Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Chmura tagów
Rodzinny, przytulny i swobodny - styl rustykalny w ogrodzie 0
Rodzinny, przytulny i swobodny - styl rustykalny w ogrodzie

Ogród rustykalny - czyli jaki ?

Ogród rustykalny, zwany czasami wiejskim ogrodem, to przestrzeń kolorowa, swobodna i z pozoru chaotyczna. Ogród ten wyróżnia się przede wszystkim za pomocą barwnych, kwitnących i pachnących roślin, kwiatów jednorocznych i bylin. W ogrodzie zdecydowanie dominują kolorowe rabaty, które podziwiamy, spacerując po swobodnie wijących się pośród nich ścieżkach. Jest to ogród bardzo naturalny, który pokochają wszyscy miłośnicy integracji z naturą, którym nie przeszkadza swobodny charakter. Ogród rustykalny to nie miejsce na strzyżone żywopłoty, czy pracochłonne, formowane iglaki. W ogrodzie naturalnym dominują oczywiście tworzywa rodzime, ekologiczne. Znajdziemy tu też wiele roślin użytkowych.

Kompozycja ogrodu rustykalnego charakteryzuje się daleko idącą swobodą, rośliny możemy sadzić gdzie chcemy, układ jest swobodny i dynamiczny. Dobierając elementy roślinny, czy małej architektury, musimy kierować się wyczuciem i dopasowaniem do stylu rustykalnego, ale już układ tych elementów możemy zaprojektować swobodnie.

Ogród rustykalny to przede wszystkim ogród rodzinny, więc dominująca jego rola, to spotkania z najbliższymi i integracja z naturą, wypoczynek na świeżym powietrzu. Ta główna funkcja będzie wpływać dominująco na aranżację ogrodu. Jak to wszystko wygląda? Dowiesz się w dalszej części artykułu…

stół alloro w przydomowym ogrodzie

Ogród w stylu rustykalnym jest przytulny i rodzinny, a taka strefa jadalniana to w nim powszechny widok - tu w roli głównej nasz stół Alloro

Styl rustykalny - do jakiego ogrodu?

Styl rustykalny ma kilka odmian. W naszym klimacie najlepiej sprawdza się w mniejszych ogrodach, dlatego, że nie przewiduje się w nim trawnika. Brak trawnika może wydać się dla nas dziwny, jednak bujne i liczne rabaty, kwiaty i drzewa, rekompensują ten fakt.

Styl rustykalny musi być dopasowany do architektury budynku - każdy ogród musi pasować do budynku, przy jakim się znajduje. Ogród wiejski idealnie skomponuje się z domem drewnianym, czy też dworskim, lub w tradycyjnych ogrodach na wsi.

Ogród rustykalny może wyglądać śmiesznie, przy budynkach nowoczesnych, jeżeli jednak bardzo podoba nam się ten design, możemy wykorzystać w ogrodzie tylko niektóre elementy, takie jak barwne rabaty.

Poznaj także - Ogród prowansalski - spokojne miejsce do leniuchowania.

rośliny w ogrodzie rustykalnym

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie wiejskim?

Ogród wiejski jest miejscem, w którym dominują barwne rośliny. Bujne, kontrastowe w kolorach rabaty, wylewają się na śnieżki. Zapach roślin unosi się w powietrzu, a gdy spacerujemy wijącymi się wśród nich ścieżkami, dodatkowo wzbijamy go w powietrze, ocierając się o pachnące rośliny.

W ogrodzie rustykalnym nie przejawia się tendencji kolorystycznych, które skupiają się na jednej gamie barw. Tu nie unikamy żadnego koloru, a rabaty są kontrastowe i kolorowe, często przypadkowe zestawienie kolorów, tworzy silny akcent kolorystyczny.

Co posadzić na rustykalnych rabatach? Przede wszystkim będą to kwitnące byliny i rośliny jednoroczne. Jednoroczne gatunki wymagają corocznego wysiewu, a byliny pielęgnacji, dlatego ta część naszego ogrodu jest bardziej pracochłonna. Bardzo liczną grupę roślin stanowią również pnącza - które malowniczo wspinają się na pojawiające się mnogo w ogrodzie, kratki, trejaże i pergole.

W grupie drzew i krzewów, bardzo popularne są liściaste gatunki, w dawnych wiejskich ogrodach unikano iglaków. Takie postępowanie wynika z wierzeń, który zakładały, że iglaste krzewy i drzewa, są siedliskiem złych duchów. Najczęściej też, przy każdym z wiejskich domów, sadzono przynajmniej jedno duże, liściaste drzew, które było strażnikiem tego domu. Bardzo popularne jest również prowadzenie w ogrodzie rustykalnym warzywnika, z oddzielnie wyznaczonym do tego miejscem, lub łączenie gatunków jadalnych, użytkowych i ozdobnych.

Gama roślin, która pojawia się w ogrodzie rustykalnym, pozwala nam na założenie go samodzielnie, i to nie dużym kosztem.

doniczki na stołku

Rośliny użytkowe mieszają się z dekoracyjnymi - tu poziomki i zioła w roli ozdobnego kwietnika, w tle stare narzędzia, tworzą dekorację.

kolorowe kwiaty

murek z pnączami

Kolorowe kwiaty, pachnące i bujne, łączą się z pnączami.

Jakie gatunki kwiatów jednorocznych do ogrodu wiejskiego?

  • słoneczniki, ostróżki jednoroczne, astry, lwie paszcze, lobelie, maciejka, cynie, maki, nagietki, dziewanna, lewkonie, czy rośliny na suszki, wykorzystywane potem do dekoracji - miesięcznica, kocanki, czy gipsówka,
  • cebulowe - tulipany, narcyzy,szafirki, kwitnące wiosną, a także letnie lilie,
  • w donicach jednoroczne pelargonie i begonie,

Jakie byliny posadzić w ogrodzie rustykalnym?

  • ostróżki, naparstnice, malwy, krwawniki, rudbekie, słoneczniczki, szałwie,dziewanny, łubiny, hosty, bergenie, dalie, orliki, kukliki, jaskry, firletki, serduszki okazałe, rozchodniki, kocimiętki,
  • pnącza - glicynia, clematis, róże pnące, chmiel, winobluszcz i bluszcz, wiciokrzew, czy też polskie kiwi.

Drzewa i krzewy w ogrodzie wiejskim to?:

  • drzewa i krzewy użytkowe - jabłonie, śliwy, wiśnie, grusze, porzeczki i agrest, a także ich ozdobne formy, czy też szczepione na pniu,
  • drzewa i krzewy liściaste - pachnące bzy lilaki, jaśminowce, forsycje, pęcherznice, tawuły, hortensje o bujnych kwiatach, krzewuszki, róże, wierzby, lipy, dęby, jarzęby, brzozy, klony, a nawet akacje,

Meble w rustykalnym stylu

Meble ogrodowe w stylu rustykalnym, muszą charakteryzować się wykonaniem z materiałów naturalnych - jak drewno lub wiklina, lub tworzyw imitujących naturalne - na przykład technorattan.

Ogród rustykalny to ogród rodzinny, nastawiony na wypoczynek. Dlatego w ogrodzie pojawiają się liczne meble wypoczynkowe - zestawy z technorattanu, drewniane, składające się z foteli, sof i stolika kawowego. W cieniu większych drzew, ustawione będą rodzinne stoły i liczne krzesła, dzięki którym będzie można zorganizować rodzinne przyjęcia w ogrodzie. Bardzo często pojawiają się też wygodne, drewniane ławeczki, na których przysiądziemy, podziwiając piękne kwiaty. Aby wypoczynek w ogrodzie był atrakcyjny nawet dla dzieci, musimy zadbać o to, by miały się gdzie bawić. Huśtawki, leżaki, place zabaw - w ogrodowej strefie zabaw będą miejscem, dzięki któremu, rodzice zyskują odrobinę wytchnienia.

zestaw nancy na tarasie

zestaw nancy na tarasie

Rustykalny zestaw Nancy, swój charakter zawdzięcza pięknej, ciepłej kolorystyce i grubym splotom, imitującym wiklinę.

zestaw cassandra na tarasie

Ten wypoczynkowy komplet również doskonale pasuje do rustykalnego ogrodu czy na taras - to zestaw Cassandra

Dekoracje do ogrodu wiejskiego

Bujne, rustykalne rabaty są wzbogacone o ciekawe dekoracje, wpisujące się dokładnie w charakter ogrodu. Licznie będą pojawiać się tu gliniane i wiklinowe doniczki, balie, stare garnki, doniczki,czy nawet narzędzia ogrodowe, które będą zdobiły ogród. Na elewacji budynku ozdobą są malownicze okiennice, a także kratownice, pergole. Ogród warzywny, lub taras, mogą być oddzielone od pozostałej części ogrodu, drewnianym płotkiem. Dekoracyjne są również podpory pod warzywa i owoce, drewniane drążki do fasoli, czy plecione, wiklinowe płotki, ograniczające wylewające się na ścieżkę kwiaty.

wiejskie dekoracje na ścianie domu

Dekoracje ze starych naczyń, donic, narzędzi.

Cechy ogrodu rustykalnego

Podsumowując, co możemy powiedzieć o stylu rustykalnym?:

  • ogród jest kolorowy i pachnący, pełen kwiatów, rodzimych gatunków roślin,
  • dominują drzewa i krzewy liściaste,
  • rabaty są swobodne, a kształty przypadkowe,
  • nie ma trawnika, lub jest bardzo skromny,
  • pojawiają się rośliny użytkowe - warzywa, drzewa i krzewy owocowe,
  • materiały jakie wykorzystuje się do mebli i nawierzchni, dekoracji - to naturalne tworzywa,
  • dekoracje to stare narzędzia, donice,
  • pojawiają się wszystkie barwy, w mocnych kontrastach,

Ogród rustykalny - pole do eksperymentów

Ogród rustykalny to pole do popisu dla naszych dzieci. Swoboda kompozycji pozwala nam na to, żeby wyznaczyć dla dzieci grządkę, którą będą mogły samodzielnie obsiać nasionami, a potem pielęgnować i obserwować ich wzrost. Będzie to ciekawa lekcja przyrody i nauka odpowiedzialności.

W ogrodzie wiejskim, w którym swobodnie podchodzimy do obecności chwastów, czy szkodników, a rośliny są przyjazne dla pszczół i innych owadów, może sprawdzić skuteczność ekologicznych środków pielęgnacji ogrodu. W takim ogrodzie również, dzięki tym metodom, będziemy uprawiać zdrowe warzywa.

Ogród wiejski powinien również być wyposażony w kompostownik - gdzie wszelkie resztki i odpadki, przemienią się w pożyteczny, naturalny nawóz.

biały stół na przydomowym trawniku

Sielski widok w ogrodzie rustykalnym, nie koniecznie na wsi.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium