Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Chmura tagów
Promocje
Stół rozkładany Nardi Rio 140-210 z aluminiowym blatem
Stół rozkładany Nardi Rio 140-210 z aluminiowym blatem
4 300,00 zł 3 500,00 zł
szt.
Klasyczny zestaw mebli dla dwojga Vallmo
Klasyczny zestaw mebli dla dwojga Vallmo
5 900,00 zł 3 900,00 zł
szt.
Ażurowa sofa 3- osobowa Vence
Ażurowa sofa 3- osobowa Vence
5 800,00 zł 3 800,00 zł
szt.
Dwustronny narożnik aluminiowy Delia
Dwustronny narożnik aluminiowy Delia
5 500,00 zł 2 750,00 zł
szt.
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
2 050,00 zł 1 500,00 zł
szt.
Stolik kawowy Sevran
Stolik kawowy Sevran
1 900,00 zł 1 450,00 zł
szt.
Ażurowy fotel bujany Folio Nardi
Ażurowy fotel bujany Folio Nardi
935,00 zł 590,00 zł
szt.
Stolik dziecięcy ARIEL
Stolik dziecięcy ARIEL
160,00 zł 100,00 zł
szt.
Krzesełko dziecięce ARIEL
Krzesełko dziecięce ARIEL
40,00 zł 20,00 zł
szt.
Narożnik szary z technorattanu Andover
Narożnik szary z technorattanu Andover
6 950,00 zł 4 450,00 zł
szt.
Zestaw kawowy Sorba
Zestaw kawowy Sorba
4 700,00 zł 3 700,00 zł
szt.
Ogród od zaraz - kilka pomysłów na szybki efekt 3
Ogród od zaraz - kilka pomysłów na szybki efekt

Sposoby na szybki ogród

Zakładając ogród, bardzo często jesteśmy rozczarowani, albo nawet zmęczeni oczekiwaniem na efekt. Nie każdy z nas ma świadomość, iż na docelowy efekt w ogrodzie, musimy trochę poczekać. Wzrost drzew i krzewów wymaga czasu. Szacuje się, że na atrakcyjne efekt, dojrzałego ogrodu musimy poczekać minimum 5 - 7 lat.

Kiedy kończymy budowę domu, nasze podwórko często przypomina tak zwany krajobraz księżycowy - jest pusto, widać tylko “gołą ziemię”, często widoczne są jeszcze pozostałości po budowie, lub elementy, jakie wymagają wykończenia. Co robić, żeby nie zwariować? Czy da się ten proces jakoś przyspieszyć? Jakie są sposoby, na szybkie efekty, w świeżo założonym ogrodzie?Zdradzamy w artykule.

Szybko i zielono - trawnik z rolki

Warto jest zacząć od podstaw. Z pewnością piękny, zielony trawnik, będzie doskonale wypełniał przestrzeń ogrodu. Trawnik to sposób na szybki efekt w ogrodzie - jego założenie możemy wykonać na dwa sposoby. Zdecydowanie szybsze jest zakładanie trawnika z rolki. Trawnik z rolki wykłada się w ogrodzie jak zielony dywan. Kupujemy darninę, która jest produkowana na specjalnych podłożach, maszynowi zwija się ją w rolkę, która następnie rozkładamy w ogrodzie. Zabieg ten musi być wykonany bardzo starannie i dokładnie - podłoże powinno być doskonale przygotowane, równe, bez zanieczyszczeń, kamieni, korzeni. Murawę układamy dokładnie ją dociskając, najlepiej z zapasem -czyli jeden pas na drugi powinien lekko nachodzić - około 3-5 cm. Trawę dokładnie podlewamy, a przez pierwsze dwa tygodnie również staramy się jej mocno nie udeptywać, tak aby nie zniszczyć korzeni. Ważne jest, aby trawę układać zaraz po jej zakupie, tak aby nie zdążyła zaschnąć.

Nie da się jednak ukryć, iż założenie trawnika z rolki to duży koszt - dlatego jest to dobry pomysł, kiedy mamy do obsadzenia mały obszar. Jeżeli jednak nasze podwórko jest większe, możemy wysiać trawę. Najlepszy termin jest teraz - we wrześniu lub na początku mają. Wilgotność powietrza jest większa, a temperatura powietrza nie spada nisko, dlatego trawa szybko się rozwija. Jeżeli planujemy siew latem, możemy trawę przysypać podłożem, żeby nie wysychała. Konieczne jest regularne podlewanie, do momentu rozkrzewienia.

Oczekujesz szybkich efektów? Poznaj także - Żywopłot z metra - efekt już teraz! Nie musisz czekać kilku lat!

trawa z rolki

Trawnik z rolki jest sposobem na szybki zielony dywan.

Ozdobny mur lub grafika

Poszukując sposobów na aranżację ogrodu, powinniśmy wykorzystać to, co w nim jest. Często mamy do dyspozycji ścianę garażu, czy też planujemy taras. Być może od strony sąsiada prześladuje nas nieatrakcyjny widok, czy też chcemy uzyskać odrobinę prywatności. W takim przypadku możemy wykorzystać w ogrodzie murek - może to być już obecna konstrukcja, lub możemy zbudować ją specjalnie w tym celu. Wystarczy tylko nadać jej ciekawy kolor, albo design, a stanie się dekoracją ogrodu. Zlokalizowana przy tarasie, lub w reprezentacyjnej części ogrodu, będzie zaskoczeniem dla wszystkich. Barwny, zaskakujący akcent ciekawie wypełni przestrzeń.

Jak ozdobić taką ścianę? Możemy wykorzystać ozdobną cegłę, klinkier, okładzinę z kamienia, czy też tynk ozdobny, deski, albo farbę. Możliwości jest mnóstwo. Z powodzeniem również możemy potraktować taką scenę jako płótno, i namalować na nim obraz - lub poprosić znajomego, utalentowanego o to, aby coś dla nas namalował. Taka grafika, z powodzeniem podkreśli design ogrodu, jego charakter, czy też funkcję przestrzeni.

ściana wertykalna

Ściana wertykalna, która stanowi ciekawy efekt w ogrodzie. Jej budowa jest szybka, a efekt widoczny od razu.

Mała architektura - duża rola

Żaden z ogródków nie powinien być pozbawiony takich elementów, jak elementy małej architektury. W każdej ogrodowej przestrzeni znajdą dla siebie miejsce : zadaszenie tarasu, taras, wiata, pergola, kratownica czy meble ogrodowe. Możemy również pokusić się o murowany grill, schody terenowe, czy plac zabaw dla dzieci, domek dla nich, lub domek ogrodnika. Takie konstrukcje, łatwo jest wprowadzić do przestrzeni ogrodu. Właściwie, powinny być one planowane najpierw, i wykonane wcześniej niż posadzona roślinność.

Najczęściej wszelkie konstrukcje w ogrodzie wykonujemy z drewna. Jest to wdzięczny materiał, który po pierwsze łatwo jest obrabia, po drugie łatwo jest dopasować je do otoczenia i charakteru ogrodu. Drewno, dzięki malowaniu, może przybierać wiele kolorów. Daje nam to swobodę aranżacji, oraz możliwość dopasowania tych elementów do przestrzeni ogrodowej.

Taras z wygodnymi meblami, czy grillem, oraz funkcjonalna wiata stworzą przestrzeń w jakiej będziemy mogli wypoczywać już w pierwszym sezonie po założeniu ogrodu. Dzieci natomiast ucieszą się z placu zabaw - może to być huśtawka, piaskownica, czy też kilka elementów razem.

piękna drewniana altana

Piękna, drewniana altana w otoczeniu atrakcyjnych roślin szybko wypełni ogród.

Ważne i widoczne nawierzchnie

W ogrodzie liczy się również nawierzchnie - podjazd do garażu, ścieżka prowadząca do domu, czy też wijąca się w ogrodzie. Nawierzchnie czynią przestrzeń czytelną i atrakcyjną - one również, podobnie jak elementy małej architektury, powinny być zaplanowane i wykonane wcześniej, aby nie kolidowały z roślinnością. Ścieżka w ogrodzie, po kilku sezonach będzie otoczona atrakcyjną rabatą, przy tarasie z drewna, możemy posadzić drzewo, które stanie się źródłem cienia.

Najszybszym sposobem na nawierzchnię w ogrodzie jest zastosowanie żwiru - wystarczy tylko rozłożyć włókninę w miejscu, w jakim planujemy ścieżkę, czy placyk, ewentualnie możemy wykonać obrzeże - albo z tworzywa sztucznego, albo z kostki, i wysypujemy świr. Praca szybka, i nawet niedoświadczona osoba, wykona ją sprawnie i szybko.

Rośliny do zadań specjalnych

Nikt z nas nie wyobraża sobie jednak ogrodu bez roślin - niezależnie, jakie elementy umieścimy w ogrodzie, rośliny dopełnią całość, doskonale ją aranżując. Wiele krzewów i drzew rośnie wolno, wystawiając naszą cierpliwość na próbę. Na szczęście jest kilka takich gatunków, jakie możemy wykorzystać, aby uzyskać szybszy efekt, bez konieczności czekania kilku lat. Możemy wykonać projekt ogrodu, w którym posadzimy oczywiście drzewa i krzewy, wymagające więcej czasu, ale dopełnimy je za pomocą roślin jakie prezentujemy poniżej.

Barwne i szybkie rośliny jednoroczne

Rośliny jednoroczne doskonale znamy z ogrodów wiejskich, gdzie bardzo chętnie wykorzystuje się je, do tworzenia wielu barwnych i szybko rosnących rabat. Do tej grupy należą cynie, maki, aksamitki, niektóre goździki, grodzki pachnące słoneczniki, nasturcje i naprawdę wiele, wiele innych gatunków. Siew tych rośliny przypada na wiosnę - koniec kwietnia, maj, natomiast kwiaty pojawiają się w lecie i trwają na roślinie do jesieni. Rośliny jednoroczne mogą stworzyć barwną rabatę, lub być uzupełnieniem rabat z drzew i krzewów. Jedyna ich wada, która z pewnością dla osób zapracowanych, będzie problematyczna, to fakt, że co roku trzeba powtarzać ich wysiew.

Byliny - przyjaciele od szybkich efektów, na wiele lat

Inną grupa roślin, która również daje szybkie efekty, ale jest już mniej wymagająca, są byliny. Byliny to rośliny wieloletnie - tu zaliczymy liliowce, krzyki, złocienie, rozchodniki, wiele z traw ozdobnych. Rośliny te sadzimy wiosną, najczęściej kwitną one już w pierwszym roku, możemy kupić rośliny gotowe do kwitnienia, jeśli natomiast decydujemy się na samodzielny wysiew, lepiej siać je jesienią, gdyż większość kwitnie w drugim roku od wysiewu. Nie mniej jednak, byliny, skomponowane na atrakcyjne rabacie, dają piękne efekty dekoracyjne, szybko się rozrastają i zarastają całą dostępną powierzchnię. W drugim sezonie od posadzenia, możemy zacząć rośliny bylinowe przesadzać, dzięki czemu zyskamy nowe sadzonki, na dalsze obszary ogrodu. Nadwyżki z ogrodu możemy z powodzeniem rozdać sąsiadom, posadzić przed płotem, czy też sprezentować znajomym.

fioletowe byliny w rabacie

Rabaty bylinowe zapewniają szybkie, corocznie atrakcyjne efekty dekoracyjne.

Godna uwagi- cebula

Rośliny cebulowe również służą nam pomocą, gdy chcemy uzyskać szybko barwny efekt w ogrodzie. Możemy posadzić je jesienią, i obserwować wiosną, lub posadzić wiosną, i czekać na kwiaty latem. Rośliny cebulowe są bardzo atrakcyjne o wszystkim nam dobrze znane - to przecież tulipany, narcyzy, krokusy, hiacynty, czy też agapanty lub mieczyki. Gatunki cebulowe możemy sadzić w gruncie oraz donicach. Dają piękne efekty i nie mają wielu wymagań - te które posadzimy jesienią, musimy tylko odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Rośliny cebulowe z pewnością ładnie wypełnią rabaty, oraz pozwolą nam pozbyć się pustki w ogrodzie- zwłaszcza w okresie wczesnej wiosny, kiedy jeszcze mała która rośliny się rozwijają.

Swobodne donice - do każdego ogrodu

Donice pozwalają nam na dużą swobodę aranżacji w ogrodzie. Najczęściej donice są mobilne, łatwo jest je przestawiać w dogodne miejsce , a kiedy przestrzeń zostanie wypełniona przez rośliny posadzone w gruncie, możemy się ich całkowicie pozbyć. Dodatkowo w donicach możemy sadzić każda roślinę - najpopularniejsze są oczywiście gatunki jednoroczne, kwitnące - jak pelargonie, begonie, surfinie. Ale w pojemnik sprawdzą się też drzewa czy krzewy o małych wymiarach, wolno-rosnące - które możemy kupić tanio, już w gotowych pojemnikach. Takie aranżacje mogą tymczasowo wypełniać anse rabaty, a w kolejnych latach, kiedy ogród będzie się rozwijał, możemy wykorzystać je na tarasie, lub na schodach wejściowych do domu, jako atrakcyjną wizytówkę.

donice ogrodowe na drewnianym tarasie

Donice ogrodowe ładnie wypełnią każdą przestrzeń, a powstałe efekty są szybkie i atrakcyjne.

Pnącza - wzniosą ogród na wyżyny

Wciąż niedoceniana grupą roślin są pnącza. Najczęściej zaliczamy tu gatunki, które bardzo szybko rosną. Takie pnącza jak winobluszcz, clematis, korona, wilec, chmiel - pozwolą nam uzyskać szybki efekt. Posadzone na ogrodzeniu, przy mało atrakcyjnej ścianie, czy kratownicy, stworzą szybko zielona przesłonę. Pnącza możemy również wysiewać co roku - wykorzystując nasiona groszku pachnącego czy fasoli ozdobnej.

winobluszcz na pergoli z kratką

Winobluszcz na białej pergoli jest atrakcyjny cały rok.

Jedno szybko rosnące drzewo

W ogrodzie powinniśmy posadzić przynajmniej jedno szybko rosnące drzewo, które szybko stanie się źródłem cienia, oraz atrakcyjnym elementem. Do gatunków szybko rosnących, zaliczymy - robinię o kulistej koronie, klony, brzozy, czy też paulownia. Szybko przyrastającej gałęzie, pokrywają się gęstymi listkami, będą atrakcyjnym akcentem, a jeżeli dobrze zaplanowaliśmy miejsce ich posadzenia, spełnią także kilka funkcji, jak chociażby zacienienia tarasu, czy placu zabaw.

Królewskie róże

Róże mają miano królewskich roślin. Ten przydomek ma podwójne pochodzenie - po pierwsze róże są bardzo atrakcyjne, kwitną obficie,mogą powtarzać kwitnienie, a często również ładnie pachną. Dodatkowo mają wygórowane wymagania, mogą wymagać królewskiego traktowania - zasilania nawozem, okrywania na zimę, przycinania. Potrafią się jednak za to dobrze odwdzięczyć. Róże powinniśmy sadzić jesienią, albo wiosną - już w pierwszym letnim sezonie po posadzeniu, dają obfite i ładne przyrosty, oraz kwiaty. Mnóstwo odmian gwarantuje, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

Liczy się efekt zaskoczenia

Aby odwrócić uwagę od pustki w naszym ogrodzie, możemy wykorzystać elementy, które zaskoczą naszych gości, czy też wypełnią przestrzeń, w ciekawy sposób.

Przede wszystkim godne uwagi są wszelkie dekoracje ogrodowe - takie jak rzeźby, nazywane ogrodową biżuterią. Rzeźby możemy umieszczać pomiędzy roślinnością, albo tworzyć z nich pojedyncze akcenty ogrodowe.

Z powodzeniem możemy w ogrodzie ustawić także domki dla owadów, czy też karmniki, albo budki lęgowe. Póki nie ma drzew, możemy zawiesić je na budynku. Karmniki czy budki możemy też umieszczać na drewnianych słupach, tak, aby koty nie miały do nich dostępu.

Jeżeli mamy taras, albo altanę, aby stworzyć tu przyjemne miejsce, postarajmy się wyposażyć je w miłe dodatki - lampiony, girlandy świetlne, miękkie koce, poduchy, ładne doniczki. Każdy taki element wypełni pustkę i sprawi, ze ogród będzie wydawał się przytulniejszy.

ogród z rzeźbą ze stali corten

Ciekawe rzeźby ze stali corten zaskoczą naszych gości.

Designerskie meble

Do wypoczynku w ogrodzie potrzebne jest nie tylko ładne miejsce, ale też funkcjonalne i piękne meble ogrodowe. Każdy ogród zyska, kiedy wypełnimy go meblami ogrodowymi. Przede wszystkim powinniśmy postawić na wygodę, funkcjonalność, ale również starajmy się wyróżnić designem. W każdym ogrodzie sprawdzi się ławeczka, wygodny hamak, czy stolik i dwa fotele - meble ogrodowe od razu ożywią nasze życie w ogrodzie. Licznym spotkaniom z najbliższymi, czy też wypoczynkowi na świeżym powietrzu nie będzie końca.

taras z pięknymi meblami

Taras szybko wypełnią meble, dodatki i rośliny.

♥ Pokochaj to, co jest...

Powinniśmy wspomnieć o tym na początku, ale będzie to też dobre podsumowanie naszego artykułu. Często zbyt pochopnie podejmujemy decyzję o wycięciu tego co jest na działce. Może warto zostawić to starsze drzewo, czy też dziką łąkę. Może warto urządzać ogród fragmentami, zmieniając lub dopasowując do swoich potrzeb to co jest?

Często kupując działkę budowlaną, zaczynamy od całkowitego wyczyszczenia jej. Sprzątamy po budowie i stosujemy chemiczne herbicydy, tak aby powstrzymać rozwój chwastów, tymczasem to właśnie one często są gatunkami, które wypełniają pustkę na naszej działce, na podwórku. Coraz więcej roślin dzikich, chwastów zaczyna być postrzeganych w zupełnie innym świetle, korzystnym świetle. Czasem jedna błędna decyzja może rzutować na dalszy rozwój ogrodu, dlatego tak ważne decyzje, jak decyzja o wycięciu drzewa, powinny być dwa razy przemyślane.

Komentarze do wpisu (3)

17 września 2018

Przyjemnie się czyta. :)

17 września 2018

O rzeźbach w taki sposób bym nie pomyślała, faktycznie można ją postawić w puste miejsce na widoku, ale jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie posadzić je tam, gdzie faktycznie nic nie rośnie. Ja w moim ogródku mam jedno tak gliniaste miejsce, że naprawdę nic nie chce tam przetrwać. Myślałam już o donicy, ale biżuteria jeszcze bardziej efektowna! :)

13 stycznia 2021

dziekuje ze jestescie i za bezcenne informacje

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium