Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Chmura tagów
Uniwersalna stylizacja wiejska w ogrodzie, czyli prostota wraz z pożytecznością. 0
Uniwersalna stylizacja wiejska w ogrodzie, czyli prostota wraz z pożytecznością.

Ogrody w stylu wiejskim

Ogrody w stylu wiejskim są najczęściej błędnie kojarzone z miejscem kiczowatym, gdzie natłok wszelkiego rodzaju dekoracji budzi obraz bezguścia właściciela. Jednak aranżacja ogrodu w stylizacji wiejskiej to idealne rozwiązanie dla ludzi oczekujących praktyczności, pożyteczności oraz prostoty znanej już od wielu lat. Jednak gdy do dyspozycji posiadamy niewielki skrawek żyznej gleby, również możemy wykorzystać niektóre przykłady ogrodu wiejskiego, dlatego wszystkich czytelników zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Praktyczny ogród wiejski

Zacznijmy więc od najważniejszej funkcji w stylu wiejskim, bo czym byłby ogród bez możliwości uprawiania wszelkiego rodzaju warzyw, ziół czy też owoców? Już od wielu lat jakość i świeżość produktów miała ogromne znaczenie w społeczeństwie.
Charakterystyczną cechą tego stylu jest pożyteczność, więc w ogrodzie nie powinno zabraknąć warzywniaka, który jest najczęściej wykorzystywany w kuchni. Owoce pomidorów, ogórków, dyń, fasoli oraz wspaniale rozłożone liście sałaty, kalarepy oraz wiele innych warzyw nie tylko zachwycą rezultatami, ale też pięknymi kwiatami, kiedy rozkwitają. To jedyne w swoim rodzaju uczucie patrzeć każdego dnia na rozwijające się plony. Natomiast zioła możemy bez zastrzeżeń wyhodować, nawet nie ruszając się z balkonu. Wystarczy jedynie dysponować doniczką, najlepiej podłużną a zapach mięty czy aromatycznej bazylii będzie nam sprzyjać przy każdej chwili spędzonej na tarasie. Oraz możemy zastosować zioła lecznicze, które stają się coraz bardziej popularne na naszym rynku.
Następnym aspektem są drzewa owocowe. To mogą być nawet jedyne drzewa w ogrodzie, które wiosną zachwycą nas również pięknymi białymi kwiatami, a natomiast latem będziemy czerpać z nich korzyści przy zbiorach dorodnych owoców, ponieważ najważniejsza jest satysfakcja własnych wyrobów.

Kwiaty w ogrodzie wiejskim

Przy wyborze koniecznych kwiatów nie ma najmniejszego problemu. Wybieramy więc te, które są najbardziej osiągalne, znane od wielu pokoleń oraz są odporne na warunki naszego kraju. Proponowane rośliny sezonowe to bratki-piękne kolorowe kwiaty wprost stworzone po to, by obudzić chęć działania po zimie. Następnym etapem gatunków roślin są petunie, fuksje oraz niskie i pnące begonie oraz pelargonie, których widokiem będziemy cieszyć się aż do samych przymrozków. Te ostatnie możemy wykorzystać nawet przy charakterystycznym białym płotku odgradzającym działy ogrodu. Więc w hodowli nie są konieczne strzyżenia, jak i specjalne nawozy a egzotyczne, oryginalne kwiaty nie będą najlepszym pomysłem w przedstawionym ogrodzie.
Rośliny w stylu wiejskim mają na celu jedynie podkreślenie urody domu, tarasu czy też balkonu dlatego bez obawy możemy wykorzystać niepotrzebne już rzeczy, na przykład drewniane okna, by pięknie przyozdobić je kwiatami i postawić w miejscu, które nie spełnia żadnych funkcji. Trawnik również jest częścią ogrodu, dlatego nawet tu możemy z rozmachem posiać nasiona koniczyny czy stokrotki, aby dopełnić ten magiczny krajobraz. Również idąc na łatwiznę, zaleca się skorzystać z łąki kwiatowej z polnymi makami, jeżeli nie jesteśmy przekonani do częstego koszenia. Jak widać, styl ten jest w pełni swobodny i każdy pomysł na umieszczenie kwiatów, stanie się zachwycający i niepowtarzalny dla każdego. 

Dodatki w ogrodzie wiejskim

Wybierając dodatki, skupmy się na ceramicznych ozdobach, donicach oraz drewnianych elementach. Wspaniałym dopełnieniem aranżacji wiejskiej jest podkreślanie klimatu poprzez tworzywo, które wykorzystuje się już od wieków i znane jest wszystkim. Nie może również zabraknąć karmnika na gałęzi drzewa jako ochrony dla ptaków, które z pewnością będą częstymi gościńcami w naszym ogrodzie. Nie ulega wątpliwości również, że oaza bez strumyka zakłócałaby harmonię. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest oczko wodne, które w prosty sposób można samodzielnie zrobić lub kaskada stworzona z kamieni, po których woda będzie spadała niczym z wodospadu.

Podsumowując...

Warto podkreślić, że przedstawiona stylizacja nie wymaga dużego nakładu finansowego, jak i fizycznego. Styl wiejski jest zupełnym przeciwieństwem dekoracyjnych ogrodów, pełnych gatunków roślin niemal z całego świata dlatego, jeżeli wybieramy tę stylizację, to stawiamy na uszanowanie naszych przodków, którzy najlepiej dysponowali terenem już od wielu lat. Dlatego każdy w tym ogrodzie zainspiruje się pomysłami, choć w pewnym stopniu, by czerpać korzyści we własnym, niezależnym ogrodzie.

Zapoznaj się także z naszym artykułem o rustykalnym ogrodzie - czyli jakim?

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium