Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Zestaw 4 szt. donic z ornamentem Classic L
Zestaw 4 szt. donic z ornamentem Classic L
1 316,00 zł 1 250,00 zł
szt.
Duża donica Mercury niebieska
Duża donica Mercury niebieska
547,46 zł 497,46 zł
szt.
Zestaw kawowy Sorba
Zestaw kawowy Sorba
4 700,00 zł 3 700,00 zł
szt.
Ażurowy fotel bujany Folio Nardi
Ażurowy fotel bujany Folio Nardi
935,00 zł 590,00 zł
szt.
Stół rozkładany Nardi Rio 140-210 z aluminiowym blatem
Stół rozkładany Nardi Rio 140-210 z aluminiowym blatem
4 300,00 zł 3 500,00 zł
szt.
Stolik kawowy Sevran
Stolik kawowy Sevran
1 900,00 zł 1 450,00 zł
szt.
Dwustronny narożnik aluminiowy Delia
Dwustronny narożnik aluminiowy Delia
5 500,00 zł 2 750,00 zł
szt.
Narożnik szary z technorattanu Andover
Narożnik szary z technorattanu Andover
6 950,00 zł 4 450,00 zł
szt.
Ażurowa sofa 3- osobowa Vence
Ażurowa sofa 3- osobowa Vence
5 800,00 zł 3 800,00 zł
szt.
Krzesełko dziecięce ARIEL
Krzesełko dziecięce ARIEL
40,00 zł 20,00 zł
szt.
Stolik dziecięcy ARIEL
Stolik dziecięcy ARIEL
160,00 zł 100,00 zł
szt.
Hugelkultura 1
Hugelkultura

Co to jest hugelkultura?

Grządka podwyższona nie jest niczym wyjątkowym. Ten rodzaj upraw stosowany jest od dawna. Podobnie jest z Hugelkulturami, które znane były już kilkaset lat temu. Ich mała popularność zdaje się być historią, bowiem ten rodzaj upraw stosowany jest coraz częściej, szczególnie na ziemiach słabej jakości, które nie nadają się pod warzywa.

Na czym polega uprawa w hugelkulturze?

Uprawa w hugelkulturze, podobnie jak na wszystkich grządkach wzniesionych, polega na uprawie roślin na podwyższeniu, dzięki czemu rośliny mają ułatwiony start, nawet wczesną wiosną. Szybko nagrzewająca się grządka zapewnia im odpowiednie ciepło, zebrane pokłady wilgoci stwarzają optymalne warunki wodne, a lepsze dojście do powierzchni grządki wpływa na łatwość jej utrzymywania w czystości. Nawet późno wyrwane chwasty potrafią stłamsić kiełkujące rośliny, znacznie obniżyć ich rozwój i spowodować wybiegnięcie upraw. W wysokich grządkach proces jest utrudniony.

Grządka prowadzona w hufelkulturze jest uprawą na nieustannie rozkładającej się materii organicznej, której podstawą jest próchnica, wyjątkowo bogata w związki pokarmowe. Ponadto ligniny powstające przy rozpadzie drewna rozkładają się dalej w humus-najbardziej odpowiednią dla wzrostu roślin materię.

hubelkultura

Jakie są zalety uprawy w hugelkulturze?

Grządka podniesiona, szczególnie w hugelkulturze ma praktycznie same zalety. Jedyną jej wadą jest pracochłonność przygotowania.

Hugelkultura wydłuża okres wegetacyjny, głównie ogrzewając uprawy od wewnątrz i wystawiając rośliny do słońca na odpowiednim wzniesieniu.

Próchniejące drewno zawiera pewną ilość wilgotności, a więc rośliny są bezpieczne podczas okresów suszy. Również dlatego, że wał potrafi magazynować wodę z opadów atmosferycznych i śniegu, jednocześnie nie utrzymując jej poziomu przy korzeniach uprawianych roślin.

Grządka wzniesiona jest też łatwiejsza w obsłudze.

wał w hugelkulturze

Z czego zrobiona jest grządka w hugelkulturze?

Hugelkultura różni się jednak od tradycyjnych grządek wzniesionych. Tutaj, podstawowym budulcem grządki jest drewno. Zazwyczaj są to grubsze pale, patyki, gałęzie, odpady biologiczne z kuchni. Na stworzenie wałów nadaje się prawie każde drewno. Nie jest polecane stosowanie drzew iglastych, które zakwaszają glebę, bardzo wolno rozkładającej się akacji, orzechów włoskich.

Do budowania wału można użyć również desek, plewów, trocin, darni, opadłych liści z drzew (z wyłączeniem dębów i orzechów, oraz igieł z iglaków), chwastów bez zawiązanych nasion oraz odpadów organicznych.

Etapy budowy grządki

Grządki mają prostą budowę. Wał robimy najlepiej w niewielkim zagłębieniu. Na dno układamy największe pniaki, deski, korzenie drzew. Ułożenie musi być stosunkowo ciasne. W szczeliny wsypujemy plewy, trociny, rozdrobnione materiały organiczne, które zgromadziliśmy w ogrodzie. Wszystko obsypujemy kilkucentymetrową warstwą podłoża, a to, z kolei przykrywamy ściółką, np. ze słomy.

Najlepsza hugelkultura ma ok. 200 cm szerokości i dowolną długość. Zazwyczaj wał ma ok 100 cm wysokości. Co roku wał osiada, ponieważ rozkładające się drewno traci swoją postać, zamieniając się w próchnicę i humus. Zrównanie się wału z poziomem ogrodu następuje po ok. 5-6 latach. To też najlepszy czas na uprawy warzywne. Po 6 latach wał przestaje spełniać funkcję i należy postawić nową grządkę.

Wydłużenie okresu wykorzystania hugelkultury można uzyskać przez nieustannie dokładanie materii organicznej.

zestawienie hugelkultur

Hegelkultura dla każdego

Kugelkultury są idealne dla wszystkich upraw, szczególnie na ziemiach ubogich w składniki pokarmowe oraz piaskach. To świetne rozwiązanie, jeśli na działce mamy drzewa wymagające corocznego cięcia. Jak wiadomo, zakazane jest wypalanie drewna i odpadów z działek, dlatego podwyższone grządki mogą okazać się idealne do „pozbywania się” gałęzi, chwastów itd.

Polecamy uprawy na grządkach prowadzonych w hugelkulturze.

Przeczytaj także nasz wpis o permakulturze. Znajdziesz go tutaj - Permakultura - czym jest? Zasady prowadzenia ogrodu w permakulturze

Komentarze do wpisu (1)

27 marca 2021

Bardzo ciekawy artykuł... będę urządzać warzywnik w lesie... spróchniałych brzóz i czeremchy pod dostatkiem ;)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium