Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Chmura tagów
Kobiety lubią brąz - ogród w kolorze mlecznej czekolady 1
Kobiety lubią brąz - ogród w kolorze mlecznej czekolady

Ogród powinien być dekoracyjny przez cały rok, nie tylko wiosną i latem, ale też w pozostałym czasie. Z pewnością taką zieloną, całoroczną dekoracją w ogrodzie są rośliny iglaste i zimozielone, ale z powodzeniem możemy wykorzystać też gatunki, które mimo, że są w spoczynku, pięknie ten ogród przyozdabia.

jesienny ogród z trawami ozdobnymi i innymi roślinami w odcieniach brązu

Ogród powinien być dekoracyjny w każdej porze roku - jesienią wiele roślin ukazuje swoje kolejne piękne oblicze. Jest to pora barwnych liści i owoców.

Nie sprzątaj ogrodu na zimę!

Dlaczego nie warto sprzątać ogrodu na zimę?. Zgodnie z współczesną wiedzą, która nie jest znowu taką nowością, a po prostu obecnie doszła do głosu, w ogrodzie powinniśmy zostawiać opadłe liście, przekwitnięte rośliny, byliny, a nawet dłuższy trawnik. Jakie zalety ma pozostawienie ogrodu w takim stanie?

ptaki zimą na gałęzi ze zmarniętą jarzębiną

Ogród w którym pozostawisz nasiona, owoce, dłuższe trawy czy nieprzycięte byliny, będzie przyjazny dla ptaków i zwierząt.

Taki zasobny w przekwitnięte i uschnięte rośliny, jesienny i zimowy ogród, jest bardzo przyjazny dla zwierząt, owadów, ptaków.

  • Pozostawione na roślinach nasiona i owoce, będą pokarmem w czasie zimy.
  • Wyższa trawa i inne rośliny stanowić będą ochronę przed mroźnym wiatrem.
  • Kiedy przytniemy rośliny dopiero wiosną, nie są tak podatne na wymarzanie ( oczywiście wykluczając te, którym jesienne cięcie jest potrzebne do prawidłowego wzrostu).
  • Ogród ładnie wygląda, nie jest “łyso".
  • Dla zapominalskich, wiosną, w czasie plewienia, pamiętamy gdzie co rosło, dzięki czemu nie usuniemy tego razem z chwastami.

jesienna rabata z płotkami z wikliny

Takie nieuprzątnięte, jesienne rabaty mają swój urok, a dodatkowo są pożyteczne.

pełna koloru jesienna rabata

Jesienne rabaty pełne są koloru.

Rośliny dekoracyjne zimą

Istnieje wiele gatunków, które szczególnie pięknie wyglądają w zasuszonej formie, właśnie w czasie jesieni i zimy. Brązowe i złote liście, czekoladowe kwiatostany, nasiona, a także kwiaty w kolorze cappuccino, czy gorącej czekolady… Zimowy ogród może być piękny, nie tylko za sprawą iglaków. Co ozdobi nasz ogród zimą?

Do dyspozycji mamy drzewa, krzewy i byliny.

Grab

Jest to kolejna, kultowa już propozycja, która idealnie pasuje do większości ogrodów. W ogrodach wiejskich i nowoczesnych, strzyżony, gęsty, grabowy żywopłot, wygląda doskonale!Stanowi piękne tło dla rabat, a także obramowanie ogrodu. Zapewnia nam komfort i poczucie prywatności.

żywopłot z grabu zimą

Grab rośnie dość szybko, w przeciągu kilku lat osiągnie docelową wysokość - dzięki czemu jest to szybki sposób na odgrodzenie się od sąsiadów, czy ulicy. 

Wymagania grabu nie są duże - stanowisko półcieniste, lub słoneczne, podłoże lekkie. Grab lubi zasilanie azotem, nawet 2 razy do sezonie, wtedy przyrosty są większe i ładnie się zagęszcza. Jeżeli sadzimy żywopłot, najlepiej sadzić w 2- 3 rzędach, na krzyż lub mijankę. Takie sadzenie da atrakcyjne i szybkie efekty. Grab poradzi sobie również nie zasilany, ale wtedy wolniej rośnie.

W sezonie liście grabu mają ładny, głęboki, zielony kolor. Listki są lekko wydłużone na końcu, szorstkie. Jesienią zaczynają przebarwiać się w kolory żółty i brązowy. Zaletą grabu jest fakt, że listki pozostają na roślinie przez całą zimę - dopiero wiosną, nowe, rozwijające się pąki liści, zrzucają i wypychają te stare.

Dzięki pozostawaniu liści na roślinie, żywopłot jest bardzo atrakcyjny, a także również zimą chroni nas przed wiatrem, czy wścibskimi spojrzeniami. W żywopłocie, gęste grabowe gałązki tworzą również dodatkowo zwarty parawan. 

Zachęcamy także do przeczytania artykułu - Żywopłot z metra - efekt już teraz! Nie musisz czekać kilku lat!

liście grabu oprószone lodem

Listki grabowe utrzymują się długo w czasie zimy.

Jeżówka

Jeżówki to rodzina astrowatych, która łączy 9 gatunków. Najbardziej powszechnym jest jeżówka purpurowa, Echinacea Purpurea. Jest to roślina wieloletnia, która charakteryzuje się kwiatami o wysokości około 120 -180 cm. Liście są szorstkie, na łodydze nieliczne, ale przy podstawie tworzą zwartą kępę. Lekko wydłużone, jajowate, brzegiem ząbkowane lub całobrzegie. Kwiatostany, zebrane na sztywnych łodygach, mają różowe płatki, oraz brązowe płatki języczkowe, które przypominają kolce jeża. To właśnie tej części rośliny, jeżówka zawdzięczasz swoją nazwę. Jeżówka doskonale pasuje do ogrodów wiejskich, gdzie wprowadza sielski charakter. Posadzona na rabatach, tworzy ażurowy, dynamiczny akcent. Kwiaty pojawiają się w lipcu, ale kwitną aż do przymrozków. Po przekwitnięciu na roślinie pozostają właśnie kolczaste środki kwiatowe, które osypują się przez całą zimą - będąc pokarmem dla ptaków i dekoracją zimowego ogrodu.

Jeżówki najlepiej rosną na stanowisku słonecznym i półcienistym, na zasobnym, żyznym podłożu. Byliny te same rozsiewają się po ogrodzie - w pierwszym roku z nasion wyrasta mała siewka, a po przezimowaniu w ogrodzie, zakwita w kolejnym sezonie.

Jeżówki są dostępne w kilku kolorach - bieli, czerwieni, różach, żółciach i pomarańczach. Komponując kilka kolorów, możemy stworzyć ciekawe rabaty w ogrodzie.

wysuszone jeżówki

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne sprawdzają się w ogrodach nowoczesnych, ale też wiejskich, miejskich i minimalistycznych. Trawy są lekkie i delikatne, doskonale wypełniają każdą rabatę. Z powodzeniem możemy posadzić je w gruncie, ale też w donicach. Trawy swój urok pokazują późnym latem i jesienią, kiedy większość roślin już zamiera. Puszyste i szumiące pióropusze traw wyglądają przepięknie. Możemy je takimi pozostawić na zimę, ale aby wyglądały atrakcyjnie, warto zebrać je w wiechy i związać. Wiechy z trawy są mocniejsze, trawy ładniej wyglądają, a dodatkowo w ten sposób chronimy je przed przemarzaniem.

Trawy ozdobne cenione są nie tylko za piękny wygląd, ale również za małe wymagania pielęgnacyjne. Większość traw, jakie mamy do wyboru do naszych ogrodów, to gatunki wieloletnie, mrozoodporne i o małych potrzebach. Najlepiej będą rosły na stanowisku słonecznym, ewentualnie lekko cienistym. Podłoże powinno być przepuszczalne. Zabiegi pielęgnacyjne jakie trzeba wykonać to odświeżenie karpy trawy po zimie, poprzez jej przycięcie, a także nawożenie i podlewanie w czasie suszy. Najbardziej popularne w naszych ogrodach są miskanty, piórkówki, kostrzewy, trawy pampasowe, turzyce, proso. Więcej na temat traw także tutaj - Przegląd traw ozdobnych.

rabata z traw ozdobnych

Rabata złożona tylko z traw ozdobnych.

Żeleźniak

Żelaźniak to bardzo ciekawa bylina, która dopiero zaczyna podbijać nasze ogrody. Doskonale prezentuje się sadzona w większych grupach, kiedy robi ogromne wrażenie. Żeleźniak jest byliną ozdobną z miododajnych kwiatów, ułożonych na roślinie piętrowo. Kwiaty nie są liczne, ale dzięki ich ciekawemu ułożeniu, wyglądają ciekawie - przypominają trochę naszą jasnotę.

Jesienią, po przekwitnięciu kwiatów, na linie pozostają dalej dekoracyjne, brązowe już kwiatostany.

Żeleźniak jest ekspansywny i łatwy w uprawie, dobrze rośnie na każdej, nawet słabej glebie. Najlepsze dla niego jest stanowisko słoneczne, o przepuszczalnej glebie. Jedyny kłopot w jego uprawie w naszym kraju, to mała odporność na duży mróz. Dlatego młode rośliny trzeba chronić przed mrozem. W Polsce szczególnie warto zwrócić uwagę na żeleźniaka bulwiastego, który jest bardziej odporny na mróz.

Żeleźniak zimą

Żeleźniak jesienią

Żeleźniak latem

Żeleźniak jest dekoracyjny w każdej porze roku. To hit ogrodów naturalistycznych - miododajny, mało wymagający, wieloletni, piękny!

Rozchodnik

To jedna z naszych ulubionych grup roślin - kochamy je za małe wymagania oraz oszałamiający wygląd. Rozchodniki to rośliny nie do zdarcia - sprawdzają się nawet w najbardziej suchych i słonecznych miejscach, dobrze rosną na piasku i słabej glebie, ewentualnie trudniejsze warunki mogą ograniczyć ich wysokość, ale mimo to, będą wyglądać atrakcyjnie.

rozchodniki

Rozchodniki to obszerna rodzina, w której poszczególne gatunki różnią się kolorem liści, kwiatów i pokrojem. Większość z nich ma grube, mięsiste liście, oraz sztywne kwiatostany, które mają postać baldachów, złożonych z drobniejszych kwiatków. Najczęściej kolory kwiatów oscylują w barwach różu, bieli, czerwieni i bordo, natomiast liście i łodygi są oczywiście zielone, ale też beżowe i brązowe.

Zimą rośliny długo utrzymują kwiatostany, które stają się czekoladowe, natomiast łodygi mają kolor jasnego brązu. Roślina w takiej formie pozostaje aż do wiosny, kiedy to ją przytniemy. Odpowiednim momentem będzie pojawianie się u podstawy zalążków nowych liści - uwaga! Jeżeli przytniemy zbyt późno, możemy je uszkodzić. Optymalny termin to marzec.

Rozchodniki latem przy rabacie

Rozchodniki są najbardziej atrakcyjne latem i jesienią, a zimą ich zaschnięte kwiatostany przypominają o tym urok

.

Hortensje

Hortensje to bardzo atrakcyjne, piękne krzewy, które najlepiej komponują się z ogrodami wiejskimi, w których podkreślają wiejski charakter. Ale hortensje są bardzo popularne w każdym ogrodzie - ze względu na swoje ogromne walory dekoracyjne.

Krzewy, jakimi są hortensje, możemy podzielić na kilka grup:

  • hortensje bukietowe,
  • hortensje ogrodowe,
  • hortensje krzewiaste,
  • hortensje pnące.

Każda z grup charakteryzuje się pięknymi kwiatami, które odróżniają je między sobą - różna budowa, kształt pomiędzy grupami, powoduje, że z ich pomocą możemy stworzyć dekoracyjna rabatę.

Piękne, duże, stożkowate kwiatostany, złożone z małych kwiatów, które kojarzymy z zimowych ogrodów, to kwiaty hortensji bukietowych. Tylko one mogą zdobić nasz ogród zimą, gdyż ich przycinanie odbywa się dopiero wiosną. Kwitnienie hortensji rozpoczyna się w lipcu i trwa do przymrozków. Kwiaty są stożkowate, spłaszczone, a krzewy osiągają wysokość od metra do nawet 3 metrów. Kolory kwiatów najczęściej mają barwę białą, czerwoną i różową, powszechne jest, że w czasie wegetacji, kolorystyka zmienia się.

Hortensje bukietowe kwitną na pędach tegorocznych, więc nie przycinamy ich jesienią. Dlatego kwiaty hortensji mogą pozostać w naszym ogrodzie przez całą zimę. Tworzą one bardzo dekoracyjny akcent - przyprószone śniegiem, brązowo-beżowe kwiaty, wyglądają bardzo ładnie. Dodatkowo hortensje bukietowe są zdecydowanie mniej kłopotliwe od ogrodowych, nie wymagają tyle pielęgnacji, a cięcie możemy wykonać swobodnie, bez stresu, że coś pójdzie źle - jak byśmy nie przyjęli, i tak zakwitnie. Więcej na temat hortensji tutaj - Hortensje - rodzaje, wymagania, pielęgnacja.

hortensje jesienią

suchy wianek hortensji zimą

Kwiatostany hortensji są bardzo dekoracyjne nawet jesienią i zimą.

Wymagania, jakie trzeba spełnić, aby hortensje bukietowe kwitły w naszym ogrodzie to zapewnić jej stanowisko słoneczne lub półcieniste, koniecznie wilgotne podłoże, bardzo żyzne i zasobne. Susza to największy wróg hortensji, które słabo kwitną w czasie niedoboru wody, dlatego latem koniecznie trzeba je podlewać.

Ogród w kolorze czekolady czy cappuccino jest przytulny, ciepły i atrakcyjny. Zamrożone, przyprószone śniegiem pędy, kwiaty i gałązki roślin wyglądają urzekająco. Przypominają nam, jak atrakcyjny był ogród w lecie, i jak będzie wyglądał za chwilę. Śnieg skrywa jego potencjał, ale rośliny nie dają za wygraną, wychylają się spod tej puszystej pierzyny.

wieniec z kwiatów hortensji

Z zasuszonych kwiatów możemy wykonać dekoracyjny wieniec.

Komentarze do wpisu (1)

3 kwietnia 2020

Cudowne zdjęcia i przydatny poradnik! Warto przeczytać :)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium