Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Chmura tagów
Podwyższone grządki - warzywnik w skrzyni 22
Podwyższone grządki - warzywnik w skrzyni

Podwyższone grządki - wygodne i efektowne

Popularność warzywniki w skrzyniach, czyli podwyższonych grządek, w ostatnich latach, zdecydowanie rośnie. Jest to z pewnością spowodowane faktem, że posiadają one wiele zalet.

Przede wszystkim podwyższone grządki bardzo łatwo jest pielęgnować. Ich wysokość została doceniona przez osoby, które mają problem z bólem pleców, kolan. Podwyższone grządki powodują, że zarówno w czasie siewu, sadzenie, plewienia, czy zbioru warzyw, jesteśmy w wygodnej pozycji. Nie ma konieczności niskiego schylania się.

Dodatkowo, wyższe grządki pozwalają uprawiać warzywa bez przeszkód, w ogrodach, gdzie znajdują się zwierzęta, na przykład psy. Podwyższone grządki są bezpieczne przed ich destrukcyjnym działaniem. Grządki w skrzyniach są również chronione przed szkodnikami takimi jak krety, nornice, ślimaki. Uprawa warzyw w skrzyniach zapewnia nam ich bezpieczeństwo.

ogrodniczka przy podwyższonych grządkach

Podwyższone grządki są łatwiejsze w uprawie, a dodatkowo wyglądają efektownie.

Większość grządek na podwyższeniu jest tworzona przez nas, dlatego wymaga nawiezienia podłoża. Takie zakładanie warzywnika od podstaw , pozwala nam kontrolować, jakie podłoże będzie w skrzyniach. Im żyźniejsza gleba, tym plony będą obfitsze. Inwestując w dobre podłoże, inwestujemy w nasze zbiory. Żyzna gleba zapewnia lepszy wzrost i większą zdrowotność roślin.

Dodatkowo świeże, wysokiej jakości podłoże, jest bezpieczne od nasion chwastów, dlatego nawet plewienie skrzyń z warzywami, nie powinno być kłopotliwe, gdyż chwastów nie będzie wiele.

Rośliny w podwyższonych grządkach rosną lepiej. Wiosną podłoże nagrzewa się szybciej, dzięki czemu możemy tam wysiewać szybciej warzywa. Nad podwyższoną grządką możemy zamocować tunel foliowy, tworząc w nim jeszcze korzystniejsze warunki do uprawy szczególnie wymagających warzyw.

Łatwość uprawiania warzyw w skrzyniach, możemy wykorzystać, zachęcając do wspólnych upraw dzieci. Możliwość pielęgnowania warzyw, czy też siew i obserwacja, jak rozwijają się roślin, będzie mądrą lekcją przyrody. Dodatkowo taka nauka przez zabawę, ułatwi nam zachęcenie dzieci do zjadania warzyw.

podlewanie warzyw na podwyższonej grządce

W skrzyniach drewnianych możemy sadzić większość roślin użytkowych.

W skrzyniach z warzywami, możemy z powodzeniem i łatwością, kontrolować stopień wilgotności podłoża. Mniejsza masa gleby, niż w całym warzywniku, powoduje, że jego pielęgnacja jest łatwiejsza również pod tym kątem. Grządki podwyższone możemy podlewać ręcznie, konewka, lub stosując system nawadniania, W skrzynkach założenie systemu nawadniania jest wyjątkowo proste i łatwe, jak również przynosi zamierzone korzyści.

Do zalet drewnianego warzywnika należą nie tylko korzyści, wynikające z jego użytkowanie. Jego obecność w przestrzeni ogrodu, jest ciekawym urozmaiceniem. W ogrodzie w każdym stylu, podwyższone grządki, będą prezentować się bardzo ładnie. Geometryczne, symetryczne, czy nie regularne, skrzynie z drewna, kolorowe, lub w naturalnych barwach, grządki murowane z cegły, betonu - do każdego ogrodu jesteśmy w stanie dopasować idealne podwyższone warzywniki. Podwyższone grządki są ładną dekoracją każdego ogrodu.

Podwyższone grządki - jak zrobić?

Podwyższone grządki w ogrodzie możemy wykonać na kilka sposobów. Najczęściej grządki urządza się w drewnianej skrzyni, ale nie jest to regułą. Możemy urządzić warzywnik, w pojemniku wymurowanym z cegieł, czy też wykonanym z betonowych prefabrykatów. Wybór należy do nas, a duża różnorodność gwarantuje, że z łatwością dopasujemy tworzywo do naszego ogrodu.

Od czego zacząć zakładanie warzywnika na podwyższonych grządkach? Przede wszystkim powinniśmy znaleźć, odpowiednie miejsce, sugerując się wskazówkami podobnymi, jak przy klasycznych warzywnikach. Nie musimy tylko przejmować się jakością podłoża, gdyż skrzynie wypełnimy podłożem wysokiej jakości.

ogrodnicy przy podwyższonej grządce

Praca w ogrodzie warzywnym jest przyjemna i wygodna.

Jak wypełnić podwyższone grządki?

Wypełnienie skrzyni powinno mieć układ warstwowy. Zaczynając od najgłębszej warstwy, na dnie skrzyni możemy ułożyć agrowłókninę, która hamuje wymywanie żyznego podłoża z jej wnętrza. Następnie tworzymy warstwę drenażu, odpowiedzialną za odprowadzanie nadmiaru wody, ze skrzyni, jak również odpowiednie warunki wodno-powietrzne. Na agrowłókninie możemy ułożyć drobne gałązki, które powinny stanowić około połowę wysokości skrzyni. Gałązki zasypujemy podłożem, i aby gleba dostała się dokładnie w przestrzenie między gałązkami, powinniśmy polać je wodą. Na warstwie gałęzi układamy warstwę, która będzie źródłem masy organicznej, np. skoszoną trawę, czy nie całkowicie rozłożony kompost. Możemy również dodać obornik, albo słomę. Na tej warstwowej konstrukcji możemy umieścić wysokiej jakości, żyzne podłoże.

Przygotowanie podłoża na podwyższonych grządkach może wydawać się pracochłonne, ale taka inwestycja procentuje przez lata.

Wypełnienie podwyższonej rabaty będzie wystarczające na około 4-5 lat użytkowania, po tym czasie, wierzchnia warstwa może wymagać uzupełnienia.

Warzywnik drewniany

Warzywnik drewniany to najbardziej popularne rozwiązanie. Drewno to materiał unikatowy, ponadczasowy, pasujący do każdej przestrzeni .

Pamiętajmy, że deski, wykorzystane na skrzynie ogrodowe, powinny być zaimpregnowane. Deski malujemy przed ich połączeniem, tak aby mieć pewność, że będą dokładnie zabezpieczone. Impregnując deski, wykorzystajmy preparat, który jest nieszkodliwy i można go stosować w takich konstrukcjach. Niektóre z impregnatów wydzielają szkodliwe substancje do podłoża.

podwyższone grządki

Z pewnością podwyższone grządki staną się atrakcją naszego ogrodu.

Planując podwyższone grządki, powinniśmy dokładnie zaplanować ich wielkość. Szerokość grządek nie powinna być zbyt szeroka, tak abyśmy mogli swobodnie dosięgnąć do jej środka z każdej strony. Zbyt mała skrzynia może powodować szybsze przesychanie podłoża. Przyjmuje się, że optymalna szerokość grządki, to 150 cm, długość 5 metrów, natomiast wygodna wysokość około 50 cm. Taka wysokość pozwoli nam na wygodną pielęgnację warzyw, a także będziemy mogli wygodnie przysiąść podczas prac pielęgnacyjnych.

Skrzynię ogrodową powinniśmy na stałe związać z gruntem. Jeżeli będzie to skrzynia z desek, kotwimy ją za pomocą dłuższych belek, natomiast skrzynie murowane lub betonowe, powinny mieć fundament. Zakotwiczenie w gruncie uniemożliwia przesuwanie się skrzyni względem podłoża, na skutek obciążenia glebą, czy też naszego oddziaływania, w czasie prac pielęgnacyjnych.

Tam, gdzie planujemy ustawić skrzynię, powinniśmy wybrać warstwę podłoża, razem z darnią. Następnie możemy ułożyć tam warstwę siatki przeciw kretom, która sprawi, że nasze uprawy będą bezpieczne. Po zbudowaniu skrzyni, możemy w pobliżu ścianek, utwardzić podłoże. Układając w pobliżu desek kostkę brukową, betonową, czy też wysypując żwirem, ułatwiamy sobie koszenie traw, w jej pobliżu, a także chronimy ścianki przed nieatrakcyjnym zabrudzeniem błotem, rozbryzgującym się podczas deszczu.

sadzenie warzyw na podwyższonej grządce

Dla dzieci, uprawa warzywnika jest mądrą lekcją przyrody.

Przed wypełnieniem skrzyni podłożem, powinniśmy jej ścianki zabezpieczyć za pomocą styropianu, który dodatkowo możemy okryć agrowłókniną. Taka warstwa izolacyjna po pierwsze chroni drewno przed wilgocią, jak również zabezpieczy rośliny przed przegrzaniem, czy chłodem. Izolacja sprawdzi się również, jeżeli na grządkach planujemy posadzić rośliny wieloletnie - jak szpinak, pietruszka. Warstwa styropianu zabezpieczy przed przemarzaniem.

Jakie warzywa na podwyższone grządki?

Na podwyższonych grządkach możemy wysiewać właściwie każdy rodzaj rośliny, ale powinniśmy dopasować zasiewy, do wieku warzywnika. W pierwszym i drugim roku uprawiamy rośliny o bardzo dużym zapotrzebowaniu pokarmowym. W kolejnych możemy zdecydować się na mniej wymagające.

W skrzyniach doskonale rosną zioła, pomidory, warzywa na nowalijki, czy też późniejsze zbiory. Z powodzeniem możemy posadzić tu truskawki, poziomki.

W skrzyniach ogrodowych możemy wysiewać groch, fasolę pnącą, dzięki wyposażeniu skrzyni w kratownicę, zapewnimy ich odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Ciekawym i innowacyjnym sposobem, jest uprawianie ogródków na podporach,w formie pnącej. W ten sposób ograniczyć miejsce, jakie potrzebne jest na tą uprawę.

Pamiętajmy, że w warzywnikach na podwyższonych grządkach, rozstawa roślin jest mniejsza, niż w gruncie. Możemy więc wysiewać warzywa gęściej, niż tradycyjnie.

Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu o uprawie ogrodu w niekorzystnych warunkach! Zajrzyj tutaj - Uprawa ogrodu w trudnych warunkach - uprawa no-dig i grządki wyniesione.

Komentarze do wpisu (22)

5 kwietnia 2019

Super pomysł! Moje sadzonki już kwitną, więc czas się brać do pracy :))

15 kwietnia 2019

Pierwszy raz o tym słyszę i dzięki relacji, że to naprawdę się sprawdza na pewno skorzystam również z tego pomysłu

11 sierpnia 2019

Zaraziłem się tym pomysłem wiosną br. Kompletuję materiały: deski, ziemię itp. zrobię trzy: 500x100x50 oraz dwie: 170x70x35. Życzę powodzenia wszystkim "podwyższonym" oraz sobie. Pozdrawiam.

27 sierpnia 2019

Czy podwyższone grządki lepiej przygotować wiosną, czy jesienią? Pozdrawiam!

9 maja 2020

Proszę o podanie konkretnych nazw produktów do impregnacji drewnianych desek na grządki. Wiem, ze ma to być produkt, który nie wydziela szkodliwych substancji. Jakie produkty są więc sprawdzone i godne polecenia? Dziękuje.

11 maja 2020

Piotrze, spróbuj pokostu lnianego.

16 maja 2020

A czy surowe deski można impregnować roztworem wody i szarego mydła? Słyszałam, że to naturalny środek impregnujacy...

9 lipca 2020

Dodam jeszcze że warto wyściełać wierzchnią warstwę słomą żeby uchronić grządki przed nadmierną utratą wilgoci i przestrzenie pomiędzy rabatami wysłać drobnymi kamyczkami albo zrębką z drzew liściastych (z iglastych zakwasza glebę) to również ułatwi zatrzymanie wody w glebie oraz uchroni przed chwastami i ślimakami. Warto też pomyśleć o zakopaniu glinianych naczyń (poszukajcie pod hasłem olla albo oya) albo 2 sklejonych glinianych doniczek żeby roślinki mogły sobie swobodnie pobierać wodę. Wszystko przetestowałam u siebie i obecnie rośliny rosną jak szalone

26 lipca 2020

Czy w podniesionych grządkach można sądzić rośliny ozdobne? Jeśli tak to jakie ?

11 września 2020

W podniesionych grzadkach z plastyku wypelnilem je trzema warstwami: scinki drewna,kompost i ziemia do podwyzszonych lozek. Czy po kazdym sezonie musze wymieniac zawartosc tych skrzynek?

6 października 2020

Panie Bogdanie, tego nie wymieniamy, tam stworzy się żyzne podłoże, możemy ewentualnie uzupełnić braki w nowym sezonie kompostem, podłożem do warzyw, lub obornikiem, ale podłoża nie wyrzucamy.

6 października 2020

W odpowiedzi na Państwa pytania : - tak, można uprawiać tu również rośliny ozdobne, nie ma ograniczenia, mogą to być jednoroczne cynie, słoneczniki, nasturcje, groszek ozdobny , itp. - podwyższone rabaty możemy zakładać wiosną i jesienią, jeżeli robimy to jesienią mamy więcej czasu i możemy wysiać jeszcze przedplon, np.facelię, która trochę uprawi ziemię przed warzywami, ale nie dyskwalifikuje nas fakt, jeżeli zaczynamy wiosną bez tego zabiegu, - najlepiej jest chyba stosować drewno nieimpregnowane, wykorzystując po prostu grubsze belki, odporniejsze na korozję, lub po prostu trwalsze drewno np. modrzewiowe. Bardzo nas cieszy, że zainteresował Państwa ten temat, życzymy owocnych plonów i prosimy o informację, jak Wam idzie !

27 stycznia 2021

Mam pytanie - jakiej grubości/wysokości powinny być poszczególne warstwy grządki?

15 kwietnia 2021

Nie ma określonej zasady co do grubości, wszystko trzeba dopasować do roślin jakie chcemy uprawiać jako pierwsze na takiej grządce. Dla cukinii, dyni wystarczy warstwa około 10 cm podłoża, plus wyściółka pod spodem. Możemy więc zbudować skrzynie nawet z jednej deski szerokości 10-12 cm.

7 lipca 2021

Ostatnio dostałam od sąsiada kilka kostek słomy do wyłożenia spodu grządki podwyższonej. Ponieważ nie było mnie kilka dni, słoma leżała na deszczu i w środku zwyczajnie złapała grzyba ( w jednej kostce naprawdę wyrosły grzyby). Rozłożyłam słomę na słońcu, żeby wyschła, ale mam pewne obawy, czy wyściełać nią skrzynki. Wiem, że i tak by gniła pod ziemią, ale czy grzyb nie przejdzie na sadzonki? Dodam, że słoma będzie przykryta ziemią na ok. 20-25 cm. Z góry dziękuję za odpowiedź.

14 lipca 2021

Pani Ewo, lepiej zrezygnować z takiej spleśniałej słomy i zastąpić ją inną. Procesy zachodzące pod ziemią, to inny rozkład. Pozdrawiamy

14 marca 2022

Witam chciałam zapytać czy jak chce zrobić grządki podwyższone metalowy to jakaś farba mogę wymalować od zewnątrz żeby było bezpiecznie dla roślin ?

26 marca 2022

Nie powinniśmy stosować farb czy impregnatów, ponieważ nie ma pewności czy są bezpieczne dla nas, w momencie kiedy będziemy zjadać rośliny z grządek. Metalowe pojemniki to nie jest dobry pomysł - bardzo mocno się nagrzewają.

26 kwietnia 2022

Witam serdecznie! Moja podwyższona grządka robi się z betonowego płotu na literę u czyli 6m x 4m x6m i 80cm wysoka. Na dno planuje dać siatkę plastikowa, agrowluknine i warstwę wiórek z wierzby energetycznej, warstwę słomy, zwykłej ziemi, a potem próchnicę ze starego kompostu ( czarnoziem). Chciałam dać stare kloki drzewa, których nie da się porąbać, gałęzie, patyki, potem ziemia, słoma, wiórki, ziemia, słoma,wiórki, obornik, czarnoziem Ale obawiam się, że mogą zadomowić się tam " niedobre" robale, nicienie itp. Mąż mówi, że tylko przegnite rzeczy. Ciężko będzie nazbierać ok 13 metrów sześciennych samej ziemi, dlatego pytam o zdanie?

26 lipca 2022

Urządzam grządki z betonowych (ozdobnych) bloczków. Czy ścianki należy wyłożyć folią, aby chronić beton przed zaciekami?

21 marca 2023

Witam, Czy mozna robic takie grzadki w plastikowych skrzyniach, czy plastik nie wchodzi w reakcje z gleba? Z gory dziekuje za odp.

31 maja 2023

..robię podwyższoną grządkę na której rośnie kilka drzewek (2-3,5 m) hibiskusa których nie chcę wykopywać ..poziom gruntu podniesie się ok 35 - 40 cm ..czy to może w jakikolwiek sposób imzaszkodzić ? ..a może wprost przeciwnie ;) pozdrawiam

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium