Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Drzewo w ogrodzie, drzewo dla każdego! 1
Drzewo w ogrodzie, drzewo dla każdego!

Drzewa w ogrodzie i ich rola

Drzewa w ogrodzie odgrywają bardzo ważną rolę - zarówno biologiczną, jak też kompozycyjną. Drzewo jest siedliskiem ptaków, czy innych drobnych zwierząt. Kwiaty przyciągają pszczoły, owoce - ptaki i inne zwierzęta. Często drzewa stają się miejscem wypoczynku podczas migracji, a skupiska drzew tworzą wręcz korytarze ekologiczne. Dodatkowo także obecność drzew w ogrodzie poprawia jakość powietrza, oczyszcza je i obniża temperaturę w upalne dni. Drzewo to oczywiście ważny element kompozycji ogrodu - często stanowi bardzo dekoracyjny obiekt, lub staje się tłem dla innych roślin. Może wyznaczać kierunek - jako żywopłot czy aleja, lub skierować nasz wzrok na coś - lub coś ukrywać.

zestaw mebli ogrodowym pod drzewem

Drzewa to często centrum ogrodu - tu odbywają się ogrodowe party.

Nie da się również ukryć, że obecność drzewa w ogrodzie zdecydowanie poprawia jakość wypoczynku - drzewo jest źródłem cienia, możemy tak rozłożyć leżak, lub pomiędzy dwoma silnymi drzewami - zawiesić hamak, albo huśtawkę. Przyjemny szum liści czy gałęzi sprzyja relaksowaniu się, a obszerna korona wydziela w ogrodzie strefę prywatności, osłania nas przed ciekawskim wzrokiem. Drzewo odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu przestrzeni. Nie tylko obecni, ale również w dawnych czasach zwracano uwagę na drzewa. Łatwo zauważyć to w starych wioskach, czy miasteczkach- gdzie przy każdym domu sadzono liściaste drzewo - strażnika domu. Miał on za zadanie ochraniać dom - i rzeczywiście tak było.

hamak między drzewami

Przyjemny cień w ogrodzie można spożytkować rozwieszają leżak.

Stosowane na przykład powszechnie dęby miały właściwości, które powodowały że ściągały na siebie pioruny - dzięki czemu nie uderzały one w dom, tylko drzewo, co pomagało zapobiegać pożarom. Wierzono także, że drzewa iglaste są siedliskiem złych duchów, dlatego unikano ich w ogrodach.

Jesień - nawet późny listopad - jest jeszcze czasem, kiedy możemy sadzić drzewa z nagim systemem korzeniowym. W szkółkach pojawiają się ciekawe odmiany i gatunki.

Drzewa w ogrodzie są wyznacznikiem upływającego czasu - cykl zamknięty krąg się od wiosny i nagich gałęzi, po lato z bujną koroną, która daje cień. Następnie przychodzi jesień - która znowu tworzy ciekawy akcent - w postaci kolorowej korony, i zima - znowu z nagimi gałęziami, które stają się siedliskiem ciekawskich ptaków.

Wzrost drzewa określa wiek ogrodu - to po nich widzimy jak szybko upływa czas. Często drzewa przeżywają tego, kto je posadził, rozwijają się i wzrastają wraz z domownikami, właścicielami ogrodu. Mogą symbolizować także ważne wydarzenia w życiu rodziny.

W każdym ogrodzie znajdzie się miejsce na drzewo - nawet gdyby miało być tylko jedno.

Drzewa często stają się centrum ogrodu - tu spotykamy się w cieniu. Drzewa są mocnym akcentem w ogrodzie, kropką nad ‘i’.

kobieta czyta książkę pod drzewem

W cieniu drzewa przyjemnie się czyta.

Jak łatwo zaobserwować od wieków ludzie lubili otaczać się drzewami - dawne ogrody starożytne, gaje w ogrodach renesansowych, czy późniejsze parki w miastach są tego dowodem. Warto więc, jeżeli mamy taką możliwość, zaprosić do naszego ogrodu drzewa - lub przynajmniej jedno z nich. Nie ma ograniczeń - nawet w małym, miejskim ogrodzie możemy mieć drzewo, które zachwyca i jest pożyteczne. Jakie gatunki wybrać? Na co zwrócić uwagę? O czym pamiętać szukając drzewa do ogrodu? Jaki gatunek wybrać? Na co zwrócić uwagę? Oraz jak zaaranżować przestrzeń wokół drzew - o tym wszystkim dowiedzą się Państwo z naszego artykułu.

drzewo przed domem jesienią

Drzewo to często mocny akcent dekoracyjny.

Jak wybrać najlepsze drzewo do ogrodu?

Jak wybrać najlepsze drzewo do ogrodu - skoro w sprzedaży mamy do wyboru mnóstwo gatunków, odmian. Każdy z nich oferuje nam inne cechy.

Drzewa do małych ogrodów przede wszystkim nie mogą przytłaczać go swoimi rozmiarami - byłoby to niepraktyczne i średnio atrakcyjne. Często kupują drzewo zapominamy o pytaniu jak bardzo sadzonka jeszcze urośnie i jak szybko rośnie. Mały rozmiar drzewa nie oznacza, że musi być ono mało widoczne. Wystarczy zdecydować się na odmianę o pięknych kwiatach, lub mocnym jesiennym zabarwieniu liści - a nikt już nie przeoczy drzewa w naszym ogrodzie.

piękny dom z ogrodem

Jedną z najważniejszych funkcji drzewa jest zacienianie ogrodu - co wpływa na jego funkcjonalność.

Równie ważne co rozmiar drzewa, jest jego pokrój. Drzewa mogą mieć różnorodną strukturę i ukształtowanie gałęzi - każdy z tych pokrojów sprawdzi się w innym ogrodzie i innej funkcji. Drzewa parasolowate - jak wierzby płaczące, stworzą idealne miejsce na wypoczynek w cieniu. Natomiast kolumnowe graby czy jarzęby, staną się ciekawym akcentem jesiennym - ze względu na piękne liście czy owoce, będą zajmować mało miejsca, mogą rosnąć blisko siebie, jako nieformalny żywopłot, czy stanowić tło dla innych roślin.

Drzewa o pokroju kolumnowym są idealne do małych ogrodów, ale niestety nie zaszczyca nas cieniem - ze względu na zwarty pokrój i gałęzie ułożone prawie równolegle do głównego pnia.

brzozy przed nowoczesnym domem

Brzozy wyglądają pięknie zarówno samodzielnie, jak też w grupie.

W ogrodach którym pragniemy nadać romantyczny, bardziej swobodny charakter, a także nie mamy do dyspozycji zbyt dużo miejsca, możemy zastosować drzewa o lekkim, ażurowym pokroju korony. Drobne gałązki, nawet w większej masie, ładnie skomponują się w ograniczonym wnętrzu, nie przytłaczając go. Idealna propozycja będą brzozy - na przykład odmiana brzozy pożytecznej (papierowej). Jest stosunkowo niska, ma delikatna koronę, a dodatkowo zdobi ją kora, która na 2-letnich drzewach znacznie się łuszczy.

Szukając drzewa do ogrodu musimy pamiętać o tym, jaki charakter ma mieć nasz ogród - jeżeli wyróżnia się on orientalnym klimatem, ładnie skomponuje się w jego wnętrzu sumak octowiec. Drzewo to ma unikatowy pokrój, a dodatkowo zimą na jego gałęziach dekoracją są czerwone kwiatostany. Jesienne zabarwienie również zachwyca - liście stają się czerwono-pomarańczowe. Ciekawym gatunkiem będą także klony palmowe - które z pewnością odmienią ogród, wyróżnią go z otoczenia.

wierzba płacząca w parku

Potężna wierzba płacząca wygląda malowniczo, jednak potrzebuje dużo miejsca.

Jeżeli jednak staramy się wykreować ogród o charakterze naturalny, spójnym z krajobrazem wiejskim - warto kierować się naturą, i wybierać gatunki powszechnie rosnące na naszych łąkach, czy lasach. Idealne będą tu klony polne, czy zwyczajne, kasztanowce, lipy, a także dęby. Większości z Państwa z pewnością drzewa te kojarzą się z dużymi rozmiarami - jednak nie każdy dąb czy lipa muszą urosnąć duże - z gatunków tych polecamy niższe odmiany, które pasują do mniejszych przestrzeni. Ich mała wysokość i powolny wzrost gwarantują zadowolenie właścicieli każdego ogrodu.

brzozy

Delikatne brzozy pasują do ogrodów wiejskich, swobodnych i małych.

Gdy nasz ogród jest mały, warto tak dobrać rośliny, aby były malownicze przez więcej niż jedna porę roku. Sprawi to, że pomimo ograniczonej przestrzeni, a więc ograniczonej ilości gatunków, ogród będzie wyglądał ciekawie o każdej porze.

Więcej o urządzaniu małego ogrodu pisaliśmy tutaj: https://ogrodolandia.pl/jak-zaprojektowac-maly-ogrod

Oczywiście niezależnie od tego jakich efektów wizualnych oczekujemy, ważne jest również jakie warunki możemy tym drzewo zapewnić. Wiele z nich preferuje stanowiska słoneczne, inne wolą cień. Czy mamy glebę żyzną, piaszczysta, czy gliniastą, czy jest sucho czy mokro.

GATUNEK/CECHA mały ogród duży ogród ozdobne owoce ozdobne kwiaty ozdobne liście naturalny wygląd orientalny wygląd
brzoza pożyteczna TAK TAK - - TAK TAK -
sumak octowiec TAK - TAK TAK TAK - TAK
jarząb kolumnowy odmiana “Fastigiata” TAK - TAK - TAK - -
klon palmowy TAK - - - TAK - TAK
klon polny   TAK - - TAK TAK -
dąb odmiana kolumnowa ‘Monument’ TAK TAK TAK - TAK - -
wierzba płacząca - TAK - - TAK TAK -
lipa “Green Globe” TAK - - TAK TAK TAK -
wiśnia piłkowana TAK - TAK TAK TAK - -

Powyższa tabela obrazuje zestawienie tylko kilku odmian, jakie możemy wykorzystać w ogrodzie. Bogactwo gatunków jest ogromne, więc jest to tylko kropla w morzu .

duże drzewo

Przestrzeń pod drzewem,w jego cieniu, przy przyjemnym szumie liści - kto nie chciałby tego doświadczyć w swoim ogrodzie?

W każdym ogrodzie jest miejsce na drzewo - porównując bogactwo jakie proponują nam producenci i szkółkarze, możemy znaleźć ten idealny, doskonały model do naszego ogrodu. Drzewo, które będzie towarzyszem, które będzie zachwycać, a czasem również wzruszać. Warto jest poszukać tego jedynego!

Komentarze do wpisu (1)

6 grudnia 2017

Mam słabość do orientalnego wyglądu i super, że również ta kategoria się pojawiła. Teraz już wiem, na co szczególnie zwrócić uwagę ;) Dzięki!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl