednak podstawą udanej uprawy, będzie zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska.
Pilea powinna rosnąć w miejscu jasnym, ale nie intensywnie nasłonecznionym. Parapet od wystawy południowej - odpada, gdyż zbyt intensywne słońce, uszkadza jej ciemnozielone liście. Najlepiej ustawiać ją od wschodu.
Istotna jest również temperatura - powinna być to temperatura pokojowa, nie niższa niż 18 stopni, latem w granicach 20-25. Temperatura niska powoduje czernienie liści, a w następstwie ich opadanie, dlatego nie można uprawiać jej w chłodnym wiatrołapie.
Najlepsze jest stanowisko o rozproszonym świetle.
Pilea - jakie podłoże?
Pilea nie jest wybredna i zadowoli się nawet uniwersalnym podłożem, jednak każdy ogrodnik wie, że lepiej zastosować podłoże ściśle odpowiadające wymaganiom rośliny.
Podłoże dla pieniążka powinno być żyzne, o odczynie lekko kwaśnym. Warto wzbogacić nieco uniwersalne podłoże, mieszając je z kompostem. Pilea nie znosi stojącej wody, więc mieszkanka podłoża musi być też przepuszczalna.
Pielęgnacja nie jest skomplikowana.
Pilea - jak pielęgnować pieniążek?
Pilea to dobra roślina dla zapracowanych i zapominalskich - nawet jeżeli przez tydzień jej nie podlejesz, nic jej się nie stanie. Roślina gorzej odchoruje nadmiar wody, niż jej chwilowy brak.
Wiosną możemy zasilić ją nawozem z azotem, magnezem, który pobudzi pieniążek do wzrostu. Warto też obserwować roślinę pod kątem chorób grzybowych, bowiem na jej liściach lubi rozwijać się grzybowy nalot.
Pilea to ciekawa roślina, która powinna znaleźć się w zbiorze każdego szanującego się, doniczkowego ogrodnika! Piękny wygląd i małe wymagania gwarantują satysfakcję z uprawy właśnie tego gatunku.
Przeczytaj także - Rośliny doniczkowe - jak dbać o rośliny doniczkowe? Top 5 najbardziej wytrzymałych roślin do wnętrz.
Pilea to atrakcyjna roślina, która nie sprawi kłopotów.