Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Naturalne środki ochrony roślin 8
Naturalne środki ochrony roślin

Naturalne środki ochrony roślin w ogrodzie

Naturalne preparaty i środki chroniące rośliny, z pewnością spodobają się osobom, które nie lubią stosować chemicznych substancji w swoim warzywniaku, czy ogrodzie. Naturalne preparaty są doskonałe w każdej przestrzeni, gdyż ich skuteczność jest wysoka, a szkodliwość, zarówno dla człowieka, jak też fauny czy flory, zerowa.

pszczoła na kwiatku

W trosce o faunę i florę, powinniśmy częściej korzystać właśnie z naturalnych preparatów.

Większość preparatów ekologicznych możemy z łatwością przygotować samodzielnie, z tego co posiadamy w domu czy ogrodzie. Składniki na niejeden preparat są łatwo dostępne, a wręcz pospolite. Dodatkowo cena wykonania takiego preparatu jest znacznie niższa, niż jej chemiczny odpowiednik.

Korzystając z takich domowych, naturalnych rozwiązań, dbamy o nasze otoczenie, a także o nasze zdrowie.

Z naturalnych składników nie tylko możemy wykonać opryski i środki ochrony roślin, ale również nawozy naturalne, o czym niedawno również pisaliśmy na naszym blogu.

Zanim więc skorzystamy z chemicznych preparatów, warto upewnić się czy w naszej naturalnej aptece nie ma lekarstwa na bolączki naszego ogrodu.

Z naturalnych środków i roślin możemy wykonywać napary, gnojówki, wyciągi i wywary. Najczęściej, aby przyniosły oczekiwany efekt, muszą być zastosowane kilkakrotnie. Jednak większość z nich możemy stosować bez obaw o skutki uboczne, dlatego są takie bezpieczne.

dziewczynka zbiera pomidory

Oprysk z pokrzywy zabezpiecza pomidory przed chorobami, dlatego są zdrowe, apetyczne i ekologiczne.

Zdrowa i zasobna pokrzywa

Gnojówka z pokrzyw to jeden z popularniejszych oprysków naturalnych, którą cenimy za skuteczność i szerokie zastosowanie. Pokrzywa to chwast, i często jest tępiona w ogrodzie, tymczasem małe poletko pokrzyw, z niedostępnym zakątku ogrodu, może służyć jako plantacja, która posłuży nam jako składnik tego cennego oprysku.

Pokrzywa jest bogata w żelazo, magnez, krzem, w wiele soli mineralnych, oraz w chlorofil, karoten, pektyny, enzymy.

zbieranie pokrzywy

Pokrzywa jest bardzo bogata w sole, składniki mineralne, pokarmowe.

ZASTOSOWANIE:

Gnojówka z pokrzyw często jest ignorowana przez ogrodników, ale jej zastosowanie i efektywność szybko pozwala zmienić o niej zdanie.

Przede wszystkim gnojówkę z pokrzyw możemy stosować do podlewania o opryskiwania roślin o dużych wymaganiach pokarmowych, takich jak warzywa ( głównie ogórki i pomidory), oraz drzewa owocowe i krzewy owocowe (jabłonie, maliny, truskawki). Wiele roślin ozdobnych również ucieszy się z jej zastosowania (róże, kwiaty jednoroczne i wieloletnie). Bogaty wywar z pokrzywy, doskonale odżywia te wymagające rośliny. Działa poprawiające kondycję roślin, są one bardziej zielone i zdrowe. Natomiast oprysk z pokrzywy posłuży jako skuteczna broń z mszycami, przędziorkami, chorobami grzybowymi, zwalcza mączniaka rzekomego i szarą pleśń.

WYKONANIE GNOJÓWKI Z POKRZYW:

Na gnojówkę z pokrzyw wykorzystujemy rośliny młode, takie, które jeszcze nie zakwitły. Rozdrobnione pokrzywy umieszczamy w beczce lub plastikowym wiadrze i zalewamy wodą. Nie możemy wykorzystać pojemników z metalu. Proporcja wynosi 1 kg pokrzyw na 10 litrów wody. Raz dziennie powinniśmy taką mieszankę wymieszać. Roztwór będzie się intensywnie pienić, a także wydziela intensywny, nieprzyjemny zapach, dlatego beczkę z gnojówką warto postawić gdzieś na uboczu. Po około 14 dniach gnojówka powinna przestać się burzyć, pienić, to znak, ze jest gotowa do użycia.

Stosujemy ją w rozcieńczeniu, gdyż jest bardzo intensywnym nawozem. Rozcieńczamy z wodą,w proporcji 1:10 lub 1:20, w zależności od gatunku, i sposobu podania. Do opryskiwania lepiej wykorzystać delikatniejszą formę gnojówki, mocniej rozcieńczoną.

Poza gnojówką z pokrzyw możemy również zrobić z niej wyciąg, wywar albo stosować świeżą. Wyciąg z gnojówki wykonuje się szybciej, jest on łagodniejszy. Posłuży nam do zwalczania szkodników. Pokrzywy, w ilości 0,5 kg zalewamy 5 litrami wody i odstawiamy na jeden dzień. Stosujemy jako oprysk, bez rozcieńczania. Oprysk wykonujemy zapobiegawczo raz na 2 tygodnie lub w momencie zaobserwowania szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki.

Wywar przygotowujemy, przygotowując 0,5 kg pokrzyw z 5 litrami wody. Po wystudzeniu, rozcieńczając w proporcji 1:5, możemy wykonać oprysk na pędach ziemniaków. Oprysk wykonuje się najczęściej wczesną wiosną.

Świeże pokrzywy posłużą nam jako ściółka pod warzywa pomidorów, ogródków, czy innych wymagających roślin. Pokrzywa wzbogaca podłoże, a także poprawia strukturę podłoża.

świeżo zerwane truskawki

Również truskawki ucieszą się z takiego pokrzywowego oprysku

Szare mydło w ogrodzie

Roztwór wody z mydłem wykorzystywano już wiele lat temu. Z takiego roztworu wykonywano opryski, jak również stosowano wodę z mydłem do mycia narzędzi. Szare mydło jest zdrowsze, niż popularne mydło sodowe stosowane do mycia, ze względu na brak w swojej budowie alergenów, barwników, czy środków zapachowych. Natomiast szare mydło ma w sobie kwasy tłuszczowe, które są szkodliwe dla wielu owadów. Dodatkowo te same kwasy niszczą zarodniki grzybów, pleśni. Stąd szerokie zastosowanie szarego mydła w ogrodnictwie.

ZASTOSOWANIE:

Roztwór szarego mydła może być wykorzystany do:

  • mycia i dezynfekowania narzędzi ogrodniczych,

    Z powodzeniem roztwór wody z dodatkiem szarego mydła pomoże nam dezynfekować narzędzia ogrodnicze jak sekatory, nożyki, oraz wyczyści donice, szpadle, haczki.

  • wykonania oprysków na szkodniki takie jak mszyce, przędziorki,

    Z szarego mydła możemy wykonać oprysk, o stężeniu 1-3 %, czyli 10-30 g mydła na litr wody. Kostka ma najczęściej 200g, więc wystarczy na wiadro 10 litrowe. Mydło ścieramy na tarce lub rozdrabniamy, aby przyspieszyć jego rozpuszczenie. Możemy zastosować też cieplejszą wodę - na przykład nagrzaną przez słońce deszczówkę. Doskonałej będzie woda miękka, do twardej wody kranowej możemy dodać kilka kropli alkoholu.

    Rośliny opryskujemy silnym strumieniem roztworu, możemy stosować go zaraz po przygotowaniu.

    Aby wzmocnić działanie roztworu wody z mydłem, na szczególnie uciążliwe szkodniki, możemy zastosować mieszaninę z czosnkiem. Kilka ząbków czosnku - około 15 gram, rozdrabniamy i zalewamy wodą, a następnie na kilka dni, zamykamy szczelnie w słoiku. PO około 3 dniach, do tego wywaru dodajemy litr wody, z rozpuszczonym w nim szarym mydłem - około 10 g. Następnie wszystko dokładnie mieszamy, przecedzamy przez gęste sitko lub gazę, i możemy od razu zastosować. Roztwór działa na wyżej wspomniane szkodniki, oraz na ślimaki.

  • usuwania z roślin chorób grzybowych, pleśni, czy szkodników.
  • mycia roślin pianą z szarego mydła,

    Pianę z szarego mydła nanosimy pędzelkiem na zainfekowane części roślin, szczególnie polecany sposób usuwania szkodników roślin doniczkowych,

  • dezynfekowania korzeni roślin posadzonych z pleśni, szkodników,

    Jeżeli podczas przesadzania roślin zauważymy w ich korzeniach objawy chorób albo szkodniki, również z pomocą przyjdzie nam roztwór szarego mydła. Około 20 - 30 g mydła rozpuszczamy w 1 litrze wody, a następnie korzenie rośliny moczymy w tej wodzie około 20 minut. Tak oczyszczoną roślinę przesadzamy do czystej ziemi.

  • mydło szare zwiększa przyczepność wywarów, gnojówek, naparów, dlatego warto jest dodawać go do nich, przed zastosowaniem.

szare mydło

Szare mydło pomoże nam zdezynfekować narzędzi oraz pozbyć się niektórych chorób czy szkodników.

Jednak zanim rozpoczniemy wykonanie roztworów z mydła szarego, warto znać przeciwwskazania do jego zastosowania.

Nie należy stosować roztworu z szarego mydła kiedy roślina kwitnie lub ma pąki.

Szare mydło oddziaływuje na szkodniki, ale również na pożyteczne owady ogrodowe, dlatego oprysk z szarego mydła wykonujemy zawsze, kiedy pszczoły już odfrunęły do ula.

Czosnek i cebula pomogą na choroby, również ogrodu

Zarówno czosnek jak też cebula słyną ze swoich właściwości bakteriobójczych. W ogrodzie również możemy je z powodzeniem wykorzystać jako składniki skutecznego lekarstwa. Czosnek jest popularnym lekarstwem dla wielu miękkich roślin i warzyw, jak pomidory, maliny, truskawki, ogórki, fasola, ale pomaga również różą. Chroni rośliny zarówno przed chorobami bakteryjnymi, jak też grzybowymi. Dodatkowo mocny, dla niektórych mało atrakcyjny zapach czosnku, jest odstraszający również dla wielu szkodników.

Do wykonania oprysku z czosnku możemy zastosować zarówno ząbki, jak też zielone listki. Ząbków czosnku nie trzeba obierać z łusek, przed rozdrobnieniem.

czosnek

Czosnek wyleczy nie tylko nasze choroby, pomoże też w ogrodzie.

WYCIĄG Z CZOSNKU

ZASTOSOWANIE:

Wyciąg z czosnku będzie skutecznie zwalczał takie szkodniki jak mszyce, mączliki i przędziorki. Jego działanie hamuje również zarazę, i wiele chorób bakteryjnych i grzybowych dla jadalnych, miękkich owoców i warzyw.

WYKONANIE:

Około 200 gram czosnku drobno siekamy, a następnie zalewamy 10 l wody, roztwór mieszamy i odstawiamy na 24 godziny, po tym czasie przecedzamy go przez sito, aby czosnek nie zapchał opryskiwacza. Wyciąg jest gotowy do użycia - rośliny opryskujemy obficie z obydwu stron, a zabieg trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Pamiętajmy, że wyciągi nie są trwałe, dlatego trzeba je od razu zużyć.

WYWAR Z CZOSNKU:

Wywary są trwalsze niż wyciągi. Mogą być przechowywane przez 2 miesiące, w miejscu ciemnym, szczelnie zamknięte.

ZASTOSOWANIE:

Podobne jak wyciągu, z tym, że jest bardziej skuteczny.

WYKONANIE:

200 g czosnku rozdrobnić i zalać 10 litrami wody, odstawić na 24 godziny. Następnie gotować przez 20 minut. Przecedzić, ostudzić i stosować.

lub

Około 10 cebul czosnku rozdrabniamy, zalewamy 2 litrami wody i gotujemy, około 20 minut. Po ostudzeniu możemy przecedzić przez sito lub gazę. Stosujemy jako oprysk w rozcieńczeniu 1:5, lub 1:10.

Ziołowe opryski ogrodowe

Wywar z krwawnika na szkodniki

Krwawnik pospolity to popularna roślina zielna, występująca na naszych łąkach, lub w ogrodach, gdyż ostatnio powrócił do mody. Jest w pełni bezpieczny dla ludzi i zwierząt, jednak wywar z niego lub napar z krwawnika, będzie działał na szkodniki roślin ozdobnych oraz jadalnych.

Krwawnik zawiera silne stężenie olejku eterycznego, który ma działanie owadobójcze.

herbata z krwawnikiem

Krwawnik to pospolita, bardzo pożyteczna roślina.

ZASTOSOWANIE:

na mszyce, wciornastki, miodówki, gąsienice, roztocza. Ten wywar działa również zapobiegawczo na orzecha, chroniąc go przed pilśniowym.

PRZYGOTOWANIE:

Krwawnik zbieramy w czasie kwitnienia, do oprysku możemy wykorzystać łodygi i kwiaty oraz liście. Roślinę ścinamy nożycami albo nożem, ponieważ krwawnik ma bardzo twarde łodygi, a próba jego zrywania kończy się zawsze wyrwaniem z korzeniami i zniszczeniem całej rośliny.

Krwawnik drobno kroimy i wkładamy do garnka - tak aby w garnku o pojemności 10 litrów, zajmował ¼. Następnie zalewamy wodą do pełna i doprowadzamy do zagotowania, a potem gotujemy bez wrzenia, jeszcze około 30 minut. Krwawnik gotujemy pod przykryciem, i zostawiamy do wystygnięcia również w garnku z pokrywką.

Wywar stosujemy bez rozcieńczania, w opryskiwaczu, albo konewce. Aby lepiej przylegał do rośliny, możemy dodać szare mydło.

Wyciąg z krwawnika na choroby grzybowe drzew pestkowych

ZASTOSOWANIE:

Choroby grzybowe drzew owocowych takich jak brzoskwinie, wiśnie, czereśnie.

PRZYGOTOWANIE:

W plastikowym wiaderku umieszczamy krwawnik - około połowa z wiadra 10 litrowego. Zalewamy deszczówką i odstawiamy w miejscu zacisznym i cienistym. Po 24 godzinach wyciąg z krwawnika jest gotowy. Należy zużyć go szybko, gdyż jest mało trwały.

Możemy go rozcieńczać , lub nie, w zależności od tego, jak rozwinęła się choroba grzybowa.

warzywnik ekologiczny

Warzywnik uprawiany ekologicznie wydaje zdrowe, obfite, smaczne plony.

Preparat na szkodniki z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski słynie ze swoich właściwości zdrowotnych - robimy z niego miodek, które dodajemy herbaty, gdyż ma wiele cennych i zdrowych substancji.

Również dla naszego ogrodu możemy przygotować “lekarstwo na szkodniki” z tej cennej rośliny.

ZASTOSOWANIE:

Dla roślin ozdobnych i jadalnych, drzew owocowych, użytkowych, na mszyce, miodówki, przędziorki, wciornastki.

PRZYGOTOWANIE:

Zbieramy liście, korzenie i łodygi - około 40 g, najwięcej substancji czynnej jest w korzeniu - dlatego najlepiej jest zbierać całe rośliny, korzenie wycinając nożem albo wykopując szpadelkiem. Z kwiatów mniszka, które nam pozostaną - możemy zrobić coś pysznego. Następnie zalewamy 10 litrami wody deszczowej, i odstawiamy na kilka godziny. Przecedzamy wyciąg i od razu tego samego dnia zużywamy. Wyciąg z mniszka jest bezpieczny dla pszczół, biedronek.

Jak zbierać rośliny na ekologiczne opryski?

Rośliny powinniśmy zbierać w dni słoneczne, tak aby nie były mokre. Najlepiej zrobić to rano. Przycinamy je krótko przy ziemi, ale w taki sposób, aby mogły jeszcze odrosnąć - na wysokości około 10-15 cm. Zebrane rośliny umieszczamy w papierowej lub płóciennej torbie, albo wiklinowym koszu i jak najszybciej przynosimy je do domu, gdzie przystępujemy do wykonania preparatu. Pamiętaj! Nie zbieramy roślin z objawami chorób, zgniłych.

Planując wykorzystanie ekologicznych oprysków, pomimo ich względnego bezpieczeństwa, musimy uważać. Szczególnie alergicy, którzy mogą reagować z roślinami, muszą przestrzegać wszelkich zasad BHP jak przy stosowaniu innych oprysków.

Opryski wykonujemy w dni bezwietrzne, nie słoneczne, najlepiej rano, lub wieczorem. Nie należy opryskiwać roślin nagrzanych przez słońce. Jeżeli nie jesteśmy pewni wykonanego oprysku, wahamy się czy stężenie nie jest zbyt duże, powinniśmy wykonać próbę, na fragmencie rośliny.

oprysk roślin

Naturalne opryski są skutecznym sposobem na walkę ze szkodnikami w ogrodzie.

Naturalne opryski i preparaty do zwalczania szkodników, pomagają nam w sposób ekologiczny prowadzić ogród. Warto skorzystać z tej naturalnej apteczki, wykorzystując to, co ma dla nas do zaoferowania.

Komentarze do wpisu (8)

17 stycznia 2019

Dzięki za cały instruktaż - na pewno skorzystam i podzielę się dalej :)

17 stycznia 2019

Jakie ciekawe informacje masz w tym wpisie, o czosnku nie miałem pojęcia.

22 stycznia 2019

Ciekawe opracowanie...W ogrodzie jeszcze używam drożdży piekarskich

31 maja 2019

Bardzo dobrze opisane informacje na temat zapobiegania chorób roslin i`wyczerpująco jak zwalczać szkodniki

3 lipca 2019

To że piana z szarego mydła usuwa pleśnie to nie wiedziałem,wypróbuję na roslinach

30 lipca 2019

Niezwykle dużo przydatnych informacji :) wykorzystałam jedna i czekam na efekty. Pytanie czy oprysk z szarego mydła przenika do warzyw ?

13 września 2019

Super info bardzo przydatne , już działam

25 maja 2020

Świetny artykuł. Dzięki.

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium