Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Ogród prowansalski - spokojne miejsce do leniuchowania 4
Ogród prowansalski - spokojne miejsce do leniuchowania

Ogród prowansalski i jego styl

Coraz częściej w naszym otoczeniu pojawiają się elementy, które są zaczerpnięte ze stylu prowansalskiego. Chętnie urządzamy wnętrza domów w tym charakterze - tworzymy przytulne i spokojne salony, kuchnie czy sypialnie. Styl ten również z powodzeniem możemy przenieść do wnętrza ogrodu - dzięki ujednoliceniu stylu domu i ogrodu, połączymy te dwa elementy, tworząc z nich jedną, spójną całość.

Czym właściwie jest styl prowansalski?

Styl prowansalski wywodzi się z Francji, w właściwie z jej południa. Daleko mu jednak do uporządkowanego ogrodu francuskiego baroku - nie ma tu miejsca na strzyżone obwódki bukszpanowe czy regularne, misterne partery kwiatowe. Ogród prowansalski jest ogrodem wiejskim, gdzie toczy się sielskie, nieco leniwe życie. Jego wnętrze więc musi sprzyjać wypoczynkowi - kolorystyka jest spokojna, tworzy się poczucie kameralności i ceni się swoją prywatność. Dodatkowo ogród wręcz naszpikowany jest miejscami gdzie można wypocząć - wielu zakamarków, które tworzą warunki idealne do relaksu.

lawenda na tle ściany zieleni

Ławeczka w lawendowym zakamarku.

Ideologia ogrodu spodoba się osobom, które bardzo cenią relaks w ogrodzie, a nie przepadają za uciążliwą pielęgnacją. Ogród prowansalski jest swobodny, delikatnie pozostawiony sobie - nie ma tu rabat pod sznurek, a chwasty traktowane są tolerancyjnie.

Idea jest jedna - ogród ma służyć wypoczywającym w nim osobom.

Styl prowansalski - cechy

Ogród w stylu prowansalskim charakteryzuje się bardzo spokojnym, sielskim charakterem. Powinien wyglądać dokładnie tak jak kojarzy nam się sielankowy ogród wiejski, służący głównie do relaksu.

Przede wszystkim w ogrodzie gdzie cenimy sobie wypoczynek i spokój, nie może zabraknąć przestrzeni i miejsc, które nam to umożliwiają. Ogród prowansalski jest więc pełen zakamarków, placyków czy nawet pojedynczych ławeczek, gdzie możemy usiąść i po prostu wypoczywać. Tu nic nie dzieje się szybko - czas płynie wolniej, a my jesteśmy zrelaksowani i wypoczęci.

drewniana ławka pod ścianą w ogrodzie w stylu prowansalskim

Przyjemne miejsce do wypoczynku w ogrodzie.

Aby komfortowy wypoczynek był możliwy w ogrodzie, dba się o swoją prywatność. Dlatego ogród jest oddzielony od otoczenia zwartym, wysokim żywopłotem. Dodatkowo ławeczki, tarasy czy inne miejsca służące do wypoczynku, są osłonięte od wścibskiego wzrostu - czy to przez silnie rosnące pnącza, czy nawet przez wysokie, kwitnące rośliny.

donice z lawendą na schodach do domu

Kompozycje z lawendą w donicach ceramicznych - ładny akcent do ogrodu prowansalskiego.

Ogrodowe przestrzenie w stylu prowansalskim można łatwo rozpoznać także po dominującej w nich kolorystyce. Roślinność kwitnąca w kolorach pastelowych, jak również ogrodowa architektura w ciepłych, pastelowych barwach. Kwiaty najczęściej kwitną w barwach fioletów, różów, czy bieli i błękitów. Meble często mają kolor biały, lub turkusowy, czy niebieski. Stonowane kolory czynią przestrzeń spokojną, a więc sprzyjającą wypoczynkowi. Barwy są relaksujące i wpisują się w klimat miejsca.

Dodatkowo kompozycje roślinne są bardzo harmonijne, ładnie się ze sobą łączą - nie ma tu mocnych kontrastów, ale nie oznacza to że kompozycje są nudne. Rośliny mają często ciekawy pokrój, dodatkowo zezwala się na sobotę rabat - dlatego często zaskakują nas kompozycjami, stworzonymi przez samą matkę naturę.

Często ogrody prowansalskie zostaną zlokalizowane na tyłach domu - dlatego też, że łatwo tam zapewnić sobie prywatność. Dodatkowo znajduje się tam taras - który stanowi dodatkowo pomieszczenie w domu.

biała ławka drewniana w parku

Słoneczne miejsce przy pachnących i kwitnących roślinach.

Ogród prowansalski jest swobodny, wygląda jakby był urządzony od niechcenia. Jeżeli podobają się Państwu ogrody nowoczesne, geometryczne, prowadzone pod linijkę - to ogród prowansalski nie jest dla Was. W tym ogrodzie możemy pozwolić sobie na lenistwo - nie, musimy poświęcać mu wiele czasu na pielęgnację - rośliny wyglądają jakby były posadzone przypadkowo.

Udawana przypadkowość dotyczy nie tylko roślin, ale także wyposażenia - donice, które często się tu pojawiają, nie muszą być od kompletu. Dekoracje - to kupione na pchlim targu, czy rynku dodatki - stary abażur, kwietnik, stojak, czy donica. Pewien misz-masz który również tworzy klimat tego miejsca. Nie podoba się to z pewnością, które cenią ład i porządek - dlatego ten rodzaj ogrodu nie jest im dedykowany.

lawenda w starej balii

Donice z blaszanego kotła i wanny - tu pasują.

W ogrodach prowansalskich stawia się na naturalność - nie tylko w roślinach i ich uprawie, ale również w materiałach jakie stosuje się w ogrodzie. Ceramiczne donice, kamienne czy drewniane posadzki, a także meble z drewna - wszystko to pięknie komponuje się ze swobodnym otoczeniem. Oczywiście w ogrodzie prowansalskim nie może zabraknąć wikliny. Warto wiedzieć, że to, jakie tworzywa pojawią się w ogrodzie, jest determinowane przez otoczenie, jakie tworzywa występują w otoczeniu - bowiem ogród ten ma być z nim spójny.

Wbrew powszechnemu mniemaniu, ogród prowansalski nie jest słodki - jest to nieco surowy, a nawet szorstki design, złagodzony nieco przez lekkie rośliny w pastelowych kolorach. Kolorystyka tworzyw to barwy ziemi - jak właśnie brązy, beże czy zielenie. Szorstkie ceramiczne posadzki, zimne, metalowe meble z okuciami, zdobieniami. Intensywny kolor pojawia się jedynie w dodatkach - takich jak poduchy, czy okiennice - których w ogrodzie prowansalskim powinno być naprawdę sporo.

biały komplet ogrodowy na tarasie

Ciepłe kolory, drewniane meble, rośliny w donicach ogrodowych - przyjemny wypoczynkowy taras.

Okiennice tworzą ciekawy element dekoracyjny - nie zawsze też muszą znajdować się w towarzystwie okien. Dzięki nim możemy tworzyć złudzenia optyczne - umieszczając je na murze, czy ścianie lub mocujące między ‘fałszywymi okiennicami’ lustro, stworzymy okno tam gdzie go nie ma.

W ogrodzie prowansalskim oczaruje nas magia dodatków : starocie jak wagi, zegary, bańki czy butelki po mleku,a także kosze wiklinowe, lampiony ażurowe, czy ozdobne klatki dla ptaków. Dodatkowo poduchy na komfortowych meblach do wypoczynku, czy nieco pstrokate obrusy na stolikach. Na stołach również często pojawia się nieprzypadkowo bardzo malownicza, dekoracyjna zastawa stołowa - tak abyśmy wypoczywając czuli się wyjątkowo, nawet podczas popołudniowej, codziennej kawy. Piękne patery na ciastka i ciasteczka również sprawdzą się doskonale, czy świeczniki, aby wieczorne spotkania miały również przyjemny charakter.

stalowa ławka z pergolą w ogrodzie

Komfortowe i stylowe miejsce do wypoczynku w ogrodzie.

Rośliny do ogrodu prowansalskiego

Nawet w naszym klimacie uda się stworzyć ogródek w stylu prowansalskim - być może musimy czasem spożytkować się gatunkami roślin, które nieco odbiegają od tradycyjnych, ale efekt dalej jest zachwycający.

Roślinność do ogrodu w stylu prowansalskim powinny zachwycać - nie tylko swoim wyglądem, ale również zapachem. Posadzone w towarzystwie wypoczynkowych tarasów, ławeczek czy hamaków, będą uprzyjemniać relaks. Jak przystało na ogród prowansalski ważne są tu również zioła - nie tylko aromatyczne, ale również pożyteczne. Pomimo surowszego klimatu, niż na południu Francji, jest możliwe wyczarowanie prowansalskiego ogrodu. Jakie rośliny warto w nim posadzić?

lawenda i inne rośliny

Swobodna, kwitnąca rabata prowansalska.

Oczywiście ogród prowansalski nie może istnieć bez lawendy. Z wielu dostępnych w sprzedaży gatunków lawendy, my proponujemy Państwu wykorzystać lawendę wąskolistną - która jest bardzo odporna na mróz. Jest bardzo atrakcyjna, obficie kwitnie, a kwiaty mają charakterystyczny dla lawendy zapach. Najlepiej sadzić ją w miejscach dobrze widocznych, w większych grupach - wtedy wrażenia estetyczne jakie tworzy są zachwycające. Nie polecam może nieco atrakcyjniejszej lawendy wielkokwiatowej, z dużymi, grubymi kwiatostanami - ponieważ w naszym klimacie jest to gatunek jednoroczny. Jeżeli już bardzo chcemy mieć tę odmianę lawendy w swoim ogrodzie, to możemy posadzić ją w donicach na tarasie - a na zimę schować do garażu, żeby nie przemarzła.

kwiat róży prowansalskiej

Lawenda i róże - duet doskonały w prowansalskim ogrodzie.

Niezastąpionym towarzyszem lawendy są róże. Jest to połączenie bardzo sprawdzone - daje nam wiele, zarówno piękny wygląd jak też zachwycający zapach ( w większości przypadków). Róże pięknie kwitną, dekorując słoneczne rabaty. Bogactwo wyboru jakie nam oferują sprawia, że każdy znajdzie swoje ulubione. Dodatkowo warto zastosować inne byliny kwitnące w kolorach pastelowych - jak na przykład szałwia, która dodatkowo pięknie pachnie i jest pożyteczna - możemy z niej zrobić herbatę. Kocimiętka - dodatkowo jeżeli mamy kocich przyjaciół, na pewno nas za to jeszcze bardziej pokochają. Swoją chwilę ma obecnie perowskia - która z daleka wygląda jak lawenda. Wysokie łodygi, o pokroju wzniesionym, ozdobione lekkimi kwiatkami w kolorze lawendowym właśnie. Dodatkowo perowskia jest bardzo łatwa w uprawie - zwana rosyjską szałwią, ma małe wymagania glebowe, dobrze rośnie na słońcu, a nawet jeżeli przemarznie, po przycięciu wiosną - bujnie odbija. Jest to roślina miododajna, bardzo atrakcyjna.

Szałwia i wilczomlecz

Fioletowa - szałwia, i żółty - wilczomlecz.

Z innych bylin pięknie komponują się tu kwiaty o kolorze różu i jego odcieniach - jak popularna i lubiana jeżówka purpurowa. Doskonale komponuje się z nią pysznogłówką, a aby urozmaicić pokrój roślin polecamy mikołajka o kolczastych, srebrnych liściach. Więcej o pysznogłówce przeczytasz tutaj - Pysznogłówka - poznaj tą apetyczną roślinę!

Bardzo ciekawą propozycją do ogrodu prowansalskiego jest glicynia. Pnącze to bardzo intensywnie rośnie, dzięki czemu w krótkim czasie stworzy malowniczą, ale bujną ścianę zieleni, która ochroni nasz ogrodowy azyl. Pnącze pozwoli wydzielić bardzo prywatną przestrzeń do wypoczynku. Dodatkowo pnącze jest bardzo malownicze - długie kwiatowe grona w kolorze fioletowym, różowym lub białym zdobią roślinę, czyniąc z niej zachwycającą kompozycję. Kwiaty są przyjemnie pachnące, a ich oszałamiający wygląd wyróżnia się z otoczenia.

W ogrodzie prowansalskim unikamy roślin, które mają nienaturalny pokrój - staramy się nie przycinać i nie formować drzew i krzewów. Nie oznacza to, ze trzeba z nich rezygnować - zapożyczony z ogrody strzyżony bukszpan, a formie obwódek rabat, lub powtarzalnych elementów, sprawdzi się również w tej przestrzeni.

Naszym ulubieńcem do ogrodów prowansalskich jest coś, co imituje drzewka oliwne, które w naszym klimacie niestety nie urosną. Mianowicie oliwnik, którego liście mają zbliżony do oliwkowego drzewka, srebrny kolor, a samo drzewo nie jest również zbyt duże. Oliwnik ładnie skomponuje się w ogrodach w klimacie Prowansji. Z polecanych gatunków drzew sprawdzą się graby.

lawenda i inne roślina w rabacie

Rabaty są swobodne, toleruje się chwasty.

Wypełnienie rabat stanowić będą mniejsze byliny czy rośliny okrywające - ładnie komponować będzie się barwinek, o niebiesko-fioletowych kwiatach, lub dąbrówka rozłogowa - której liście mają delikatny fioletowo - bordowy odcień, a sama roślina jest płożąca, i dobrze rośnie w cieniu innych. Jako wypełnienie rabat, w jej niższych partiach doskonale skomponują się delikatne hosty - które w zależności od odmian mają listki drobne, lub duże w wielu odcieniach, lub też żurawki - dekoracyjne o każdej porze roku. Żurawki ozdobią rabatę gdy inne rośliny jeszcze nie kwitną, lub już przekwitły.

Oczywiście nie można wyobrazić sobie ogrodu prowansalskiego bez ziół. Zioła w większości wymagają stanowisk słonecznych, a miejsce ich posadzenia najlepiej zlokalizować w pobliżu kuchni lub tarasu. Jako dodatek do sałatek, czy mięs, a także w formie napojów - zioła sprawdzają się idealnie. Dodatkowo piękny aromat jaki wydziela większość z nich w słoneczne dni, będzie wpływać kojąco na nasz podczas relaksu. Z ziół polecamy tutaj melisę, miętę, tymianek, wspomnianą już wyżej szałwię, bazylię, majeranek.

Nie wszystkie z ziół dobrze znoszą zimę, dlatego warto posadzić je w donicach, a poza sezonem przetrzymywać w garażu.

szałwia na łące

Piękne i aromatyczne kwiatostany lawendy

Ogród w stylu prowansalskim to miejsce doskonałej do relaksu i wypoczynku. Tu czas płynie wolniej, a kuszące, przyjemne miejsca do wypoczynku zapraszają, aby przysiąść z nimi na chwilę.

Komentarze do wpisu (4)

12 grudnia 2017

I odszukałam swój ulubiony styl .. Super!

13 marca 2018

Niesamowity styl, można go sobie wyczarować tu u nas. dziękuje za inspiracje na nowy ogród. Pozdrawiam

17 grudnia 2019

Coś pięknego! Może uda mi się zastosować te wskazówki w swoim ogrodzie

3 lutego 2023

Bardzo fajny styl w ogrodzie Też taki mam .Polecam. Wskazówki bardzo pomocne .

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium