Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Fotel Nardi ARIA
Fotel Nardi ARIA
840,00 zł 500,00 zł
szt.
Komplet ogrodowy: stół rozkładany Libeccio i krzesła Bora
Komplet ogrodowy: stół rozkładany Libeccio i krzesła Bora
3 680,00 zł 2 900,00 zł
szt.
Zestaw 4 szt. donic betonowych naturalnych corten
Zestaw 4 szt. donic betonowych naturalnych corten
4 820,00 zł 4 400,00 zł
szt.
Zestaw 5 szt. donic betonowych loft jasny szary
Zestaw 5 szt. donic betonowych loft jasny szary
3 720,00 zł 3 000,00 zł
szt.
Tradycyjny zestaw technorattanowych mebli Sandkorn
Tradycyjny zestaw technorattanowych mebli Sandkorn
12 900,00 zł 10 900,00 zł
szt.
Duża donica Mercury niebieska
Duża donica Mercury niebieska
547,46 zł 499,00 zł
szt.
Leżak basenowy Nardi EDEN
Leżak basenowy Nardi EDEN
550,00 zł 500,00 zł
szt.
Leżak basenowy ALFA (4 kolory)
Leżak basenowy ALFA (4 kolory)
790,00 zł 650,00 zł
szt.
Krzesło z podłokietnikami Nardi Costa
Krzesło z podłokietnikami Nardi Costa
280,00 zł 200,00 zł
szt.
Mały stolik Nardi Aria 60x60
Mały stolik Nardi Aria 60x60
315,00 zł 250,00 zł
szt.
Stolik do restauracji Spritz
Stolik do restauracji Spritz
310,00 zł 200,00 zł
szt.
Żywopłot z metra - efekt już teraz! Nie musisz czekać kilku lat! 2
Żywopłot z metra - efekt już teraz! Nie musisz czekać kilku lat!

Wpis powstał we współpracy z producentem takich żywopłotów firmą Blumkowsky. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na stronę: zywoplot.eu

Gęste żywopłoty to najpiękniejsze tło dla każdego ogrodu. Zwarte i bujne zielone ramiona, otaczające nasz ogród, strzegą jego wnętrza i chronią go. Żywopłoty zapewniają nam poczucie prywatności i komfortu - dzięki tym zielonym parawanom czujemy się swobodnie w swoim ogrodzie.

ogród otoczony żywopłotem

plac zabaw w prywatnym ogrodzie

Gęste żywopłoty stanowią idealne ogrodzenie ogrodu - strzegą naszej prywatności i są strefą buforową dla nieprzyjaznych warunków atmosferycznych.

Nic więc dziwnego, że zakładanie ogrodu rozpoczynamy najczęściej właśnie od posadzenia żywopłotu. Niestety, wysokie, zielone ściany nie powstają od razu - na efekt często trzeba poczekać kilka lat.

Dodatkowo - uzyskanie zadowalającego efektu - czyli gęstych żywopłotowych zarośli, jest wynikiem regularnej, troskliwej pielęgnacji. Rośliny żywopłotowe muszą być sumiennie strzyżone już od momentu posadzenia - regularne strzyżenie powoduje zagęszczanie się pędów, dzięki czemu żywopłot staje się nieprzenikalny dla wiatru i wścibskiego oka.

żywopłot

dom otoczony żywopłotem

Żywopłot może być sezonowy, z gatunków liściastych, lub zimozielony.

Czy więc oznacza to, że w naszym świeżym ogrodzie, swobodnie wypoczniemy dopiero za kilka lat?! Na szczęście nie!

Wychodząc na potrzeby wielu nowych posiadaczy ogrodu, szkółkarze i ogrodnicy, wyspecjalizowali się w produkcji żywopłotów z metra.

Gotowe żywopłoty z metra to szybki efekt - w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie uzyskać to, na co inni pracują wiele lat.

Czym jest to wybawienne rozwiązanie?

małżeństwo pije wino w ogrodzie

Gęsty żywopłot strzeże naszej prywatności w ogrodzie.

funkcje żywopłotu

Żywopłoty z metra

Żywopłoty z metra to atrakcyjne rozwiązanie, stworzone z myślą o najbardziej niecierpliwych posiadaczach ogrodu. To nic innego, jak roślinne panele, hodowane z dbałością przez wiele lat w szkółce tylko po to, aby posadzić je w twoim ogrodzie jako gotowe, wysokie, roślinne przesłony.

Żywopłot z metra powstaje z roślinnych paneli, które najczęściej mają długość 1 metra i szerokość zależną od gatunku rośliny - zazwyczaj około 40 cm, i wysokość od 80 do 200 cm.

Panele te są tworzone przez rośliny charakterystyczne dla żywopłotów - jak buk, grab, klon, bluszcz pospolity. Rośliny są kształtowane i przycinane jak żywopłot, z tą różnicą, że rosną w donicy.

Dopiero w naszym ogrodzie trafiają na miejsce docelowe - ale mają już znaczą, satysfakcjonującą wysokość.

Z gotowych paneli roślinnych możemy tworzyć odcinki o dowolnej długości i kształcie.

hodowla żywopłotu w szkółce

Panele roślinne są kształtowane w szkółce.

pojedyńczy eleemnt żywopłotu

pojedyńczy element żywopłotu

pojedyńczy element żywopłotu

wykopywanie pojedyńczych elementów żywopłotu

Gotowe panele są dostarczane do Klienta w donicach. Odpowiednie techniki kształtowania bryły korzeniowej zapewniają powodzenie przy sadzeniu tak dużych roślin.

Założenie takiego żywopłotu z metra jest bardzo proste - wystarczy posadzić rośliny zgodnie z wytycznymi.

Zalety żywopłotów

Dlaczego żywopłoty są tak popularną formą aranżacji ogrodów? Jakie mają zalety?

Przede wszystkim żywopłot to idealna osłona ogrodu - pełni rolę zielonego parawanu, strażnika naszej prywatności.

Ale te atrakcyjne nasadzenia roślinne, mają inne zalety.

Przede wszystkim chętnie wykorzystywane są w kompozycji ogrodów, jako tło dla innych roślin - zielone ściany żywopłotów sprawdzają się w sąsiedztwie rabat, a niższe żywopłoty często stanowią obwódki kolorowych nasadzeń kwietnych. Natomiast formowane żywopłoty, strzyżone w geometryczne bryły, są akcentami dekoracyjnymi ogrodów, o walorach malowniczych i upiększających ogród. Szczególnie sprawdzają się w nowoczesnych założeniach ogrodowych, jako zielone monumenty, ale w stylach ogrodów bardziej złożonych, stanowią element wprowadzający rytm i porządek.

Formowane żywopłoty, a także roślinne ekrany i panele, które również możemy zakupić w formie dorosłej rośliny, gotowej do posadzenia to nowoczesny, niebanalny design w twoim ogrodzie.

żywopłot z buka zimą

podlewany żywopłot przy domu

Żywopłoty są jedną z najbardziej popularnych form roślinnych - dzięki licznym zaletom, korzystamy z nich tak chętnie.

Żywopłoty pozwalają nam na przesłonięcie atrakcyjnych widoków, które sąsiadują z ogrodem, lub znajduje się w nim - zielone parawany mogą służyć jako osłona mało atrakcyjnych miejsc, warzywników, czy strefy gospodarczej ogrodu.

Gęste zarośla żywopłotów aż tętnią życiem - stają się siedliskiem ptaków i owadów, a także schronieniem dla mniejszych zwierząt - w gałązkach żywopłotów ptaki wiją swoje gniazda, tu znajdują schronienie i pokarm, zimą jest to miejsce zaciszne i chroniące przed wiatrem i mrozem. Mniejsze zwierzęta mogą schronić się przed drapieżnikami, czy też przetrwać gorsze warunki atmosferyczne.

Żywopłot zmienia klimat w ogrodzie - zwłaszcza kiedy zakładamy ogród w miejscu wyjątkowy wietrznym, lub nasłonecznionym - nasadzenia żywopłotu zatrzymują silne podmuchy wiatru, dzięki czemu zimą rośliny nie przemarzają, a także, gatunki o wiotkich pędach nie ulegają uszkodzeniom. Wysokie żywopłotowe rośliny, są źródłem cienia, co pozwala nam na nasadzenia z roślin cieniolubnych.

liście na żywopłocie

liście na żywopłocie

Bujna roślinność stanowi zielony parawan dla ogrodu.

Zielone płoty wokół ogrodu wpływają pozytywnie na jakość powietrza w ogrodzie - działają jak zielone filtry, zatrzymują zanieczyszczenia, pyły, a także nawilżają powietrze. Ich pozytywne oddziaływanie jest szczególnie odczuwalne w miejscach o słabej jakości powietrza.

Żywopłoty formowane z metra to atrakcyjna propozycja do każdego ogrodu - jego obecność sprawi, ze nasz ogród zyska atrakcyjny i pożyteczny element. Bilans zalet, w porównaniu do pielęgnacji, jakiej wymaga żywopłot, jest dodatni - nawet jeżeli trzeba będzie wykonać formowanie żywopłotu 2 razy w sezonie, to i tak jego pozytywne oddziaływanie na nasze samopoczucie, jest większe.

Rośliny na żywopłot

Żywopłot z metra wykonany jest z roślin, kształtowanych i formowanych, które lubią cięcie. Gatunki, wybrane na żywopłot z metra, muszą dobrze znosić przesadzanie. Fachowa wiedza ogrodników i szkółkarzy sprawia, że ryzyko niepowodzenia w procesie sadzenia żywopłotu z metra, prawie nie istnieje. Prawidłowy dobór gatunków i właściwa pielęgnacja oraz przygotowywanie roślinnych paneli do posadzenia, gwarantuje atrakcyjny i trwały efekt.

Bogactwo gatunków, jakie oferują nam producenci gotowych żywopłotów z metra, sprawia, że możemy uzyskać różnorodny efekt - zarówno niski żywopłot, jak też wysoki, zimozielony i sezonowy, zmienny i niezmienny.

wykopywanie żywopłotu

pakowanie elementu żywopłotu do tymczasowego pojemnika

Gatunki wybrane ma żywopłot muszą spełniać kilka kryteriów - między innymi podatność na cięcie i brak problemów przy przesadzaniu.

Jakie gatunki najlepiej sprawdzają się jako żywopłot z metra:

LIŚCIASTE:

 • grab - to idealne roślina liściasta, która jesienią przebarwia się na żółto, potem brązowo, mimo to, większość liści nie opadają jesienią, tylko pozostaje na krzewie aż do wiosny.
 • buk - to ciekawa roślina liściasta, lubi strzyżenie i formowanie, występuje w odmianach o liściach bordowych, a tradycyjnie zielonych.
 • ambrowiec - ma piękne liście, w kształcie gwiazdy, jesienią przebarwiają się na żółto i czerwono,
 • klon polny - ma klapowane, powcinane liście, które przebarwiają się atrakcyjnie jesienią,
 • ligustr
 • lipa

ZIMOZIELONE I IGLASTE

 • modrzew - to ciekawa roślina iglasta, która przebarwia się jesienią i zrzuca liście, modrzew jest więc unikatowy i z pewnością wyróżni twój ogród,
 • cis - idealny na zimozielone żywopłoty, cis ma delikatne, miękkie igiełki, sprawdzi się również w cieniu,
 • żywotnik - jedna z ulubionych roślin iglastych na żywopłoty, tworzy atrakcyjne, zielone ściany,
 • świerk - tworzy zimozielony, niezmienny parawan, który chroni ogród i zapewnia nam prywatność w każdej porze roku,
 • ostrokrzew - ma piękne, błyszczące, zimozielone liście, które mogą być nakrapiane lub zdobione w inny sposób,

Sadzenie żywopłotu z metra

Sadzenie żywopłotu z metra przebiega sprawnie i z powodzeniem, dzięki przystosowaniu roślin do sadzenia w formie dojrzałej.

Czas założenia ogrodu jest uzależniony od jego długości, ale zazwyczaj trwa jeden dzień.

Sadzenie żywopłotu rozpoczyna się od wyznaczenia jego przebiegu, a następnie wykopania rowów pod rośliny. Następnie rośliny są umieszczane w dołach, sadzone i podlewane. Wieczorem możemy już podziwiać efekt końcowy w naszym ogrodzie.

przygotowanie rowu

kopanie rowu przy domu

Prace rozpoczynamy od wykopania rowu.

sadzenie roślin

Następnie sadzenie.

podlewanie roślin

Kolejno dokładnie podlewanie.

gotowe

I gotowe. Efekt dojrzałego żywopłotu w jeden dzień.

posadzony żywopłot

żywopłot kilka tygodni potem

A po kilku tygodniach ….

A co zamiast żywopłotu?

Nie w każdym ogrodzie jest miejsce na żywopłot. Czy to oznacza, że trzeba rezygnować z nowoczesnej i stylowej przesłony? Nie. Z powodzeniem można wykorzystać formowane ekrany roślinne.

Ekrany z roślin są modnym elementem wystroju ogrodu - strzyżone i formowane w zielone ściany, sprawdzają się w roli osłonowej i dekoracyjnej.

żywopłot w donicach przy domu

Żywopłot z metra to idealna propozycja do nowych ogrodów, w których właściciele cenią sobie prywatność, albo muszą zmagać się z niesprzyjającym otoczeniem. Warto rozważyć taką propozycję, która sprawdzi się w każdym miejscu. Żywopłot odmieni nie tylko wygląd, ale też funkcjonalność ogrodu.

kobieta w ogrodzie otoczonym żywopłotem

Ogród w otoczeniu żywopłotu pozwala nam na poczucie swobody i komfortowy wypoczynek.

Wpis powstał we współpracy z producentem takich żywopłotów: zywoplot.eu

Komentarze do wpisu (2)

18 czerwca 2021

a jaka cena gdzie znajdę i któer są zimolubne

14 lipca 2021

Wszelkie informacje znajdują się w linku, który jest na początku wpisu. Pozdrawiamy !

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium