Pelargonie z nasion
Pelargonie z nasion, jak też inne rośliny jednoroczne, wykorzystywane do obsadzania donic i kwietników, możemy wysiewać już w styczniu. Do grupy tej należą również szałwia, begonia, petunia, czy żeniszek meksykański.
Pelargonie z nasion bardzo dobrze kiełkują, a ich uprawa i hodowla nie są skomplikowane. Kto raz spróbuje, będzie co rok powtarzał tę czynność. Rośliny otrzymywane z nasion pozwolą nam znacznie ograniczyć koszty. Dodatkowo jest to ogromna satysfakcja, kiedy uda nam się wyhodować tak atrakcyjne kwiaty własnoręcznie. Pelargonie, które otrzymujemy z nasion charakteryzują się obfitym kwitnieniem, oraz dużą zdrowotnością. Okazy otrzymywane z nasion cieszą się atrakcyjnym wyglądem przez całe lato.
Pelargonie są bardzo atrakcyjne, ich kwiaty zachwycają niejednego miłośnika roślin. Do zalet pelargonii należą też odporność na choroby i suszę oraz długi czas obfitego kwitnienia.
Pelargonie bluszczolistne pięknie przewieszają się w doniczkach.
Kwiaty pelargonii zasługują na uwagę.
Bogactwo kolorów, kształtów zachwyca!
Pelargonie z nasion - jak siać?
Pelargonie z nasion rozmnażamy już od stycznia.
Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne. Najlepiej zdecydować się na podłoże do rozsad, które dodatkowo zawiera substancje wspomagające wzrost, startową dawkę nawozu, a także składnik chroniący siewki przed chorobami.
Staramy się wysiewać pelargonie pojedynczo, jeżeli nam się nie uda, konieczne będzie przesadzanie w fazie 2-3 liści.
Rośliny możemy wysiewać od razu do większych doniczek, jeżeli mamy dość miejsca do ich uprawy.
Sprawdzi się też regularny wysiew, w równych rzędach, który ułatwi nam przesadzanie.
Pelargonie z nasion siejemy do multi doniczek, w taki sposób, aby w każdej mini doniczce, umieszczone było tylko jedno nasionko. Zdolność kiełkowania tych roślin jest duża, dlatego nie warto siać po kilka nasion, gdyż trzeba będzie je potem przesadzić, a ten zabieg wiąże się z ryzykiem uszkodzenia korzeni.
Kiełkowanie następuje w czasie od 3 do 9 dni od wysiewu. Po siewie doniczki ustawiamy w miejscu ciepłym, jasnym. Doniczki możemy przykryć przezroczystą pokrywką, lub woreczkiem foliowym. Wysiane nasiona musimy regularnie podlewać. Po wykiełkowaniu, kontrolujemy wilgotność i dalej uprawiamy pod osłonami.
Kiedy siewki osiągną stadium 2-3 listków, o wielkości kilku centymetrów, roślinki możemy przesadzić do nieco większych doniczek. Przesadzając je, możemy wykorzystać podłoże do kwiatów balkonowych. Więcej na temat kwiatów na balkon przeczytasz tutaj - Jakie kwiaty na balkon?
W tych doniczkach uprawiamy pelargonie z nasion aż do maja, kiedy to wysadzimy je na zewnątrz. Przed posadzeniem w donicach zewnętrznych, możemy pelargonie zahartować. Przez kilka dni poprzedzających posadzenie na zewnątrz, wynośmy doniczki na zewnątrz, rozpoczynając od godziny, aż pozostawimy je na całą dobę.
Pelargonie wystawiamy na zewnątrz dopiero w maju, gdyż przymrozki mogą im zaszkodzić.
Pelargonie z nasion - pielęgnacja
Pelargonie z nasion to wdzięczne rośliny balkonowe, które zyskały miano królowych balkonu. Pelargonie są odporne na suszę i upały. Dodatkowo mają duże zdolności regeneracyjne - nawet jeżeli zdarzy nam się je przesuszyć, to szybko odbiją.
Warto jednak trochę się o nie zatroszczyć, a wtedy odwdzięczą się obfitymi kwiatami.
W czasie upalnych dni możemy podlewać je nawet codziennie. Warto zastosować też nawóz do kwiatów balkonowych - w formie długo-działającej będzie wygodniejszy w stosowaniu.
Pelargonie to wdzięczne balkonowe kwiaty. Z nasion możemy uprawiać odmiany rabatowe i bluszczolistne, natomiast nasiona odmian angielskich, są dostępne tylko dla szkółkarzy. Nie znaczy to jednak, że nie da się ich rozmnożyć. Z raz zakupionego okazu możemy pobrać nasiona i sadzonki.
Pelargonie ozdobią skrzynki balkonowe przez całe lato. Warto zaprosić je do siebie na balkon. O ich uprawie przeczytasz w naszym innym artykule - pelargonie - królowe balkonów!
Mrozik
Było warto