Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Jakie kwiaty na balkon? 0
Jakie kwiaty na balkon?

Jakie kwiaty na balkon wybrać? Od czego zacząć?

Zima - mamy dużo czasu wolnego, gdyż ze względów technicznych nie da się pracować w ogrodzie, na działce czy balkonie. Jest to doskonały czas aby zastanowić się co warto zaplanować na naszym balkonie. Już teraz możemy dokonać niezbędnych zakupów nasion i spróbować samodzielnie wyhodować sadzonki kwiatów, które już wczesną wiosną pozwolą nam przystroić balkon.

Wypoczynek na balkonie może być bardzo przyjemny, a nawet najmniejszy balkon może stanowić namiastkę ogrodu. Co posadzić w skrzynkach balkonowych, aby kwiaty były atrakcyjne i uprzyjemniają nam wypoczynek? jakie kwiaty balkonowe wyglądają zawsze pięknie, a co jest bardzo wymagające. Poniżej przedstawiamy nasze zestawienie.

werbena i surfinia.

Kompozycja w fioletowej kolorystyce - werbena i surfinia

Królowe naszych balkonów - PELARGONIE.

Kwiaty te są cenione ze względu na bardzo atrakcyjny wygląd, długi okres kwitnienia i małe wymagania.

WALORY DEKORACYJNE

Pelargonie mogą mieć postać małych ‘krzewinek’- to tak zwane pelargonie rabatowe, wysokości około 25 cm lub postać zwisłą, są to tzw. pelargonie bluszczolistne. Kwiaty mają postać kulistych wiech, złożonych z mniejszych, pięcio-płatkowych kwiatków w kolorach czerwieni, różu czy bieli. Wyróżnić możemy także pelargonie wielkokwiatowe. Z reguły nie mają mocnego zapach, jedynie w wyniku potarcia liści wydziela się charakterystyczny aromat. Listki duże, z brzegiem falowanym, widoczną nerwacją i ciekawym zabarwieniem, lekko omszone, liście pelargoni bluszczolistnej są gładsze, błyszczące i mają ostrzejsze zakończenia. Coraz częściej spotyka się pelargonie o liściach dekoracyjnych, zabarwionych na żółto, fioletowo… czy pachnących.

WYMAGANIA

Pelargonie rabatowe lubią stanowiska słoneczne, natomiast te o liściach bluszcz podobnych, poradzą sobie także w półcieniu. Podłoże idealne to takie dla kwiatów balkonowych, nie mają wymagań co do ph gleby. Kwiaty są odporne na suszę, więc nawet upalne dni im nie zaszkodzą. Kwitną od maja do przymrozków. Można łatwo rozmnażać je z zaszczepek lub nasion. Pędy pelargonii zwisłej są kruche, dlatego lepiej chronić je przed silnym wiatrem. Nawożenie kwiatów powoduje ich obfitsze kwitnienie, a w sklepach możemy kupić gotowe mieszanki do pelargonii dlatego warto je dokarmiać. Więcej na temat pelargonii znajdziesz tutaj - Pelargonie - tajniki pielęgnacji i sadzenia królowych donic i skrzynek balkonowych.

Pelargonia bluszczolistna.

Pelargonia bluszczolistna

Kwiaty pelargonii

Kwiaty pelargonii - bardzo efektowne i piękne

Surfinie - dla każdego coś kolorowego

Surfinie to niezaprzeczalnie piękne kwiaty balkonowe jednoroczne,które na rynku występują w wielu odmianach, zróżnicowanych pod względem koloru, pokroju czy wielkości.

WALORY DEKORACYJNE

Kwiaty surfinii występują w kolorach czerwieni, bieli, żółtych i pomarańczowych czy nawet fioletowych i czarnych. Ciekawie wyglądają również z powodu połączenia dwóch kolorów na każdym egzemplarzu rośliny. Surfinie mają kwiaty kielichowate, o rozmiarach większych około 5 cm, jak również surfinie drobnokwiatowe, w rozmiarach około 1,5 cm. Surfinie mogą tworzyć małe zwarte skupiska lub zwierzać się ze skrzynek balkonowych nawet na długość dwóch metrów,wyglądają bardzo imponująco.

WYMAGANIA

Surfinie wymagają stanowiska słonecznego i ciepłego, w cieniu nie zakwitną w pełnej okazałości. Są to rośliny wrażliwe na długotrwałą suszę, ich liście zaczynają więdnąć, brązowieć a kwiaty się zamykają, dlatego należy dbać o ich nawodnienie. Podłoże właściwe dla surfinii to gleba lekka, próchnicza, o lekko kwaśnym odczynie. Warto pamiętać także o odpowiednim nawożeniu kwiatów. W przeciwieństwie do pelargonii, uprawa amatorska surfinii może być trudna, gdyż młode rośliny często chorują na choroby grzybowe, dlatego lepiej kupować gotowe sadzonki.

Bordowa surfinia.

Bordowa surfinia

surfinia

Balkonowa kompozycja surfinii w kilku kolorach

Begonie - siostry róż

Begonie - bulwiasta i stale kwitnąca to rośliny, których kwiaty do złudzenia przypominają róże, są jednak mniej wymagające i doskonale radzą sobie na balkonie.

WALORY DEKORACYJNE

Begonie mają skórzaste, ostro zakończone, a nawet delikatnie owłosione listki,których górna powierzchnia jest ciemniejsza i błyszcząca. Liście często mają ciekawe wybarwienie, w kolorze czerwonym. Kwiaty w kolorach czerwonych, pomarańczowych,białych i żółtych, bardzo przypominają kwiaty szlachetnych róż. Płatki delikatne, gęsto ułożone wokół środka kwiatu, tworzą imponujące dekoracje. Begonia stale kwitnąca osiąga wielkość do pół metra, natomiast bulwiasta jest nieco mniejsza- rośnie do 30 cm. Begonie zakwitają w maju i kwitną do września, a nawet października,

WYMAGANIA

Begonia bulwiasta dobrze poradzi sobie na stanowiskach słonecznych, ale również zacienionych. Wymaga podlewania i nawożenia mieszankami dla roślin kwitnących. Begonia bulwiasta może być przechowywana przez zimę, aby na wiosnę rozmnożyć ją z bulw jakie posiada. Gleba żyzna i przepuszczalna to doskonałe warunki do jej rozwoju.

Natomiast begonia stale kwitnąca woli podłoże lekko wilgotne, a nawet kwaśne. Stanowisko natomiast również słoneczne lub lekko cieniste.

Kwiaty begonii

Kwiaty begonii - można pomylić z różą?

Lobelia

Drobne kwiatuszki, i gęste pędy stanowią doskonałe uzupełnienie każdej kompozycji roślinnej, a bogata kolorystyka pozwoli je ładnie skomponować.

WALORY DEKORACYJNE

Lobelia to niska roślina o pokroju płożącym lub zwisającym,o wysokości 10 do 25 cm. Pędy są delikatne, cienkie, ale gęste, drobne listki i kwiatki pięknie się na nich prezentują. Kwiaty mają kolory bieli, różu i odcienie niebieskiego - w zależności od odmiany. Szczególnie dekoracyjny jest kolor niebieski,który unikatowy w ogrodzie, wygląda ciekawie, zwłaszcza jako gęsta, delikatnie zwieszająca się kompozycja. Kwiaty pojawiają się dopiero w czerwcu, ale kwitną do pierwszych przymrozków.

WYMAGANIA

Lobelia wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych, podłoże najlepiej żyzne. Nie toleruje suszy ani wody stojącej, dlatego wilgotność podłoża musi być stale kontrolowana. Dobrze rośnie odpowiednio nazywana, dlatego warto dokarmiać ją nawozem do roślin balkonowych.

Lobelia

Lobelia, jak inne kwitnące kwiaty, przyciąga motyle

Niecierpek

Idealna roślina do balkonów zacienionych czy położonych w półcieniu, malutkie różyczki gęsto zakwitną i ozdobią także takie miejsca.

WALORY DEKORACYJNE

Niecierpek - w zależności od odmiany może osiągać wymiary od 20 do 50 cm. Listki owalne, lub jajowate, często brzeg ma kolor czerwony lub fioletowy. Kwiaty przypominają małe różyczki, w zależności od odmiany dostępne są w wielu kolorach. Kwitnie od maja do jesieni.

WYMAGANIA

Cechą charakterystyczną niecierpka jest fakt, że doskonale radzi sobie w miejscach cienistych. Podłoże idealne do jego uprawy to gleba żyzna, przepuszczalna. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie przelewamy go, ponieważ zwiędnie, dlatego zaleca się podłoże przepuszczalne lub dobry drenaż.

Niecierpek

Kwiaty niecierpka - królowe cienia

Werbena

Drobne, malownicze kwiaty, zebrane w obszerne baldachimy, zebrane na końcach przewieszających pędów to zapowiedź pięknych widoków.

WALORY DEKORACYJNE

Werbena jest rośliną o pędach przewieszających się, delikatnie owłosionych. Listki wąskie, lancetowate lub owalne, drobne, kwiaty drobne, zebrane w wiechy. Kolorystyka kwiatów zależna od odmiany - znajdziemy ją w kolorach czerwienie, bieli, fioletu, różu czy pomarańczy. Kwitnie od czerwca do przymrozków. Po Przekwitnięciu dobrze jest usuwać kwiatostany, wtedy kwitnienie powtarza. Wysokość werbeny waha się w granicach 20 - 40 cm.

WYMAGANIA:

Werbena potrzebuje stanowiska słonecznego,toleruje także półcień. Zadowoli się każdą glebą, ale najlepiej będzie rosła w żyznym i przepuszczalnym podłożu, dobrze jeżeli donice będą większe.

Werbena

Werbena o kwiatach w odcieniach fioletu. Więcej na temat werbeny także tutaj - Werbena patagońska - roślina 2019 - obowiązkowa w każdym ogrodzie!

Werbena w kolorze czerwonym.

Werbena

Werbena

Tajniki udanej uprawy kwiatów balkonowych

Pięknie kwitnące,bujne i zdrowe kwiaty jak z okładki magazynu to marzenie niejednego z nas, dlatego warto pamiętać, że każde, nawet najmniej wymagające rośliny będą ZAWSZE potrzebowały minimalnej opieki. Często trudno jest połączyć pracę i obowiązki ogrodowe, ale brak czasu nie musi oznaczać rezygnacji z zadbanego balkonu. Na rynku są już dostępne donice z systemem nawadniania, które pomogą nam na długo zapomnieć o konieczności podlewania czy nawożenia kwiatów balkonowych. Wystarczy tylko wypełnić zbiornik na wodę mieszaniną zbilansowaną do odpowiedniego gatunku kwiatów balkonowych i nawet na kilka tygodni zapomnieć o podlewaniu. Doniczki z systemem nawadniania to idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych, gdyż to roślina decyduje ile pobrać wody. Dzięki temu kwiaty rosną pięknie, bo jak w naturze, a my możemy już tylko wypoczywać.

Mamy nadzieję, że krótki poradnik na temat sprawdzonych kwiatów balkonowych pozwoli Państwu stworzyć swój wymarzony balkon.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium