Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Chmura tagów
Drzewa szybko rosnące - jakie gatunki wybrać? 0
Drzewa szybko rosnące - jakie gatunki wybrać?

Drzewo w ogrodzie - dobry duch

Zakładając ogród na nowej, pustej działce, chcemy, aby efekt był jak najszybszy. Marzy nam się, aby pusta działka szybko się zazieleniła - dlatego sadzimy rośliny, pielęgnujemy i czekamy, czekamy, czekamy …

Drzewa w ogrodzie są najbardziej pożądanymi roślinami - przede wszystkim są wyrazistym akcentem, który pięknie dekoruje ogród. Dorosłe drzewo urozmaica przestrzeń - jego zmienność, w zależności od pory roku, jest doskonałym wyznacznikiem upływającego czasu. Zwłaszcza drzewa liściaste sprawdzają się jako zmienny element ogrodu. Duże iglaste drzewa natomiast staną się stałym, mocnym akcentem kompozycji ogrodu. Ich zieleń to piękne tło dla barwnych rabat kwiatowych, czy przebarwiających się, liściastych krzewów.

Drzewo w ogrodzie bardzo często staje się jego centrum - wokół drzewa integruje się i skupia życie w ogrodzie. W cieniu liście urządzamy ogrodowe przyjęcia, czy rodzinne spotkania przy niedzielnym obiedzie. Tu organizujemy grilla, ognisko, czy też wypoczywamy w czasie upalnych dni.

narożnik saint luis w cieniu drzew

Możliwość zrelaksowania się w ogrodzie w cieniu drzew to luksus.

Drzewo posadzone przy domu, dawniej występowało a każdym ogrodzie. Wszystko przez ludowe wierzenia, które utożsamia drzewo z opiekunem domu. Drzewa liściaste miały być siedliskiem dobrych duchów, które strzegły domu i jego domowników. Iglaste natomiast było traktowane jako schronienie złych mocy. Dlatego w miejscu starych domów, czy przy nich, rosną wiekowe lipy, dęby, czy też jabłonie i grusze.

komplet grace pod parasolem i w cieniu drzew

Lipy upajają zapachem, jabłonie kuszą owocami, a dęby chronią przed uderzeniem pioruna. Drzewa mają moc.

Drzewa ogrodowe powinny mieć przede wszystkim piękne liście - dlatego że w większości roku to właśnie liście są przez nas oglądane. Liście mogą mieć różne kolory, kształty. Walorem dekoracyjnym jest również ich jesienne przebarwienie się. Drzewa mogą pięknie kwitnąć, a także wykształcać ozdobne owoce. Drzewa ogrodowe mogą mieć także ozdobną korę. Drzewa różnią się nie tylko walorami dekoracyjnymi, ale również wymaganiami i tempem wzrostu. Jeżeli poszukujemy gatunku, który da nam szybki efekt, a jednocześnie będzie atrakcyjne, warto przyjrzeć się naszym typom.

Drzewa szybko rosnące

Sumak octowiec

Sumak octowiec to drzewo ogrodowe o tropikalnym, nieco egzotycznym wyglądzie. Sumak osiąga wysokość około 3,5 m. Rośnie bardzo szybko, swoją wysokość osiąga w ciągu 3 sezonów wegetacyjnych. Sumak ma rozłożystą koronę, a jego pierzaste liście tworzą ażurową przesłonę przed słońcem. Sumak wiosną i latem wygląda orientalnie, dzięki ciekawie ukształtowanym konarom. Jednak prawdziwie zachwyca dopiero jesienią - liście przebarwiają się na intensywny, czerwono-pomarańczowy kolor. Dodatkowo na drzewie pojawiają się bordowe kwiatostany, które utrzymują się przez całą zimę. Sumak ma piękną korę, pokrytą drobnymi włoskami. Jest to bardzo atrakcyjne drzewo, które wyróżni się w przestrzeni ogrodu.

Szybki wzrost sumaka i jego malowniczy wygląd powoduje, że warto mieć go w ogrodzie. Jest to również drzewo bardzo odporne na czynniki zewnętrzne - susza, zanieczyszczone powietrze, czy nawet słabej jakości podłoże, nie powodują szkód w jego wzroście. Gatunek jest doskonały do ogrodów miejskich, małych, nowoczesnych, a także orientalnych.

sumak zimą

liście sumaka

Sumak nie tylko szybko rośnie, ale też pięknie wygląda.

Brzoza pożyteczna

Brzoza pożyteczna to drzewo, które w ostatnich latach pojawia się w wielu ogrodach. Jej popularność wynika z atrakcyjnego wyglądu. Śnieżnobiała kora, wyróżnia się na tle ogrodu. Dodatkowo łuszczące się płaty, nadają drzewu szczególnego charakteru. Łuszcząca się kora na pniu brzozy pożytecznej nie jest objawem choroby, ten gatunek wyróżnia się właśnie tym sposobem ukształtowania kory. Płaty kory mogą być wykorzystane do zabaw czy dekoracji ogrodowych.

Brzoza ma lekką, dynamiczną koronę. Drobne, zielone listki są nieco większe niż u brzozy brodawkowatej. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.

Brzoza brodawkowa może osiągać 7 do 10 metrów, natomiast szerokość korony waha się od 5 do 7 metrów. Brzoza tworzy szybkie efekty w ogrodzie - przyrosty roczne są duże, a dodatkowo, wiosną, liście pojawiają się szybko, tworząc upragniony cień. Brzoza nie ma dużych wymagań, jedyny warunek jaki należy spełnić to dostateczna ilość słońca, gdyż brzozy są gatunkami światłożądny.

brzoza pożyteczna

Kora brzozy pożytecznej jest śnieżnobiała.

Surmia bignoniowa - katalpa

Surmia bignoniowa, zwana inaczej katalpą, jest atrakcyjnym drewnem, idealnym do ogrodów geometrycznych czy nowoczesnych. Katalpa ma okrągłą koronę, która składa się z dużych, sercowatych liści. Na smukłym, szarym pniu wdzięczy się regularna kula. Pokrój korony surmii jest naturalny, nie wymaga ona strzyżenia i formowania. Osiąga wielkość około 10 metrów. Z wiekiem korona traci kształt, stając się bardziej parasolowatą.

Ozdobą katalpy są nie tylko duże, sercowate liście. Wiosną na drzewie pojawiają się białe kwiaty, które mają przyjemny zapach. Jesienią natomiast na drzewie widnieją ciekawe owoce, mają kształt strąków fasoli - stąd jej inna nazwa, fasolowy.

Katalpa rośnie szybko, na krótkim pniu w niewielkim czasie rozwija się pokaźna korona. Katalpa już po 3 latach osiąga satysfakcjonujące wymiary i jest w stanie osłonić nas przed słońcem. Katalpa ma również inną dużą zaletę - odstrasza komary!

katalpa

Katalpa ma bujną koronę i bardzo duże liście.

Wierzba płacząca

Wierzba płacząca, zwana inaczej żałobną, a także inne gatunki wierzby, czy to wierzba iwa, czy barwna Hakuro-Nishiki, są roślinami niezwykle szybko rosnącymi. Wierzba płacząca w jednym sezonie może przyrastać w zależności w jakim etapie rozwoju się znajduje, od 90 cm, do 200 c. Wierzba ma niezwykle malowniczy pokrój - dzięki któremu jest bardzo romantyczna i atrakcyjna. Zwisające gałęzie, z długimi pędami, kołyszą się na wietrze. Bujna korona drzewa będzie doskonałym schronieniem w czasie upalnych dni. Delikatne gałązki w wąskimi listkami, nadają temu dużemu drzewu sporo lekkości. Wierzba nie jest wymagająca, jednak ma jedno specyficzne wymaganie - lubi glebę wilgotną, dlatego najlepiej rośnie nad wodnymi zbiornikami. Wierzba uwielbia słońce. Jest to dość duże drzewo, dlatego najlepiej pasuje do większych ogrodów. Idealnie prezentuje się w centrum trawnika, czy jako soliter.

trawy ozdobne przy drzewie

Przynajmniej jedno drzewo powinno być w każdym ogrodzie.

Modrzew europejski

Modrzew europejski to gatunek iglasty, ale zrzucający igły na zimę. Dlatego, w odróżnieniu od innych iglastych drzew, wprowadzi do ogrodu trochę koloru jesienią. Modrzew europejski bardzo często występuje w formie szczepionej na pniu, ponieważ w naturalnej formie jest gatunkiem bardzo wysokim i rozłożystym.

Modrzew europejski ma bardzo delikatne, miękkie igły, w soczystym kolorze jasnej zieleni. Na młodych pędach pojawiają się także małe, drobne szyszki, które wiosną mają różowy odcień. Modrzew możemy przycinać i formować, ale pięknie wygląda niestrzyżony. Już w pierwszym sezonie modrzewiowe kule szczepione na pniu, czy też drzewa płaczące albo naturalnie duże, znacznie przyrastają.

Drzewa mają wiele zalet, poprzez które pozytywnie oddziałują na otoczenie - w ich koronach osiedlają się ptaki, w cieniu chronią się ludzie i zwierzęta. Drzewa oczyszczają powietrze, a także są dominantą ogrodu. Warto więc mieć je w swoim ogrodzie. Z sadzeniem drzewa nie można czekać. Im szybciej je posadzisz, tym szybciej będziesz cieszyć się efektem.

córka z ojcem sadzą drzewo w ogrodzie

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium