Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Najlepsze naturalne nawozy, które powinien znać każdy ogrodnik! 2
Najlepsze naturalne nawozy, które powinien znać każdy ogrodnik!

Naturalne nawozy dla roślin

Naturalne ogrodnictwo jest coraz bardziej popularne. W 2019 roku jeszcze większy nacisk będziemy kłaść na to, w jaki sposób naturalnie zadbać o nasze rośliny czy warzywa. Wszystko dzięki wzrostowi naszej świadomości, który wynika niestety z pogarszającej się sytuacji na świecie. Z każdej strony otaczają nas środki chemiczne - są w jedzeniu, w powietrzu, w glebie, a nawet w wodzie. Człowiek sam doprowadził do tej strasznej sytuacji, dlatego teraz musimy starać się to naprawić.

Doskonałym pomysłem, jest zacząć od siebie i zamiast dodawać jeszcze więcej sztucznych i chemicznych środków do naszego otoczenia, czy jedzenia, starajmy się wykorzystać to, co jest naturalne.

Naturalne ogrodnictwo zostało trochę zapomniane, mimo, iż dawniej wykorzystywano tylko naturalne, domowe środki walki ze szkodnikami, chorobami roślin, lub nawożenia roślin - a plony były zadowalające. Głupotą byłoby nie skorzystać z tej wiedzy, uzyskanej przez nasze pokolenia.

Poniżej przedstawiamy naturalne sposoby pielęgnacji ogrodu. Mamy nadzieję, że zainspirują Cię do działania.

bujna fioletowa rabata

Naturalne nawozy poprawiają zdrowotność i kondycję roślin, nie szkodząc glebie.

Naturalne nawozy do warzyw

Naturalne nawozy warto przede wszystkim stosować w naszych warzywnikach - dzięki temu mamy pewność, że w jedzeniu nie będzie zbędnych, szkodliwych substancji. Dodatkowo skuteczność naturalnych nawozów jest bardzo wysoka, dlatego nasze plony będą z pewnością obfite, smaczne, no i zdrowe. Jakie są 3 najbardziej popularne nawozy dla warzyw? To obornik, kompost i poplon z roślin zielonych.

warzywnik

Hodując własne warzywa możemy kontrolować ich zawartość, a stosując tylko naturalne nawozy, uzyskamy obfite i zdrowe plony.

Bezcenny kompost

Kompostownik to obowiązkowe wyposażenie ogródku. Jego obecność pozwoli nam wykorzystać wszystkie odpady z ogrodu, oraz wiele odpadków z kuchni, tworząc z nich cenny, naturalny nawóz.

Kompostować możemy resztki roślin, z których po jednym - dwóch sezonach powstaje bogaty w wapń i inne składniki kompost. Do kompostu powędrują wycięte części roślin, drzew i krzewów, z wyjątkiem bardzo grubych gałęzi, oraz zakażonych chorobami czy szkodnikami roślin. Z kuchni nie wrzucamy tu roślin cytrusowych, spleśniałych, oraz resztek pochodzenia zwierzęcego, poza skorupkami z jajek. Kompost możemy przysypywać azotem, aby przyspieszyć jego rozkład. Kompostownik najlepiej umieścić w miejscu lekko zacienionym, mało widocznym, z dala od domu.

Kompost może być wykorzystywany jako nawóz, jako podłoże do inspektu, jako ściółka - gdyż hamuje rozwój chwastów. Specyficznym rodzajem kompostu jest ziemia liściowa - o której pisaliśmy na blogu.

kompostownik

Kompostowanie pozwala przekształcić resztki w żyzny, naturalny nawóz.

Obornik w warzywniku

Obornik jest nawozem pochodzenia zwierzęcego. W zależności od pochodzenia, możemy wyróżnić obornik bydlęcy, koński, świński czy też ptasi. Obornik jest nawozem bardzo bogatym głównie w azot. Powinniśmy stosować go jesienią, mieszając z glebą. Obecnie nie musimy posiadać zwierząt, aby uzyskać ten cenny nawóz. W sklepach ogrodniczych możemy zakupić obornik w formie granulowanej - jego użytkowanie jest zdecydowanie łatwiejsze, i bardziej przyjemne :).

Obornik wzbogaca glebę głównie w azot, ale również, w swojej pierwotnej formie, rozluźnia jej strukturę, wzbogaca w próchnicę. W zależności od rodzaju obornika, powinniśmy wiedzieć, że:

  • obornik bydlęcy - powinien być stosowany na glebach lekkich, gdyż zwiększa spoistość, jest bogaty w substancje mineralne oraz potas,
  • obornik koński - ze względu na małą zawartość wody, rozluźnia glebę, bogaty w substancje mineralne,
  • obornik świński - duża ilość azotu, potasu,
  • obornik ptasi - jest bardzo aktywnym nawozem, dlatego trzeba go stosować ostrożnie, gdyż uwalnia duże ilości azotu.

Poplon jako zielony nawóz

Kto raz wysieje poplon w swoim ogrodzie, nie będzie umiał z niego zrezygnować. Czym jest poplon? To wysiewane po zbiorze warzyw, rośliny zielne, które wzbogacają glebę, głównie w azot. Warzywnik, który już wydał plon, jest często do cna wyssany z substancji pokarmowych, poplon wzbogaci w azot, i inne składniki, czyniąc je bardziej dostępnymi dla roślin w kolejnym sezonie. Rośliny zielne przetwarzają składniki mineralne, dlatego będą one łatwiej przyswajalne dla warzyw w kolejnym roku. Warunkiem uzyskania spodziewanego efektu jest przekopanie gleby z zielonym nawozem w odpowiedniej porze.

Jakie są jeszcze zalety stosowania poplonów? Poplon hamuje wzrost chwastów, zapobiega wypłukiwaniu z gleby składników, czy też jej erozji. Niektóre gatunki, stosowane na poplon, są również bardzo atrakcyjne, dekorują nasz ogród warzywny, jesienią. Dodatkowo nawozy zielone rozluźniają strukturę gleby, tworzą w niej próchnicę, spulchniają ją. Ich korzenie również wpływają na pulchniejszą strukturę gleby.

Co możemy wysiać na poplon? Wybieramy zdecydowanie gatunki szybko rosnące. Najbardziej popularną grupą są rośliny motylkowe, takie jak łubin żółty i niebieski, peluszka czyli tzw. groch pastewny, facelia błękitna i gryka, seradela czy wyka, bobik.

Czasami jako zielony nawóz stosuje się gorczycę, czy też rzepak, jednak ze względu na wrażliwość na te same choroby co rośliny kapustne, nie powinniśmy wysiewać takiego poplonu na miejscach, gdzie planujemy posadzić kapustę, kalafior.

Nasiona roślin na zielony nawóz możemy ze sobą mieszać, dzięki czemu otrzymamy ciekawe kompozycje.

Kiedy wysiewamy poplon? Wskazane są dwa terminy - w sierpniu siejemy tzw. poplon letni, który przekopujemy jesienią. Natomiast późną jesienią siejemy poplon ozimy, który przekopujemy wiosną razem z podłożem.

szpadel

Rośliny z poplonu musimy przekopać zanim zakwitną czy zawiążą nasiona.

Przekopanie poplonu powinno nastąpić zanim rośliny zakwitną i wydadzą nasiona, w przeciwnym wypadku same będą pobierać składniki odżywcze, potrzebne do wydania nasion.

gleba z kompostu

Po zastosowaniu nawozów naturalnych, gleba jest żyzna, przepuszczalna, zdrowa.

Biohumus od dżdżownic kalifornijskich

Biohumus powstaje w wyniku przerobienia przez dżdżownice kompostu, torfu, czy też obornika, a nawet odpadów biologicznych z kuchni i naszego domu. Jest to nawóz sprzedawany w gotowej formie płynnej, którą należy rozrobić z woda, w podaje proporcji. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o jego rozcieńczeniu, gdyż forma stężona może poparzyć rośliny, prowadzić do ich uszkodzeń, zasychania. Jest bardzo bezpieczny i w sumie trudno jest go przedawkować. Jednak stosowanie biohumusu wiąże się z większymi kosztami, niż dla poprzednich nawozów naturalnych. Dodatkowo często taki nawóz jest wzbogacano w nawozy mineralne, sztuczne, na co musimy zwrócić uwagę.

Naturalny biohumus zawiera podstawowe składniki pokarmowe, ale również jest bogaty w mikroelementy. Dodatkowo poprawia strukturę gleby, zwiększa jej chłonność wodną, ułatwia oczyszczanie i usuwanie metali ciężkich, jest też przyjazny dla mikroorganizmów. Biohumus możemy stosować więc na każdym rodzaju gleby.

Nawozy z kuchennych odpadków

Nie każda gospodyni domowa zdaje sobie sprawę, że przy okazji codziennego gotowania produkuje składniki, które mogą być doskonałym nawozem naturalnym dla wielu roślin doniczkowych czy ogrodowych. Kuchenne odpadki są wręcz skarbnicą substancji pokarmowych. Przede wszystkim większość z nich, poza odpadami zwierzęcymi - jako kości, tłuszcz, czy mięso, możemy wyrzucać na kompost. Ale to nie jedyny sposób na wykorzystanie resztek z kuchni. Jest wiele nawozów, które możemy wykonać, np.:

skorupki jajek

Skorupki jajek są bogate w wapń.

Nawóz ze skorupek jajek

Nawóz ten jest bogaty w wapń, pokochają go więc wszelkie rośliny zasadolubne, dla tych, które cenią kwaśne podłoże - odpada. Nawóz możemy wykonać poprzez sproszkowanie skorupek i wymieszanie proszku z podłożem, lub zalanie skorupek wodą, i pozostawienie na kilka dni. Następnie wywarem podlewamy rośliny. Nawóz taki stosujemy maksymalnie co 2 tygodnie.

Nawóz ze skórki banana

Skórka banana jest bogata w potas, który wpływa podobnie jak azot na krzewienie roślin, oraz rozrost systemu korzeniowego. Rośliny, dzięki niemu są odporne na choroby i suszę, będzie więc to doskonały nawóz dla każdej rośliny. Jak przygotować nawóz ze skórki? Możemy wysuszyć je i zmielić, a następnie wymieszać w podłożem, lub zalać świeże albo suszone skórki i przygotować wywar. Przy sadzeniu roślin, lub ich przesadzaniu, skórkę z banana możemy umieścić pod korzeniami rośliny.

skórka banana na ziemi

Bananowe skórki możemy zakopać w glebie, sadząc rośliny.

Nawóz z fusów po kawie

Fusy po kawie, zakwaszają podłoże, mogą być więc stosowane dla roślin kwasolubnych, jak doniczkowe azalie, czy hortensje, rododendrony, borówki,iglaste drzewa i krzewy. Większość roślin ogrodowych dobrze rośnie w glebie lekko kwaśnej, więc sporadyczne nawożenie można zastosować dla wielu z nich. Unikamy tylko dla wyjątkowo zasado lubnych. Ważne, aby fusy po kawie nie były z dodatkiem cukru, gdyż może on wabić mrówki. Fusy w glebie będą również poprawiać jej strukturę, a także zwiększać zdolność magazynowania wody. Jak powinniśmy zasilać rośliny fusami - mieszamy je z podłożem w proporcji 1 jednostka fusów: 3 jednostki podłoża.

Płynny nawóz z wody po gotowaniu warzyw

Cennym, płynnym nawozem jest woda, jaką otrzymujemy po ugotowaniu ziemniaków, czy innych warzyw. Jest ona bogata w wiele składników mineralnych - dzięki czemu z powodzeniem możemy stosować ją do podlewania roślin doniczkowych. Ważne! Woda nie może być solona ani gorąca!

Domowe nawozy do ozdobnych roślin ogrodowych

Popiół drzewny do wapnowania

Popiół drzewny jest doskonałym sposobem na naturalne podnoszenie pH gleby, sprawdzi się więc przy każdej roślinie zasadolubnej. Możemy go stosować przez cały okres wegetacyjny. Popiół drzewny jest również bogaty w wiele makroskładników, jak potas, wapń, fosfor, oraz mikroskładników. Popiół możemy stosować jako nawóz wiosną i jesienią - albo dodając go do kompostu, by wzbogacić jego skład, albo rozsypując bezpośrednio na rabaty, warzywnik czy też trawnik. Jest to nawóz zasadowy, doskonale więc sprawdzi się dla wszelkich drzew owocowych, oraz warzyw. Pokochają go rośliny kwitnące, oraz niektóre krzewy liściaste, jak popularny w naszym ogrodzie bukszpan, ligustr czy jaśminowiec, oraz lawenda. Nie powinniśmy natomiast stosować popiołu drzewnego na glebach o już wysokim pH, gdyż będzie to jeszcze bardziej alkalizować podłoże.

jabłka na jabłonce

Popiół odpowiada drzewom i krzewom owocowym.

Łupiny po orzechach ziemnych

Łupinki po orzechach ziemnych mogą nam zastąpić drenaż z keramzytu. Wysypując je na dno donicy, ułatwimy odpływanie wody, napowietrzamy też korzenie, hamując rozwój chorób grzybowych. Aby zahamować wymywanie podłożą, na drenaż kładziemy agrowłókninę, lub filtr do ekspresu, następnie dopiero wsypujemy podłoże.

pokrzywa

Pokrzywa to pożyteczny chwast, bogaty w magnez, żelazo, krzem.

Nawóz z pokrzywy

Pokrzywa to niedoceniana roślina, która mimo, że jest chwastem, powinna znaleźć się w naszym ogrodzie. Bogata w wiele składników pokarmowych jak magnez, wapń, żelazo, krzem, cynk, wpływa na każdy etap rozwoju roślin. Nawóz z pokrzywy możemy stosować pod warzywa, rośliny ozdobne i inne użytkowe, szczególnie lubią go pomidory, ogórki. Na nawóz z pokrzywy zbieramy młode rośliny, które jeszcze nie zakwitły. Następnie rozdrabniamy je, i wsypujemy do plastikowego pojemnika. Ważne, aby był to plastik, a nie metal. Następnie zalewamy wodą, w proporcji 1:10 ( 1 kg. świeżej pokrzywy na 10 litrów wody). Taki wywar odstawiamy w miejsce cieniste, na 2 tygodnie. Raz dziennie wywar mieszamy. Pojemnik z wywarem nie powinien być zamknięty, możemy go jedynie nakryć gazą, lub siatką. Powstała mikstura w czasie 2 tygodni będzie fermentować, pieniąc się i wydając nieprzyjemny zapach. Po około 2 tygodniach, kiedy nawóz przestanie się pienić, jest gotowy.

Stosujemy go w rozcieńczeniu, gdyż stężony może uszkadzać rośliny, proporcja na podlewanie to 1:10.

szklarnia z pomidorami

Nawóz z pokrzywy kochają pomidory.

Naturalne ogrodnictwo to skarbnica wiedzy - rośliny, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, mogą pomóc nam w uzyskaniu zdrowych plonów, czy jeszcze piękniejszych roślin ozdobnych. Warto jest praktykować sprawdzone sposoby ekologicznej uprawy ogrodu, przyczyniając się w ten sposób do poprawy jakości naszego otoczenia. Stosując naturalne nawozy, mamy pewność, że nie szkodzimy sobie, mikroorganizmom, owadom i zwierzętom w naszym ogrodzie i otoczeniu.

Lubisz naturalne rozwiązania? Poznaj także - Naturalne środki ochrony roślin w ogrodzie.

Komentarze do wpisu (2)

9 stycznia 2019

Zdecydowanie powinniśmy korzystać z naturalnych dobrodziejstw i nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na nawozy sztuczne, które są wprost nafaszerowane chemią. Świetny artykuł!

14 stycznia 2023

Samemu też robię własne nawozy choć wykorzystuję do tego odpadki kuchenne. Odpadki tylko warzywne i owocowe. To wszystko ma w sobie jeszcze wiele wartości odżywczych i warto je dokładnie wykorzystać zanim się wyrzuci. Wiele osób też sztukuje te rzeczy i miesza z ziemią.

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium